Nejlepší teleskopické pruty 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Nízká transportní délka a široký výběr za příznivou cenu

 
Orientační cena: 900 Kč


Pro náročné rybáře

Skladné pruty osvědčeného výrobce vhodné pro nahazování do dálky

Orientační cena: 1700 Kč


Extrémně lehký

Mimořádně lehký prut vhodný pro daleké nahazování

 
Orientační cena: 1300 Kč


Poměr cena/výkon

Velký výběr, nízká transportní hmotnost a skvělá cena


Orientační cena: 500 Kč
Teleskopicke Pruty

Jeden univerzální prut vhodný na vše neexistuje a tak bývá obvyklou výbavou sportovních rybářů hned několik prutů, které střídají dle příležitosti. Mezi ně patří i teleskopický prut, který je oblíbený především pro svou skladnost, příznivou cenu a velký výběr. 

Teleskopický, nebo také zasouvací, prut je složený z několika dílů, které se zasouvají do sebe. Jeho hlavní výhodou je malá transportní velikost, která se pohybuje většinou kolem 100 cm. Setkat se lze i s pruty označenými jako „traveller“, jejichž velikost je po složení vskutku kapesní – ty ovšem lze používat pouze jako pohotovostní a nelze od nich čekat, že zvládnou větší ryby. Ostatně ani klasický teleskopický prut není konstrukčně vhodný na náročné souboje typu lov sumců nebo mořských ryb.

Teleskopický prut využijete pro rozličné techniky rybolovu (s výjimkou lovu velkých ryb) v případech, kdy se za rybařením vypravujete například pěšky, na kole či MHD nebo vyrážíte na delší treky do přírody, tudíž potřebujete, aby byl prut lehký a nezabíral příliš místa. Hodí se také pro cesty do zahraničí, kdy je třeba splnit předepsané rozměry zavazadel, případně ho lze použít jako pohotovostní záložní prut.

Nízká transportní délka a široký výběr za příznivou cenu

Série Delphin Capri Tele dává na výběr z prutů několika velikostí a vrhacích zátěží, které si i při nejdelší variantě zachovávají příjemně nízkou transportní délku. Příznivá je také nízká cena, za kterou dostanete blank ze směsi karbonu a mix karbonu, očka se SIC výplní, DPS sedlo a protiskluzovou rukojeť.

Jeden z rybářů uvádí, že na vytažení velkého kapra se mu zdá být prut tenký, což je ale obecně nevýhoda většiny teleskopických prutů. Další uvádí, že po třech výpravách došlo k povolení očka. Všichni ostatní si však prut pochvalují, jedna z recenzí například uvádí, že je lehký a má dobrou akci, další dodávají, že se s ním dobře nahazuje nebo chválí úžasné úlovky.

Délka240/270/300/330/360/360 cm
Transportní délka87 – 89 cm
Počet dílů5
Hmotnost205 – 418 g
Vrhací zátěž60 – 180 g
SedloDPS
Očka4 – 6, SIC výplň

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skladné pruty osvědčeného výrobce vhodné pro nahazování do dálky

Pruty Fox sice nemají zrovna nejmenší transportní délku, zato jsou však skvělou možností, jak si dopřát kvalitní pruty od osvědčeného výrobce za přijatelnou cenu. Jejich větší transportní délka se odvíjí od velikosti v rozloženém stavu: na výběr je velikost 300, 360 a 390 cm. Což znamená, že i když se jedná o teleskopické pruty, zvládnete s nimi i nahazování do dálky.

Teleskopické pruty Fox mají lehkou karbonovou konstrukci, 18 mm sedlo navijáku, otěruvzdorná očka SLIK Air a rukojeť se smršťovací fólií.

Délka300/360/390 cm
Transportní délka117 – 135 cm
Počet dílů6
Vrhací zátěž3 – 3,5 lb
OčkaSLIK Air

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Mimořádně lehký prut vhodný pro daleké nahazování

Pokud vyrážíte kempovat, na trek nebo létáte za rybařením do zahraničí, každý ušetřený gram v zavazadle hraje roli. Pro tyto případy je skvělou volbou prut Delphin Omnia, jež vyniká svou extrémně nízkou váhou. Transportní délka je o něco větší, to se mu ovšem vzhledem k rozložené velikosti 360 nebo 390 cm, která je vhodná i pro daleké náhozy, dá snadno odpustit. Dalším benefitem jsou gumové dorazy na očkách, která se díky nim při skládání tolik nenamáhají a nehrozí, že se poškodí.

Za skvělý výrobek ho považují a výše uvedené potvrzují i rybáři, kteří prut používají. Nejvíce oceňovaná je lehkost, kvalita zpracování, nahazování a především plynulé skládání bez záseků, které je pro teleskopické pruty klíčovou vlastností.

Délka360/390 cm
Transportní délka106 cm
Počet dílů5
Hmotnost287/316 g
Vrhací zátěž3 lb
OčkaSLIK Air

Orientační cena: 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký výběr, nízká transportní hmotnost a skvělá cena

Série prutů pěti různých velikostí nadchne nízkou transportní délkou, která je i u 360 cm dlouhého prutu pouze 88 cm. Velice příjemná je také nízká cena prutu. Ano, nelze čekat, že zvládnou zdolat velkou rybu, pro přenos mají však skvělé parametry a hodí se i jako prut pro začátečníky nebo děti.

Pruty mají standardní SIC očka, pěnovou rukojeť EVA a barevnou špičku, která ulehčí pozorování záběru nebo směru pohybu ryby.

Délka240/270/300/330/360 cm
Transportní délka86 – 88 cm
Vrhací zátěž20 – 90 g
OčkaSIC

Orientační cena: 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělý poměr rozložené a transportní délky, ceny a kvality

Hledáte-li kvalitní prut, který bude vhodný pro daleké náhozy a zároveň bude mít přijatelnou transportní délku, mohly by vás zaujmout pruty Delphin Armada Traveler BlackWay Tele. Jejich transportní délka je 100 cm, což je při rozloženém stavu 330 nebo 360 cm skvělé. Zároveň jsou velice lehké, takže se budou líbit i těm, kteří si prut berou na delší treky.

Pruty mají standardní prověřené DPS sedlo, vyvázaná očka a protiskluzovou korkovou rukojeť, která nestudí ani v chladnějších dnech.

Prut je u zákazníků velice oblíbený, o čemž svědčí množství recenzí, které jsou z většiny pozitivní. Nejvíce chvály míří na váhu, transportní velikost a celkové provedení, jeden zákazník zmiňuje i počet oček, očko k zavěšení háčku a krásně měkkou špičku.

Délka330/360 cm
Transportní délka100 cm
Počet dílů8
Hmotnost310/315 g
Vrhací zátěž3 lb
SedloDPS
OčkaVyvázaná

Orientační cena: 1 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Prut s nízkou váhou a malou transportní délkou za příznivou cenu

Prut Sellior Envy má na svoji velikost v rozloženém stavu skvělou transportní délku a nízkou váhu. Nadchne tak všechny kapraře, kteří chtějí nahazovat do větší dálky a zároveň příliš nezatěžovat svá zavazadla.

Blank je vyrobený z UHM karbonu, který je nejen lehký, ale také pružný, očka jsou tvrzená a rukojeť omotaná.

Délka300 cm
Transportní délka100 cm
Hmotnost320 g
Vrhací zátěž60 – 120 g
OčkaSIC

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro lov na položenou s krmítkem nebo klasickou zátěží

Plně uhlíkový blank, prodloužená rukojeť a naváděcí očko upevněné až na druhém výsuvném díle, což snižuje tření vlasce při nahazování, dávají vzniknout prutu, jež by se dal svými parametry srovnávat s těmi boiliesovými. Nejvíce ho ocení ti, kteří si chtějí užít daleké náhozy a lov na položenou s krmítkem nebo klasickou zátěží. Elegantní vínové provedení je příjemným bonusem k vlastnostem prutu.

Většina recenzí se shoduje na tom, že se jedná o lehký, dobře provedený a kvalitní prut s dobrou akcí, pouze jeden zákazník má výhrady ke slabému upevnění oček.

Délka360/390 cm
Transportní délka121/124 cm
Počet dílů6
Hmotnost427/440 g
Vrhací zátěž140 g

Orientační cena: 1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Extrémně nízká transportní délka a hmotnost 

Ano, prut Giants Fishing Prut Deluxe Tele Carp je z našeho výběru nejdražší, jeho extrémně nízká váha a transportní velikost jsou vzhledem k délce v rozloženém stavu, která je vhodná i a několikasetmetrové náhozy, opravdu fantastické. Kromě toho má i další přednosti: pevný a rychlý blank z vysokomolekulárního uhlíku lisovaného pod tlakem 30 tun, uhlíkové DPS sedlo, lehká SIC TS očka, uhlíkové pletení nad sedlem navijáku, nylonový klip na vlasec a gumové držadlo. Svými vlastnosti je tak ideální nejen pro ty, kteří berou prut na dlouhé treky do divočiny, ale i pro ty, kteří chtějí kvalitní prut za cenu, která odpovídá jeho vlastnostem.

Mezi rybáři má Delux Tele Carp skvělou pověst a je oceňovaný jako kvalitní prut, který vydrží. Pouze jeden uživatel uvádí, že pro jeho potřeby byl prut málo pružný a měl tenkou rukojeť.

Délka300/330/360/390 cm
Transportní délka86 – 88 cm
Počet dílů6
Hmotnost220 – 278 g
Vrhací zátěž3 lb
SedloUhlíkové DPS
OčkaSIC TS

Orientační cena: 2 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat teleskopický prut

Teleskopické pruty se kupují především pro jejich skladnost, důležité jsou ale i další parametry. Co byste si měli před nákupem rozmyslet?

1) Kam budete cestovat

Jeden z nejdůležitějších aspektů výběru u teleskopických prutů, především pokud se chystáte na kempování, dlouhé treky nebo cesty letadlem – pro tyto příležitosti je vhodné zvolit co nejmenší transportní velikost a váhu. Dobrá zpráva je, že i pruty, které jsou malé a lehké, mohou v rozloženém stavu dosahovat úctyhodných rozměrů a být vhodné i na daleké nahazování.


2) Jakým způsobem lovíte

Lovíte-li ze břehu nebo na malé vzdálenosti, postačí vám prut v délce pod 3 metry, který obvykle mívá i malou transportní délku. Chystáte-li se na nahazování do dálky, například při lovu na přehradách, volte prut o velikosti 3 metry a výše.


3) Gumové dorazy na očkách proti poškození

Při častém skládání a rozkládání prutu trpí očka, která do sebe narážejí. Některé pruty proto nabízejí očka s gumovými dorazy, která poškození a opotřebení zabrání.


4) Plynulé skládání a rozkládání je u teleskopických prutů klíčové

Nic nenaštve tolik, jako prut zaseklý při rozkládání nebo skládání, což je obvykle dáno špatným technologickým řešením levnějších prutů. U teleskopů se tak opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě.


5) Rukojeť s výlisky na prsty není praktická

Každý prut včetně teleskopického se musí dobře držet a neklouzat. Rukojeť s výlisky však není vůbec praktická – každý rybář má jinou ruku. Nejlepším řešením je EVA rukojeť, která je dobře omyvatelná a neklouže. Pro chladnější období se hodí korková rukojeť, která nestudí, je nutné však počítat s horší údržbou.

Často kladené otázky

Teleskopický prut je skvělým kompaktním řešením pro přesuny, jeho výhody jsou ale vyvážené několika nevýhodami, které se váží ke konstrukčnímu řešení. Je to především náchylnost spojů, které se rychleji opotřebí, očka se mohou snadněji poškodit a není vhodný pro lov velkých a dravých ryb.

Každý prut je třeba udržovat, v případě toho teleskopického byste se ale při čištění měli zaměřit především na spoje, které je třeba opravdu pečlivě očistit od bláta a písku. Jakmile objevíte oděrku nebo poškození, je vhodné daný díl ihned opravit či vyměnit – i kdyby se jednalo o miniaturní defekt.

Ano, teleskopický prut je na seznamu věcí, které je povoleno vzít na palubu letadla v příručním zavazadle. Před cestou se však vždy raději informujte u letecké společnosti.

Vždy záleží na konkrétním typy prutu, obecně ale můžete teleskopický prut použít na malé až střední exempláře sladkovodních a mořských ryb, např. pstruhy, kapry, lososy, cejny, okouny, parmice, atlantické makrely, pražmy …a jejich druhy a poddruhy.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)