8 nejlepších navijáků s volnoběžnou brzdou 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Ideální volba nejen pro rybáře, kteří se specializují na kaprovité ryby.

Orientační cena: 2100 Kč


Legenda mezi navijáky

Oblíbená a rybáři prověřená volba s novými technologickými prvky. 


 Orientační cena: 3400 kč


Poměr cena/výkon

Kvalitní naviják za velmi sympatickou cenu. 


 Orientační cena: 900Kč


Oblíbená volba

Cenově výhodný naviják se solidním a stabilním výkonem. 


 Orientační cena: 1000Kč
Navijaky S Volnobeznou Brzdou

Na trhu existuje široké množství různých typů navijáků. Každý se hodí pro konkrétní použití a ke specifickému stylu rybolovu. Dnes se zaměříme na navijáky s volnoběžkou – ty by vás měly zajímat hlavně pokud se věnujete lovu kaprovitých a obdobně větších ryb, využívají se u techniky lovu plavaná či feeder. 

Co vše byste tedy měli o těchto navijácích vědět? Podle čeho správně vybírat a které konkrétní produkty stojí za to zvážit? S tím vším vám v tomto článku poradíme. 

Běžně se setkáte s navijáky, které mají přední brzdu a navijáky, které mají zadní brzdu. Navijáky s volnoběžkou jsou, dalo by se říci, vylepšenou verzí těchto dvou. Má totiž dva brzdné systémy – přední zdolávací brzdu a zadní záběrovou brzdu. Mezi těmito dvěma systémy snadno přepínáte s pomocí páčky.

Nastavování brzdy je tak po každém záběru mnohem snadnější, usnadní vám především situace, kdy očekáváte prudké záběry větších ryb. Jedinou “nevýhodou”, se kterou musíte počítat, je větší váha – logicky, když musí volnoběžka pojmout přední i zadní brzdu.

Jak už jsme trochu naznačili, volnoběžnou brzdu oceníte nejvíce při lovu kaprů, sumců, či podobně velkých ryb – amurů, parem,… Hodí se na feeder, na položenou.

Proč? Protože je nejužitečnější ve chvíli, kdy dlouho čekáte na záběr a máte tušení, že až přijde, tak bude silnější a prudčí. Volnoběžná brzda vám poskytne dostatek času na reakci – než dostanete situaci pod kontrolu, tak bude plynule odvíjet a neklást přílišný odpor. Navijáky s volnoběžnou brzdou samozřejmě nejsou absolutní nutností, hodně práce vám ale usnadní.

Ideální volba nejen pro rybáře, kteří se specializují na kaprovité ryby.

Tento praktický naviják za dobrou cenu má 5 nerezových ložisek, převodový poměr 5,5:1 a váží 558 gramů. Hodí se na střední a krátké vzdálenosti, na lov kaprovitých ryb, na šoulačku a lov pod břehem. Dobře je zvolen i odolný materiál – grafit a hliník a ač design není to nejdůležitější, tak i minimalistické černé provedení potěší.

Vepředu je multidisková brzda, vzadu volnoběžka. Ergonomická klička je pogumovaná, což zabraňuje nepříjemnému sklouzávání a prokluzování. Značka Fox a konkrétně tento produkt si velice dobře stojí i mezi recenzemi – nejčastěji si uživatelé chválí tichý chod, poměr kvality a ceny, chybí jim jen to, že v balení není náhradní cívka.

Orientační cena: 2100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená a rybáři prověřená volba s novými technologickými prvky. 

Řadu Okuma Longbow si evropští rybáři zkrátka oblíbili. V tomto modelu můžete počítat s multidiskovou brzdou, automatickým systémem Bait Feeding, antireverzním systémem, počítačově vyváženým rotorem, či funkcí Line Control Spool.

Naviják má šest ložisek zajišťujících hladký chod, převod 4,8:1, váží 586 gramů a v balení obdržíte i náhradní hliníkovou cívku. Díky grafitu jako hlavnímu materiálu je naviják odolný proti korozi. Recenzenti jsou spokojeni s jeho spolehlivostí, skvělým chodem a jemností brzd. Tento naviják již patří do té dražší kategorie.

Orientační cena: 3400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní naviják za velmi sympatickou cenu. 

Tento naviják s volnoběžnou brzdou nabízí slušnou kvalitu i v případě, že nemůžete do svého koníčku investovat větší částky. Má šest kuličkových ložisek, převodový poměr 5,2:1, tělo a rotor vyrobené z grafitu odolného korozi a počítačově vyvážený rotor.

Naviják má systém pro perfektní navíjení vlasce, má rolničku, aby se nepřekroutil. A jistě oceníte i náhradní cívku v balení. Výrobci se v tomto navijáku povedlo doručit slušnou kvalitu za dobrou cenu a právě to si zákazníci pochvalují nejčastěji. 

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově výhodný naviják se solidním a stabilním výkonem. 

I naviják Delphin MODECO Carp 70 spadá spíše do nižší cenové kategorie. Přitom ale není nijak ochuzen a při rybaření funguje spolehlivě – možná právě proto je oblíbenou volbou mnoha rybářů. Má celkem pět ložisek, převodový poměr 5,5:1 a váží 514 gramů. Tělo je vyrobeno z odolného grafitu, ergonomické madlo příjemně padne do ruky, vyvážený rotor koriguje hladký chod.

Zákazníci, který si tento model koupili, vychvalují hlavně poměr ceny a výkonu, který je až překvapivě dobrý – právě s ohledem na nízkou investici.

Orientační cena: 1000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní a technologicky promyšlený naviják pro náročnější rybáře. 

Tento naviják není žádný drobek – váží 720 gramů. Co vše se v něm schovává? Například pět kuličkových ložisek , uložení převodovky X-Ship (hladký přenos), pomalou oscilaci a systém pokládky vlasce Aero Wrap II, přepracovanou převodovku pro nižší tření nebo převodový poměr 4,6:1.

Tento model má nadprůměrný odhazovací výkon, pro menší a střední loviště existuje i model Medium Baitrunner. Uživatelé si nejvíce chválí plynulost a kvalitu chodu, dobré řazení vlasce a kvalitu zpracování. Chybí jim ale náhradní cívka v balení.

Orientační cena: 5100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levný naviják ideální pro začátečníky – hodně muziky za málo peněz. 

NGT Carp Runner MAX60 má velice stručnou specifikaci. Nehraje si totiž na spoustu vychytávek. Splňuje zkrátka základní funkci za velmi nízkou cenu. Oceníte jej proto v případě, že teprve začínáte a nejste si jisti vyšší investicí, případně pokud zkrátka nemáte tak velký rozpočet.

Tento model má dvě ložiska, převodový poměr 5,2:1 a je prodáván spolu s vlascem NGT Spider line. Dle recenzí je lehký, rychlý, kompaktní a samozřejmě je nejvíc vyzdvihována jeho cena. Nehodí se pro náročnější rybáře a v době psaní této recenze bohužel není k dostání.

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Robustní a odolný naviják s elegantním designem. 

Tento výkonný a vysokokapacitní naviják bude skvělým doplňkem pro náročné rybáře – a to nejen ty, co se věnují kaprařině, ač pro takové je tento naviják ideální. Naviják se hodí i na dlouhou vzdálenost, odolá korozi díky grafitovému tělu a rotoru, má funkci okamžitého anti-reversu. Šneková hřídel kontroluje hladké navíjení vlasce, vodič brání jeho zamotávání. Brzdný systém Quick-Torque poskytuje lepší kontrolu.

Kromě těchto nadstandardních specifikací jsou tu i ty klasické – 7 ložisek, 640 gramů, převodový poměr 4,6:1. Třešničkou na dortu je pak elegantní design s dřevěnou rukojetí kličky.

Orientační cena: 2800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální naviják pro lov kaprů, vyvážený poměr výkonu a ceny. 

Pokud hledáte kvalitní naviják za rozumnou cenu, pak by vás mohl zaujmout tento model. Grafitová cívka, počítačově vyvážený rotor, voděodolná brzda Hydro Block, přesný navíjecí systém a hladké převody s poměrem 4,5:1. To vše váží jen 400 gramů. Tento model je také specifický tím, že má jen jedno ložisko.

V balení je náhradní cívka, uživatelé oceňují hlavně jemnost zadní brzdy a celkově jsou s výkonem spokojení.

Orientační cena: 1400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat naviják s volnoběžnou brzdou

1) Zaměřte se na techniku lovu a druh ryby

Navijáky s volnoběžnou brzdou se obecně hodí na feeder, na položenou, na kapry a na větší druhy ryb. I tak se ale jednotlivé modely mírně liší, protože každý se ještě úzce zaměřuje na jednu z těchto vyjmenovaných oblastí. Pokud budete lovit v rozlehlých lovištích, potřebujete vysokou kapacitu cívky. Plavaná zase potřebuje hladký chod. Pro sumce zase chcete pořádně odolnou konstrukci. Jakmile víte, co a jak budete lovit, snadněji vyfiltrujete konkrétní modely.


2) Ložiska a převody jsou důležité.

U každého navijáku najdete informace o počtu ložisek a převodu. Co to ale vlastně znamená? Poměr převodu uvádí, kolikrát se překlapěč otočí kolem cívky v poměru k jednomu otočení kličky. To znamená, že čím vyšší číslo, tím rychlejší překlapěč bude. Ložiska pak zajišťují hladký chod. Není to úplně pravidlem, ale zjednodušeně se dá říci, že více ložisek znamená lepší chod.


3) Dívejte se na kvalitu zpracování a materiál

Pokud nakupujete online, tak je první bod trochu komplikovanější. Co ale svědčí o kvalitě i přes obrazovku počítače, to jsou vybrané materiály. Samozřejmě asi nechceme vidět plast, nejčastěji se u kvalitních výrobku setkáte s hliníkem, grafitem, duralem. Dobré jsou i různé systémy voděodolnosti a odolnosti proti korozi.


4) Poměr ceny a výkonu může pomoci

Každý pracuje s trochu jiným rozpočtem a není na tom nic špatného – v každé cenové kategorii naleznete naviják, který splní svůj účel a bude spolehlivě pracovat. Pokud potřebujete ušetřit, pak se zaměřte na výrobky, které sice nemají různé chytré vychytávky, ale jsou kvalitně zpracované v základu – to znamená dobrý chod, kvalitní materiál a odolnost.


5) Hmotnost může hrát svou roli

S volnoběžkou většinou pracujete tak, že prut necháváte odložený ve stojanu. Pokud ale očekáváte, že se budete často prát s velkými kapry, pak oceníte spíše lehčí naviják – každý gram bude na vaší námaze a únavě znát.

Často kladené otázky

Ano, v podstatě existují dvě varianty. Buď je jedna brzda nad cívkou – přední – a jedna vespod – zadní, nebo jsou obě dvě brzdy nad sebou, v podstatě jde o dvě zadní brzdy. Tato druhá varianta se ale téměř nevyskytuje. 

Podmínkou to samozřejmě není a každý rybář má trochu jiný vkus, názor a styl. Baitrunner (volnoběžka) vám zkrátka poskytne trochu větší komfort, reakční čas a plynulé odvíjení. 

Cena se pohybuje od pár stovek do zhruba čtyř tisíc. Oproti jiným součástkám tedy není rozptyl zas až tak veliký. Do tisícovky se jedná o jednoduché a základní modely, do dvou a půl tisíc většinou narazíte na zlatou střední cestu kvality za rozumnou cenu a výše než dva a půl tisíce pak mluvíme o těch “vymazlenějších” variantách pro náročné rybáře.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)