TEST 6+ nejlepších navijáků na sumce 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Spolehlivý smekací naviják s počítačově vyváženým rotorem


Sumcařský evergreen

Výkonný smekací naviják pro sladkovodní a mořský rybolov


Poměr cena/výkon

Silný robustní sumcový naviják za příznivou cenu


Pro náročné

Silný naviják s velkým návinem pro extrémní souboje

Navijaky Na Sumce

Sumec, největší česká sladkovodní ryba, dokáže být pěkně zákeřným protivníkem. Schovává se u dna, aktivní je pouze v noci a pokud zabere, dokáže zamávat i s pořádným chlapem. Pokud se tedy vydáváte na jeho lov, měli byste se obrnit trpělivostí a výbavou, která vás nezradí. Jednou z nejdůležitějších věcí je kvalitní naviják na sumce.

Jak už jsme zmínili v úvodu, sumec je největší česká ryba. Navijáky na sumce jsou proto mohutné, robustní a těžké a mají velkokapacitní cívky (dle techniky lovu). Důležitý je také kvalitní brzdný systém a hladký chod, pro který jsou potřeba minimálně 4 + 1 ložisko (ložisko navíc zaručuje hladký chod cívky). Samozřejmostí by měl být odolný a nezničitelný materiál – s plastovým navijákem u sumce příliš neuspějete.

Pro lov sumců se používají 3 druhy navijáků:

  • Kolečko: Klasický typ navijáku, který nemá převod a někdy ani brzdu. Výhodou je přímé navíjení bez kroucení, velká kapacita cívky a nízká poruchovost a cena. Nevýhody jsou zřejmé – absence brzdy a převodu, dále pak horší nahazování a riziko zamotání. K jeho používání je potřeba pokročilejší úroveň zkušeností, pro začátečníky se příliš nehodí.
  • Smekací: Je jednodušší na nahazování a rychlejší při manipulaci s návnadou i rybou, hodí se tedy pro začátečníky. Nevýhodou je nižší kapacita, kroucení šňůry a riziko jejího poškození při nesprávné manipulaci. Cívka by měla být vždy kovová.
  • Multiplikátor: Patří k nejsofistikovanějším typům navijáků, za kvalitu si však připlatíte. Mívá volnoběžný režim pro nahazování, velkou kapacitu (některé modely mají měřič návinu), hvězdicovou či pákovou brzdu a možnost vybrat si, na které straně chcete kličku. Jelikož se jedná o speciální typ navijáku, začátečníci mohou mít problém s nahazováním.

Spolehlivý smekací naviják s počítačově vyváženým rotorem

Kvalitní a spolehlivý naviják s masivní nerezovou hřídelí, počítačově vyváženým rotorem, inteligentním systémem zdvihu cívky, titanem potaženou protizkrutnou rolničkou, jednocestným ložiskem a kovovým tělem splňuje všechny parametry, které by měl naviják na sumce mít.

O jeho kvalitách není pochyb ani po přečtení recenzí, které jsou pouze kladné – někteří hodnotící vlastní dokonce hned několik navijáků stejné značky. Chválené je především kvalitní zpracování, spolehlivost a funkčnost. Jedno z hodnocení říká, že obstál i při extrémně náročném rybolovu, další doplňují, že se jedná o nezničitelný naviják za skvělou cenu.

Počet ložisek8
Velikost cívky100
Převod3,3:1
Hmotnost860
Kapacita cívky0.45 mm/440 m, 0.50 mm/360 m
Návin na jedno otočení kličky88 cm

Orientační cena: 2 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Výkonný smekací naviják pro sladkovodní a mořský rybolov

Nástupce navijáku Penn Slammer 560, který byl rybáři nadšeně hodnocený jako výborně stavěný naviják na mořský a sladkovodní rybolov, jež zvládne i největší druhy ryb (až 50 kilogramů), dává svými parametry tušit, že bude stejně úspěšný jako jeho předchůdce.
Jednou z hlavních předností je možnost použití pletených šňůr, jejichž vysoký tlak naviják zvládne díky trojnásobnému podepření rámem.

Mezi další patří brzdová podložka Penn Power Drag, která chrání brzdu před povětrnostními podmínkami a zároveň poskytuje hladký a silný odpor, nebo funkce Penn Slammer Liveliner, jež jedním otočením okamžitě zahájí bojový tah. Poslední zásadní vychytávkou je Penn Level Line System, jež rovnoměrně ukládá šňůru (i pletenou) či vlasec na cívku, čímž prodlužuje nahazovací vzdálenost a snižuje riziko zamotání.

Počet ložisek5 + 1
Velikost cívky60
Převod4,6:1
Hmotnost563 gramů
Kapacita cívky0.36 mm/283 m
Návin na jedno otočení kličky76 cm

Orientační cena: 2 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Silný robustní sumcový naviják za příznivou cenu

Základní naviják z dílny známého výrobce neoslňuje výčtem technologických inovací, díky kterým by zvládl extrémní rybolov, je ale kvalitním produktem za příjemnou cenu, který je dostačující pro lov sumců v našich podmínkách. To potvrzují také spokojení rybáři, kteří sice zmiňují drobné nevýhody (absence kroužku proti zamotání pod cívku, absence náhradní cívky), celkové provedení a kvalitu navijáku ale chválí. Většina z recenzí oceňuje plynulý chod, jemné dovíjení, dobrý převod, perfektní brzdu, velkou kapacitu cívky a dlouhé odhozy.

Počet ložisek6 + 1
Velikost cívky100
Převod4,3:1
Hmotnost690 gramů
Kapacita cívky0.50 mm/320 m, 0.60 mm/220 m, 0.70 mm/170 m

Orientační cena: 1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Silný naviják s velkým návinem pro extrémní souboje

Patříte-li k těm, kteří si rádi nahodí do pořádné dálky a po záběru si užívají extrémní adrenalinové souboje s těmi největšími rybami, potřebujete také extrémně silný a odolný naviják. Black Cat Extreme FD 4105 s opravdu velkorysou kapacitou cívky vám umožní jak daleké náhozy, tak i zdolávání, při kterém vás nezradí. Jeho nezničitelnost a sílu zajišťuje ocelová osa, celohliníkový rotor proti zkroucení, hliníková cívka, S-křížový návin vlasce, silná brzda s antireverzním systémem, převody z bronzu a nerez oceli, rolnička s Anti-twist sytémem potažená titanovo-nitridovým povlakem (extrémně tvrdý keramický materiál) a výkonná klička, která optimálně přenáší sílu.

Počet ložisek6 + 1
Velikost cívky100
Převod4,4:1
Hmotnost1 084 gramů
Kapacita cívky0.45 mm/700 m
Návin na jedno otočení kličky110 cm

Orientační cena: 5 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Silný naviják na velké sladkovodní či mořské ryby pro náročné uživatele

Naviják s celokovovým tělem s úpravou zaručující odolnost vůči mořské vodě a nepříznivým povětrnostním vlivům je důkazem, že spolehlivý a takřka nezničitelný naviják lze pořídit i za poměrně příjemnou cenu. Jeho vlastnosti nejvíce oceníte při lovu sumců přívlačí nebo při lovu velkých dravých ryb v zahraničí.

Kromě kovového těla má naviják karbonové brzdové podložky, které zvyšují účinek již tak skvělých brzd a zároveň je chrání proti vlhkosti. K tomu přidejme naddimenzovaný mechanismus, kvalitní ložiska a kovovou kličku osazenou přes vnitřní závit a dostaneme silný a spolehlivý naviják, který nejen, že vás nezradí, ale také se vyznačuje dlouhou trvanlivostí.

Počet ložisek6 + 1
Velikost cívky60
Převod4,6:1
Hmotnost530 gramů
Kapacita cívky0.25 mm/600 m, 0.30 mm/415 m, 0.35 mm/ 305 m

Orientační cena: 2 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Novinka německého výrobce nahrazující osvědčený model

Novinka, která nahrazuje úspěšný model Quick Combat, pochází z dílny německého výrobce a svým zpracováním vás přesvědčí o tom, že cena spolehlivého navijáku na sumce nemusí stoupat do mnoha tisícových částek. Kromě lovu na sumce ho můžete použít i na mořský rybolov.

I za poměrně nízkou cenu má naviják hlavní technické vychytávky firmy Dam. Patří k nim například rotor vyvážený systémem Anti Vibro nebo kvalitní převod, jež pohání oválný oscilační systém s perfektním křížovým uložením vlasce, které zabraňuje kroucení a namotávání, nebo multidisková vícelamelová brzda. Hladký chod zajišťuje 9 kvalitních kuličkových ložisek a jedno jehličkové superložisko, díky němuž lze zpětný chod uzavřít v jakékoliv pozici.

Počet ložisek9 + 1
Velikost cívky90
Převod5,1:1
Hmotnost642 gramů
Kapacita cívky0.5 mm/340
Návin na jedno otočení kličky125 cm

Orientační cena: 2 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat naviják na sumce

Navijáků na sumce existuje na trhu obrovské množství. Podle čeho se tedy rozhodovat?

1) Kapacita cívky dle vzdálenosti nahazování

Kapacita cívky udává, jak dlouhý a silný vlasec na ni lze namotat. A čím delší vlasec můžeme namotat, tím dále můžeme nahazovat. Například při lovu na velkých vodních plochách, kde nahazujete na více než 100 metrů, je zapotřebí alespoň 300 metrů vlasce či šňůry.


2) Počet ložisek a jejich provedení

Pro hladký chod navijáku jsou zapotřebí minimálně 4 ložiska, většina navijáků na sumce jich má však více. Průměrem je 5 – 7 ložisek, ty nejlepší navijáky jich mohou mít ještě více. Na druhou stranu je třeba říci, že velký počet ložisek dělá naviják technologicky komplikovanější, což sebou nese větší rizika poškození. Nejlepší jsou kuličková ložiska z nerezové oceli.


3) Nízká váha pro snadnou manipulaci

Je logické, že naviják, který musí utáhnout velkou sílu, nemůže vážit pár gramů. Většina navijáků na sumce tak má přes 600 gramů, některé i daleko více. Každý gram navíc však může být při dlouhém a náročném souboji znát. Váha hraje podstatnou roli také v případě, kdy za rybolovem cestujete letecky. Pokud vám tedy na hmotnosti záleží, poohlédněte se po lehčím navijáku s hmotností pod 600 gramů.


4) Materiál musí vydržet velký odpor

Nic proti plastu, i z něj se dají vyrobit kvalitní výrobky, u navijáků na sumce však nemá co dělat. Kvalitní naviják je duralový nebo grafitový. Grafit je určitým cenovým a kvalitativním kompromisem, pro rekreační rybolov středních až větších ryb je ale dostačující. Duralový naviják patří mezi špičku mezi navijáky. Je lehčí a zároveň odolnější a hodí se i na extrémní rybolov. Nikdy vás nezradí a je téměř nezničitelný, kvalita jde ale ruku v ruce s vyšší cenou.


5) Převod

Číselné označení poměru převodu nám říká, kolikrát se při jednom otočení kličkou otočí rolnička kolem cívky navijáku. Rychlost převodu má vliv na životnost navijáku – čím pomalejší převod, tím pomalejší opotřebení. Pomalý převod však může být v některých situacích nevýhodou a může vést až ke ztrátě ryby. Příliš rychlý převod ale také není ideální. Zlatým středem u navijáků na přívlač je tak poměr 5:1, u menších smekacích navijáků je to 5,2:1, u větších 4,6:1.


6) Odolnost proti slané vodě

Naviják na sumce je velice silný a odolný, takže ho můžete bez obav použít také na lov velkých mořských ryb. Pro tyto případy si pohlídejte, aby měl úpravu proti slané mořské vodě.

Často kladené otázky

Naviják byste měli po každém použití důkladně vyčistit a vysušit. Po skončení sezóny je vhodné ho celý rozebrat a opět pořádně vyčistit všechny součástky. Pokud si na rozebírání a skládání navijáku netroufáte, svěřte ho autorizovanému servisu.

Mohou a nemusejí, vše záleží na kvalitě použitých technologií. Standardní navijáky na sumce se pohybují kolem 2 tis. Kč, navijáky na extrémní rybolov mohou stát daleko více – a rozhodně se nevyplatí na nich šetřit.

Opět záleží na použitých technologiích a materiálech. Každá značka může mít více typů navijáků v různé kvalitě, takže i u značkových je třeba pročítat parametry. A jelikož se stále objevují nové a nové firmy, které přicházejí s novinkami s cílem zaujmout a získat zákazníky, může právě jejich produkt příjemně překvapit.

Pokud teprve začínáte a nevíte si rady, zvolte smekací naviják, který je pro začátečníky snadněji ovladatelný.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)