Nejlepší sumcové pruty 2024 - recenze, diskuze a zkušenosti


Výběr redakce

Inovativně řešené robustní pruty prověřené dlouholetými testy

Orientační cena: 2400 Kč


Na velké úlovky

Inovovaná řada prutů s nezlomitelnou špičkou

Orientační cena: 3300 Kč


Poměr cena/výkon

Základní prut s dobrým odpružením za příznivou cenu

Orientační cena: 1500 Kč


Pro náročné sumcaře

Prut vyvinutý Peterem Merkelem pro divoké extrémní souboje

Orientační cena: 5800 Kč

Sumcove Pruty

Lov sumců je napínavou adrenalinovou záležitostí, na jejímž konci se může skrývat celoživotní úlovek. Aby se podařilo souboj s rybou dotáhnout k úspěchu, je třeba se na něj důkladně připravit. Mezi jednu z nejdůležitějších věcí, kterou byste rozhodně neměli podcenit, patří výběr správného prutu na sumce. Jaké jsou ty nejlepší a jak je vybírat?

Sumec je obrovská ryba dosahující váhy až 100 kilogramů a proto je pro jeho lov zapotřebí pořádně odolný prut. Sumcové pruty jsou oproti ostatním konstruované tak, aby tuto zátěž zvládly – jsou těžší, masivnější, mají, respektive měly by mít, celokovové sedlo i očka a větší vrhací zátěž. S prutem na sumce se můžete vypravit i do zahraničí na lov mořských či divokých tropických ryb.

Inovativně řešené robustní pruty prověřené dlouholetými testy

Pruty Delphin byly kompletně navrženy na Slovensku, a to na základě dlouholetých testů a zkušeností. Na výběr jsou 3 velikosti prutu: 260, 300 a 330 cm. Všechny mají vrhací zátěž 850 gramů, plynulou parabolickou akci a masivní celokovové sedlo s pojistkou, které nezradí ani při těch nejnáročnějších soubojích. Silnostěnný uhlíkový blank se zesílenými spoji, očka na silném kovovém rámu se SIC výplní a ergonomicky navržená rukojeť tvoří maximálně pevný a tuhý prut, který dovoluje použití extrémních šňůr a zvládne jak sumce v domácích podmínkách, tak i velké mořské ryby.

Hmotnost573/660/680 gramů
Délka2,6/3/3,3 metrů
Transportní délka138/157/171 centimetrů
Počet dílů2
Vrhací zátěž850 gramů
SedloKovové s pojistkou
OčkaSIC

Orientační cena: 2 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Inovovaná řada prutů s nezlomitelnou špičkou

Vylepšená řada prutů Never Crack Bank se nabízí ve třech různých velikostech, takže si můžete vybrat délku odpovídající potřebám lovu na zarostlých březích (270 cm) i na velkých vodních plochách (315 a 350 cm).

Oproti předchozím modelům jsou lehčí, užší a rychlejší, stále si však zachovávají vlastnosti, které je předurčují pro lov těch největších kusů ryb u nás i v zahraničí. Patří mezi ně vysoká vrhací zátěž (1 000 gramů), nezlomitelná laminátová špička, robustní celokovová očka, jejichž omoty jsou zpevněné epoxidovým lakem, a protiskluzový ergonomický držák, do kterého se můžete pořádně opřít.

Hmotnost680/790/895 gramů
Délka2,7/3,15/3,5 metrů
Transportní délka140/162/180 centimetrů
Počet dílů2
Vrhací zátěž1 000 gramů
Orientační cena: 3 300 Kč
 

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní prut s dobrým odpružením za příznivou cenu 

Pruty ze základní řady Delphin, jež se vyrábějí ve třech různých délkách, nevynikají špičkovými parametry jaké mají jejich dražší sourozenci, zato však potěší svou příznivou cenou při zachování kvality nutné na lov sumců či dravějších mořských ryb.

Silný karbonový blank, který je lisován pod tlakem 24 tun, je osázen očky se SIC výplní a má spoje zajištěné zesíleným karbonem. Robustní DPS sedlo navijáku umožňuje instalaci velkých sumcových navijáků, pohodlná rukojeť z EVA pěny zase zajistí pohodlné a pevné uchopení při silovém zdolávání.

Hmotnost407/462/520 gramů
Délka2,55/2,85/3,1 metrů
Transportní délka135/150/164 centimetrů
Počet dílů2
Vrhací zátěž500 gramů

Orientační cena: 1 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Prut vyvinutý Peterem Merkelem pro divoké extrémní souboje 

Vydáváte-li se rádi na náročné lovy a souboje do odlehlých míst, ve kterých čekají ty nejlepší úlovky, neměl by vám ve výbavě chybět prut Wild Cat'z, který je speciálně konstruován na lov divokých a velkých ryb.

Mezi jeho klíčové vlastnosti patří především zesílená Seaguide očka, Uptide spoj, který má parabolickou akci srovnatelnou s jednodílnými pruty, držák navijáku Fuji, blank z vysoce modulovaného karbonu Durafibres, povrch ošetřený epoxidovým lakem nebo rukojeť s rozšířenou koncovkou, jež slouží jako pevná opora při soubojích.

Hmotnost510 gramů
Délka2,85 metrů
Transportní délka191 centimetrů
Počet dílů1 + 1
Vrhací zátěž300 gramů

Orientační cena: 5 800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Nejsilnější prut z dílny Hell-Cat podrobený tříletému testování 

Za extrémně odolným prutem z uhlíkového blanku s karbonolaminátovou směsí, jež zaručuje tvrdost a zároveň pružnost, stojí česko-slovenský tým a téměř tři roky testování a vývoje, jehož výsledkem je prut, který díky svým parametrům dokáže zdolat rybu i na velké vzdálenosti. Mezi klíčové vlastnosti patří – kromě odolného materiálu – celokovová očka bez keramiky, která zaručují vysokou odolnost, robustní sedlo pro pevné zajištění navijáku, šroubení navijáku zajištěné dvěma maticemi s důležitou gumovou podložkou a ergonomická rukojeť s průměrem ideálním pro pevné uchopení při soubojích.

Prut je nejlepší na použití ze břehu a to na trhací bójku nebo podvodní splávek. Skvěle sedne těm, kteří mají raději tvrdší pruty, do kterých se lze pořádně opřít.

Hmotnost722 gramů
Délka3,1 metrů
Transportní délka155 centimetrů
Počet dílů2
Vrhací zátěž600 – 1 000 gramů
SedloKovové
OčkaLTC (kovová)
Orientační cena: 3 800 Kč
 

VÝHODY

NEVÝHODY

Prut pro lov z lodě i ze břehu za skvělou cenu

Mivardi Fanatic Catfish neoslní technickými inovacemi, kterými se mohou pyšnit pruty za tisíce, vyniká však nízkou cenou, díky které se hodí pro začátečníky nebo méně náročnější rybáře na lov z lodě i ze břehu.

I když jsou parametry prutu spíše průměrné a uživatelé by ocenili kovové sedlo, shodují se ve svých recenzích na tom, že se jedná o kvalitní prut, který svou výdrží příjemně překvapil – v poměru k nízké ceně.

Prut se nabízí ve 3 různých délkách, takže si můžete vybrat takový, který odpovídá vašemu způsobu lovu.

Délka2,4/2,7/3 metry
Transportní délka125/138/158 centimetrů
Počet dílů2
Vrhací zátěž200 – 400 gramů
OčkaSIC
Orientační cena: 800 Kč
 

VÝHODY

NEVÝHODY

Prut pro extrémně divoké souboje se sumci či mořskými rybami

Tuhý, silný a extrémně odolný prut s vysokou vrhací zátěží se stane perfektním společníkem pro souboje se sumci i dravějšími mořskými rybami. Na první pohled zaujme designové zpracování, hlavní benefity se však skrývají v technologiích: blank je vyrobený ze silnostěnného uhlíku, má 11 dobře rozmístěných oček se SIC výplní, která je výrazně tvrdší a odolnější než keramika, takže umožňuje použití hrubých šňůr, zesílené spojení dílů, kovové sedlo se dvě pojistnými maticemi a zdolávací rukojeť, do které se můžete pořádně opřít. Konec rukojeti má navíc hruškovité ukončení, což znamená, že ho lze zasadit do zdolávacího opasku.

Prut Delphin Walhala má technologie, které se používají na tzv. Big Game Fishing, tzn. lov marlinů nebo plachetníků, na jeho kvalitu se tedy můžete opravdu spolehnout.

Hmotnost651 gramů
Délka3 metry
Transportní délka157 centimetrů
Počet dílů2
Vrhací zátěž950 gramů
SedloKovové
OčkaKovový rám, SIC výplň
Orientační cena: 2 800 Kč
 

VÝHODY

NEVÝHODY

Prut vhodný pro vláčení sumců vertikální přívlačí

Bytelný, velice dobře zpracovaný prut disponující sedlem Fuji DPS 18 mm, očky Seaguide a pěnovou rukojetí EVA je určení pro vláčení sumců vertikální přívlačí. Jedná se o spolehlivý prut za příznivou cenu, jehož jedinou zřejmou nevýhodou je větší transportní délka.

Hmotnost270 gramů
Délka1,9 metru
Transportní délka190 centimetrů
Počet dílů1
Vrhací zátěž150 gramů
SedloFuji DPS
OčkaSeaguide
Orientační cena: 2 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat sumcový prut

Okamžik vzrušení, který nastává v okamžiku, kdy ucítíte silné tahání, je sám o sobě zážitkem, který může skončit životním úlovkem. Než však sumce z vody vytáhnete, čeká vás náročný souboj, který může v případě nevhodně zvoleného vybavení končit velkým zklamáním. Při výběru prutu na sumce tak hrají roli i zdánlivé detaily. Na co se při výběru zaměřit?

1) Rozmyslete si, kde budete lovit a podle toho volte délku prutu

I s krátkým prutem lze nahodit daleko, problém však budete mít při zaseknutí sumce – prut neposkytne dostatečnou páku pro zdolávání. Při lovu ze zarostlých břehů nebo na řekách, kde se vyvažuje na cca 50 až 60 metrů, volte prut v délce 240 cm. Je-li řeč o lovu na několikasetmetrové vzdálenosti, bude se hodit prut v délce 3,1 metrů či více.


2) Nejlepší je klasická a snadno omyvatelná rukojeť

Rukojeť s výlisky na prsty může vypadat skvěle, každý rybář má ale jinou ruku, čímž se z možné výhody může stát velká nevýhoda. Nejlepší je jednoduchá klasická rukojeť z EVA materiálu, která se snadno omývá a neprokluzuje ani při silných záběrech.


3) Velký tlak zvládnou pouze kovová očka

Keramická očka jsou sice konstruována na velký tlak a sumce mohou zvládnout, jsou ale křehčí a náchylnější k nárazům, takže se mohou rozbít při přepravě. Navíc kov je kov, takže pokud chcete mít jistotu úlovku, na keramiku raději zapomeňte. Důležité je také uchycení oček – očka by k prutu měla být přichycena alespoň na 3 až 4 místech.


4) Plastové sedlo velkou rybu nezdolá

Spousta výrobců používá na pruty plastová sedla, což není vyloženě špatně – pro malé ryby. Pro sumce a velké mořské ryby je však jedinou možnou volbou sedlo kovové.


5) Gumová koncovka zabrání zraněním

Při souboji se sumcem či jinou velkou rybou je potřeba prut opřít o stehno nebo břicho – jen tak lze zdolat obrovský odpor ryby. Jelikož zdolávání může být pěkně dlouhé, případně se jedná o několikadenní rybářské výpravy, je vynaložený tlak nejen silný, ale také dlouhodobý. Bude-li koncovka kovová, může velice snadno dojít k bolestivým poraněním, která v extrémních případech znemožní další lov. Pro lov na sumce a dravé ryby tedy žádejte vždy gumovou koncovku.

Často kladené otázky

Chystáte-li se lovit na kratší vzdálenosti, bude stačit prut v délce 240 cm, pokud budete lovit s vyvážením na několika stovek metrů, bude se vám hodit prut od 3 metrů délky.

Pro lov ze člunu se hodí prut o délce zhruba 2,5 metru, dostačující pevnost se pohybuje kolem 200 – 300 g.

Hledáte-li prut vhodný jak na stojaté vody, tak i na divoké řeky či velké přehrady, je za univerzální považovaný prut délky 280 cm.

Přes den se sumec zdržuje v bahnitých vodních přítocích a odtocích, říčních ohybech či hlubokých dírách. Oblíbené jsou také úkryty jako je naplavené dřevo a hluboké okraje zarostlých břehů.

Nejlepší doba pro chytání sumců začíná hodinu před západem slunce a končí 2 hodiny po jeho východu, tzn. nejúspěšnější lovy probíhají v noci.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)