TOP 10: Nejlepší vyhlídkové lety balonem v Brně 2024

Jaké typy letů balonem jsou v nabídce? Jak samotný zážitek probíhá? A na co se připravit a pro koho je let vůbec vhodný? 


Výběr redakce

Klasika, která neomrzí

Orientační cena: od 3 590 Kč


TOP pro pár

Výlet do oblak, který bude jen váš

 Orientační cena: od 15 980 Kč


Oblíbená volba

Váš let ve vašich rukou

Orientační cena: od 7 980 Kč


Nevšední zážitek

Plavba vzduchem do minulosti

Orientační cena: od 4 800 Kč

Lety Balonem Brno

Let balonem je jedinečným zážitkem, který si užijí všichni milovníci výšek. Hodí se také jako dárek k narozeninám nebo jím můžete originálně oslavit výročí s partnerem. Vybírat přitom můžete ze spousty různých variant a proletět se třeba i v balonu historickém, sportovním, nebo letět dokonce v noci. Přestože je vzduchoplavba považována za bezpečnou, i zde je pár věcí, na které je třeba dát si pozor. Na vše, co k letu balonem patří, se podíváme v následujících řádcích.

Let balonem je plný dobrodružství a také překvapení. Ne vše se dá naplánovat a nezřídka vám do plánů zasáhne počasí. Je totiž potřeba, aby příliš nefoukalo, nesmí pršet ani sněžit a důležitá je i dobrá viditelnost. Pokud vám bude počasí nakloněno, dostavíte se na místo vzletu a podíváte se, jak se balon nafukuje a chystá. Většinou u toho můžete také pomáhat. Pak už nastoupíte do proutěného koše a vyletíte vzhůru, zhruba do výšky 300 m. Přibližně hodinu (záleží však na konkrétním zážitku) plujete vzduchem a kocháte se výhledem na krajinu. Takto uletíte 10–20 km, vše se odvíjí od aktuálního větru. Následuje přistání a skládání balonu, většinou nechybí ani slavnostní přípitek na oslavu zdárného nalezení země. Program se však může lišit podle zvoleného poskytovatele i samotného zážitku.

Hlavní “létací” sezóna je od dubna do října, létat se však dá, při přízni počasí, celoročně. V teplých měsících se nejčastěji vzlétá v ranních nebo podvečerních hodinách, kdy bývají termické podmínky nejlepší. V ostatních částech roku se létá okolo poledne. Jak už jsme zmínili, let je možné absolvovat jen za vhodného počasí. Není tak nic neobvyklého, pokud je váš termín i několikrát posunut. I když je to nepříjemné, berte to tak, že jde především o vaši bezpečnost a o to, abyste si let skutečně užili. A k tomu by v dešti nebo mlze nedošlo.

Klasika, která neomrzí

Někdy není třeba vymýšlet složitosti a chybu určitě neuděláte ani s klasickým vyhlídkovým letem. Zvláště, pokud se do oblak chystáte poprvé. V tomto případě se nad Brněnskou přehradou nebo hradem Veveří proletíte ve velkém balonu společně s dalšími účastníky. Kolik jich bude, to už záleží na vašem výběru. K dispozici jsou místa ve větších i menších koších. Součástí zážitku je kromě romantického kochání jihomoravskou krajinou také drobné občerstvení a především přípitek po zdárném přistání. A nepřijdete ani o certifikát, který vám bude navždy připomínat, co jste zažili. 

Orientační cena: od 3 590 Kč

Výlet do oblak, který bude jen váš

Neláká vás představa, že budete v koši spolu s dalšími cizími lidmi? Pokud toužíte po ještě větší romantice se svou drahou polovičkou, zamluvte si let jen pro vás dva. Chybět při něm samozřejmě nebude pilot, jinak ale bude celý zážitek jen a jen váš. Využít budete moci právě i toho, že se pilot bude moci věnovat pouze vám. Dozvíte se od něj spoustu zajímavých věcí a navíc mu při činnostech spojených s přípravou balonu budete asistovat. A nafukovat a vyfukovat balon, to přeci neděláte každý den. 

Orientační cena: od 15 980 Kč

Váš let ve vašich rukou

Nafouknout balon, vzlétnout a pak zase příhodně přistát. Let balonem se zdá jako jednoduchá záležitost, ale úplná brnkačka to není. To zjistíte díky zážitku v podobě pilotování balonu. Nebudete na to samozřejmě sami, se vším vám pomůže zkušený pilot. Vy se ale stanete plnohodnotným členem posádky a budete pomáhat upevňováním hořáků, nastavením navigace, zkusíte si také balon řídit, měnit jeho výšku a nakonec i navádět na přistání. Svůj let tak budete mít ve vlastních rukou. A budete za to patřičně oceneni. Nejen zážitkem, ale také křtem prvoletců. 

Orientační cena: od 7 980 Kč

Plavba vzduchem do minulosti

Pokud chcete vtisknout svému výletu do oblak punc nevšednosti a zároveň máte rádi špetku nostalgie, nechte se vynést do oblak historickým balonem. Nejen, že samotný balon přinese závan minulosti a podtrhne jedinečnost zážitku, celou akci dokreslí také piloti v dobovém oblečení. S touto kulisou pak budete zhruba hodinu plachtit vzduchem a obdivovat krásy jihomoravského kraje. 

Orientační cena: od 4 800 Kč 

Když chcete ještě více adrenalinu

Pomalé, romantické plachtění vzduchem ve vyhlídkovém balonu má něco do sebe, ale někdo to rád trochu akčnější. Pokud patříte do druhé skupiny, vyzkoušejte let sportovním balonem. Dodá zážitku špetku adrenalinu a vyzkoušíte si, jak probíhají závody horkovzdušných balonů. Od klasického balonu se jeho sportovní varianta liší v tom, že letí svižněji. Vyzkoušíte si tak klesání a stoupání rychlostí až 8 m/s. Zároveň je ale kladen velký důraz na preciznost a přistání proběhne na centimetry přesně, což u běžného balonu nazažijete. Poletíte jen ve dvou (a s pilotem), a to odkudkoliv budete chtít. 

Orientační cena: od 27 500 Kč

Do oblak s celou partou

Výška 37 metrů, šířka 30 metrů a objem dokonce 13000 m3 – to jsou parametry jednoho z největších balonů ve střední Evropě. Pojme až 24 pasažérů a může se tak stát místem vaší oslavy narozenin, rozlučky se svobodou nebo třeba nezapomenutelné firemní akce. I u běžného balonu je zážitkem už samotné jeho nafukování a příprava, u tohoto obra to ale platí dvojnásob. U všeho budete asistovat a dozvíte se tak spoustu nových věcí. Pak už vás ale čeká zasloužená plavba vzduchem, a to z místa, které si sami zvolíte. Pozorovat tak budete moci svá oblíbená místa, tentokrát ale z výšky. Vše zakončíte slavnostním přípitkem na oslavu vašeho opětovného shledání se zemí. 

Orientační cena: 87 980 Kč

Speciální obřad pro speciální pár

Svatební den je sám o sobě nezapomenutelnou záležitostí, vy tomu ale můžete ještě trochu přidat. Tím, že si své ano řeknete na velmi netradičním místě – v oblacích. Adrenalin bude ještě větší a samou láskou budete doslova létat v oblacích. A představte si fotky, jak nevěsta ve svatebních šatech nasedá do proutěného koše nebo pomáhá s nafukováním balonu. Pokud to zní jako svatba podle vašeho gusta, není problém. I takový zážitek existuje. Do balonu nastoupíte spolu s pilotem, oddávajícím, zapisovatelkou, svědky i fotografem, vše tedy bude naprosto legitimní. Někde nad Brnem si slíbíte lásku a věrnost, pokocháte se romantickými výjevy, a pak přistanete, abyste vše mohli oslavit s ostatními. 

Orientační cena: od 28 980 Kč

Vezměte rodinku na netradiční (vý)let

Místo na hrad nebo na túru vyvezte příště členy rodiny na výlet někam, kde ještě patrně nebyli – do oblak v proutěném koši. Takovýto zážitek nadchne i puberťáky, kteří s vámi už možná na tradiční výlety jezdit odmítají. Balon bude jen a jen váš, kromě pilota se jej mohou zúčastnit dva dospělí a dvě děti do 15 let. Pozor, musí jim však být více než 7. Kromě toho, že si užijete zhruba hodinový let nad moravskou metropolí, bude jedinečným zážitkem i samotná příprava nebo následné skládání balonu, u čehož můžete také asistovat. 

Orientační cena: 19 980 Kč

Plachtěte vzduchem ještě déle

Většina zážitkových letů balonem je koncipována tak, že ve vzduchu strávíte zhruba hodinu. V tomto případě vás ale čeká prodloužená jízda a na kochání se krásami Brna budete mít celých 120 minut. V koši budete pouze ve třech, pilot, vy a vámi vybraný doprovod. Vzlétnete za východu slunce, a to z místa, které sami navrhnete. A protože se letí ráno, nebude chybět ani snídaně formou pikniku. 

Orientační cena: 24 990 Kč

Sledujte východ slunce z proutěného koše

Noční zářící světla velkoměsta mají něco do sebe. Ale zároveň by byla škoda ochudit se o výhled z výšky ve dne. Tento zážitek kombinuje obojí. V balonu vylétnete do oblak asi hodinu před východem slunce a užijete si pohled na osvícený Špilberk nebo Petrov. Postupně budete sledovat, jak za obzorem začíná vycházet slunce. Větší romantiku jen tak nezažijete. Přistanete zhruba o 45 minut později a celý zážitek završíte přípitkem a snídaní.  

Orientační cena: od 6 000 Kč

PĚT tipů, jak vybrat let balonem

Stále váháte, jaký typ zážitku v podobě letu balonem pro vás bude tím pravým? Zamyslete se nad následujícími body. 

1) Zvažte své spolucestující

Patrně se na let nechystáte sami a v tom případě se vyplatí zamyslet se nad tím, koho chcete vzít do proutěného koše s sebou. Možná váš spoluletící neocení rychlé klesání a stoupání ve sportovním balonu, možná se bude trochu bát i ve dne, natož v noci. Výběr vám tak může jeho povaha usnadnit.


2) Myslete na omezení

Let balonem není pro každého a nemluvíme jen o strachu z výšek. Většina společností neumožňuje letět osobám menším než 140 cm, což je výška koše. Z balonu zkrátka musí něco vidět. Z důvodu možnosti vyklopení při přistání zase nesmí létat těhotné ženy. Vezměte v úvahu i to, že celou dobu je třeba v balonu stát, to může činit potíže starším osobám.


3) Promyslete počet cestujících

Plánujete letět s celou partou nebo máte početnou rodinu a zúčastnit se chtějí všichni? Pak zvažte variantu, kdy si pronajmete celý balon jen pro vás. Na první pohled se cena může zdát až astronomická, ale pokud vše rozpočítáte, nejspíš se vám tato varianta vyplatí. Balon jen pro sebe můžete mít třeba i ve dvojici, v tom případě už ale sáhnete do kapsy skutečně hlouběji.


4) Letíte poprvé?

Pokud vzlétnete balonem k nebi poprvé, nejspíš nemusíte hledat speciální varianty zážitku. Výhledy a dobrodružství si užijete při klasickém vyhlídkovém letu dostatečně. Pokud už ale za sebou nějaký let máte, možná rádi nakouknete blíže pod ruce pilotovi a vyzkoušíte si jeho práci, nebo vás láká proletět se jiným typem balonu.


5) Nechte plánování osudu

Možná si plánujete, jak balonem vyletíte v den svých narozenin nebo vašeho výročí. Jenže počasí má větší moc než lidé a může se rozhodnout hodit vám do plánů vidle. Neupínejte se proto raději ke konkrétnímu termínu a smiřte se s tím, že poletíte, až příroda uzná za vhodné. Užijete si tak let více.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma letů balonem v Brně.

Samozřejmě, je to nejen povoleno, ale dokonce výrazně doporučováno. Byla by škoda jedinečný výhled nezvěčnit.

Přestože má spousta lidí pocit, že bude “tam nahoře” zima, není tomu tak. V balonu bude přibližně stejná teplota jako na zemi. Oblečení tak není třeba příliš řešit, jednoduše se oblečte tak, jak byste se oblékli v daný den běžně. Hodí se určitě něco pohodlného spíš než elegantního. Doporučuje se také pevnější obuv.

To záleží opět na vyšší moci, tedy větru. Uletět můžete 10, ale třeba i 20 km. Každopádně se nemusíte bát, že zůstanete někde uprostřed pole, kilometry od svého auta. Organizátoři vás dopraví zpět. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)