TOP 13: Nejlepší únikové hry v Brně v roce 2024

Chcete uspořádat originální oslavu, team building nebo jít na to nejlepší rande na světě? Nebo vybíráte dárek pro milovníka únikových her? Přečtěte si naši recenzi nejlepších únikových her v Brně.


Výběr redakce

Originální příběh v příjemné atmosféře

Orientační cena: 1 599 Kč


Originální venkovní únikovka

Unikněte za vínem

Orientační cena: od 1 105 Kč


TOP únikovka na doma

Únikovka na doma, a ještě po sobě uklidí

Orientační cena: 9 740 Kč


Pro pokročilé

Když chcete závity fakt potrápit

Orientační cena: 2 640 Kč

Unikove Hry Brno

Únikové hry jsou hit. Váš mozek se při nich nadře. Musíte zapojit logické myšlení, pracovat v týmu. Máte pak skvělé společné zážitky a kolektiv to krásně stmelí. Hlavně se ale výborně zabavíte. Ale únikové hry také něco stojí. Proto je třeba vědět, kam sáhnout. Od toho jsme tady my. Přinášíme recenzi nejlepších únikových her v Brně. K tomu jako obvykle tipy, jak hry vybírat, a také zodpovíme zvídavé dotazy.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Principem hry je uniknout z místnosti v určitém čase. Klíč ke dveřím nebo kód k jejich otevření se vám odhalí, když vyřešíte všechny rébusy. V klasických hrách vás obsluha skutečně zavře do pokoje a vaším úkolem je se z něj dostat. U her na doma nebo venkovních se podobá zábava spíše bojovce nebo klasické deskovce. Ale vždy je herním principem postupovat podle indicií, a hlavně zapojovat logické myšlení. Specialitou dnešní doby jsou hry ve virtuální realitě a hry tematické. Často jsou hry hororové a vtáhnou lidi do děje.

Můžeme je rozdělit na dva základní typy. V tom prvním, náročnějším, musíte postupovat lineárně. Až po splnění jednoho úkolu se vám odhalí indicie k tomu dalšímu. Takto musí celý tým plnit jeden úkol, protože by jinak neměli jeho členové co dělat. Snadno se také zaseknete a nemůžete dál. Druhým, o něco snadněji řešitelným typem únikových her, jsou takové, kdy jednotlivé úkoly řešíte paralelně. Můžete tak rozdělit role v týmu a když se někde zaseknete, přesunete se k získání jiné indicie. V takovém případě většinou potřebujete splnit určitý počet úkolů, které dohromady dají finální indicii k poloze klíče nebo kódu od dveří.

Únikové hry dělíme podle toho, kde a jak je můžeme provozovat. 

  • Klasické únikové hry v místnosti

Pod místností si nepředstavujte pouze čtyři stěny a dveře. Místností může být v tomto případě několik pokojů, propojených chodbou nebo třeba schody. Strašidelné únikovky se často odehrávají v rozsáhlých podzemních prostorách. A podle tématu se můžete octnout třeba v kokpitu vesmírné lodi nebo kajutě ponorky.

  • Venkovní

Venkovní únikové hry můžeme s rezervou přirovnat k táborovým bojovkám. Chodíte po venku a plníte úkoly. Logicky, venku není cílem uniknout z místnosti. Nepostradatelnou pomůckou takové hry je chytrý telefon s aplikací nebo webem provozovatele, kde celou hru řešíte. Výhodou je, že si nemusíte nic předem rezervovat a počet hráčů je neomezený. Nevýhodou je, že ze hry odpadá celá atmosféra, která je na únikových hrách většinou to nejlepší. Tyto hry jsou ale také znatelně levnější, protože pro provozovatele znamenají mnohem menší investici do vybavení. V těch klasických totiž často investují nemalé částky a velké množství času do budování kulis a výroby originálních rekvizit.

  • Na doma

Únikové hry na doma rozlišujeme dvojího typu. Ty první vypadají jako klasické deskové hry. Koupíte si krabici, která obsahuje plán, návod a speciální součástku – časovač, do kterého se vkládají klíče a vyřešené úkoly. Její nevýhodou je, že takovou deskovku si zahrajete jen jednou. Výrobci ale většinou vydávají různá rozšíření nebo doplňky. Na druhou stranu vás to nemusí tolik trápit, protože koupě jedné deskovky nevyjde rozhodně dráž než návštěva escape roomu. Jde o ten zážitek.

Druhým, originálním typem únikovky na doma jsou takové, kdy provozovatelé přijedou k vám domů s kompletními rekvizitami. Ti u vás hru naaranžují, vše zapojí, dají vám instruktáž. Zůstanou s vámi po celou dobu, působí jako game masteři, dokumentují vás foťákem, poskytnou zpětnou vazbu a někdy také uklidí. Tuto službu ale poskytuje jen velmi málo společností, které se únikovkami zabývají.

  • Ve virtuální realitě

Také únikovky ve virtuální realitě jsou dvojího typu. Buď přijedou k vám, nebo přijdete vy k nim. Pokud je to virtuální únikovka na doma, tak personál na objednaný čas přiveze k vám domů brýle pro virtuální realitu a váš pokoj se tak s jejich pomocí změní v únikovou místnost.

V druhém případě zajdete do escape roomu, který funguje vlastně stejně jako klasická úniková hra, jen místo reálné místnosti máte na očích brýle, které celou virtuální realitu vytváří.

Originální příběh v příjemné atmosféře

Nabídka únikových her přetéká strašidly, duchy, archeology a občas se mihne nějaké to sci-fi. Autoři únikové hry Závěť šli ovšem zcela jiným směrem. Přináší vám příjemnou atmosféru bytu vašeho dědečka a do ní vkládají nelítostný souboj potomstva za dědictvím. Zákazníci si na hře chválí přiměřenou náročnost úkolů, které jsou logicky uspořádané. Vysokého hodnocení se dočkal také ochotný personál.

Orientační cena: 1 599 Kč

Unikněte za vínem

Jste na jižní Moravě, tak kolem čeho jiného by se měla točit originální venkovní únikovka než kolem vína? Únikovka se hodí pro středně pokročilé hráče. Jednou z podmínek, která zaručí, že si hru užijete, je, že musíte mít rádi víno. Na cestě se totiž dostanete do těch nejlepších vináren. V samotném příběhu řešíte zločin. Jako většina venkovních únikovek také tato funguje s pomocí mobilní aplikace. Ale pozor, může se stát poměrně náročnou. Nachodíte při ní zhruba 2,5 km a zabere vám tak 3,5 hodiny. A to za předpokladu, že se cestou na víně nezdržíte. Pozor, víno není zahrnuto v ceně zážitku. Zákazníci většinou kvitují originalitu, i když někde se objevují stížnosti na chyby v aplikaci a na neochotnou obsluhu podniků. Zde je to spíš o tom, na koho zrovna v podniku v době vaší únikovky narazíte. Obcházíte totiž vináren hned několik.

Orientační cena: od 1 105 Kč

Únikovka na doma, a ještě po sobě uklidí

Záhada budoucnosti patří mezi ty únikové hry, které k vám komplet přiveze personál až domů. Stráví s vámi zhruba 2 a půl hodiny, přičemž 90 minut by mělo zabrat samotné řešení hry. Tým vše vysvětlí, připraví a po celou dobu konání je vám k dispozici. Poté si rekvizity zase odveze a vy můžete pokračovat v zábavě. Na tomto nevšedním zážitku si klienti chválí právě ochotnou a milou obsluhu. Úkoly hodnotí jako středně obtížné, takže si je užijí i začátečníci i pokročilí hráči.

Orientační cena: 9 740 Kč

Když chcete závity fakt potrápit

Jedna z nejtěžších únikovek u nás se odehrává v mrazivé atmosféře dřevěného skandinávského srubu. Obtížnost hráči hodnotí jako devět z deseti, což je opravdu vysoké číslo. Hra se tak hodí pro velmi zkušené hráče. Její řešení vám navíc zabere zhruba 140 minut, takže se dá říct, že se jedná o únikovku pro fajnšmekry. Příběh sází na tajemno a navazuje na všeobecnou oblibu severské krimi, protože přesně takovou atmosféru vykresluje. Samotnou atmosféru i příběh si zákazníci chválí. Někteří uvádějí, že hra byla příliš složitá.

Orientační cena: 2 640 Kč

Mrazivá noční směna

Příběh hry vás přesune do srpna roku 1986 a prověří vaši schopnost jednat jako dobře sladěný tým v krizové situaci. Hra je velmi propracovaná, co do rekvizit i příběhu. Obtížnost je střední. Hráči hodnotí vysoce právě atmosféru, která dovede pohltit. Najdou se ale i negativní ohlasy, které tvrdí, že si hru vůbec neužily. 

Orientační cena: 1 400 Kč

Pro hračičky a milovníky techniky

Tato únikovka vás přesune do tajné laboratoře mytického profesora. Musíte odhalit, jaká tajemství se zde ukrývají. Unikátem této hry jsou právě různé stroje, ve kterých sledujete reálná ozubená kolečka, zkoumáte, jak fungují, a ponoříte se do vůně páry. To dokresluje nezapomenutelnou atmosféru. Hra se pyšní skvělým hodnocením. Hráči oceňují především precizní zpracování do nejmenšího detailu. Hádanky totiž dokonale zapojují technické hračky. Proto se hra hodí především pro nadšence do techniky a pro kutily. Náročnost hry je střední, hodí se tak pro začátečníky i pokročilejší hráče.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Retro únikovka

Úniková hra Stalo se 1977 těží z obliby retro atmosféry. Přenesete se do 70. let minulého století a budete řešit detektivní případ z této doby. Nepůjde o nic menšího než o zmizení malého dítěte. Hra se pyšní obrovským množstvím pozitivních komentářů. Negativních se najde minimum. Hráči si chválí propracovanost příběhu i hádanek a atmosféru. Hodnocení obtížnosti od hráčů udává, že hra patří mezi ty těžší a hodí se tak spíš pro pokročilejší hráče. Ti také ocení právě ono originální ladění do normalizační doby, které hned tak někde nenajdete.

Orientační cena: 1 550 Kč

Touto únikovkou začněte

Hra Ztracené město se po všech stránkách hodí pro začínající hráče. Zaprvé se úkoly hodnotí jako přiměřeně těžké i pro méně zkušené. Zadruhé je to taková klasika. Ztracený poklad, záhady a tajemství. Nic děsivého, lekavého ani mrazivého. Můžete se soustředit čistě na logické řešení úkolů. Příjemné a veselé kulisy ocení zejména ti, kdo únikovky nemají rádi kvůli jejich častému depresivnímu a strašidelnému ladění. Propracovanost úkolů a příběhu stejně jako ochotu personálu si zákazníci v drtivé většině chválí.

Orientační cena: 1 000 Kč

Po stopách mysteriózního thrilleru

Úniková hra Labyrint sází na mrazivou atmosféru a oblíbenou detektivní zápletku. Vaším úkolem je vydat se po stopách brutálního sériového vraha, který své oběti aranžuje do kostelů. Takže nic pro slabší povahy. Obtížnost je udávána jako vyšší, takže se hra hodí pro pokročilé hráče. Jelikož vznikla ve spolupráci s Českou televizí na motivy známého seriálu, tak se rozhodně hodí pro jeho fanoušky. Recenzí není mnoho, ale jsou všechny pozitivní. Zákazníci si pochvalují především atmosféru a propracovaný příběh. Ještě aby ne, když ho spoluvytvářeli profíci.

Orientační cena: 1 800 Kč

Tajemství a záhady v gotickém duchu

Máte rádi atmosféru gotických románů a staré Anglie? Tak přesně tato hra je pro vás. Budete řešit úkoly v pracovně autorky gotických románů Mery Shellyové. Hra patří ke středně náročným. Recenzenti si chválí, že úkoly jsou nadstandardně dobře propracované a skvěle na sebe navazují. Dále si ocenění vysloužila obsluha a atmosféra, která je mrazivá tak akorát. Krásný, klasický gotický horor, žádné tísnivé blikající lampy. Takže tuto únikovku můžeme doporučit skutečně všem.

Orientační cena: 1 390 Kč

Detektivní příběh, co má grády

Úniková hra Kriminálka sází na oblibu kriminálních seriálů. Zůstaneme ale v současnosti a vyzkoušíme si, jak pracují dnešní kriminalisté. Takže žádná dusivá atmosféra, hezky v kanclu a pracovat. A myslet. Hra není z těch, které by sázely na originální kulisy a technické vymoženosti. O to víc práce si dali její autoři s detaily jednotlivých herních principů a hádanek, což také zákazníci oceňují.

Orientační cena: 1 999 Kč

Pojďte si hrát na vojáčka

Úniková hra z prostředí armády střední obtížnosti, která sází hlavně na střídání různých herních principů a druhů hádanek. Takže ani zkušenější uživatelé se nenudí a hru si chválí. Dále se objevují zmínky o zajímavých detailech mezi kulisami. Hra není složitá, nápovědu není nutné využívat, ale pro hráčské začátečníky je personál s nápovědou k dispozici. Příběh zde opravdu táhne.

Orientační cena: 1 100 Kč

Týmová spolupráce nade vše

V této únikové hře máte za úkol především spolupracovat. Účastníci si nejvíce chválí, jak je hra propracovaná do nejmenšího detailu. Po příchodu je obsluha natolik autentická, že hráči nedokáží říct, kdy končí uvedení a přivítání a kdy začíná samotná hra. To samo o sobě pomáhá vtáhnout do hry až po uši. Propracované detaily a ideální složitost úkolů vás ponoří do děje ještě víc.

Orientační cena: 1 899 Kč

ČTYŘI tipy, jak vybrat únikovou hru

Nevybrali jste si z našeho seznamu? Nebo stále tápete? Máme pro vás další tipy, které vám výběr usnadní.

1) Volte podle obtížnosti.

Zásadní je vždy zvolit správnou obtížnost. Pokud vyberete hru příliš lehkou, jste hned venku a nic si neužijete. Když zvolíte hru příliš obtížnou, zaseknete se a místo radosti pocítíte frustraci. A podle čeho vybírat? Podle vašich zkušeností. Ať se tvůrci snaží, jak chtějí, určité herní principy se opakují. Ti, kdo vymetají únikovky každý týden, už často jdou po indiciích intuitivně. Neztrácí tak čas a závity se jim otáčejí už předem správným směrem. Začátečník zato občas myslí “mimo mísu,” a musí se s herními principy více sladit. Ten pak na obtížnějších hrách vůbec nemá šanci.


2) Promyslete počet hráčů

Většina her je tvořena pro týmy alespoň o třech a více hráčích. Právě větší parta bude dobrou volbou pro začátečníky. Existují ale únikové hry i pro dva. Některé jsou tak přímo koncipované svým systémem, jiné si tak můžete ztížit v případě, že už máte něco odehráno.


3) Pozor na horory

Mnoho únikových her je zasazeno do hororového nebo tísnivého prostředí. Každý takovým hrám neholduje. Volte tedy tak, aby nikomu ve vaší skupině nedělala hra nedobře. Pozor na to dejte především při pořádání teambuildingů. Ve firmě neudělá šéfovi moc dobrou image, když některé zaměstnance ztrapní a jiným způsobí rovnou trauma. Pokud vybíráte hru pro skupinu lidí, které tolik neznáte, volte neutrální tajemné a příjemnější prostředí.


4) Rezervujte včas

Pokud hledáte hru na konkrétní datum nebo období, včas si zjistěte volné termíny. Dobré únikové hry totiž bývají často na dlouhé měsíce dopředu vyprodané.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma únikových her.

Hry jsou většinou koncipovány tak, aby k jejich řešení stačilo logické myšlení a komunikační dovednosti při práci v týmu. Nějaké dovednosti (třeba jazykové) se vám můžou hodit, ale všechny hry jsou tvořeny tak, aby žádné speciální vědomosti potřebné nebyly.

Běžné únikové hry nepřinášejí žádné problémy. Pozor si dejte jen u hororových a depresivních her.

Každá hra má v popisu uvedeno, od jakého věku si ji děti užijí. Některé úkoly mohou být pro malé děti příliš těžké. Lekavé hry pro děti nejsou určitě. Pokud si nejste jisti, napište provozovateli.

Většinou ne. U venkovních her je často nutné překonat pěšky delší vzdálenosti a ve výjimečných případech musíte i v klasikách chodit po chodbách a stoupat do schodů. Takové hry se pak nehodí pro lidi se sníženou pohyblivostí. Ale to by dobrý prodejce měl v podmínkách jasně stanovit.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)