TOP 8: Nejlepší multiplikátory 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Kvalitní a moderní multiplikátor ideální pro mořský rybolov a přívlač.

 Orientační cena: 15500 Kč


Poměr cena/výkon

Jednoduchý multiplikátor se čtyřmi ložisky ideální pro přívlač. 

 Orientační cena: 1500 Kč


Pro náročné

Moderní a silný multiplikátor, který se nemusíte bát vzít na moře a do náročných podmínek.

 Orientační cena: 11000 Kč


Oblíbená volba

Spolehlivý a plně vybavený multiplikátor od zavedené švédské značky.

 Orientační cena: 4700 Kč
Multiplikatory

Už jste někdy narazili na rybáře, který měl na prutu naviják netradičně umístěný nahoře? Možná jste hned poznali, že rybaří s multiplikátorem. Ale možná jste také vůbec netušili, protože zrovna v České republice ještě není až tak rozšířen – narozdíl od západních nebo severských zemí. I tak se s ním ale setkáte stále častěji. Pokud vás zajímá, k čemu může být takový multiplikátor dobrý a jak vybrat ten nejlepší právě pro vás, pak se neváhejte začíst do následujících řádků. 

Multiplikátory jsou alternativou ke klasickým smekacím navijákům. Velké využití mají v mořském rybolovu, oceníte je ale i při lovu sumců, skvěle slouží na střední a těžkou přívlač. Dle určení se jednotlivé multiplikátory liší, ty mořské a sumcové jsou opravdu velké a těžké, mají speciální systém brzd, vysokou kapacitu vlasce, elektrické vychytávky apod. I ty vláčecí a házecí ale vynikají svou odolností vůči extrémnímu zatížení, délkou šňůry a přitom uživatelskou jednoduchostí. Jistě oceníte i to, že se při používání šňůra netře o hranu cívky a ukládá se bez kroucení. Nejvýraznější specifičnost už na první pohled zůstává v umístění multiplikátoru – je na vrchu prutu.

Každý multiplikátor má svá specifika, v základu je ale rozlišujeme hlavně podle toho, kam a k čemu jsou určeny. Velice časté jsou multiplikátory mořské, uzpůsobené k lovu ve slané vodě a velkých hloubkách. S tím většinou souvisí i jejich klasická konstrukce s kulatým profilem, která navíjí pomaleji.

Další kategorií jsou multiplikátory na sumce, jsou také velice robustní, v podstatě velice podobné těm mořským – zvládají velkou zátěž a pojmou nadprůměrnou délku šňůry.

A nakonec baitcastové multiplikátory, někdy také přívlačové. Ty jsou ideální do našich vod, jsou o něco menší, velice často ve tvaru “vajíčka”, které je ergonomičtější a rychleji navíjí.

Kvalitní a moderní multiplikátor ideální pro mořský rybolov a přívlač.

Multiplikátor Daiwa Tanacom 500 v sobě skrývá velkou sílu, a to hlavně díky 12 motoru. To ocení především fanoušci mořského rybolovu, kde se operuje ve větších hloubkách a s velkými rybami. Váží 750 g, na jedno otočení kličky navine zhruba 72 cm. Převod 2,8:1, 3 ložiska. Disponuje speciálním anti twist systémem proti protočení návinu, voděodolným systémem brzd UTD, zesíleným řadičem a hliníkovou cívkou.

Zajímavá je funkce Jig/Pickup, která vede nástrahu ve sloupci a digitální počítání odvinuté šňůry. Jedinou nevýhodou tohoto výrobku je, že si za kvalitu slušně připlatíte.

Orientační cena: 15500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý multiplikátor se čtyřmi ložisky ideální pro přívlač. 

Do českých vod není potřeba nic obřího. Tento 220 g vážící multiplikátor by vás proto mohl zaujmout. Je kvalitně vyroben – má grafitové tělo, boční pláty a hliníkovou cívku. Počítat můžete se čtyřmi ložisky a převodem 6,4:1. Tento multiplikátor je navíc vybaven systémem vedení vlasce – vodícím očkem line guide, díky kterému se navíjená šňůra tře naprosto minimálně.

Na tomto výrobku nejvíce oceníte dobrý poměr kvality a ceny – přestože patří k nejlevnějším variantám, tak v recenzích získává mnoho kladných hodnocení.

Orientační cena: 1500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní a silný multiplikátor, který se nemusíte bát vzít na moře a do náročných podmínek.

Tento multiplikátor s převodem 3,5:1 a čtyřmi ložisky spojuje velkou sílu a moderní technologie do jednoho praktického přístroje. I proto se hodí do velice náročných podmínek, na moře, do velkých hloubek. S ohledem na nosnost 16 kg a kapacitu 300 m, 0,32mm také něco váží – konkrétně budete v ruce držet o 695 g navíc.

Tento multiplikátor bude ideální pro náročné, pro ty, co se pouštějí do výzev a potřebují spolehlivého a maximálně odolného pomocníka.

Orientační cena: 11000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Spolehlivý a plně vybavený multiplikátor od zavedené švédské značky.

Každý multiplikátor se hodí do jiného prostředí a pro jiný druh rybolovu. Tento konkrétně bude ideální na přívlač. Váží jen 220 gramů, má 10 nerezových ložisek a převody Duragear 6,75:1. Pro lepší výkon slouží kombinace brzdového systému Carbon Matrix Drag, DuraClutch design, Infini brzdný systém a Infini II ™ cívka. Pro ještě lepší odolnost byla zvolena pastorkovací hřídel a západka, výdrž podporují také všechny korozi odolné materiály.

A pozor na jednu drobnost – jak již vychází z názvu, jedná se o levoruký multiplikátor. Pokud hledáte zlatou střední cestu mezi kvalitou a cenou a chcete prověřený produkt, pak může být právě toto správná volba.

Orientační cena: 4700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní a středně těžký multiplikátor vhodný i do moře. 

Multiplikátory firmy Okuma z Taiwanu má dvě kuličková ložiska z nerezové oceli, odolné převody 4,0:1, multidiskový uhlíkový brzdový systém a hliníkovou cívku. Namotávání vlasce kontroluje a usnadňuje speciální nerezový systém.

Jako bonus oceníte i mechanické počítadlo vlasce a spolu se slušnou hmotností navijáku (500 gramů) je jasné, že tento multiplikátor se nemusíte bát vzít i na moře a do větších hloubek. I tento naviják je určen na levou ruku.

Orientační cena: 2300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levoruký vrhací multiplikátor ideální na moře, do velkých hloubek a náročných podmínek.

S tímto multiplikátorem se nemusíte bát ani u velkých výzev – při trollingu, v hloubkách, na big game. Má 8 ložisek, pevný a přesný převod 7,1:1, kapacitu 340 m a 32 kg. A přitom váží jen 445 gramů. Zvládne navinout a 93 cm za jedno otočení kličkou, má spolehlivou centrifugální brzdu.

Pokud hledáte velmi kvalitní multiplikátor především pro drsnější podmínky na moři, pak vás může zaujmout právě tento.

Orientační cena: 6700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levoruký multiplikátor vhodný na vertikal i na vábničku, zaujme především lovce sumců.

Tento multiplikátor nenechá ve štychu aktivní rybáře, kteří rybaří s firebally, vábničkou i vertikálními nástrahami. Díky velké síle podrží i při lovu velkých sumců. Má sedm ložisek, mosazné převody 7,2:1 a přestože váží jen 380 gramů, tak disponuje brzdnou silou 33 kilogramů a kapacitou 345 m, 0,25 mm.

Celé tělo multiplikátoru je celokovové, brzda MegaDrag je z nerezové oceli a uhlíkových vláken. Přístroj je velmi odolný vůči venkovním podmínkám, korozi apod. Cenově patří ke zlatému středu a kvalitou rozhodně nezaostává.

Orientační cena: 6100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tento multiplikátor už na první pohled definuje jedno slovo – robustní. 

Jak už z názvu tohoto multiplikátoru vyplývá, je určen primárně pro lov v mořích a trolling (hlubinnou přívlač). Multiplikátor opravdu působí robustně a odolně, však také váží 660 gramů. Čtyři ložiska, převod 4,5:1, kapacita 450m, 0,40mm, jako materiály zvoleny pravá ocel, hliník (pro cívku) a mosaz. To vše spojeno v jednoho výkonného pomocníka, který má vychytávky jako automatické vedení šňůry, mechanický ukazatel odvinuté šňůry, pevnou hvězdicovou brzdu a příjemně pogumované madlo.

Jedná se o model na levou ruku. Pokud hledáte velký výkon za velice sympatickou cenu, pak byste se možná mohli podívat právě na tento multiplikátor.

Orientační cena: 2700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat multiplikátor

Nabídka multiplikátorů roste spolu s jejich oblíbeností. Sestavili jsme několik stručných tipů, které vám pomohou se v ní neztratit.

1)Rozhodněte se, kde a jak chcete nejčastěji rybařit.

Některé modely multiplikátorů se hodí pro lov na moři a ve velkých hloubkách, jiné se vyloženě profilují jako ideální na sumce, další jsou správnou volbou do klasických sladkých vod na lehkou, střední i těžkou přívlač. Nekupujte tedy multiplikátor, dokud nemáte rozhodnuto o druhu přívlače a váze nástrah.


2) Projděte si technické specifikace.

Multiplikátory mají několik různých parametrů a pokud v nich ještě trochu plavete, by bylo dobré, abyste se zaměřili hlavně na kvalitu ložisek, brzd a rychlost převodu – tady nutně neznamená, že více je lépe. 3:1 je pomalejší, ideální právě i pro pomalé nástrahy. Naopak 7:1 bude ideální na moře.


3) Vyberte si ruku

Některé modely jsou stavěné na pravou ruku, některé na levou. V tomto případě si nevybírejte podle toho, zda jste levák nebo pravák, ale podle toho, která varianta je vám příjemná a jde vám lépe. Ideální tedy je, pokud si můžete oba způsoby nejdříve vyzkoušet. Pokud tu možnost nemáte, tak spíše platí, že pravák chce točit kličku levačkou.


4) Vyberte si tvar navijáku

Klasické multiplikátory mají kulatý profil. Pak se ale velice často setkáte i s takzvanými “vajíčky”. Ty jsou mnohem příjemnější a ergonomičtější, na druhou stranu ale nákladnější a trochu složitější na pochopení. Navíjejí rychleji než ty klasické.


5) Podívejte se, zda má multiplikátor řadič

Řadiče zajišťují plynulé navíjení na cívku. Jsou velkou pomocí hlavně pokud se chystáte na moře nebo na lov sumců, variantu bez řadiče budou hledat fanoušci trollingu.


6) Zaměřte se na další vychytávky

Pokud nemáte nějak velké ambice, pak vám postačí základní funkce a jednoduchý spolehlivý multiplikátor. Ti náročnější ale mohou sehnat na trhu i takové modely, které disponují například elektromotorem či počítáním odvinuté šňůry na LCD displeji.


7) Cena je důležitá

Dle různých účelů a požadavků se ceny multiplikátoru velice různí. Jsou kvalitní modely, které seženete už kolem dvou tisíc, na druhou stranu se vám ale pořizovací cena může vyšplhat klidně až k dvaceti tisícům. Zkuste si stanovit rozpočet, najít kompromis mezi kvalitou a cenou a v dané relaci se rozhlížet.


8) Nebojte se zeptat zkušenějších

Pokud ještě nemáte tolik vlastních zkušeností, pak se vždy můžete podívat do odborné prodejny a nechat si poradit. S tím souvisí i druhá výhoda – že některé výrobky uvidíte naživo, můžete si je zkusit vzít do ruky, zkontrolovat kvalitu.

Často kladené otázky

Bohužel ne, s kombinací klasického prutu a multiplikátoru spokojeni nebudete. K multiplikátoru zkrátka patří baitcastové pruty (vláčecí), které tomu mají uzpůsobená očka i sedlo navijáku.

Pravda, multiplikátory jsou v tomto ohledu malinko náročnější. Je nutné, aby po použití dobře vyschnul a jednou za čas jej trochu promazat olejem.

Tak jako všechno, i multiplikátor bude potřebovat trochu cviku. Ze začátku nejspíše počítejte s nějakou tou zamotanou šňůrou, nepřesností a slabými výsledky. Je to ale jen chvilka, než si na nového pomocníka zvyknete. V dnešní době už je naštěstí k dispozici spousta materiálů – knihy, články, videa… Popsat techniku rybaření s multiplikátorem by bylo na další obsáhlý článek, proto se nebojte trochu zapátrat, případně se zeptat zkušenějších rybářů ve vašem okolí!

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)