Shrnutí: Pokud cestujete nebo obchodujete se zahraničím, online směnárny mohou ušetřit spoustu peněz i času. Podíval jsem se na ty nejznámější a přináším výsledek svého srovnání:
- Jako Výběr redakce jsem pro komplexnost služeb označil velmi populární Revolut.
- Zajímavými vychytávkami, jako je srovnání kurzů s konkurencí, vyniká Wise.
- RoklenFX zaujme ty, kdo hledají českou online směnárnu.
- Přehlednou a jednoduchou platformou nadchne Monese.
A co se dozvíte v článku dál? Podíval jsem se i na další alternativy, přidal jsem rady, na co se při výběru zaměřit a nechybí ani pár tipů na čtení.
Výběr redakce
Revolut
Kdy vybrat Revolut?
Pokud vedle výhodné směny měn oceníte i další služby, jako vedení účtu ve více měnách nebo třeba možnost investic, těžko budete hledat lepší volbu než Revolut.
Oblíbená volba
Wise (TransferWise)
Kdy vybrat Wise?
Pokud je vaší prioritou přehlednost a oceníte srovnání nejlepších kurzů napříč konkurencí, Wise by mohl být tou pravou online směnárnou pro vás.
Pro velké převody
RoklenFX
Kdy vybrat RoklenFX?
Nechcete svěřovat své finance zahraniční společnosti? Vsaďte na českou směnárnu RoklenFX.
Moudrá volba
Monese
Kdy vybrat Monese?
Nepotřebujete kvantum služeb a jde vám spíše o to se na platformě co nejrychleji zorientovat? Monese by s vašimi potřebami mohlo korespondovat.
Vydat se před zahraniční dovolenou do směnárny se zdá být samozřejmostí a nezbytností. Ale 21. století s sebou přináší řadu nových možností a mezi věcmi, které lze řešit online, je i směna peněz. Jak online směnárny fungují a jakou vybrat?
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
Pod tímto pojmem si můžeme představit internetové platformy či společnosti, které umožňují směnu z jedné měny na druhou online. Jedná se tedy výhradně o výměnu deviz, tedy ne fyzických peněz. Celý proces je jednoduchý, rychlý, bezpečný a především výhodný, a to díky tomu, že zde peníze směňujete (většinou) za středový či mezibankovní kurz.
Online směnárna se může hodit v mnoha případech. Nejvíce například při cestách do zahraničí, kdy díky ní můžete při platbách kartou i výběrech z bankomatu výrazně ušetřit. Stejně tak najde využití při nákupech na zahraničních e-shopech či platbách za služby. Užitečná je i při potřebě převodu většího množství peněz z ciziny, například, pokud si vyděláte peníze na brigádě v USA a chcete je co nejvýhodněji převést na český účet.
Online směnárny ale využívají i firmy obchodující se zahraničím.
Obsah článku
Nejlepší online směnárny
Podíval jsem se podrobně na některé z nejoblíbenějších online směnáren, abych vám trochu usnadnil výběr.
Revolut recenze (online směnárna)
Kdy zvážit Revolut?
Pokud vedle výhodné směny měn oceníte i další služby, jako vedení účtu ve více měnách nebo třeba možnost investic, těžko budete hledat lepší volbu než Revolut.
Pokud ale jdete čistě po nejvýhodnějším kurzu, možná vás více zaujme Wise, protože aktuální kurzy porovnává s nabídkou konkurence.
Proč jsem vybral Revolut?
Protože je Revolut zajímavá alternativa ke klasickým bankám a běžným účtům a kartám. Jedná se o aplikaci, která umožňuje vedení účtů ve více než 30 měnách, převody na tuzemské i zahraniční účty, používání virtuální platební karty, investice do kryptoměn i komodit a v neposlední řadě i výhodné směny za reálné měnové kurzy.
Velkou výhodou Revolutu je, že si zde můžete nastavit cenový limit, za který chcete měnu zakoupit, a aplikace pak sama peníze ve vhodnou chvíli smění. Žádné poplatky na vás nečekají až do výše 25 tisíc Kč měsíčně, avšak s výjimkou víkendů, kdy jsou trhy zavřené. V případě, že byste potřebovali směnit peněz více, počítejte u plánů Standard a Plus s poplatkem 0,5 %. Pro tarify Premium a Metal však toto omezení neplatí.
Ačkoliv jsou kurzy u Revolutu v naprosté většině případů opravdu výhodné, nemusí to platit stoprocentně a je vždy lepší si aktuální kurz prověřit (v případě Revolutu některé recenze zmiňují především thajské bahty či ukrajinskou hřivnu).
Uživatelské recenze Revolut
Zabrousil jsem na Trustpilot, P2Pforum.cz i Facebook, abych podrobně prozkoumal recenze na Revolut od jeho klientů. A byl jsem příjemně překvapen. Revolut je uživateli hodnocen do velké míry velmi kladně, především jej oceňují ti, kdo hodně cestují nebo se jinak denně potkávají s cizími měnami. Vychytaná aplikace, široké spektrum služeb i nabízené kurzy si velmi chválí. Pokud se objevují stížnosti, týkají se například zdlouhavého ověření účtu nebo převodů, které trvají příliš dlouho.
VÝHODY
- Hlídání nejlepšího kurzu
- Bez poplatků (mimo víkendy a svátky)
- Spousta dalších zajímavých možností v aplikaci
NEVÝHODY
- Poplatky při víkendových směnách
Wise recenze (online směnárna)
Kdy zvažovat Wise?
Pokud je vaší prioritou přehlednost a oceníte srovnání nejlepších kurzů napříč konkurencí, Wise by mohl být tou pravou online směnárnou pro vás.
Wise však pokulhává s češtinou, takže pokud vám činí angličtina problémy, raději se poohlédněte jinde, třeba u české RoklenFX.
Proč jsem vybral Wise?
Protože Wise, který můžete znát i pod starším názvem Transferwise, umožňuje snadné převody a směny do více než 140 světových měn. Stejně jako například Revolut nabízí i řadu dalších služeb, jako je vedení multiměnových účtů nebo zřízení multiměnové karty. Pozitivní je řada příznivých recenzí i z řad českých uživatelů, kteří jej často označují za nejoblíbenější online směnárnu.
Kurzy jsou zde velmi výhodné díky středovému kurzu. Co se týče online převodů, potěší zde velká přehlednost, kdy se na webových stránkách snadno podíváte, za jaký kurz můžete aktuálně do vámi zvolené měny směňovat. Sledovat lze také vývoj kurzů v rámci posledních hodin i týdnů a užitečné může být i srovnání aktuálního kurzu s ostatními online směnárnami. Možné je také nastavit si hlídání nejlepšího kurzu.
Menší nevýhodou je, že je složitější předem dohledat, jaké poplatky za směnu zaplatíte, podle zvolené měny se totiž liší. Při převodu však vše uvidíte. Dalším drobným minusem je i ne vždy dokonalý český překlad stránek.
Uživatelské recenze Wise
Podrobně jsem zkoumal zkušenosti uživatelů Wise na Trustpilot nebo P2Pforum.cz. A výsledek? Wise se může chlubit opravdu skvělými referencemi. Lidé oceňují transparentní poplatky, výhodné kurzy a jednoduchost všech procesů. Někteří uživatelé ale zmiňují, že převod peněz trvá někdy příliš dlouho, dalším byl zase podle jejich tvrzení bezdůvodně uzavřen účet.
VÝHODY
- Možnost nastavení hlídání kurzu
- Porovnání kurzu s konkurencí
- Vysoké množství podporovaných měn
NEVÝHODY
- Ne vždy dokonalý překlad informací na webu do češtiny
RoklenFX recenze (online směnárna)
Kdy zvažovat RoklenFX?
Nechcete svěřovat své finance zahraniční společnosti? Vsaďte na českou směnárnu RoklenFX.
Pokud ale směňujete i méně běžné měny, nabídka vás tady nejspíš neuspokojí a raději dejte šanci například směnárně Wise.
Proč jsem vybral RoklenFX?
Protože se RoklenFX nabízí jako zajímavá varianta, pokud nemáte zrovna důvěru k zahraničním směnárnám. Jedná se totiž o českou společnost a i její webové stránky a podmínky jsou samozřejmě kompletně v češtině.
Co zde oceňuji, je i velká přehlednost webu a to i co se týče poplatků. Nemusíte zkoumat, kolik za směnu zaplatíte, vše najdete v tabulce. Vedení multiměnového účtu je zde zdarma, za směnu pak zaplatíte poplatek ve výši 0,08 až 0,24 %. Zajímavostí je, že čím větší sumu chcete převést, tím nižší poplatek bude, což může být výhodné například pro firmy.
Mezi negativa pak řadím to, že nejmenší sumou, kterou je zde možné směnit, je hranice 1000 €. I nabídka měn je ve srovnání s konkurenčními směnárnami chudší.
Uživatelské recenze RoklenFX
Na Googlu, Facebooku i p2pforum.cz jsem zkoumal recenze na RoklenFX. A zdá se, že s touto společností nešlápnete vedle. Hlavní výhodou je podle uživatelů rychlost převodů, výhodné kurzy i příznivé nebo nulové poplatky. O výhodnosti mluví i to, že mnozí uživatelé jsou klienty RoklenFX už roky. Negativních reakcí jsem mnoho nenašel a spíše se týkají individuálních nespokojeností s podporou.
VÝHODY
- Česká společnost
- Velmi přehledný systém poplatků
NEVÝHODY
- Směny až nad 1000 €
- Omezenější portfolio měn
Monese recenze (online směnárna)
Kdy zvažovat Monese?
Nepotřebujete kvantum služeb a jde vám spíše o to se na platformě co nejrychleji zorientovat? Monese by s vašimi potřebami mohlo korespondovat.
Pokud ale třeba do budoucna oceníte vedle převodů i další zajímavé služby, stojí za zvážení například Revolut.
Proč jsem vybral Monese?
Protože Monese, britská digitální banka, může zaujmout tím, že umožňuje otevření účtů v několika měnách, převody peněz do zahraničí i jejich směňování. Jejím hlavním benefitem je jednoduchost, kdy vám nejspíš nebude dělat problém se v nabídce a aplikaci zorientovat. Na webových stránkách si navíc můžete nastavit i češtinu, což celý proces také usnadní. Překlad sice není úplně kompletní a dokonalý, ale bohatě postačí.
I Monese nabízí středový směnný kurz, který je ve srovnání s bankami a směnárnami daleko výhodnější. Směňovat lze okolo 18 různých měn, což sice nejspíš bude dostačující, ale jinde můžete najít nabídku širší.
Co se týče ceny, převody cizích měn jsou zdarma u tarifu Premium. Jinak je třeba počítat s poplatkem od 0,5 do 2, 5 %.
Uživatelské recenze Monese
Procházel jsem recenze na Trustpilot nebo Google Play, abych zjistil, že většina uživatelů naprosto potvrzuje to, na co platforma láká především, tedy jednoduchost a hladký průběh všech procesů. Na druhou stranu se ale objevují i negativní ohlasy na to, že byly některým uživatelům bezdůvodně uzamčeny účty, stížnosti padají i na uživatelskou podporu, což ale u velkých společností není nic neobvyklého.
VÝHODY
- Výhodný kurz v rámci všech tarifů
- Jednoduché založení i správa účtu
NEVÝHODY
- Poplatky při převodech (mimo tarif Premium)
- Menší nabídka dalších služeb
mKarta Svět recenze (online směnárna)
Proč jsem vybral mKartu Svět?
Veškerá komunikace kompletně v češtině a celková přehlednost jsou velkými výhodami mKarty Svět. Zdaleka ne však jedinými. Tato šikovná karta nabízí skvělé kurzy při směňování, takže najde využití při cestování i nákupech na zahraničních e-shopech. Plusem jsou i výběry ze všech bankomatů zdarma, a to i v cizině. Stačí jen vybrat více než 1 500 Kč. Při nižších částkách je třeba počítat s poplatkem 29 Kč.
Kartu si můžete zřídit zdarma, je ale třeba mít u této banky účet mKonto. Ten však není problém získat online a je navíc bez poplatků. Transakce můžete ovládat pohodlně v mobilní aplikaci.
Tato karta nenabízí takové vychytávky jako některé zahraniční směnárny, ale bude dobrou volbou pro běžné uživatele, kteří občasně vyrážejí do zahraničí nebo nakupují přes internet v cizích obchodech.
VÝHODY
- Výběry nad 1500 Kč ze všech bankomatů na světě zdarma
- Ideální pro běžné a nenáročné uživatele
- Vše je v češtině
NEVÝHODY
- Je třeba mít účet mKonto
Currencyfair recenze (online směnárna)
Proč jsem vybral Currencyfair?
Další ze zahraničních online směnáren jen Currencyfair. I zde se pyšní velmi výhodnými kurzy, a to u více než 18 měn (v tomto ohledu tedy za některými konkurenčními společnostmi trochu zaostává).
Na webových stránkách se můžete ihned podívat, kolik vás směna bude stát a jaký je kurz. Uvidíte dokonce srovnání s běžnými bankami, což je dobré pro představu o tom, kolik ve skutečnosti ušetříte. Platíte zde sice při převodu na jinou měnu fixní poplatek 3 € a k tomu zhruba 0,45 % z požadované částky, ale i tak se tento portál řadí k těm velmi výhodným a oproti bankám slibuje až osmkrát větší úsporu. I v tomto případě si lze nastavit kurz, za který chcete peníze směnit, a systém se pak o vše postará sám.
Vzhledem k poplatkům se však příliš nehodí pro směny menších částek.
VÝHODY
- Možnost hlídání výhodného kurzu
- Směnárna s vysokým hodnocením od uživatelů
- Přehledný web s ukázkou úspory
NEVÝHODY
- Web je pouze v angličtině
- Nabídka měn je trochu menší než u konkurence
Twisto recenze (online směnárna)
Proč jsem vybral Twisto?
Až 3 % můžete u zahraničních plateb ušetřit s Twistem, čehož se dá využít při cestování do zahraničí, ale třeba i při platbě za streamovací služby či na cizích e-shopech. A to navíc s možností odložení plateb, na čemž Twisto staví především. Potěší také přehlednost stránek, které jsou kompletně v češtině, i česká zákaznická podpora pro případ potíží či dotazů.
Abyste však dosáhli výhodného středového kurzu, je k tomu zapotřebí tarif Premium, za který zaplatíte měsíčně 99 Kč, první tři měsíce ale máte zdarma na vyzkoušení. Bez přirážky jsou v tomto případě také pouze platby do 16 500 Kč. Je tedy třeba zvážit, do jaké míry jsou pro vás tyto podmínky výhodné.
VÝHODY
- Příznivé kurzy pro zahraniční platby
- Stránky v českém jazyce
- Další bonusy, jako je odložení plateb apod.
NEVÝHODY
- Nejvýhodnější podmínky se váží jen k placenému účtu Premium
PĚT tipů, jak vybrat online směnárnu
Online směnárny jsou stále spíše novým pojmem a může tak být složité se v jejich nabídce zorientovat a vybrat tu nejlépe odpovídající vašim potřebám. Podle čeho se řídit?
1) Poplatky nejsou všechno
Na první pohled se může zdát, že nejvýhodnější bude zvolit směnárnu s nejnižšími či žádnými poplatky. Ale pozor, vše nemusí být tak růžové. Vždy se dívejte na nabízené kurzy (které ve finále mohou být u společností, které si drobné poplatky účtují, daleko výhodnější) a také na další podmínky, jako je například výše limitu pro převod a podobně.
2) Sledujte kurzy
Ruku v ruce s předchozím bodem jdou samozřejmě kurzy. Téměř každá společnost bude tvrdit, že nabízí ty nejlepší kurzy, a je tak dobré se o tom přesvědčit a podívat se na čísla i u konkurence. Zároveň vezměte v potaz poplatky, které se k transakci váží, a mohou výhodnost kurzu snížit.
3) Jaká měna vás zajímá?
Směna na euro či americký dolar nebude problémem, ale pokud máte zájem o směnu méně běžné měny, může nastat komplikace. V tomto ohledu se budou hodit směnárny Wise či Revolut, které mají nabídku měn nejširší.
4) Množství směňovaných peněz
Zatímco některé online směnárny si účtují poplatky za převody vyšších částek, jiné zase mohou právě větší obnosy zvýhodňovat. Promyslete tedy, jak velké sumy a jak často chcete směňovat.
5) Společnost, která vám sedne
Roli při výběru může hrát i samotná společnost, a to třeba v tom ohledu, jak je schopná přizpůsobit se českému zákazníkovi. V našem výběru najdete společnosti české, ty s českými webovkami, ale i ty se stránkami a podporou pouze v angličtině.
Některé společnosti také nabízejí řadu dalších služeb, které se vám mohou v budoucnu hodit. O důvěryhodnosti a spolehlivosti také mnohé napoví další recenze uživatelů na internetu.
Shrnutí: Podle čeho vybrat vhodnou online směnárnu? Odpovězte si na následující otázky.
✅ Má směnárna v nabídce vámi požadovanou měnu? | ano |
✅ Nabízí výhodné kurzy v porovnání s konkurencí? | ano |
✅ Má směnárna přehledně uvedené všechny poplatky? | ano |
✅ Pochvalují si směnárnu ostatní uživatelé? | ano |
Často kladené otázky
V následující sekci poodhalím ty nejčastější otázky na téma online směnáren /devizových směnáren.
Jak je možné, že je kurz u online směnáren výhodnější?
Online směnárny většinou nabízejí středový kurz, který bývá nižší než kurz pro prodej, s nímž se setkáme například v bankách. Vliv na příznivost kurzu má tak i to, že nemusí pracovat s valutami, tedy fyzickými penězi, a často mají tyto společnosti i nižší náklady na provoz.
Jaký je rozdíl mezi devizou a valutou?
Pokud mluvíme o valutách, máme na mysli fyzické peníze, tedy mince a bankovky. Deviza je termín pro peníze, které existují pouze v bezhotovostní podobě.
Kdy je nejlepší čas na směnu?
Kurzy měn se mění prakticky neustále, ale obecně lze říci, že výhodnější bývají kurzy ve všedních dnech v běžných pracovních časech (například pro směny koruny a eura), kdy se s měnou obchoduje nejvíce. Naopak o víkendech a svátcích mohou být kurzy výhodné méně. Vždy ale samozřejmě záleží na konkrétní měně. Řada online směnáren proto nabízí možnost hlídání nejlepšího kurzu a peníze v ideálním momentě smění automaticky za vás
Kdy se vyplatí využít online směnárnu a kdy klasickou kamennou?
Pokud vám nedělají problém technologie, hodně cestujete nebo často směňujete měny z jiných důvodů (například pracovních) a zároveň nepotřebujete mít peníze k dispozici fyzicky, jsou pro vás online směnárny díky výhodnějším kurzům, nízkým poplatkům a široké nabídce měn skvělou volbou.
Jestliže si ale s technologiemi příliš nerozumíte nebo se vám nechce zakládat si další účet a směňujete peníze jen výjimečně, kamenné směnárny pro vás zřejmě budou dostačující.
Co je středový kurz?
Středový kurz vyjadřuje aritmetický průměr mezi nákupním a prodejním kurzem.
Videa
Užitečné odkazy
- Základní orientace v terminologii při směnách měn – roklen.cz
- Kurzy měn – kurzy.cz
- Where To Exchange Currency Without Paying Huge Fees – forbes.com
- Nejlepší kurz euro: kde ho najít? – wise.com