7+ nejlepších prutů na přívlač 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Elegantní pruty, které vás podrží při lovu větších ryb

Orientační cena: 1000 Kč


Poměr cena/výkon

Pruty, které nezničíte ani při nejnáročnějším rybolovu

Orientační cena: 3500 Kč


Oblíbená volba

Ultra silný blank pro rychlé, silné a agresivní souboje

Orientační cena: 1100 Kč


Pro náročné

Extra lehké pruty s rychlou akcí pro náročné rybáře

Orientační cena: 11300 Kč

Pruty Na Privlac

Rybaření není ani zdaleka jen o poklidném podřimování v křesle. Často může jít také o akční adrenalinový souboj, na jehož konci se skrývá pořádný úlovek a nadmíru spokojený rybář. Ti, kteří takový způsob lovu vyhledávají, k němu potřebují vybavení, které je nezradí ani v nejvypjatějších momentech – přívlačové pruty.

Pruty na přívlač jsou lehké a mají rychlou akci. Jelikož jsou jedním z jejich nejkritičtějších míst spoje, jsou pruty na přívlač obvykle dvoudílné, tzn. s jedním spojem. Nevhodný je teleskopický prut, který je hůře ohebný a vzhledem k velkému množství spojů také náchylnější na zátěž a následné zlomení.

Dalším, velice důležitým, prvkem jsou očka, která musí vydržet divoké výpady ryb a odolat zvýšenému tření vlasce nebo šňůry. V neposlední řadě je důležitá pohodlná rukojeť, která se dobře drží a neklouže, a kvalitní sedlo, které bude dobře sedět i při nekonečné práci s navijákem.

Přívlač, nebo také vláčení, je technika, při které se používá umělá či přirozená nástraha (malé mrtvé rybky), kterou rybář cukavě tahá ve snaze napodobit pohyby zraněné ryby, která je lákadlem pro dravější druhy ryb. Jakmile ryba zaútočí a zasekne se, je čas na vytažení, které bývá leckdy fyzicky náročné (a vyžaduje pořádný prut).

Pruty na přívlač se tedy nejvíce hodí na lov sladkovodních či mořských dravých ryb všech velikostí nebo na střední až velké druhy ryb nedravých.

Elegantní pruty, které vás podrží při lovu větších ryb

Série prutů 4 různých velikostí zaujme už na první pohled svým designem. Pruty však nejsou pouze elegantním doplňkem, ale také velice účinným pomocníkem, se kterým zdoláte i štiky nebo menší sumce. Ty udoláte díky poloparabolické akci na tužšímu blanku, vypružení v celé délce a pevné protiskluzové rukojeti z NEO-FOAM a EVA pěny.

Zákazníci na prutu nejvíce oceňují nízkou váhu, citlivost a manipulaci a označují ho za spolehlivý prut za příznivou cenu.

Délka210/240/260/300 cm
Transportní délka110/125/135/155 cm
Počet dílů2
Hmotnost120/150/164/200 g
Vrhací zátěž60 g
Očka8/9 ks

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pruty, které nezničíte ani při nejnáročnějším rybolovu

První výhoda prutů je zřejmá již na první pohled: série zahrnuje 10 prutů, které kombinují 4 různé velikosti a 3 vrhací zátěže, každý si tak může vybrat dle svého stylu rybolovu.

To hlavní se však skrývá v samotných prutech. Všechny jsou vyrobené z nového typu uhlíku, který je takřka nezničitelný, stejně jako očka LTC bez keramické výplně. Lov usnadní také korková rukojeť, jež je zesílená nylonem. Pruty WFT Charisma Power II LTC jsou lehké a štíhlé a své uplatnění najdou nejen pro lov přívlačí, ale i pro všechny náročnější druhy mořského a sladkovodního rybolovu.

Délka220/240/270/300 cm
Transportní délka115/125/140/155 cm
Počet dílů2
Hmotnost180/210/255/300 g
Vrhací zátěž120 – 420 g, 50 – 190 g, 180 – 620 g
OčkaWFT LTC SPORT

Orientační cena: 3 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ultra silný blank pro rychlé, silné a agresivní souboje

Série 3 štíhlých prutů vyrobených z ultra silného blanku, který je zakončený pohodlnou celopěnovou rukojetí s korkovým zakončením, je určena pro rychlé, silové a agresivní souboje s velkými rybami jako je sumec, candát nebo štika.

Skvělé vlastnosti potvrzují i rybáři, kteří ho považují za tvrdý, odolný a spolehlivý prut, který je nikdy nezklamal. Jedna z recenzí uvádí, že s prutem nebyl problém chytit ani 18 kg štiku, další dodává, že prut doporučuje na zarostlá místa.

Délka240/270/300 cm
Transportní délka125/139/155 cm
Počet dílů2
Hmotnost206/230/265 g
Vrhací zátěž100 g
Očka8/9/10 ks

Orientační cena: 1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Extra lehké pruty s rychlou akcí pro náročné rybáře

Všichni zapálení rybáři, kteří chtějí posunout zážitek z rybaření na vyšší level, by měli zbystřit nad pruty Daiwa Tournament SW AGS, které se vyrábí v jedné velikosti a třech různých vrhacích zátěžích.

Mezi klíčové vlastnosti prutů patří speciálně konstruované Fuji sedlo navijáků, které umožní přímý kontakt s blankem, díky čemuž ucítíte i ty nejjemnější záběry. Při následném souboji vás podrží konstrukce z SVF karbonových vláken s minimálním množstvím pryskyřice, která je takřka nezničitelná, pružná a vysoce odolná karbonová AGS očka nebo spojka V-Joint, jež zajišťuje rovnoměrnou křivku ohybu a stabilizuje prut.

Při nákupu prutu Daiwa Tournament SW AGS budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, pokud však patříte k rybářům, kteří si rádi a často vychutnávají náročný rybolov, investice se vám vrátí nejen na zážitcích, ale i na trvanlivosti prutu.

Délka240 cm
Transportní délka126 cm
Počet dílů2
Hmotnost130/155/165 g
Vrhací zátěž28/56/84 g
OčkaAGS, 9 ks

Orientační cena: 11 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní přívlačové pruty za příznivou cenu 

Delphin Gamer je série základních prutů za příznivou cenu, která sice nemá tak špičkové parametry jako dražší vybavení, rybáři je však považují za spolehlivé, univerzální pruty na střední až těžší přívlač, které jsou na svou cenu velice kvalitní. Jedna z recenzí upozorňuje na to, že pruty jsou tvrdší, s akcí přesunutou na špičku.

Pruty mají plnou rukojeť z EVA pěny a hodí se na těžké woblery, jigy nebo plandavky.

Délka210/240/255/270 cm
Transportní délka110/125,5/133/140,5 cm
Počet dílů2
Hmotnost110/150/168/186 g
Vrhací zátěž25/35/40/45 g
Očka7/8/9 ks

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Série prutů za skvělou cenu pro nenáročné

Robustní karbonový blank s rychlou akcí soustředěnou do špičky prutu bude sedět těm, kteří hledají základní prut za příznivou cenu, například na první seznámení s přívlačovou technikou. Na výběr je ze dvou velikostí a 4 různých vrhacích zátěží, takže výběr prutu můžete přizpůsobit preferovanému způsobu lovu. Na prutech jsou použitá SIC očka a korková rukojeť, která neklouže a nestudí.

Délka270/300 cm
Transportní délka140/141/142/155 cm
Počet dílů2
Hmotnost205 g
Vrhací zátěž5 – 20 g, 30 – 60 g, 10 – 30 g,  15 – 40 g
OčkaSIC

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Série kvalitních prutů různých délek a zátěží na velké a bojovné ryby

Skvěle vyvážený štíhlý HVF karbonový blank, očka z Titan oxidu a pevná korková rukojeť jsou základem série prutů tří velikostí s různými vrhacími zátěžemi, které mají akci ve špičce a umožňují výborný kontakt s nástrahou. Jsou nejlepší v kombinaci s gumovými nástrahami, plandavkami, rotačkami i woblery a poradí si i s velkými bojovnými rybami.

Délka210/240/270 cm
Transportní délka110/126/141 cm
Počet dílů2
Hmotnost125/135/155/180/190/195 g
Vrhací zátěž20/30/50/70 g
OčkaTitan oxid, 7/8 ks

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat prut na přívlač

Přívlačová technika rybolovu patří k těm náročnějším a proto i nákup prutu by měl proběhnout po důkladném zvážení několika parametrů.

1) Očka musí být co nejodolnější

Očka vedou vlasec či šňůru a patří tak k nejnamáhanějším částem. Důležité je jak jejich upevnění, tak vnitřní výstelka. Za nejpevnější (ale také nejtěžší) se považují očka dvounožičková, k nejkvalitnějším (a nejdražším) patří jednonožičková očka FUJI vyrobená z titanu. Co se týče vnitřní výstelky, vyrábí se nejčastěji z keramiky, která je tvrdá ale křehká a tudíž náchylná na rozbití při převozu. Další alternativou jsou celokovová, například titanová, očka bez výplně, která jsou odolnější. Mezi top patří karbonová AGS očka, která se používají na pruty prémiové kvality.

2) Rukojeť musí být pevná, omyvatelná a neklouzat

Při zdolávání velké ryby je třeba se do prutu pořádně opřít, proto musí rukojeť splňovat všechny uvedené parametry a zároveň dobře padnout do ruky – rukojeť s výlisky na prsty tak není vhodná vůbec. V chladnějších měsících je příjemná korková rukojeť, je však třeba počítat s tím, že se oproti pěně rychleji opotřebuje.

3) Gumová koncovka, abyste mohli pořádně zabrat

Ke zdolání velké dravé ryby je zapotřebí velká síla a pořádná páka, proto si při zdolávání prut opíráte o stehno nebo břicho. Z toho důvodu je lepší gumová koncovka – kovová by vám mohla způsobit nepříjemná poranění.

4) Nízká váha snižuje fyzickou náročnost

Jelikož je přívlačová technika sama o sobě náročná, je důležité, aby ji ještě více neztížila vysoká hmotnost prutu. V závislosti na délce prutu by se ideální váha měla pohybovat kolem 200 gramů.

5) Délka prutu dle toho, kde a jak se chystáte lovit

Kratší pruty do 2,1 metru jsou lehčí, přesněji s nimi nahodíte i vylovíte a lépe se s nimi pohybuje v horším terénu, například na zarostlých březích.

  • Dlouhé pruty v délkách 2,7 až 3 metry jsou pomalejší, těžší, nahazování s nimi je méně přesné, nejsou vhodné na špatně přístupných místech a souboj s nimi je výrazně náročnější. Mají ale lepší manévrovací vlastnosti a tak s nimi zvládnete i velkou rybu, která se rozhodne pro rychlý únik. Také se s nimi lépe překonávají nerovnosti na dně a loví na delší vzdálenosti.
  • Středně dlouhé pruty o délce 2,3 až 2,6 metru jsou kompromisem mezi dlouhými a krátkými pruty, někdy jsou také označované jako univerzální. Jejich vlastnosti nejsou tak přesně specifikované, což někomu může vyhovovat, někdo ale dá raději přednost délce, která splňuje konkrétní parametry na daný typ lovu.

6) Rychlost reakce prutu

Charakterizuje rychlost přenášení pohybu z prutu na nástrahu a jak rychle prut reaguje na rybu. Rychlý prut poskytne nejpřesnější informace o dnu a také s ním ucítíte i nejjemnější oždibování návnady, díky čemuž se eliminuje riziko, že rybu ztratíte. Nevýhodou rychlých a zároveň odolných prutů je nutnost použít kvalitní materiály a technologie na blank a očka, což obvykle znamená dražší prut.

7) Spojka je kritickým bodem prutu

Z tohoto důvodu nejsou vhodné pruty teleskopické, které mají spojek více. Přívlačové pruty jsou obvykle dvoudílné, tzn. pouze s jednou spojkou. Spojky jsou buď převlečné nebo s čepem, za jedny z nejlepších se považuje čepová spojka V-JOINT používaná například u prémiových prutů DAIWA.

8) Cena by neměla být nejdůležitější

Důležitá je kvalita prutu a vlastnosti, které odpovídají vámi zvolenému způsobu lovu. Navíc cena nemusí být vždy jednoznačným ukazatelem kvality.

Často kladené otázky

Jednou z nejosvědčenějších nástrah jsou rotační třpytky, které jsou jednoduché a na jejich použití není třeba příliš zručnosti, díky čemuž se hodí pro začátečníky.

Pokud vaše nástraha váží do 4 gramů a lovíte menší ryby, lze bez problémů použít vlasec. Pro větší nástrahy a lov větších ryb je lepší pletená šňůra.

Mezi doplňky, které můžete ale nemusíte mít, patří lanka, kterými se pojistíte proti překousnutí hlavní šňůry, karabiny pro snadnější přehazování nástrah a obratlík, který vás uchrání od zamotání vlasce či šňůry.

Lov na přívlač je poměrně náročným typem rybaření, který často vyžaduje dlouhé chození, často i do hůře přístupných míst, brodění se vodou, prolézání keři, nekonečné nahazování ve stoje, opakované navazování – a to vše třeba celé hodiny bez úspěchu. V případě větších ryb je pak nutné počítat s fyzicky náročným zdoláváním. Příliš se tedy nehodí pro ty, které mají rybaření jako odpočinkový koníček.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)