TOP 8: Nejlepší feederové pruty 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Osvědčené pruty inovované technologiemi PowerWrap a PowerJoin

Orientační cena: 1900 Kč


Poměr cena/výkon

Laminátový prut pro začátečníky i zkušené rybáře


Orientační cena: 1000 Kč


Ideální pro začátečníky

Skvělá cena za prut standardní kvality od prověřeného výrobce


Orientační cena: 700 Kč


Oblíbená volba

Vynikající akce a úlovky za přijatelnou cenu


Orientační cena: 1100 Kč

Feederove Pruty

Snad žádný rybář nechce ze své výpravy odcházet s prázdnou a tak ti, kteří chtějí mít co největší pravděpodobnost úspěchu, volí feederové pruty. Lovení na feeder je technikou, která se používá především pro lov sladkovodních ryb menších a středních velikostí, některé pruty však zvládnou i největší druhy ryb včetně dravých.

Feederový prut se používá při lovu na položenou, tzn. v případě, kdy je závaží položené na dně. To lze dělat i s jinými pruty, k těm je ale ještě nutné přidat signalizační zařízení, které vás upozorní, že ryba oždibuje návnadu. S feederovým prutem tato starost odpadá – signalizátor záběru je zabudován přímo v prutu. Feederový prut je tak vhodný pro lov všech druhů ryb včetně těch, které se zdržují u dna nebo jsou opatrné a nástrahu při větším odporu pustí = pokud chcete mít vždy jistotu, že domů neodejdete s prázdnou.

Feederové pruty mají již zmíněný signalizátor záběru, který spočívá ve velice pružné a ohebné špičce nasazené do koncového dílu prutu. Ke každému prutu je obvykle více špiček, které se mění dle toho, kde chytáte – nejméně ohebná se používá za větrného počasí nebo tam, kde je silnější proud, nejjemnější je na stojaté vody či bezvětří. Špičky jsou obvykle barevně odlišené dle stupně tvrdosti a barvy jsou reflexní kvůli lepší viditelnosti.

Dalším specifikem feederového prutu je velký počet malých oček, která při zdolávání zajišťují skvělou akci po celé délce prutu.

Osvědčené pruty inovované technologiemi PowerWrap a PowerJoin

Vínové pruty Delphin Magma mají nejen elegantní provedení a 5 různě ohebných špiček, ale také inovativní technologie, které posouvají laťku kvality, spolehlivosti a zážitku z rybaření zase o kus výš.

Mezi ony novinky patří PowerWrap a PowerJoin, jež se souhrnně označují jako Delphin2Power. Power Wrap je viditelný na první pohled – jde o dodatečné vinutí karbonu po celé délce prutu, které zajišťuje výrazně vyšší pevnost a odolnost vůči momentálnímu přetížení prutu. PowerJoin je nenápadný, avšak důležitý prvek, který snižuje riziko tříštivého poškození blanku – tajemství se skrývá v malém kovovém kroužku na konci každého spoje.
Pruty Delphin Magma jsou tedy nejen skvělé při nahazování a zdolávání, ale také mají výrazně vyšší životnost a nižší riziko opotřebení.

To vše dostanete za cenu, která je sice vyšší, kvalitě zpracování a použitých technologií však naprosto odpovídá.

Délka360/390 cm
Transportní délka125/136 cm
Počet dílů3
Hmotnost258/286 g
Vrhací zátěž150 g
OčkaSIC, 12/14 ks
Počet špiček5

Orientační cena: 1 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Laminátový prut pro začátečníky i zkušené rybáře

Laminátový feederový prut s kovovým sedlem a neoprenovou rukojetí svými parametry a nízkou cenou sedne začátečníkům, kteří se s tímto způsobem lovu teprve seznamují, příjemně překvapit ale může i zkušenější rybáře.

Recenze na prutu oceňují především nízkou váhu, snadnou manipulaci a příznivou cenu – a pochvalují si ho hlavně ti, kteří loví na menších plochách. Jedna z recenzí je negativní a říká, že se prut podélně zlomil při prvním použití a že se hůře seřizuje brzda.

Délka300 cm
Transportní délka155 cm
Počet dílů2
Hmotnost250 g
Vrhací zátěždo 75 g
Počet špiček2

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělá cena za prut standardní kvality od prověřeného výrobce

Prut Delphin WASABI Feeder se nemůže chlubit tolika skvělými parametry, jaké mají jeho dražší sourozenci, nadchne však skvělou cenou při zachování standardů léty prověřeného výrobce.

Vybrat si můžete z prutů 3 velikostí, všechny s vysokou vrhací zátěží a v poměru k velikosti nízkou transportní délkou. Ke každému prutu dostanete 3 špičky (Light, Medium a Heavy). Prut má příjemnou akci a standardní EVA rukojeť, která skvěle padne do ruky. Největší nevýhodou je keramická výplň oček, která je křehčí než SIC, vzhledem k velice nízké ceně však můžeme výrobci tento prohřešek odpustit.

Co se recenzí týče, pouze jedna obsahuje výhrady – uživatel by ocenil ještě jemnější špičku. Všichni ostatní jsou však spokojeni a prut si chválí, nejčastěji zmiňovaná je velice dobrá kvalita za skvělou cenu, lehkost, příjemné držení a pěkné náhozy.

Délka300/330/360 cm
Transportní délka107/117/127 cm
Počet dílů3
Hmotnost252/278/372 g
Vrhací zátěž100 g
OčkaKeramická výplň, 11/12/12 ks
Počet špiček3

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vynikající akce a úlovky za přijatelnou cenu

Mivardi Enigma Feeder má tenký a rychlý blank ExHRC70, díky kterému má prut na svou velikost nízkou hmotnost a zároveň rychlou akci. Společně s prutem dostanete ve výbavě tři špičky.

Co se týče recenzí na prut, jsou poněkud rozporuplné. Najít můžeme velkou spoustu uživatelů, kteří si pochvalují příjemně nízkou váhu a kvalitní zpracování prutu za nízkou cenu, citlivost na záběry, odolnost, daleké náhozy a spoustu úlovků. Najde se ale také dost těch, kteří prut kritizují pro lámavost a nekvalitu.

Z recenzí lze vyčíst, že chvála zaznívá od rybářů, kteří jsou začátečníci a nenároční rybáři, případně koupili prut dětem. Naopak ti zkušenější, kteří chytají i větší ryby, s ním příliš spokojeni nejsou.

Délka360 cm
Transportní délka126 cm
Počet dílů3
Hmotnost290 g
Vrhací zátěž20 – 75 g
Počet špiček3

Orientační cena: 1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Univerzální pruty se středně rychlou akcí za rozumnou cenu

Série Giants Fishing Radiant MX Feeder s výkonnou parabolickou akcí by se dala označit jako univerzální pruty za cenu, která je rozumným kompromisem mezi dražšími a levnějšími výrobky. Blank je vyroben z IM6 grafitu, sedlo je standardní DPS a rukojeť z kombinace korku a EVA pěny. Příjemně překvapí dvojitě vázaná SIC očka, která u prutů této cenové kategorie nebývají vždy standardem. K prutům se dodávají tři špičky: jemná, středně tuhá a tuhá.

Délka300/330/360 cm
Transportní délka105/115/125
Počet dílů3
Hmotnost210/244/266 g
Vrhací zátěž50 – 100 g
OčkaSIC, dvojitě vázaná
Počet špiček3

Orientační cena: 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tuhý feeder na lov říčních kaprů a parem

Štíhlý uhlíkový blank s vrhací zátěží až 160 gramů je základem tuhého feederu, který je určen těm, kteří loví kapry a parmy na řekách. Má všechny výhody feederového prutu a zároveň si poradí i s většími rybami. Praktická je také extrémně nízká hmotnost a malá transportní délka, takže prut lze přibalit i na pěší výpravy za rybami.
Pevná očka mají SIC výplň, rukojeť je dělená a z EVA pěny. K prutu dostanete 4 špičky (jemná, středně tuhá, tuhá a extra tuhá), které mají vzhledem k účelu použití zvětšená vodící očka.

Zákazníci ve svých recenzích nejčastěji uvádějí, že se jedná o kompaktní prut s rychlou akcí, který je skvělý i na zdolávání velkých ryb. Další dodávají, že je to perfektní prut, na který se dá spolehnout nebo že je s ním výborná manipulace a je ideální na řeku. Jedna negativní recenze říká, že špička z prutu při větším opření vylétává, soudě dle počtu pozitivních recenzí se však jedná o výjimku, nikoli pravidlo.

Délka300 cm
Transportní délka106,5 cm
Počet dílů3
Hmotnost202 g
Vrhací zátěž160 g
OčkaSIC, 5 + 5 ks
Počet špiček4

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lehký prut skvěle rozkládá váhu a pohlcuje výpady

Pruty se štíhlým blankem jsou vyrobené z karbonu japonské firmy Toray a slibují parabolickou akci, jež skvěle rozkládá váhu při náhozu a zároveň dobře pohlcuje výpady při zdolávání ryby. Tyto vlastnosti potvrzují i spokojení zákazníci, kteří k uvedenému dodávají, že je prut spolehlivý, je s ním spousta zábavy a má skvělý poměr kvalita versus cena. Jeden zmiňuje váhu prutu, která je vzhledem k velikosti velice nízká, což oceníte v okamžicích, kdy si prut balíte na delší trek či se k vodě přesunujete pěšky.

Pruty jsou dostupné ve dvou velikostech, dodávají se se třemi špičkami, mají rukojeť z EVA pěny a korku a kvalitní LTS očka.

Délka330/360 cm
Transportní délka114/124 cm
Počet dílů3
Hmotnost190/224 g
Vrhací zátěž90 g
OčkaLTS kovová
Počet špiček3

Orientační cena: 1 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Inovovaný pokračovatel osvědčených prutů

Úspěšný a léty prověřený prut, jež byl na základě zkušeností rybářů inovován tak, aby posunul měřítka kvality, to je Delphin Legia Feeder II. Základem zůstává plně parabolický blank lisovaný pod tlakem 24 tun, který nabízí dlouhou životnost, odolnost proti opotřebení a slušnou zdolávací akci. Změnou prošel kónus blanku, který je štíhlejší, očka, se kterými lze dosáhnout lepšího nahazování a spoje, jež jsou více zpevněné, zároveň však stále pružné. Mezi další patří výměna dělené rukojeti za plnou (EVA + korek), což umožňuje použití DPS sedla, které je možné osadit navijákem s větší patkou. A nakonec poslední, pro feederový prut možná nejdůležitější, inovace: špičky jsou nově z Glasscarbonu (lehká a ultra lehká) a Carbonu (střední).

S kvalitou jsou spokojeni i zákazníci, kteří říkají, že se jedná o velice dobrý prut s dobrou akcí za cenu, která odpovídá kvalitě. Jeden z rybářů dodává, že s prutem zvládl bez problémů chytit i větší rybu.

Délka330 cm
Transportní délka116 cm
Počet dílů3
Hmotnost200 g
Vrhací zátěž80 g
Očka11 ks
Počet špiček3

Orientační cena: 1 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat feederový prut

U feederových prutů jsou jednou z nejdůležitějších komponent špičky, při výběru správného prutu je ale potřeba brát v úvahu i další parametry.

1) Délka prutu dle toho, kde budete chytat

Pro lov na zarostlých místech, malých říčkách nebo v blízkosti břehu volte prut o délce 3 nebo 3,3 metru. K lovu na velké vzdálenosti (například přehrady) nebo na velké řeky se silným proudem se hodí pruty v délce 3,9 a 4,2 metru. Za univerzální se považuje prut dlouhý 3,6 metru.


2) Kategorie prutu podle toho, jaké ryby chcete chytat

Kategorie prutu částečně koresponduje s vrhací zátěží a určuje to, jaké ryby chcete chytat. U feederových prutů rozlišujeme kategorie:

  • Picker: chytání u břehu, bílé ryby, lehký zimní lov.
  • Light: kratší vzdálenosti od břehu, ryby typu plotice, cejn, lín, karas nebo ouklej.
  • Medium light: kratší vzdálenosti, ryby typu lín, větší cejn, karas, některé si poradí i s kapry.
  • Medium: univerzální prut na kratší a střední vzdálenosti (max 30 metrů), zvládne středně velkého kapra.
  • Medium-Heavy: delší vzdálenosti (kolem 40 metrů), na kapry, velké cejny, candáty, úhoře, parmy a podobné.
  • Heavy: lov velkých kaprů, parem a amurů na velké vzdálenosti.
  • Extra Heavy: přehrady, řeky se silným proudem, velké druhy ryb.

3) Jaká krmítka budete používat

Krmítka souvisí s vrhací zátěží (a také kategorií prutu) – čím těžší krmítka chcete používat, tím větší musí být vrhací zátěž. Například na krmítka do 40 gramů je ideální vrhací zátěž do 100 gramů.


4) Jakou má mít prut akci

Akce prutu značí, která část se při zdolávání nejvíce ohýbá a pracuje, dle čehož se odvíjí styl lovu. Dle akce se pruty dělí na 3 typy:

  • Špičková akce: dobré a přesné nahazování do dálky, výpady třeba tlumit rukou a brzdou. Nejsou vhodné pro začátečníky.
  • Polo-parabolická akce: stále celkem přesné nahazování, lepší při tlumení výpadů. Vhodný i pro začátečníky.
  • Parabolická akce: nepřesné nahazování na střední a velké vzdálenosti, perfektní zdolávání.

5) Kvalita a počet oček

U feederových prutů platí, že čím větší je počet oček, tím plynulejší je akce. Obvyklý počet je 9 až 14. Očka by měla být v rovině, dobře technicky zpracovaná a bez poškození.


6) Počet a typ špiček

Dělení špiček jsme zmiňovali již v úvodu, nyní jen dodáme, že jsou buď laminátové nebo karbonové a jejich tvrdost se často uvádí v uncích (oz), přičemž jedna unce se rovná 28 gramům.


7) Kolik prut váží a jak sedne do ruky

Jelikož budete prut často nahazovat a vytahovat, je žádoucí, aby měl nízkou hmotnost. Akceptovatelná je váha do 300 gramů, průměr se pohybuje kolem 250 gramů a nejlehčí pruty mívají kolem 200 gramů.

Často kladené otázky

Ano, může, obvykle je to však způsobeno nevhodným použitím a manipulací, například nahazování s větší zátěží nebo vytahování bez podběráku. Ovšem nejčastěji se špičky lámou při nesprávné přepravě. Pokud si na tyto věci dáte pozor, špička by měla být takřka nezničitelná.

Aby špička signalizovala záběr, musí s vlascem svírat pravý úhel. Pro stojaté vody to znamená, že prut nemíří na vodu, ale je položený souběžně s břehem. Vlasec by měl být napnutý a lehce ohýbat špičku – ne však příliš, aby ji ryba při záběru mohla ohýbat bez odporu.

Spousta rybářů používá feederový prut také při lovu na plovák. Dále jeho vlastnosti oceníte při lovu dravých ryb, na které je opravdu skvělý.

Pro začátečníky, kteří se techniku feederového lovu teprve učí, jsou nejlepší pruty označené jako Medium Heavy. Zároveň platí, že začátečník by se neměl hned pokoušet nahodit do co největší dálky či vytáhnout obrovskou rybu, ale postupně si osvojovat základy.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)