SROVNÁNÍ: 6 nejlepších dodavatelů elektřiny 2023 - ceny


Výběr redakce

MND

Zákazníky nejdoporučovanější dodavatel energií v České republice


Výhodné sazby

Tři různé typy smluv a možnost odběru ekologické energie za výhodné ceny


Elektřina z obnovitelných zdrojů

Více než čtvrtina energie z obnovitelných zdrojů za přijatelnou cenu


Stabilní dodavatel

Klasická i zelená energie od tradičního dodavatele za průměrnou cenu

Fotovoltaika a tepelná čerpadla

Dodavatele Elektriny

Od doby, kdy skončil monopol dodavatelů energií, vstoupila na trh s elektřinou řada nových společností. Následky jsou jak pozitivní, tak i negativní. Pozitivem je zcela jistě změna cenové politiky monopolů a možnost získat výhodnější ceny elektřiny. Negativem podvody, které vám místo úspor vytáhnou z kapsy nemalé částky. Jak tedy vybírat dodavatele elektřiny a nenechat se napálit?

Distributor vlastní elektrickou soustavu, tzn. elektrické kabely a další zařízení, které vedou elektřinu od výrobce do domácnosti. Distribuční společnost tuto elektrickou soustavu spravuje a provozuje, nestará se ale o dodávku a prodej energií koncovému zákazníkovi. Ten zajišťuje dodavatel, který energie nakupuje na velkoobchodních burzách, načež je prodává svým zákazníkům – domácnostem, firmám a dalším subjektům.

Distributora elektřiny si vybrat nelze – přiděluje se automaticky dle oblasti, ve které žijete. V České republice působí tři největší distributoři: ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D. Dodavatele si vybrat můžete, a to z více než 350 společností.

Smlouva na dobu určitou se uzavírá na pevně dané období a obvykle mívá fixní cenu (ne však vždy viz níže). Obnovování smlouvy je automatické a dodavatel vás na něj nemá povinnost upozornit, termín si musíte hlídat sami. Pozor si dejte také na to, jak je ve smlouvě ošetřena změna ceny při prodloužení, někdy může dojít k jejímu výraznému zvýšení.

Předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou se často pojí s vysokými sankcemi, existují ale dvě výjimky – smlouvu lze vypovědět v případě, že dodavatel změní obchodní podmínky nebo cenu. Což vám může oznámit písemně, takže pro vás není problém na změnu reagovat a smlouvu vypovědět (nejpozději 10 dní před nabytím její účinnosti). Dodavatel má ale právo změny ohlásit pouhým vyvěšením oznámení na provozovně nebo na webu. Zde je výpovědní lhůta delší (3 měsíce), zároveň ale také riziko, že se o změně nemusíte dozvědět.

Smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět kdykoli, výpovědní lhůta je ze zákona maximálně 3 měsíce. Výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Cena je obvykle pohyblivá, jelikož však dodavatelé vědí, že smlouvu můžete kdykoli vypovědět, k výraznému skokovému zvýšení cen nedochází – dodavatel by riskoval úbytek zákazníků.

Pozor, ne vždy platí pravidlo, že smlouva na dobu určitou = fixní sazba a smlouva na dobu neurčitou = pohyblivá sazba. Lze se setkat i se smlouvou na dobu neurčitou s fixní sazbou, nebo se smlouvou na dobu určitou, která vás zaváže až na několik let a zároveň bude dodavateli umožňovat kdykoli a jakkoli měnit ceny – taková smlouva je nejméně výhodná.

U některých dodavatelů je možné smlouvu uzavřít online – vyplníte jednoduchý formulář na webu a nový dodavatel zařídí výpověď stávající smlouvy a uzavření smlouvy nové. Celý proces je rychlý a ušetří spoustu času, nezapomeňte však na podrobné pročtení obchodních podmínek.

Vysoce kvalitní a zábavné kurzy se zaměřením i na různé profese

Společnost Moravské naftové doly, zkráceně MND, byla v říjnu 2021 dle průzkumu STEM/MARK ohodnocena samotnými zákazníky jako nejdoporučovanější dodavatel energií. A co je činí tak atraktivní? Jednoduché uzavření smlouvy online, bezplatná zákaznická linka, férové a jasné podmínky a příznivé ceny. Smlouvy u MND jsou na dobu neurčitou s 3 měsíční výpovědní lhůtou s tím, že lze uzavřít dodatečný balíček na fixaci ceny až do roku 2023. Podrobné ceníky, ve kterých se snadno zorientujete, najdete na webu firmy, my uvádíme 3 příklady dle nejčastějších typů spotřeby.

 • Svícení a vaření, distribuční sazba D02d: Hodnota jističe 1×25, roční spotřeba VT 2, roční spotřeba NT 0, roční platba 15 002 Kč vč. DPH, měsíční záloha 1 250 Kč vč. DPH.
 • Ohřev vody, distribuční sazba D25d: Hodnota jističe 1×25, roční spotřeba VT 2, roční spotřeba NT 1, roční platba 20 171 Kč vč. DPH, měsíční záloha 1 681 Kč vč. DPH.
 • Topení, distribuční sazba D45d: Hodnota jističe 3×25, roční spotřeba VT 2, roční spotřeba NT 8, roční platba 55 925 Kč vč. DPH, měsíční záloha 4 660 Kč vč. DPH.

MND je součástí společnosti MND Group, která působí v mnoha zemích po celé Evropě, a to již od roku 1913 – a dle recenzí dlouhodobých spokojených zákazníků lze říci, že je její působení opravdu úspěšné.

Tři různé typy smluv a možnost odběru ekologické energie za výhodné ceny

Eneka operuje na českém energetickém trhu již od roku 1995, čímž se řadí mezi stabilní společnosti. Zakládá si na férovém jednání a spokojenosti zákazníka, a proto se zavazuje dodržovat Etický kodex obchodníka Energetického regulačního úřadu. Závazky cítí také k životnímu prostředí – s firmou Eneka lze odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Zájemci si mohou vybrat ze 3 různých typů smluv:

 • Standard: Smlouva na dobu neurčitou.
 • Jednička: Smlouva na 1 rok s nižší cenou než u tarifu Standard.
 • E-Tarif: Smlouva na dobu neurčitou pro klienty se spotřebou do 3 MWh ročně, kterým vyhovuje komunikace pouze v elektronické podobě.

Cena elektřiny záleží jak na zvoleném typu smlouvy, tak i na tom, na jakém distribučním území se nacházíte a jakým způsobem elektřinu využíváte. Na webu bohužel chybí jasná a přehledná tabulka, dle které byste získali rychlou orientační představu o cenách. Dle nezávislých srovnávačů cen má však Eneka nejvýhodnější sazbu ze všech společností (modelový příklad bez známé spotřeby, 2 – 3 osoby v bytě, elektřina se nepoužívá k vytápění, kraj Jihomoravský).

Více než čtvrtina energie z obnovitelných zdrojů za přijatelnou cenu

Mezinárodní společnost E.ON působí v 15 zemích Evropy a patří mezi lídry v oblasti energií. V České republice se stará o dodávky elektřiny pro více než 1,3 milionu domácností, a to již přes 20 let. 

Smlouvu lze uzavřít pohodlně online na 24 nebo 36 měsíců. Kontrolu nad spotřebou budete mít díky zákaznickému účtu, ve kterém zjistíte aktuální stav spotřebované elektřiny či změníte výši záloh. Kromě toho cílí E.ON na ty, kterým není lhostejné životní prostředí – více než čtvrtina elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů a ekologický přístup uplatňuje firma i na svých pobočkách.

Cenově si E.ON v modelovém příkladu (byt, 2 – 3 osoby, Jihomoravský kraj, roční spotřeba neznámá, elektřina se nepoužívá na vytápění) stojí poměrně dobře. Není nejlevnějším dodavatelem, ale ani nejdražším. Vezmeme-li v úvahu další faktory, jako je zázemí velké firmy nebo využívání zelené elektřiny, nestojí si E.ON vůbec špatně.

Klasická i zelená energie od tradičního dodavatele za průměrnou cenu

ČEZ patří mezi společnosti, jež působí na českém trhu dlouhodobě (od roku 1992) a považuje se za spolehlivého a stabilního dodavatele nejen elektřiny a plynu, ale také fotovoltaických systémů nebo tepelných čerpadel. 

Elektřinu od ČEZ můžete mít s fixací ceny na 1, 2 nebo 3 roky. Ekologicky smýšlející mohou odebírat certifikovanou Zelenou elektřinu, která pochází ze 100 % obnovitelných zdrojů, a přispět tak k ochraně životního prostředí.

Cena VT 3.579 Kč za 1 kWh nepatří na českém trhu k nejlevnějším (ale ani k nejdražším), vezmeme-li však v potaz, že nižší ceny najdeme především u menších dodavatelů, jejichž stabilita může být v dlouhodobém horizontu horší a úroveň služeb nižší, je ČEZ stále velice dobrou volbou především pro ty, kteří upřednostňují tradiční společnosti. 

Největší dodavatel elektřiny za přijatelnou cenu

Historie PRE sahá až do roku 1897, doby, kdy byly založeny Elektrické podniky Královského hlavního města Prahy. Od té doby se vyvinula v moderní stabilní společnost, která zásobuje elektřinou více než 800 tisíc domácností po celé České republice, a řadí se mezi největší české energetické koncerny. Elektřinu od PRE můžete mít jak standardní, tak i z obnovitelných zdrojů, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

V našem modelovém příkladu, kdy jsme srovnávali spotřebu elektřiny pro byt se 2 – 3 osobami v Jihomoravském kraji, které elektřinu nepoužívají k vytápění, se Pražská energetika zařadila mezi společnosti s vyšší cenou, nikoli však nejvyšší. Nutno však říci, že některé firmy, které jsou s cenou níže než Pražská energetika, nepůsobí na českém trhu tak dlouho a jejich služby mohou být horší, přičemž rozdíl v ceně není příliš velký. Ze známější společností má výrazně lepší ceny Eneka, Fonergy, Pražská plynárenská nebo E.ON.

Rychlé uzavření smlouvy online a sledování spotřeby v mobilní aplikaci

Společnost Fonergy, sídlící v Uherském Hradišti, funguje na českém trhu od roku 2012 a zakládá si na férové komunikaci, přehledných podmínkách, slušném jednání i na ochraně životního prostředí – což se jim dle recenzí zákazníků daří plnit.

S Fonergy získáte smlouvu na dobu neurčitou, kterou snadno uzavřete online, mobilní aplikaci, ve které lze sledovat spotřebu, a pokud smýšlíte ekologicky, tak i účet PREMIUM, u kterého si lze nastavit zasílání dokladů e-mailem a automatické vrácení přeplatků na účet  – což šetří vaše finance i životní prostředí.

Na webu Fonergy najdete jednoduchou kalkulačku, na které si lze spočítat cenu energií pro vaši domácnost. My jsme využili také srovnávačů, kde jsme zjišťovali cenu elektřiny pro domácnost v Jihomoravském kraji, ve které žijí 2 – 3 osoby, které nepoužívají elektřinu k vytápění. Ze srovnání nám společnost Fonergy vyšla jako 4. nejlepší s tím, že rozdíl oproti Eneka, jež je první není nikterak dramatický (5 %).

PĚT tipů, jak vybrat dodavatele elektřiny

1) Zvažte, zda se vám změna dodavatele opravdu vyplatí

Narazili jste na levnější nabídku elektřiny a chystáte se přejít k novému dodavateli? Nejprve si zkontrolujte vaši stávající smlouvu a podmínky, za kterých je možné ji vypovědět. Zamezíte tak situaci, kdy sice získáte levnější elektřinu, ale výpověď staré smlouvy vás bude stát tolik, že se vám přechod k jinému dodavateli vlastně vůbec nevyplatí.


2) Elektřina z obnovitelných zdrojů šetří životní prostředí

Kromě finanční stránky vezměte v úvahu i životní prostředí. Ano, zelená elektřina z obnovitelných zdrojů stojí obvykle více, můžete však přispět k ochraně přírody, což je také důležitým tématem dnešní doby.


3) Zkoumejte ceníky a zaměřte se na detaily

Méně férové společnosti vás nalákají na nízké ceny elektřiny, s dodávkou či připojením se však budou pojit takové poplatky, že se vaše vyúčtování stane noční můrou. Prostudujte tedy vždy všechny detaily ceníků a smluv, zvlášť ty napsané tím nejmenším písmem – a to nejen u podezřele výhodných nabídek.


4) Využijte internetové kalkulačky a srovnávače

Nespoléhejte pouze na to, že se dodavatel na webu chlubí nejnižšími cenami. Skvělým nástrojem jsou internetové srovnávače, např. Porovnej24.cz, Ušetřeno.cz nebo Porovnejsito.cz, které vám pomohou porovnat ceny jednotlivých dodavatelů.


5) Zjistěte si pověst dodavatele

Cenným zdrojem informace jsou recenze a internetové diskuze – i když je třeba je brát s rezervou, jelikož vytvořit negativní recenzi v rámci konkurenčního boje není velký problém vytvořit, stejně tak jako tu falešně pozitivní. Určitým vodítkem je Etický kodex od Energetického regulačního úřadu, k jehož dodržování se seriozní firmy zavazují.

Často kladené otázky

Než se elektřina dostane na burzu, musí ji někdo vyrobit. Původ je tak prvním aspektem ovlivňujícím cenu – pokud vám záleží na životním prostředí, můžete si koupit elektřinu z obnovitelných zdrojů. Významný vliv má také cena emisních povolenek nebo měnové kurzy. Jelikož nejsou tyto faktory stabilní, je velice těžké předvídat vývoj cen energií.

Další poplatky, obvykle ve výši až půlky z ceny elektřiny, jdou na distribuci elektřiny. Tyto poplatky jsou regulované a dohlíží na ně Energetický regulační úřad. K regulovaným poplatkům patří také poplatek za systémové služby, platba za OZE (obnovitelné zdroje elektřiny) a poplatek operátorovi trhu.

Předposlední složkou jsou neregulované poplatky, do kterých patří cena za spotřebovanou silovou elektřinu (cena za odebrané MWh) a poplatek za správu odběrného místa.

Poslední je daňová část = daň z elektřiny za každou spotřebovanou MWh + DPH (daň z přidané hodnoty), které se připočítává ke konečné ceně elektřiny.

Distribuční sazba je tarif stanovující ceny a podmínky dodávek elektřiny. Závisí například na typu a počtu spotřebičů v domácnosti, způsobu vytápění a ohřevu vody apod. Pro domácnosti se označuje písmenem D a naleznete ji ve vašich fakturách. Distribuční sazba může být jednotarifní nebo dvoutarifní.

Jednotarifní sazba = cena za elektřinu je stejná po celý den.
Dvoutarifní sazba = cena se během dne mění z vysokého tarifu na nízký, běžně známé jako noční proud.

Vyúčtování má u všech společností stejné náležitosti, liší se pouze grafická úprava. Skládá se z:

 • Hlavička: Kontaktní údaje vás a dodavatele elektřiny včetně zákaznického čísla, které je důležité pro komunikaci .
 • Fakturovaná částka: Buď pouze za vysoký (VT) nebo za vysoký + nízký tarif (NT), v závislosti na tom, k čemu elektřinu v domácnosti využíváte.
 • Zúčtování: Přehled zaplacených záloh, ceny elektřiny a výše nedoplatku či přeplatku. Ne vždy dostanete přeplatek zpátky na účet, častěji se odečítá od záloh(y) na další měsíc(e). Chcete-li přeplatek vrátit, musíte o něj požádat.
 • Údaje k platbě: Máte-li nedoplatek, zjistíte zde jeho výši společně s pokyny k platbě. Zároveň je uvedena výše záloh na další rok a splatnost první zálohy. Nemáte-li finance na nedoplatek, začněte řešit situaci včas.
 • Naměřená spotřeba: V prvním řádku naleznete distribuční sazbu, název produktu a hodnotu jističe. Nejdůležitější je spotřeba dle elektroměru, kterou si vždy zkontrolujte – především pokud jste v době odečtů nebyli doma a dodavatel použil k výpočtu odhad na základě předchozí spotřeby.
 • Obchod s elektřinou: Z hlediska počítání úspor nejdůležitější položka. Kromě daní, jejichž výše je neměnná, obsahuje také cenu za silovou elektřinu a platbu za odběrné místo, které nejsou regulované a jejich výše závisí na dodavateli energií.
 • Daňový přehled a rozpis záloh: Shrnutí informací o platbách a zálohách.

Podvodníci s energiemi se na vás nejčastěji obrátí telefonicky nebo rovnou při osobní návštěvě u vás doma. Jejich techniky jsou velice manipulativní, s nepřesnými informacemi či přímo podvody typu falšování podpisů. Velice často cílí na seniory, pro které je těžší se jim bránit. Základem je nepouštět nikoho domů, ani s ním neřešit nic po telefonu. Pokud už se tak stane, rozhodně nikomu neukazujte vaši stávající smlouvu, ze které si podvodník může opsat veškeré osobní údaje včetně zákaznického čísla, které pak společně s falešným podpisem použije k výpovědi staré a uzavření nové smlouvy.

Při telefonických hovorech se nikdy nenechte přimět k tomu, aby z vaší strany zaznělo jasné „ano“, které, stejně jako v předchozím případě, může vést ke změnám smluv, aniž byste o tom věděli. Zbystřit byste měli i tehdy, kdy vám někdo bude nabízet až podezřele lákavé ceny elektřiny.

Ve všech případech pamatujte na to, že je vždy lepší slušně odmítnout a požádat o čas na rozmyšlenou, než udělat unáhlené rozhodnutí, kterého byste mohli později litovat.

Pokud váš stávající dodavatel elektřiny není schopen plnit své závazky, přichází na řadu dodavatel poslední instance, který je vám přidělen dle oblasti, ve které žijete. Převzetí závazku se zahajuje okamžitě a trvá maximálně půl roku, poté si vyberete vlastního dodavatele. Cena za elektřinu od DPI není regulovaná, řídí se však pravidly, které stanovuje Energetický regulační úřad. DPI si dle nich může do ceny započítat například náklady spojené s rychlým a krátkodobým převzetím účtu nebo zvýšení cen elektřiny – rozdíl tak pocítí hlavně ti, kteří mají staré smlouvy s nízkou cenou.

Napsat komentář

3.9/5 - (20 votes)