TOP 10: Nejlepší klávesy pro začátečníky - jak vybrat, recenze, srovnání


Výběr redakce

Bohatě vybavené klávesy pro náročnější. 

Orientační cena: 8 000 Kč


Poměr cena/výkon

Jednoduché klávesy s minimalistickým designem. 

 Orientační cena: 4 400 Kč


Oblíbená volba

Elegantní bílé klávesy populární mezi nováčky.

 Orientační cena: 3 300 Kč


Pro malé hráče

Malé a jednoduché klávesy ideální pro malé děti. 

 Orientační cena: 1 400 Kč

Kde koupit klávesy pro začátečníky?

  1. Music-city.cz
  2. Kytary.cz
  3. Muziker.cz
  4. Hudebnicentrum.cz
Klavesy Pro Zacatecniky

Klávesy jsou populárním a moderním hudebním nástrojem. Hodí se i pro začátečníky. Pro někoho se můžou stát konečnou, pro někoho jako mezistupeň ke klavíru – když ještě nechcete investovat velké peníze do koníčku, který nemusí vydržet. S klávesy oslavíte úspěch i v nemalém poštu kapel! Nejdřív se na ně ale samozřejmě musíte naučit hrát. Jak vybrat ideální klávesy pro začátečníka? Na co si dát pozor při výběru a jak se v nabídce zorientovat? S tím vším vám pomůže tato recenze. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Klávesových nástrojů je v nabídce hned několik. Mezi ty tradičnější patří klasické pianino či klavír. Zvuk těchto mechanických nástrojů je nádherný, nevýhodou je však vysoká pořizovací cena a pro určité účely (jako například hraní v kapele) zcela nevhodné rozměry. I proto se s moderní dobou na trh dostaly digitální varianty – praktické klávesy menších rozměrů, které v rámci svého zvuku spoléhají na elektroniku. Setkáte se s digitálními keyboardy – variabilním a univerzálním nástrojem. Dále MIDI keyboardy, které slouží k nahrávání zvuku do počítače. Syntezátory jsou v podstatě takové ovladače. A za zmínku stojí i dětské keyboardy, které jsou levné a jejich provedení (a s tím související omezení) se liší dle kvality a věku dítěte.

Množství funkcí a konektivita patří k těm nejdůležitějším faktorům, podle kterých byste se měli při výběru řídit.

Začněme konektivitou. Nejdůležitější výstup pro většinu muzikantů je tlustý jack 6,5 OUT – ten jde do velkých reproduktorů a je proto stěžejní pro hraní na koncertech. Pro začátečníky ale nemusí být až tak významný. Nováčci se mohou zaměřit třeba na sluchátkový výstup (díky kterému nevyrušíte sousedy či rodinu), možnost vložení paměťové karty, USB konektor k připojení k počítači nebo vstup na mikrofon. pro sebe je super doprovod

Plynule se dostáváme k funkcím. Těch základních je několik a na první pohled by se mohlo zdát, že čím víc efektů, tím líp. Není to ale tak úplně pravda – více dole v nejčastěji kladených otázkách. Základní funkcí jsou již zmíněné efekty. Klávesy umí vytvořit ozvěnu, násobit tón, použít ekvalizér, sekvencer, split nebo dual. Většina kláves pak umí měnit svůj zvuk – někdy připomínat piano, jindy kytaru, jindy bubny či banjo! Jako další funkce oceníte například metronom, ladičku na jiné nástroje, transpozici či arpeggiátor.

Kromě funkcí pak myslete také na příslušenství – hodí se hlavně stojan, držák na noty nebo přibalená sluchátka.

Bohatě vybavené klávesy pro náročnější. 

Tento digitální keyboard má 61 kláves s dynamikou úhozu – radost tedy udělá těm, kteří hledají nástroj blízký klasickému pianu. Mezi jeho hlavní funkce patří polyfonie s 48 hlasy, více než 200 doprovodů, efekty, chorusy, ekvalizéry a DPS algoritmy. K ovládání slouží mimo jiné i LCD displej. Co se vstupů týče, máte k dispozici AUX in, USB, vstup pro pedál a výstup standardní stereo jack.

Tato značka je mezi zákazníky velmi oblíbená. Klávesy Yamaha PSR E463 udělají radost jak úplným začátečníkům, tak i trochu náročnějším hráčům, kteří očekávají velký výběr funkcí. Je však nutné počítat s tomu odpovídající vyšší cenou.

Cena8 000 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozuano

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché klávesy s minimalistickým designem. 

Pokud nemáte až tak velké nároky a hledáte začátečnické klávesy s co nejlepším poměrem cena/výkon, pak by vás mohl zaujmout právě tento kousek. Jsou kompaktní, jednoduché, přesto však s dostatečným rejstříkem tónů, dynamikou úhozu a několika funkcemi (reverb, doprovod, metronom, ladění, zvukové rejstříky). Zábavu si můžete užít s režimem Dance Music s hudebními vzory. Vstup je 3,5mm Jack, výstup na sluchátka a Sustain pedal.

Zákazníci tyto klávesy nejvíce oceňovali pro jejich poměr ceny a výkonu, pro začátečníka a prvotní seznámení se s nástrojem jsou ideální. Chválí si také dynamiku úhozu. Náročnějším můžou chybět pokročilejší funkce.

Cena4 400 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozuano

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní bílé klávesy populární mezi nováčky.

Tyto klávesy jsou mezi začátečníky velmi častou volbou. Jejich nejsilnější stránkou je poměr ceny a výkonu, hodí se proto i pro děti a jejich první hudební krůčky. I přes nízkou cenu si můžete vychutnat dynamiku úhozu, doprovody, 128 zvuků a funkce jako vibrato, record, metronom, split, dual voice či sustain. Vstup je klasický 3,5 mm Jack, výstup totéž.

V recenzích se opakuje hlavní výhoda – nízká cena s dobrou kvalitou. Klávesy jsou doporučovány začátečníkům a dětem, kteří si chtějí zahrát hlavně pro zábavu. Náročnější hráči by proto měli volit dražší model.

Cena3 300 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozuano

VÝHODY

NEVÝHODY

Malé a jednoduché klávesy ideální pro malé děti. 

Pokud sháníte klávesy pro vaše malé dítě – v podstatě jeho první hudební nástroj – pak byste neměli přehlédnout Casio SA 46. Že je tento nástroj určen pro děti je poznat už na první pohled – má totiž jen 32 kláves. Nemá dynamiku úhozu, zato se pyšní 100 zvukovými rejstříky a 10 demo skladbami. Výstup je Jack 3,5 mm TRS.

S ohledem na jednoduchost kláves oceníte i jejich nízkou cenu. Jsou malé, lehké, praktické a pro děti plně postačí. Naopak dospělí by se ale měli porozhlédnout jinde.

Cena1 400 Kč
Počet kláves32
Dynamika úhozune

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní klávesy s dynamikou úhozu za rozumnou cenu. 

Pokud hledáte nekomplikované přenosné klávesy pro začátečníka, Yamaha PSR-E360 mohou být těmi pravými – 61 kláves, dynamika úhozu, funkce a efekty jako reverb, chorus, ekvalizér, sustain, doprovod a předvolené skladby,… K tomu konektor AUX In, sluchátkový konektor a konektivita na sustain pedal.

Klávesy mají dle recenzí velmi dobré hodnocení. Oceňují poměr kvality a ceny, dobrý zvuk, velký výběr z funkcí a povedený design. Jediná výtka se objevila na nepodsvícený displej.

Cena5 500 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozuano

VÝHODY

NEVÝHODY

Levnější velké klávesy ideální pro nenáročné hráče.

Yamaha je všeobecně ověřený a oblíbený výrobce kláves. V tomto případě se výrobce zaměřil na méně náročné hráče a nabídl jim úspornou variantu. Na těchto klávesách si také bez problémů zahrajete, nemají však dynamiku úhozu a i funkcí je trochu méně (i tak ale máte k dispozici reverb, chorus, polyfonii, různé zvuky, doprovod a skladby).

Pro domácí hraní jsou klávesy ideální a je to vidět i na pozitivních recenzích. Klávesy mají dobrý zvuk, zákazníci oceňují nízkou cenu a solidní výkon. Na druhou stranu postrádají dynamiku úhozu.

Cena3 000 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozune

VÝHODY

NEVÝHODY

Drobné klávesy pro nejmenší hráče. 

S těmito klávesy uděláte radost nejednomu dětskému hudebníkovi. Jsou lehké, drobnější a jednoduché na ovládání – mají ostatně jen 32 kláves. Z toho důvodu nejsou vhodné pro dospělé hráče, dětem ale vystačí určitě. Mají také 100 zvuků, 50 rytmů, 10 demo skladeb a 5 bicích padů.

Zákazníci jsou s kvalitou kláves spokojeni, jsou prý ideální pro dítě jakožto první seznámení s hudebním nástrojem. Jeden z recenzentů by ale ocenil, kdyby byl již součástí balení adaptér.

Cena1 400 Kč
Počet kláves32
Dynamika úhozune

VÝHODY

NEVÝHODY

Zlatá střední cesta mezi klávesami. 

Yamaha PSR-E237 vás může zaujmout, pokud hledáte dobrý poměr kvality a ceny a za klávesy nechcete utratit příliš mnoho. Jsou to plnohodnotné velké klávesy s širokou škálou funkcí a efektů. Jejich jediná nevýhoda je, že nemají dynamiku úhozu.

Dle recenzí s klávesy s ohledem na svou cenu vedou dobře, jsou ideální jako startovní hudební nástroj. Náročnější hráči by ale nejspíše měli sáhnout po jiném modelu. A zmiňovaná dynamika úhozu je v dané cenové kategorii také poměrně běžná, je tedy škoda, že tady chybí.

Cena4 000 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozune

VÝHODY

NEVÝHODY

Klávesy určené pro začátečníky s mnoha funkcemi.

Jednoduché a přesto plně dostačující klávesy s 400 zvuky, 130 doprovody, výukovým režimem, efekty i s AUX in portem pro připojení externího zařízení. Jsou vhodné pro začátečníky, kteří se s nástrojem chtějí seznámit. Zajímavá je i funkce Duo, která klávesy rozdělí na dvě části a dovolí vám tak hrát s někým dalším.

Dle mnoha recenzí se jedná o skvělé klávesy, které v rámci dané cenové kategorie splňují to, co se od nich očekává. Cení si například i výukového programu. Naopak chybí zde dynamika úhozu.

Cena4 200 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozune

VÝHODY

NEVÝHODY

Levný keyboard ideální pro začátečníky. 

Schubert Etude 300 může být správnou volbou pro nenáročné hudebníky, kteří hledají hlavně levnou variantu. Jsou to plnohodnotné klávesy s 61 klávesami. Mezi funkcemi najdete 300 hlasů, 300 rytů, 50 demo skladeb a bicí. Dále můžete využít efekty jako vibrato, sustain nebo nahrávání záznamu.

Zákaznící klávesy hodnotí pozitivně, podle recenzí plní svůj účel hraní pro zábavu. S ohledem na cenu jsou kvalitní a mají slušný zvuk. Chybí ovšem dynamika úhozu.

Cena2 700 Kč
Počet kláves61
Dynamika úhozune

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat klávesy pro začátečníky

Stále si nejste jisti, jak z široké nabídky kláves vybrat jedny jediné? Zkuste si práci zjednodušit s pomocí několika jednoduchých tipů a doporučení.

1) Rozhodněte se, pro jaký účel klávesy pořizujete.

Chcete hrát s kapelou? Chcete si hrát písničky jako na piano, ale nechce se vám investovat do klavíru? Nebo klávesy pořizujete, abyste zabavili vaše dítě? Účel kláves výrazně ovlivní, na které funkce byste se měli nejvíce zaměřit.


2) Zaměřte se na funkce.

A když už mluvíme o funkcích. Částečně by se možná dalo říct, že čím více, tím lépe. Na druhou stranu je ale podstatná hlavně relevance. K čemu vám bude 80 různých zvuků, když stejně využijete jen jeden? A místo toho vám třeba bude chybět ladička pro kolegu s kytarou. Na funkce se zeměřte, ale již s vědomím toho, jaké konkrétně hledáte.


3) Najděte kompromis mezi kvalitou a cenou.

Pro začátečníka není nutné sáhnout po nejdražší možné variantě. Na druhou stranu zcela nekvalitní nástroj vás může od hraní zcela odradit.


4) Stanovte si rozpočet.

I klávesy pro začátečníky se mohou cenově hodně lišit. Je proto dobré si stanovit rozpočet a v rámci toho se pak rozhodnout pro konkrétní model.


5) Klávesy si osobně vyzkoušejte.

Pokud už to s hraním myslíte trochu vážněji, pak vám pomůže si klávesy před zakoupením vyzkoušet – osahat přepínání zvukových efektů, zjistit, zda se vám s nástrojem dobře pracuje, poslechnout si jeho zvuk. Pro tento účel existují specializované prodejny.


6) Vybírejte podle počtu kláves.

Většina nástrojů má 61 kláves, ale ty dětské mohou být i poloviční – s 32 klávesy. Plný potenciál nabízí samozřejmě ty větší, ale pro občasné dětské pohrání stačí i menší varianta.


7) Projděte si uživatelské recenze.

Konkrétní a osobní zkušenosti jiných zákazníků vám mohou při rozhodování také velmi pomoci. Jen je nezapomínejte brát s trochou rezervy – nikdy nevíte kdo a proč dané hodnocení psal.

Často kladené otázky

Pro začátečníka nejsou drahé klávesy vůbec potřeba. Dostatečné funkce pro pochopení a naučení základních principů hry naleznete i na těch levnějších.Tyto levné modely se navíc dobře prodávají na bazarech, do družin, rodičům malých dětí a podobně, takže jakmile se zlepšíte, tak můžete model vyměnit za nový a lepší.

Jak už jsme zmínili u předchozí otázky, prodat a tím pádem i koupit klávesy pro začátečníka z druhé ruky není vůbec problém. A pokud nejste hned od začátku nijak nároční, tak je to určitě postačující cesta.

Nutně tomu tak být nemusí. Dražší a kvalitnější klávesy samozřejmě budou mít pestřejší výběr. Otázkou však je, zda to bude znamenat lepší volbu a větší užitek pro vás. Když víte, že chcete hrát na klávesy jako na levnější variantu piana, tak stačí i méně funkcí, ale zase dáte důraz na dynamiku úhozu. Naopak klávesy pro doprovody jiných nástrojů budou muset umět hrát jako baskytara či bicí a nebude vám záležet na úhozech.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)