TOP 8: Nejlepší pruty na kapry 2023 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Výborný poměr cena versus výkon pro začínající kapraře

Orientační cena: 1800 Kč


Pro náročné

Maximálně odolný prut pro náročnější lov

Orientační cena: 3500 Kč


Poměr cena/výkon

Ideální rozložení síly a výkonu pro spombování a markerování

Orientační cena: 1800 Kč


Vysoce odolný

Delší životnost a vysoká odolnost proti přetížení

Orientační cena: 1800 Kč 

Pruty Na Kapry

Rybaření se nezasvěceným zdá jako poklidný a nenáročný koníček, rybáři však vědí, že za každým úspěšným úlovkem se schovává spousta práce a trpělivosti. A také výběru správného vybavení, které je nezbytným předpokladem úspěchu – a které je pro každý způsob lovu jiné. Svá specifika mají také pruty na kapry, jejichž lov patří k nejoblíbenějším. Jaká to jsou, jak vybírat prut na kapry a které jsou ty nejlepší?

Kaprové pruty, které patří v našich podmínkách k těm nejoblíbenějším, jsou konstruované na lov ve stojacích vodách, řekách nebo přehradách. Obvykle jsou pevnější, odolnější, mají větší hmotnost a jde s nimi lovit ze břehu nebo v dálkách – dle konkrétního typu.

Základní typy prutů existují dva:

  • Dělený: Většinou dvoj nebo trojdílné, lehké, jemné a tenké pruty nabízejí vynikající vlastnosti při nahazování i zdolávání. Nevýhodou je nutnost skládání a rozkládání a větší rozměr ve složeném stavu.
  • Teleskopický: Snadno rozložitelné a skladnější, s větším rozptylem vrhací zátěže. Nevýhodou je větší tloušťka, hmotnost a tuhost.

Teleskopické pruty jsou předurčené na nahazování do dálky, souboj s divokou rybou si s nimi ale příliš nevychutnáte. Na ten jsou vhodnější dělené pruty, které nabízejí opravdový požitek ze souboje.

Nicméně, jelikož kaprových prutů existuje spousta, situace není až tak černobílá a i mezi dělenými pruty se najdou takové, které jsou vhodné na nahazování do dálky. Stačí si vybrat správnou délku prutu, která je kolem 3,66 metrů.

Výborný poměr cena versus výkon pro začínající kapraře

Lehká karbonová konstrukce s matným černým povrchem a ergonomicky tvarovaná rukojeť skvěle padne do ruky začínajícím kaprařům nebo těm, kteří chtějí kvalitní prut za rozumnou cenu. Se svojí délkou 12 stop (3,6 metrů) a zátěží 3lb se hodí na menší revíry nebo lov ze člunu. Prut Fox je osázen SLIK Air očky odolnými proti otěru a má 18mm sedlo navijáku.

TypDělený
Počet dílů3
MateriálKarbon
Délka3,6 metrů
Zátěž3lb

Orientační cena: 1 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Maximálně odolný prut pro náročnější lov

Dělený prut Prologic je vyrobený z uhlíku, jež je lisovaný pod tlakem 20 tun a má zesílené stěny, což z něj činí prakticky nezničitelný prut, který je ideální pro ty nejnáročnější souboje. Zároveň je díky své délce vhodný na nahazování do dálky.

Pevnost, odhozové vlastnosti a akci si pochvalují i zákazníci, jeden však zmiňuje také negativa a to tvrdost při zdolávání, průměr u držadla a nesymetrické sváry u oček.

TypDělený
Počet dílů3
MateriálKarbon
Hmotnost450 gramů
Délka3,96 metrů
Transportní délka1,36 metrů
Zátěž4lb

Orientační cena: 3 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální rozložení síly a výkonu pro spombování a markerování

Dělený prut o délce 3 metry se štíhlou rukojetí, blankem značeným délkami 6 a 12 palců pro snadné změření hloubky, sedlem v černém provedení v DPS stylu a keramikou vsazenou do rámečku s dvojitými nožkami se systémem Anti-Frap, který omezuje zamotání nebo zpomalení vlasce při pohybu, je ideálním společníkem pro intenzivní spombování, případně ho lze použít jako markerovací prut.

TypDělený
Počet dílů2
Délka3 metry
Zátěž4lb

Orientační cena: 1 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Delší životnost a vysoká odolnost proti přetížení 

Pruty Delphin v sytě vínové barvě jsou nejen elegantní, ale také se pyšní parametry, které z nich dělají pruty vhodné pro extrémní podmínky. Mezi ostatními vyniká technologiemi PowerWrap a PowerJoin, které se souhrnně označují jako Delphin 2Power.

PowerWrap je přidané vinutí karbonu po celé délce prutu, které zajišťuje výrazně větší pevnost a odolnost při přetížení. Výsledkem je vyšší životnost a snížení rizika mechanického poškození.

PowerJoin je malý, avšak důležitý, kroužek na konci všech spojů, jehož funkcí je eliminace možnosti tříštivého poškození blanku.

Ačkoli je prut Delphin pevný a odolný, stále si zachovává jedno z nejštíhlejších těl ve své kategorii. Korková rukojeť, která se dobře drží, neklouže a nestudí ani v chladnějších dnech, je už jen třešničkou na dortu prutu, který si poradí i s velkým přetížením, například při extrémních výpadech kapra.

S kvalitou prutu jsou spokojeni i rybáři, který ho ve svých recenzích označují za skvělý výrobek, který dokonale vyhovuje jejich potřebám.

TypDělený
Počet dílů3
MateriálKarbon, korek
Hmotnost384 gramů
Délka3,6 metrů
Transportní délka126 centimetrů
Zátěž3lb
Orientační cena: 1 800 Kč
 

VÝHODY

NEVÝHODY

Skladný teleskopický prut s vynikající přepravní délkou 

Výborně zpracovaný prut v matně černé barvě, s ergonomickou korkovou rukojetí, prověřeným DPS sedlem, jedinečnou štíhlostí s vyvázanými očky, zlatými detaily, propracovaným zakončením a precizní návazností dílů vám dá pocit, jako byste drželi dělený prut. Prut je však teleskopický a kromě výše uvedeného vyniká velice malou transportní délkou a nízkou hmotností, kterou ocení zejména ti, kteří se přepravují například na kole, MHD nebo a delší vzdálenosti.

Rybáři, kteří prut používají, oceňují především jeho skladnost a lehkost, akci při zdolávání, vzhled a perfektní zpracování. Najdou se ale i tací, kteří říkají, že jim prut po několika použitích praskl, což dává tušit, že není vhodný pro náročnější lov s větším zatížením.

TypTeleskopický
Počet dílů8
MateriálKarbon, korek
Hmotnost315 gramů
Délka3,6 metrů
Transportní délka100 centimetrů
Zátěž3lb

Orientační cena: 1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lehký a zároveň pevný prut pro různorodé akce 

Kvalitní rybářský prut Fox je skvělým řešením pro pokročilejší rybáře, kteří si chtějí užít všech výhod této značky za přijatelnou cenu. Prut Horizon má ergonomickou korkovou rukojeť, která neklouže z ruky a nestudí, pevné, odolné a zároveň lehké a pružné tělo z karbonu s nanovlákny, očka zabraňující zamotání vlasce a 18 mm DPS sedlo. Je ideální pro různé typy akcí, včetně těch náročnějších. Elegantní vzhled s černými doplňky je pak příjemným bonusem ke skvělým vlastnostem prutu.

V nabídce jsou také další varianty s odlišnou délkou, zátěží a zpracováním úchytu.

TypDělený
Počet dílů2
MateriálKarbon, korek
Délka3,6 metrů
Zátěž3lb

Orientační cena: 3 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pružný třídílný prut pro lov kaprů na položenou

Třídílný prut Mivardi o délce 3,6 metrů je vyroben z vláken ExHRC60 carbon, které mu dodávají pružnost a odolnost. Prut, jehož parabolická akce zajistí zážitek ze zdolávání větších i menších ryb, se hodí především pro lov kaprů na položenou.

Co se recenzí týče, existuje spousta uživatelů včetně dlouhodobých, kteří si pruty chválí a říkají, že pruty jsou skvělé při lovu v řece i ve stojaté vodě. Jeden také říká, že si užívá daleké náhozy i zdolávání. Další si pochvalují skvělou kvalitu, nízkou váhu, pružnost nebo kvalitní oka. Oceňovaný je také poměr kvalita versus výkon. Najdou se ale i tací, kterým se prut při vytahování kapra (6 kg) zlomil.

TypDělený
Počet dílů3
MateriálKarbon
Hmotnost390 gramů
Délka3,6 metrů
Transportní délka127 centimetrů
Zátěž3lb

Orientační cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Spolehlivý prut za bezkonkurenční cenu

Vizuálně povedený prut s pogumovanou kónickou rukojetí, která zajišťuje pohodlný úchop při nahazování, zaujme bezkonkurenční cenou, která však neubírá na kvalitě – prut Delphin zvládne nahazování na delší vzdálenosti i zdolávání větších kaprů a díky parabolické akci si každý typ lovu náležitě vychutnáte. Příjemné je 50 mm naváděcí očko, které v této cenové kategorii nebývá obvyklé.

TypDělený
Počet dílů3
Hmotnost360 metrů
Délka3,6 metrů
Transportní délka126 centimetrů
Zátěž3,5lb

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ČTYŘI tipy, jak vybrat prut na kapry

Chystáte-li se začít s rybařením či jen potřebujete nový prut, budete čelit obrovské nabídce vybavení, ve kterém není vůbec jednoduché se zorientovat. Před výběrem byste si tak měli položit 4 základní otázky:

1) Jak se budete dopravovat

Způsob přepravy je jedním z nejdůležitějších faktorů – jezdíte-li MHD, na kole, chodíte pěšky nebo s prutem cestujete na delší vzdálenosti, hodí se více teleskopický nebo vícedílný rozkládací prut. Jezdíte-li na ryby autem, můžete si dovolit dvou nebo třídílný kaprový prut v délce až 3,9 metrů.


2) Jakou vrhací zátěž budete používat

Minimální a maximální zátěž se uvádí v anglických librách a laicky řečeno tento údaj udává, jak daleko je s prutem možné nahazovat – čím vyšší je číslo zátěže, tím je delší maximální délka nahazování. Například prut se zátěží 3,5lbs dokáže nahodit opravdu daleko a zkušení rybáři s nimi zvládnou až 180 metrů. Nutno říci, že při takovém náhozu nelze čekat nijak skvělý zážitek ze zdolávání. Většina kaprařů si tak vystačí se zátěží 2,5lbs, se kterou lze nahodit na cca 60 metrů.


3) Kde a jak budete lovit

Při lovu ze břehu, v malých vodách nebo na zarostlých a hůře přístupných místech, je dostačující prut v délce kolem 3 metrů, případně 3,3 metry. U velkých vodních ploch je předpoklad, že bude potřeba daleké nahazování, u divočejších řek je zase třeba tvrdší a odolnější prut. Zde se tedy hodí pruty v délce kolem 3,6 metrů a se zátěží 3lb.


4) Kolik chcete do prutu investovat

Cena by při výběru neměla hrát nejdůležitější roli a nemusí být vždy hlavním vodítkem – i některé levnější pruty mohou překvapit kvalitním zpracováním. Cenové rozpětí je však obrovské a ceny prutů se mohou pohybovat v řádech tisíců, takže stanovit si, kolik chcete maximálně utratit, rozhodně není na škodu.

Tip: Srovnejte si ceny kaprových prutů v produktovém srovnávači Rybaření.cz

Často kladené otázky

Nejčastěji používané je uhlíkové vlákno (karbon), který může mít další příměsi a být vyrobeno různými způsoby, od čehož se odvíjí kvalita a cena prutu. Pro označení materiálu se často používá označení Carbon 30T, přičemž číslo udává tlak použitý při výrobě, v našem případě 30 tun. Čím je číslo vyšší, tím je prut kvalitnější.

Jako blank se označuje samotná tyč prutu bez sedla, oček a rukojeti.

Očka prutu jsou velice důležitá a dokáží významně ovlivnit vlastnosti prutu. Pro lov kaprů mají očka keramickou výplň, která umožňuje použití pletené šňůry. Očka ovlivňují odvíjení vlasce – čím větší očka, tím delší může být nához (v závislosti na stylu a zkušenostech).

Sedlo navijáku, tzn. uchycení prutu, je i u dražších prutů kolem 3 tis. Kč plastové. Pokud se jedná o kvalitní plast, jež je dobře přišroubovaný a naviják pevně drží, není použití plastu problém.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (20 votes)