TEST 10+ nejlepších houslí pro začátečníky - jak vybrat, recenze, srovnání


Výběr redakce

Oblíbené celé housle ideální pro dospělé začátečníky. 

Orientační cena: 2 100 Kč


Pro nejmenší hráče

Poloviční housle ideální pro dětské začátečníky.

 Orientační cena: 3 400 Kč


Pro větší hráče

Kvalitní housle za dobrou cenu pro začátečníky i mírně pokročilé. 

 Orientační cena: 2 100 Kč


Elektrické

Kvalitní elektrické housle s elegantním designem. 

 Orientační cena: 4 500 Kč

Kde koupit housle pro začátečníky?

 1. Music-city.cz
 2. Kytary.cz
 3. Muziker.cz
 4. Hudebnicentrum.cz
Housle Pro Zacatecniky

Naučit se hrát na hudební nástroj láká téměř každého z nás. Velmi často pak konkrétní volba padá na housle – klasický strunný smyčcový nástroj, který hrál nezastupitelnou roli v klasické hudbě a zejména evropské kultuře již od 16. století. Cesta k mistrovství a ovládnutí hry na housle ale vyžaduje spoustu praxe a cvičení. Jak proto vybrat takové, které vám s učením pomohou? Jak najít rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou? A podle jakých parametrů se rozhodovat? To vše jsme pro vás shrnuli v následující recenzi. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Velikost houslí je naprosto stěžejní faktor, podle kterého byste měli konkrétní model vybírat. Zanedbání správné velikosti by vám hraní komplikovalo a na vaší umělecké cestě by vás jen brzdilo.

Při výběru velikosti se můžete setkat s následujícími označeními: 1/4, 1/2, 3/4 a 4/4. Právě poslední zmiňované jsou určené pro dospělé hráče – jsou to takzvané celé housle a jsou největší. Ostatní varianty jsou menší a jsou vhodné pro děti různého věku. Do sedmi let se doporučují čtvrtinové, od sedmi do devíti let poloviční, poté tříčtvrtinové. Toto věkové pravidlo se ale samozřejmě nedá paušalizovat a vždy záleží na tom, jak rychle dítě roste.

Ideální je housle si přímo osobně vyzkoušet, ale pokud to z jakéhokoliv důvodu není možné, tak máte ještě druhou možnost – změřit délku mezi vaším krkem a zápěstím, když máte ruku nataženou kolmo k tělu. Rozhodnout byste se pak měli zhruba následovně:

 • 47 cm – ¼
 • 51 cm – ½
 • 56 cm – ¾
 • 58,5 – 4/4

Se samotnými houslemi si moc dlouho nevystačíte. Smyčec samozřejmě napadne asi každého, jaké jsou ale další doplňky a příslušenství, které byste měli při nákupu zvážit?

 • Náhradní struny
 • Kalafuny
 • Obal na housle
 • Ramenní opěrka
 • Stojan
 • Dusítko
 • Mazadla a čistící přípravky

Nelekejte se záplavy nových slov. Ve finále postupem času sami zjistíte, co vše bude potřeba a dokoupíte jednotlivé kousky dle toho, co bude zrovna potřebovat údržbu.

Oblíbené celé housle ideální pro dospělé začátečníky. 

Tyto housle jsou velice oblíbenou volbou pro začátečníka – ve chvíli, kdy hledáte akustické housle a rozumnou cenu. Jsou plně vyřezávané, vyráběné ručně. Při zakoupení těchto houslí máte v ceně vyztužené nylonové pouzdro, smyčec i kalafunu. Housle jsou určeny pro pravou ruku. Přední deska je vyrobena ze smrkového masivu, zadní deska a luby z javoru, hmatník je z tvrdého dřeva.

Dle uživatelských recenzí se jedná o dobré housle s ohledem na cenu, plně postačující pro začátečníky. Recenzenti také oceňují přiložené pouzdro, celkovou kvalitu provedení, pěkný vzhled a příjemný zvuk. Pro pokročilejšího hráče to však nejspíše nebude to pravé a někteří by v balení ocenili náhradní struny.

Cena2 100 Kč
Typakustické
Velikost4/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Poloviční housle ideální pro dětské začátečníky.

Pokud hledáte housle pro vaše dítě, které se s nástrojem teprve bude seznamovat, pak byste mohli zvážit právě model Valencia V400 v poloviční variantě. Ideální varianta pro umělecké školy a hudební kroužky. Vyrobeny jsou ze smrku a javoru, balení obsahuje také smyčec, pouzdro, kalafunu a houslový podbradník. Jsou vhodné pro pravou ruku.

Housle mají velmi dobré recenze, zákazníci si pochvalují hlavně poměr kvality a ceny, ověřenou značku a dobré zpracování. Oceníte jistě také veškeré zmíněné příslušenství v ceně. Housle jsou však určitě vhodné jen pro děti.

Cena3 400 Kč
Typakustické
Velikost1/2

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní housle za dobrou cenu pro začátečníky i mírně pokročilé. 

Tyto tříčtvrteční housle mohou být mezikrokem mezi dětskými polovičními a klasickými celými houslemi. Jsou vyrobeny z javoru, smrku a ebonizovaného dřeva. V ceně je pouzdro, smyčec a kalafuna. Celkově jsou nástroje značky Stagg známy hlavně pro dobrý poměr kvality a ceny.

Kromě dobré ceny si majitelé pochvalují také pěkný vzhled, dobrý zvuk a kvalitní materiály. Před jejich koupí je ale potřeba zvážit, zda vám budou vyhovovat velikostně.

Cena2 100 Kč
Typakustické
Velikost3/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní elektrické housle s elegantním designem. 

Ideální volba, pokud místo tradice hledáte spíše moderní zvuk a dáváte přednost elektrickým houslím. Tento model má velmi atraktivní a originální vzhled, zaujme již na první pohled. Jinak je značka Stagg známá pro výrobu kvalitních hudebních nástrojů za rozumnou cenu. Konkrétně tyto housle jsou vyrobeny z javoru. V ceně je smyčec, kalafuna, sluchátka, baterie a kufr.

Ovládání těchto elektronických houslí není nijak komplikované. Ocenit můžete hlavně zmiňovaný design a poměr kvality a ceny. Je to ideální volba pro méně náročné nováčky.

Cena4 500 Kč
Typelektrické
Velikost4/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Celé housle s vyváženým zvukem pro začátečníky.

Zajímavou variantou celých houslí pro začátečníky mohou být také housle Antoni ACV30. Jsou vyrobeny z kombinace smrku, javoru a ebonizovaného dřeva. V balení je také smyčec, kalafuna a kufr pro snadný transport. Zvláště s ohledem na dobrou cenu se jedná o dobrý nástroj pro hudební nováčky, jejich potřebám bude zcela vyhovovat.

Dle recenzí by housle měly mít kvalitní zvuk a držet tón. Ocenit můžete také elegantní vzhled a již zmiňovaný poměr kvality a ceny. Pokud ale hledáte opravdu co nejlevnější housle, tak najdete i výhodnější.

Cena2 900 Kč
Typakustické
Velikost4/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní elektrické housle od zavedeného výrobce.

Chcete hrát na housle, ale oceníte moderní přístup? Pak možná hledáte elektrické housle. Stagg je velice oblíbenou volbou mezi začátečníky – a to například jejich model Stagg EVN X. Jde o celé housle dostupné ve více barevných kombinacích. Tělo je vyrobeno z javoru. V balení je zahrnut i smyčec, kalafuna, sluchátka, baterie a kufr.

Housle mají dle recenzí skvělé hodnocení, konkrétně si zákazníci pochvalují odpovídající poměr kvality a ceny a že housle hezky drží naladění. Oproti klasickým houslím se ale ty elektrické mohou zdát těžší a je tak třeba počítat s trochu menším komfortem.

Cena4 000 Kč
Typelektrické
Velikost4/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Tříčtvrteční začátečnické housle ideální pro odrostlejší děti.

Jestliže hledáte housle pro starší dítě, které by chtělo s hrou na housle teprve začít, měli byste zvážit housle Valencia V 160 ¾. Model je ideální na výuku v ZUŠ či v jiném hudebním kroužku. Housle jsou vyrobeny z kombinace smrku a javoru a v ceně mají i smyčec, pouzdro, kalafunu a houslový podbradník.

Dle recenzí se jedná o kvalitní housle v dané cenové kategorii. Oceníte také přibalené příslušenství a stabilní zvuk. Jeden z recenzentů varuje, že jako první bude potřebovat vyměnit smyčec, který může být méně odolný.

Cena2 600 Kč
Typakustické
Velikost3/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitnější dětské housle pro náročnější začátečníky.

Pro koho se hodí tyto housle? Jsou poloviční, takže zaprvé jsou to hlavně děti. Zároveň už jsou ale o trochu dražší, než ty nejzákladnější modely, a tak od nich můžete očekávat i větší kvalitu a lepší zvuk. Budou tak ideální pro začátečníka, který to s hrou na housle myslí vážně. Jsou vyrobeny z javoru, smrku a ebenu, v balení je také smyčec, kalafuna a pouzdro.

K houslím chybí recenze, oceníte ale určitě vyšší kvalitu nástroje, přesné ladění a příslušenství. Nejsou však vhodné pro dospělé hráče.

Cena4 100 Kč
Typakustické
Velikost1/2

VÝHODY

NEVÝHODY

Americké spolehlivé housle pro náročnější začátečníky.

Pokud vám v rámci nižší cenové kategorie nevadí trochu větší investice, chcete dobrou kvalitu a pěkný zvuk, ale zároveň jste stále začátečníci, pak byste měli zvážit Palatino VB 350B Stradivari Model Vln. Housle jsou vyrobeny z javoru, smrku a ebenu, tradiční technikou a ručně. V balení je navíc obal, smyčec a podbradek. Na tyto housle nelze najít moc recenzí, ale dle dostupných informací se jedná o kvalitnější kousek ideální pro náročnější dospělé začátečníky. Je nutno počítat s vyšší cenou.
Cena 4 200 Kč
Typ akustické
Velikost 4/4

VÝHODY

NEVÝHODY

Celé housle z kvalitního masivu pro dospělé.

Tyto housle mohou být rozumnou volbou pro jakéhokoliv začátečníka. Jsou vyrobeny z javoru a ebonizovaného dřeva. Součástí balení je také kufr, smyčec a kalafuna. Mají kvalitní zvuk, tradiční a elegantní vzhled a splní vše, co můžete v prvopočátcích vašeho hraní potřebovat.

U těchto houslí oceníte nejen přibalené příslušenství, ale i poměr ceny a kvality. Jsou vhodné pro dospělé nebo pro větší a starší děti. Jediná škoda je, že o houslích nejsou dostupné detailnější informace.

Cena2 900 Kč
Typakustické
Velikost4/4

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat housle pro začátečníky

Nevíte, co je při výběru houslí nejdůležitější? Zkuste se řídit dle několika jednoduchých rad.

1) Vybírejte dle velikosti

O velikosti jsme se již zmiňovali v začátku tohoto článku. Není však od věci ji ještě jednou připomenout. Pokud zvolíte špatnou velikost, nebudete schopni hrát dobře a místo na správnou techniku se budete soustředit jen na nepadnoucí nástroj. Velikost můžete odhadnout podle věku, nejideálnější je ale změřit svou ruku.


2) Zaměřte se na typ

V této recenzi naleznete jak akustické tak elektrické housle. Každý typ má svá specifika. Jiný zvuk, trochu jinou techniku hraní, jiný tvar i cenu. Ani jedna volba není špatná nebo dobrá, jde čistě o osobní preference. Při výběru je ale samozřejmě nutné to zohlednit.


3) Stanovte si rozpočet

Pro začátečníka nemá smysl kupovat drahé housle. Většinou si vystačíte s rozpočtem mezi 2 až 4 tisíci. I takto malý rozptyl už ale může ovlivnit kvalitu daného nástroje, takže je dobré předem vědět, kolik můžete za housle utratit.


4) Příslušenství je také důležité

Určité základní příslušenství v ceně je téměř samozřejmost. I tak je ale dobré si u každého nástroje zjistit, co vše je součástí balení. Pouzdro? Smyčec? Kalafuna? Podbradník? Tak jako tak budete tohle všechno potřebovat a pokud máte možnost koupit vše najednou, usnadníte si vaše houslové začátky.


5) Pravák nebo levák?

U houslí je vždy stanoveno, zda jsou vyráběny na pravou nebo levou ruku. Leváci mají, bohužel, výběr trochu užší. I tak ale není problém takový model najít.


6) Nechte si poradit

Jako začátečník se můžete cítit trochu zahlceni tolika novými informacemi. Není tedy od věci zajít nebo zavolat do specializované prodejny a nechat si poradit od někoho, kdo se v řemesle vyzná.

Často kladené otázky

V dnešní době se struny vyrábí z kovu a ze syntetiky. Opět zde platí, že cena odpovídá kvalitě a kvalitní struny mohou výrazně ovlivnit výsledný zvuk. Struny jsou označovány dle tvrdosti a začátečník by měl volit průměr. Teprve až ovládnete hru jako takovou, tak se můžete zaměřit na struny detailněji.

Kalafuna zlepšuje tření smyčce se strunami. Nanášet by se měla dle konkrétního opotřebení, zhruba po hodině hraní a pokaždé, když se budete chystat hrát.

Pro děti jsou nejlepší cestou kroužky nebo základní umělecké školy. Další variantou, přístupnou i pro dospělé, jsou soukromí lektoři. A v dnešní době už není problém s trochou sebedisciplíny zvládnout základy i z pohodlí domova – s pomocí aplikací či internetu.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)