TOP 7: Nejlepší škola smyku v Brně 2024 –⁠ recenze, zkušenosti, diskuze

Jaká škola smyku v Brně je nejlepší? Jaké kurzy jsou v nabídce a na co všechno vás připraví? Jak kurzy probíhají a co je k nim potřeba?


Výběr redakce

Vyzkoušejte si triky jako z filmu

Orientační cena: 4 490 Kč


Pro začátečníky

Jistota za volantem pro začátečníky

Orientační cena: 4 490 Kč


Pro pokročilé

Celodenní kurz s důrazem na praxi

Orientační cena: 4 900 Kč


S odpočtem 3 bodů

Šance na smazání 3 bodů

Orientační cena: 5 490 Kč

Skola Smyku Brno

Je jedno, jestli každý týden ujedete stovky kilometrů nebo patříte do kategorie svátečních řidičů. Škola smyku je určena pro každého, bez ohledu na zkušenosti. Připraví vás totiž na situace, s nimiž jste se třeba ještě na silnici nepotkali. Zjistíte, jak správně reagovat, a to v klidu a bez stresu, který by vás nejspíš v reálu neminul. Kurzů je v nabídce tolik, že si na své přijdou i zkušenější a vyzkoušet si tak můžou scény jako z akčních filmů. Škola smyku je také vhodným dárkem, protože co víc můžete věnovat než bezpečí. Podívejte se, jak škola smyku v Brně vypadá a co nabízí. 

Cílem školy smyku je zlepšit řidičské schopnosti a naučit řidiče lépe reagovat na nečekané události na silnici. V závislosti na zvoleném kurzu se pak program liší podle zaměření či pokročilosti účastníků. Průběh je vždy podobný. Nejprve se v několika (většinou) desítkách minut zaměříte na teoretickou stránku, poté se přesunete na polygon a začíná praktická výuka. Poměr teorie a praxe je opět u každého kurzu odlišný. 

Z uvedeného tedy vyplývá, že se neobejdete bez řidičského oprávnění a vlastního automobilu. U něj je navíc potřeba, aby byl pro školu smyku vhodný. Je nutné zajistit dostatek paliva, rozumný výkon a lepší jsou vozidla s pohonem zadních kol. Naopak méně vhodná jsou některá SUV a auta s elektronickou ruční brzdou v kombinaci s předním pohonem. V případě některých kurzů vám však mohou auto ve škole smyku za poplatek zajistit. 

Polygon Brno najdete uprostřed areálu závodního Masarykova okruhu v Ostrovačicích. Byl vystavěn v roce 2017 a disponuje mnoha pokročilými technologiemi. Nechybí zde smyková deska zavodněná tenkou vrstvou vody pro nácvik přetáčivého smyku, kruh pro nácvik nedotáčivého smyku, kluzný kopec s 12% klesáním nebo “vana” s gumovými hranami pro aquaplaning.

Vyzkoušejte si triky jako z filmu

Smyky, otočky, driftování, ne nadarmo nese tento kurz přízvisko “gangsterský”. Užijete si totiž zábavu jako z akčního filmu. Pokud si tedy pod pojmem “škola smyku” představujete spoustu nudného výkladu a minimum akce, tady to rozhodně neplatí. Teorii si odbydete během maximálně hodiny, pak už vás čekají 2 hodiny brázdění asfaltu. Během nich se naučíte otočku na kluzném povrchu v pomalém tempu, otočku na mokrém asfaltu v rychlém tempu, otočku s ruční brzdou o 360 stupňů i průjezd zatáčky smykem. Jak je vidět, triky jsou trochu “vyšší dívčí”, a kurz tak nadchne spíše zkušenější řidiče, kteří si řízení užívají. V ideálním případě se také dostavte s autem s mechanickou ruční brzdou. Recenze kurzu jsou vynikající a mnozí oceňují, že i teoretická část byla pojata zábavně. 

Orientační cena: 4 490 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jistota za volantem pro začátečníky

Tento 3,5 hodiny dlouhý kurz je určen především začátečníkům, kteří teprve hledají jistotu za volantem a potřebují si osvojit i základy, například co se správného sezení nebo držení volantu týče. Zjistíte také důležité informace k pneumatikám a bezpečnostním systémům a vyzkoušíte si, jaký je rozdíl v brzdění na mokru a na suchu. Vyzkoušet si krizové situace nanečisto začátečníkům nejen pomůže lépe zvládnout něco podobného v reálu, ale také se díky kurzu vyhnou tomu, že by si vypěstovali nevhodné návyky negativně ovlivňující reakce při řízení. Podle recenzí jsou z kurzu nadšené ženy i muži, a také ti, kteří se jej vzhledem ke své nezkušenosti trochu obávali. 

Orientační cena: 4 490 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Celodenní kurz s důrazem na praxi

Kurzy školy smyku jsou většinou koncipovány tak, aby praxe měla před teorií větší prostor. Přesto však například 2 nebo 3 hodiny tréninku nemusí stačit. Pokud si chcete návyky spojené s bezpečnou jízdou skutečně osvojit, vyzkoušejte kurz ve variantě Intensive. Čeká vás 7hodinová škola, v níž “v lavici” budete sedět 2 hodiny, načež se vydáte do terénu. A bude tak příležitost vyzkoušet si toho opravdu hodně. Od základů, jako je práce s volantem a fungování bezpečnostních systémů, přes brzdění na různých typech povrchu a v krizových situacích až po řešení více krizových situací současně. Lidé si v recenzích zážitek chválí a oceňují i přístup instruktorů.

Orientační cena: 4 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Šance na smazání 3 bodů

Patříte k těm, kterým se na řidičském kontě nepříjemně kupí trestné body? Stačí jich mít 12 a na rok se musíte rozloučit s řidičákem. Načež vás po uplynutí této doby čeká nepříjemný a zdlouhavý proces získávání oprávnění zpět. Díky tomuto certifikovanému kurzu máte šanci hned 3 nasbírané body ze zápisu smazat. V sedmi hodinách tréninku se zaměříte jak na teorii (3 hodiny), tak i praxi, která vám pomůže cítit se za volantem jistěji a naučí řešit krizové situace. Za absolvování získáte osvědčení, na základě kterého můžete o odpočet bodů požádat. Ale pozor, školení není úplně pro každého. Absolvovat jej můžete jen jednou ročně, na kontě můžete mít maximálně 10 bodů a podmínkou je, že žádný z vašich přestupků nemůže být ohodnocen 6 nebo 7 trestnými body.   

Orientační cena: 5 490 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Natrénujte si klouzání

Další z kurzů školy smyku, které vás budou skutečně bavit od začátku do konce, je Drift kurz. Název je nejspíš dostatečně výmluvný. Nejdříve vás čeká zhruba 20 minut nezbytné teorie, pak budou následovat více než 3 hodiny intenzivního tréninku jízdy v řízeném smyku na kluzných plochách. Poznáte tak perfektně chování vašeho auta a v moderním prostředí a pod dohledem profesionálů se zdokonalíte v jízdě ve smyku. Kurz je vhodný především pro ty, které řízení baví a chtějí se neustále zlepšovat. Pokud o kurzu přemýšlíte, ujistěte se, že k němu máte vhodný vůz. Ideální jsou auta s rozumným výkonem a pohonem zadních kol, nehodí se auta s elektronickou ruční brzdou v kombinaci s předním pohonem. 

Orientační cena: 3 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Řešení krizových situací ve vyšší rychlosti pro pokročilé

Jak už napovídá název, tento kurz je určený pro pokročilé řidiče. Podmínkou je také absolvování školy smyku Intensive. Čeká vás sedm nabitých hodin, v nichž se nejdříve budete zhruba 120 minut věnovat teorii, zbytek věnujete praxi. V ní si budete zkoušet řešení různých krizových situací za vyšší rychlosti typické pro jízdu mimo obec. Zjistíte, jak reagovat na nečekanou překážku, jak zvládat smyk a také to, jak nečekané události rychle a úspěšně vyhodnotit. V neposlední řadě se zaměříte i na zvládnutí aquaplaningu, který je právě ve vyšších rychlostech velmi nepříjemný.

Orientační cena: 7 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Akční jízda pro nejzkušenější řidiče

Zajímá vás sportovní jízda? Chcete se naučit triky jako z repertoáru kaskadérů? Poznat limity svého vozu? A přitom patříte k opravdu zkušeným řidičům, takže víte, že si toto můžete dovolit? Pak je pro vás kurz Dynamic to pravé. Nebojte se, že byste museli své schopnosti odhadovat sami, pro účast v kurzu je nezbytné nejprve absolvovat kurz pro pokročilé na úrovni Advanced, pro ten je zase zapotřebí kurz Intensive. Ve výsledku tak počítejte s tím, že se vám kurzy poněkud prodraží. 

V kurzu zažijete sedm hodin akční a dynamické zábavy. Nejprve se v rychlosti podíváte na teoretickou stránku, poté už se vydáte se svým vozem na pořádnou jízdu. Dozvíte se více o konstrukci vozidel, v bezpečném prostředí si osvojíte základy sportovní jízdy, vyzkoušíte si driftování a poznáte limity svého vozu.  

Orientační cena: 7 650 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat školu smyku

Stále přemýšlíte, jaký z kurzů školy smyku v Brně pro vás bude tím pravým? Pak se zamyslete nad těmito body:

1) Jaké máte očekávání?

Dlouho jste neřídili a chcete získat za volantem větší jistotu? Nebo už patříte k “pirátům silnic” a chcete se hlavně pobavit při zkoušení smyků a driftování? Zásadní je ujasnit si, co vám má kurz přinést.


2) Teorie, nebo praxe?

V žádném z kurzů pochopitelně praxe nechybí, to je koneckonců podstatnou školy smyku. V některých případech ale strávíte na polygonu většinu času, třeba i několik hodin, a teorii si odbydete v 60 minutách, jindy se na teoretickou stránku zaměříte více. Opět tedy popřemýšlejte, čemu dáte přednost. 


3) Vezměte v potaz své schopnosti

Není moudré, a vlastně ani proveditelné, abyste se s čerstvým řidičákem v kapse hlásili do kurzu pro ty nejpokročilejší. Je potřeba znát základy, poté si můžete užít zábavu při zkoušení odvážných kousků. 


4) Roli hraje také vaše auto

Ne každý vůz je pro školu smyku vhodný, případně můžete narazit na komplikace u některých, především pokročilejších variant kurzů. Zjistěte si předem, jaké nároky jsou na auto v kurzu kladeny. 


5) Jak jste na tom s trestnými body?

Pokud patříte mezi hříšníky a trestné body se vám již na kontě nepříjemně nakupily, možná budete mít ohledně výběru jasno. V nabídce školy smyku Brno jsou totiž i kurzy, po kterých si můžete zažádat o odečtení 3 bodů.  

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma školy smyku v Brně.

Ve většině případů ano. A dává to smysl i z toho důvodu, že své auto lépe poznáte, zjistíte jeho možnosti a natrénujete si reakce v nebezpečných situacích přímo v něm. U některých kurzů je ale možné i zapůjčení auta za poplatek na místě. 

Podmínky na vybavení a stav auta najdete vždy u konkrétního kurzu. Určitě nezapomeňte zajistit dostatek paliva a často je potřeba, aby měl vůz rozumný výkon a pohon zadních kol. V případě kurzů, kde je součástí drift, nejsou vhodná auta s elektronickou ruční brzdou v kombinaci s předním pohonem. 

Vždy záleží na podmínkách daného kurzu, u některých se však váš doprovod může účastnit praktického tréninku jako spolujezdec na předním sedadle.

Určitě, bez problémů vám organizátor připraví i dárkový poukaz. Obdarovaný si pak sám může zvolit termín, který mu vyhovuje.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)