TOP 9: Nejlepší vyhlídkové lety balonem v Praze 2024

Láká vás nevšední výhled na Prahu z letícího balonu? Nebo chcete let balonem zprostředkovat pro někoho blízkého? Poradíme, jak zážitek vybrat a který stojí skutečně za to. 


Výběr redakce

Výlet do oblak s překvapením

Orientační cena: od 17 999 Kč


Jedinečný zážitek

Nebuďte jen pasažérem!

Orientační cena: od 7 980 Kč


Pro milovníky adrenalinu

Užijte si (větší) špetku adrenalinu

Orientační cena: od 27 500 Kč  


TOP pro pár

Jen vy a nekonečný výhled

Orientační cena: od 15 980 Kč

Lety Balonem Praha

Kolikrát vás při pohledu na letící balon napadlo, že byste se možná mohli jednou proletět také? Že už několikrát? Pak je na čase začít s tím něco dělat. Tento zážitek totiž nikdy nebyl dostupnější. Najdete jej v nabídce mnoha agentur a vybírat můžete dokonce z nejrůznějších variant. Kromě klasického vyhlídkového letu si tak užijete třeba i let sportovním balonem, můžete let spojit s piknikem nebo si v něm dokonce říct své “ano” s partnerem. Zmapovali jsme, jaké zážitky jsou v nabídce, a sepsali všechny podstatné informace k letu balonem v Praze. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Podoba zážitku se může mírně lišit podle toho, jaký typ letu si zvolíte. Pokud se bavíme o klasickém vyhlídkovém letu, nejprve dorazíte na místo určení, odkud bude balon i s vámi vzlétat do oblak. Balon se rozbalí a nafoukne, což už je samo o sobě zážitek. A vy u toho budete moci také asistovat. Poté už jen nastoupíte a začnete pomalu stoupat vzhůru. Užijete si většinou hodinový let, při kterém z ptačí perspektivy budete pozorovat svá oblíbená místa v Praze. Až uplyne stanovený čas, začnete zase pomalu mířit k zemi. Pozor, přistání někdy bývá trochu dobrodružné, ale o tom celý zážitek vlastně je. Pokud se jedná o váš první let, většina agentur zařídí také křest s přípitkem.   

Pokud je počasí letu balonem nakloněno, můžete se do oblak vydat v průběhu celého roku.

Za ideální je však považováno období od dubna do října. V praxi lety fungují tak, že si z nabídky vyberete termín, a pak doufáte v přízeň počasí. Nesmí totiž příliš foukat, nesmí pršet ani sněžit, nesmí hrozit bouřka a důležitá je také dobrá viditelnost. Optimální termické podmínky obvykle bývají v ranních hodinách po východu slunce, nebo naopak před jeho západem. Proto často balony vzlétají v těchto časech. Platí to především pro letní měsíce, v ostatních částech roku se lety konají spíše okolo poledne.

Nevěšte hlavu, pokud je vámi vybraný termín letu zrušen. Jedná se o poměrně běžnou věc. Piloti berou ohled především na vaši bezpečnost a to, abyste si let co nejvíce užili.

Výlet do oblak s překvapením

Pokud se jedná o váš první let balonem, není třeba vymýšlet žádné speciality a nejspíš si nejvíce užijete klasický let nad naším hlavním městem. Jedna specialita vás však v tomto případě přece jen čeká. A tou je trasa, která bude tak trochu překvapením. Vše má totiž ve svých rukou vítr. Startuje se u letiště Letňany a většinou vás vítr ponese směrem na východ, takže uvidíte Kbely, Počernice nebo Prosecké skály. Možná se ale rozhodne jinak a v tom případě se můžete těšit na jiné a třeba i nečekané výhledy. 

Orientační cena: od 17 999 Kč

Nebuďte jen pasažérem!

Buď můžete v rámci svého letu pouze nastoupit do balonu, proletět se a zase přistát, nebo si zvolit let s pilotováním. Nejde totiž jen o to balon nafouknout a korigovat ve vzduchu. Piloti připravují lahve s plynem, umisťují hořáky, kontrolují počasí i okolí, mění výšku… Činností je zkrátka hodně. A vy si je budete moci díky tomuto jedinečnému zážitku vyzkoušet a zjistit na vlastní kůži, co takové pilotování balonu vlastně obnáší. Naučíte se také posuzovat vhodné počasí nebo hledat místo na přistání. Bojíte se, že obyčejný let bude nuda? Zkuste tuto akčnější variantu. 

 

Orientační cena: od 7 980 Kč

Užijte si (větší) špetku adrenalinu

Odpočinkový, pomalý vyhlídkový let je skvělým zážitkem, ale možná ne úplně pro každého. Jestliže spíše než velké balony se spoustou lidí před sebou vidíte záběry ze závodů sportovních balonů, nabízí se tento akční let. A zajímavější je i tím, že jej absolvujete jen vy, pilot a vámi zvolená osoba. Balon tak budete mít jen pro sebe. A v čem se sportovní balon liší od toho klasického? Celý let je dynamičtější a stoupání i klesání probíhá ve větší rychlosti. Zatímco u klasického balonu je ale přistání mnohdy divočina, v tomto případě se můžete těšit na na centimetry vypočítanou akci. 


Orientační cena: od 27 500 Kč

Jen vy a nekonečný výhled

Pomalý let vzduchem nad krásnou českou krajinou nebo pražskými památkami zní romanticky sám o sobě. Představte si ale, že u tohoto zážitku nebude nikdo jiný kromě vás, pilota a vašeho partnera. Vše tak získá ještě romantičtější ráz. Kochat se výhledem budete zhruba hodinu, ale můžete si let ještě prodloužit, pokud by vám 60 minut nestačilo. A když budete chtít na romantice ještě přidat, můžete se místo nad Prahou proletět třeba nad Karlštejnem nebo Konopištěm. Skvělá příležitost, jak oslavit třeba výročí nebo jak originálně pojmout žádost o ruku. 

Orientační cena: od 15 980 Kč

Oslava nebo teambulding, na které nezapomenou

Máte velkou rodinu a chcete pro ni připravit překvapení? Hledáte jedinečný zážitek pro své zaměstnance? Nebo byste rádi přichystali někomu ze svých blízkých velmi originální oslavu narozenin? Gigantický balon se hodí pro všechny tyto příležitosti. S výškou 37 m a šířkou 30 m pojme až 24 lidí, vynese je do vzduchu a nabídne pohled na Prahu (nebo jakékoliv jiné místo) z naprosto nové perspektivy. Zážitkem ale nebude jen samotný zhruba hodinový let, ale i rozbalení a sbalení balonu. To baví i u klasického balonu, natož pak u modelu, který patří k největším ve střední Evropě. Společně se svou rodinou, přáteli nebo kolegy si pak na zdárné přistání připijete a zůstane vám nezapomenutelná vzpomínka.   

Orientační cena: 87 980 Kč

Vyletět jako snoubenci, přistát jako manželé

O zamilovaných se říká, že létají hlavou v oblacích. Tak proč si tam rovnou neříct i své “ano”? Zatímco svatbu na statku, na zahradě nebo v kostele má kdekdo, s horkovzdušným balonem budete nejspíš ve svém okolí jediní. Ať už právě po originálním svatebním obřadu toužíte, nebo jste vy i vaše polovička fanoušky výšek, tento zážitek by pro vás mohl být tím pravým. Zážitek je určen pro sedm lidí, takže kromě vás dvou se do koše vejde i oddávající a zapisovatelka, svědci a nezbytný fotograf. Čeká vás zhruba hodinový let, při kterém si stihnete slíbit lásku a věrnost a ještě se pokochat krásami Prahy z výšky. 

Orientační cena: od 28 980 Kč

Nejoriginálnější rozlučka nebo party

Rozlučka se svobodou nebo oslava kulatých narozenin v oblacích ve společnosti vašich kamarádů nebo rodinných příslušníků? I to se vám může splnit. Stačí si objednat let balonem pro chlapy. Kromě toho, že budete s pivem v ruce obdivovat svět z ptačí perspektivy, se dozvíte i vše o přípravě a plánování letu. Zjistíte tak, v čem práce pilota balonu spočívá, a vyzkoušíte si ji. 

Orientační cena: od 19 845 Kč

Výlet, na kterém jste ještě s rodinou nebyli

Máte pocit, že jste už v okolí Prahy se svou rodinou viděli každé zajímavé místo? Možná je to skutečně tak, ale patrně jste tato místa neviděli z výšky několika stovek metrů nad zemí. Vezměte příště svou rodinu na výlet do oblak, tedy lépe řečeno na vzduchoplavbu horkovzdušným balonem. Malí i velcí rodinní příslušníci si užijí nejen let samotný, ale také nafukování a vyfukování balonu a další přípravné činnosti, do kterých se budou moci zapojit. Letenky jsou v tomto případě určené pro 2 dospělé a 2 děti do 15 let. Pozor, let je vhodný pouze pro ratolesti starší 7 let.  

Orientační cena: 19 980 Kč

Dvouhodinový let i se snídaní

Zatímco většina letů balonem trvá zhruba hodinu, v tomto případě budete plout po obloze hned 120 minut. Budete tak mít dostatek času na prohlídku všech krás Prahy (nebo jiného místa, které si zvolíte) pěkně z výšky a stihnete si užít cenné chvilky ve dvou s vaší partnerkou, partnerem nebo rodinným příslušníkem či kamarádem. Protože se vzlétá při východu slunce, nebude chybět ani snídaně formou pikniku. A na závěr, po úspěšném přistání, vás čeká slavnostní přípitek.  

Orientační cena: 24 990 Kč

PĚT tipů, jak vybrat let balonem

Přemýšlíte, jaký ze vzduchoplaveckých zážitků pro vás bude nejlepším řešením? Zamyslete se nad následujícími body a jistě vyberete správně. 

1) Berte ohled na to, s kým poletíte

Patrně nechcete letět sami. V tom případě se vám nabízí hned několik možností. Pokud víte, že chcete do oblak vzít svého partnera či partnerku, můžete zvolit privátní let jen pro vás dva. Ten slibuje více romantiky, zároveň si však docela výrazně připlatíte. V opačném případě budou v koši spolu s vámi i cizí lidé. Jestliže se do proutěného koše chystáte s dalšími členy rodiny nebo kamarády, můžete si jej pronajmout jen pro vás. Cena se v tomto případě rozpočítá a ve finále vyjde třeba i stejně, jako kdybyste letěli s cizími lidmi.


2) První, nebo několikátý let?

Při výběru zážitku zohledněte i to, zda vy (případně spoluletící osoby) absolvujete svůj první výlet do oblak, nebo už jste balonem letěli. Pro prvoletce bude zážitkem i klasický let, pro zkušenější se nabízí některé ze zážitků s něčím “navíc”, jako je třeba pilotování nebo let sportovním balonem. 


3) Zvažte svůj aktuální stav

Než let balonem věnujete celé rodině jako dárek, zamyslete se nad věkem i aktuálním (zdravotním) stavem všech členů potenciální posádky. A nejde jen o strach z výšek. Létat balonem by neměly těhotné ženy, většina společností také bere pouze pasažéry s výškou nad 140 cm. Právě tak je totiž vysoký samotný koš a je třeba, aby dotyčný zkrátka něco viděl. Počítejte také s tím, že je nutné vydržet celou hodinu stát na nohou. U starších lidí pak může být problémem přistání. Někdy se totiž koš dokonce převrhne. 


4) Promyslete si místo vzletu

Už nadpis tohoto článku napovídá, že patrně chcete létat nad Prahou. Víte ale, že balony vzlétají třeba i z Karlštejna nebo Konopiště? Zamyslete se, co pro vás a vaše spoluletící bude větším zážitkem.


5) Příliš neplánujte

Let balonem je často plný překvapení. Přílišné plánování se tedy zrovna moc nevyplatí. Plány vám může snadno zhatit počasí. A i pokud vzlétnete, rozhoduje o vaší trase vítr. Raději si tak nemalujte, že z výšky uvidíte místo svého prvního setkání s vaší láskou, nechce to zkrátka náhodě. 

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma letů balonem v Praze.

Balon je považován za vůbec nejbezpečnější dopravní prostředek a od počátku balonového létání na našem území nedošlo k žádné smrtelné nehodě. Uklidnit vás může i fakt, že pro balony platí velmi přísné podmínky a předpisy a procházejí pravidelnou revizí. 

Ačkoliv se může zdát, že se na cestu do oblak budete muset pořádně obléct, v koši je ve vzduchu zhruba stejná teplota, jako na zemi. Zvolte tak pohodlné oblečení, ve kterém je vám příjemně i na zemi, a pevnou obuv. 

Nejčastěji se létá ve výšce 300 m, ale dostat se můžete i do 500 nebo i 700 m.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)