TEST 8+ nejlepších podběráků na kapry 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Odolný podběrák s pevnou konstrukcí za rozumnou cenu. 


 Orientační cena: 600 Kč


Oblíbená volba

Český podběrák vysoké kvality v několika velikostních variantách. 


 Orientační cena: 2100 Kč


Poměr cena/výkon

Základní model, který díky kovovému středu vydrží a dobře poslouží. 

 Orientační cena: 400 Kč


Luxusní řada

Kvalitní podběrák, který vydrží i zátěž trofejních kusů a přitom zůstává lehký. 

 Orientační cena: 2300 Kč
Podberaky Na Kapry

Rozhodli jste se začít s rybařením a nejvíce vás láká lov kaprů, ale vůbec nevíte, co k tomu potřebujete? Nebo se již nějakou dobu rybaření věnujete, ale ve velké nabídce podběráků se ztrácíte a nevíte, jak vybrat ten nejlepší? Ať už je vaše motivace jakákoliv, tento článek shrnuje vše, co k tématu kapřích podběráků potřebujete vědět, než se s jedním vydáte do terénu. 

Ulovit rybu není úplně jednoduché a pokaždé, když se to podaří, tak má rybář velkou radost. Tímto bodem ale práce rozhodně nekončí. Jak rybu vytáhnout tak, abyste jí neublížili a chovali se co nejšetrněji? Kde ji na tu chvilku, než ji opět pustíte, položit? Právě k tomuto účelu slouží podběráky a liší se (mimo jiné) podle toho, jakou rybu zrovna lovíte.

Ty na kapry mají hlavně pevnou a bytelnou konstrukci. Čím větší ryby hodláte lovit, tím větší rozpětí ramen a tím hlubší síťku potřebujete. V tomto ohledu patří podběráky na kaprařinu zhruba do středně velkých až větších kategorií. Pro snadnější manipulaci mají často teleskopickou násadu, ta už ale není podmínkou.

Podběráky se přizpůsobují hlavně konkrétním rybám. Rozlišovat je ale můžeme i podle dalších parametrů. Tak předně dle násady. Můžete koupit pouze podběrákovou hlavu, můžete sehnat podběrák s jednoduchou jednodílnou násadou a nebo praktické teleskopické řešení.

Dále se podběráky liší dle tvaru – mohou být hranaté do tvaru trojúhelníku a mohou být kulaté. Každý podběrák má také jinak kvalitní síť, i když na první pohled tento rozdíl nepoznáte. No a posledním detailem je, zda máte k podběráku plovák – díky němu podběrák neklesne pod hladinu.

Také je dobré znát rozdíl mezi podběrákem a vezírkem, jelikož jsou si hodně blízké. Podběrák slouží k tomu, abyste rybu dostali z vody na břeh. Ve chvíli, kdy je na břehu, tak ji odkládáte do vezírku – jemné síťky, která je odolná a zároveň dostatečně šetrná vůči rybě.

Nejlepší je, pokud se podíváme na konkrétní produkty a na nich rozdíly uvidíte sami. Stačí si pročíst následující recenze.

Odolný podběrák s pevnou konstrukcí za rozumnou cenu. 

Tento podběrák má kovový střed a zesílená ramena, takže by měl zvládnout i větší zátěž, která ho při používání jistě čeká. Výhodou je, že v rámci této řady najdete hned několik velikostí. Můžete vybírat mezi délkami od 1,5 až po 2,5 metrů, stejně jako mezi rozměry hlavy – ta může mít 60x60x50 až 80x80x60 cm.

Dle vybraných rozměrů se podběrák skládá ze dvou až tří kusů, ve všech případech se však rychle a snadno skládá a rozkládá. Síť je prakticky rychleschnoucí. Dle spokojených recenzí se výrobek osvědčil i v praxi, uživatelé si pochvalují hlavně zmíněnou pevnou konstrukci. Pokud hledáte spolehlivý podběrák za nízkou cenu, právě tento může být ideální.

Orientační cena: 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Český podběrák vysoké kvality v několika velikostních variantách. 

Hlavní výhoda pogumované sítě je, že je šetrnější k rybě, nezachytává tolik háčky a méně zapáchá. Kromě toho má tento podběrák od české firmy ještě tři silné stránky. Má odolná, a přitom pružná ramena z GRP sklolaminátu – pro snadnější lov náročných kousků. Má zpevněný duralový střed pro co nejvyšší odolnost. A do třetice disponuje rukojetí, kterou lze teleskopicky vysunout a zafixovat v jakékoliv vzdálenosti.

I u tohoto podběráku si můžete vybrat z několika velikostí. Nejmenší model začíná na délce tyče 180 cm a ramen sítě 60 cm. Naopak ten největší je možné vysunout až do délky 290 cm a ramena měří 100 cm. Dle modelu můžete vybrat teleskop dvoudílný i trojdílný. S ohledem na kvalitu je jasné, že za tento podběrák si trochu připlatíte.

Orientační cena: 2100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní model, který díky kovovému středu vydrží a dobře poslouží. 

Název tohoto modelu je poměrně přímočarý – jeho největší předností je kovový střed. Podběrák sice není teleskopický, ale je skládací a lehký, takže se s ním dobře pracuje. Za drobný příplatek si můžete zakoupit i variantu s pogumovanou síťkou, která tolik nezapáchá, nezachytává tolik háčky a je lepší i pro rybu.

Co se velikostí týče, tak si můžete vybrat z pěti variant. Délka rukojeti se pohybuje od 170 do 250 cm, rozměry ramen pak mohou být 60×60 až 80×80 cm. Přestože je tento model velmi jednoduchý, tak má kladné recenze – nejvíce jej oceníte, pokud hledáte spolehlivost, ale v rámci levných variant.

Orientační cena: 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní podběrák, který vydrží i zátěž trofejních kusů a přitom zůstává lehký. 

Pokud chcete i při rybaření sáhnout po špičkové kvalitě, pak by vám nejspíše neměla uniknout tato luxusní řada podběráků – a zde citujeme výrobce, neboť slovo luxusní má již v samotném názvu. Podběrák má rychleschnoucí síťku, ramena jsou odolná a přitom nijak nekomfortně těžká. Rukojeť je z karbonu a celkově i s podběrákem měří 180 cm (délka ramen je 105 cm).

Co je příjemným bonusem tohoto produktu, to je plovák, který je v ceně. Díky němu se podběrák nepotopí a zůstane na hladině. Uživatelé pak nejčastěji chválí, že je podběrák pevný a odolný a přitom stále lehký. Počítejte s tím, že v tomto případě si za kvalitu připlatíte.

Orientační cena: 2300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Lehký podběrák s jemnou síťkou a plovákem v ceně. 

Přestože podběrák Armada od značky Delphin vydrží mnohé, tak je překvapivě lehký. Je to hlavně díky štíhlé uhlíkové rukojeti. Ta sice není teleskopická, ale na dvou místech je opatřena protiskluzovou vrstvou pro snadnější manipulaci.

Stejně tak síťka je kvalitně vyrobena. Má zesílené tunely pro ramena, sama o sobě je ale velmi jemná, takže je maximálně šetrná k rybám. Radost udělá také plovák, který je k tomuto modelu v ceně. Celková délka tohoto podběráku je 182 cm, síťku pak můžete vybírat v rozměrech 90×90, 100×100 nebo 110×110 cm.

Orientační cena: 1400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktický podběrák za dobrou cenu, ke koupi hned ve třech velikostech.

Tento jednoduchý a přitom robustně vyrobený podběrák vyniká hlavně svou nízkou cenou. Je dobře skladný a lehce se sestavuje. Na výběr máte hned ze tří velikostí. Délka ramen může dosahovat 50, 60 a 70 cm. Tyč pak má buď 2 m, 2,1 m a nebo 2,5 m. Když už je řeč o rukojeti, u tohoto modelu je prodloužitelná, což jistě v mnoha případech oceníte.

Síť je pogumovaná, což je hygieničtější, vůči rybám šetrnější a, co se zachytávání háčků týče, praktičtější varianta. V balení navíc naleznete klip pro připevnění síťky pro přesouvání.

Orientační cena: 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Podběrák, který si dal za cíl najít rovnováhu mezi pevností a nízkou vahou. 

Delphin Ykona nabízí co nejlepší poměr mezi odolnou konstrukcí a snadnou manipulací. ramena za normálních okolností pevně drží, velice rychle je ale možné je rozpojit. Síťka má všitý magnet, který ji drží na místě až do okamžiku podebrání ryby.

Tento set je dodáván v praktickém pouzdru, po rozbalení zjistíte, že podběrák je na dva díly, délka rukojeti je 180 cm a ramena dosahují 100 cm. Provedení tohoto podběráku je velmi kvalitní, je proto potřeba počítat s vyšší cenou.

Orientační cena: 1900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalitní a přitom cenově dostupná varianta ve dvou různých velikostech. 

V případě tohoto podběráku máte na výběr ze dvou různých variant. Obě dvě mají rukojeť dlouhou 180 cm, jedna má však ramena dlouhá 85×85 cm a ta druhá 100×100 cm. V obou případech můžete počítat s kvalitním zpracováním, odolným materiálem a hlubokou síťkou.

Podběrák má pogumovanou rukojeť a je rozdělen na dva díly. Pokud chcete vsadit na kvalitu značky Delphin, ale hledáte ekonomičtější model, pak je Capri naprosto ideální.

Orientační cena: 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat podběrák na kapry

1) Vybírejte podle velikosti.

Na trhu naleznete různé rozměry. Liší se jak délky rukojetí, tak rozměry ramen a hloubka sítí. Obecně by se snad dalo říct, že čím větší, tím lepší. Spíše ale záleží, s jak rozměrnými úlovky počítáte. Pokud si tedy věříte na časté lovení trofejních kusů, pak budete potřebovat odpovídající velikost podběráku. Některé podběráky mají dokonce nastavitelnou délku tyče.


2) Zaměřte se na materiál.

A to zaprvé u rukojeti, kde chcete hlavně pevné, odolné a korozivzdorné materiály (např. dural patří mezi nejlepší volby). A zadruhé u síťky, kde oceníte nejen její odolnost, ale také šetrnost vůči rybám. Dobrou volbou jsou pogumované síťky, které ještě navíc tolik nezapáchají a nezachytávají háčky.


3) Zajímejte se o celkovou konstrukci.

Správný materiál ještě není vše, protože velmi záleží na tom, co s vybraným materiálem výrobce provedl. V tomto bodě je ideální, pokud si můžete podběrák prohlédnout osobně. I přes internet ale můžete zhodnotit, z kolika kusů výrobek sestává (a tudíž jak skladný bude), jak robustně působí hlavní kříž, či kolik podběrák váží – to ovlivní náročnost manipulace.


4) Vyberte správný poměr kvality a ceny.

Ať už máte jakýkoliv rozpočet, vždy se dá vybrat spolehlivý podběrák. Stanovení cenového rozpětí vám pomůže vyfiltrovat jen několik výrobků, z nichž pak hledáte ten nejvhodnější dle kvality.


5) Zaměřte se na doplňky.

Budeme-li upřímní, u podběráků není moc co vymýšlet z hlediska technologie a příslušenství. Pár vychytávek se ale nalezne, nejčastěji se setkáte například s tím, že v balení dostanete také plovák, který udržuje podběrák na hladině, aby se nepotopil.


6) Jde o to, jaké ryby lovíte.

Tento bod přidáváme až jako poslední, jelikož celý tento článek se věnuje specificky podběrákům na kapry. Je ale důležité uvést, že podběráky se liší právě podle zamýšlené kořisti. Ujistěte se tedy, že vámi vybraný produkt je určen na ryby, které plánujete lovit.

Často kladené otázky

Cena se pohybuje od pár stovek do zhruba čtyř tisíc. S vyšší cenou stoupá kvalita hlavně v oblasti zvolených materiálů a odolnosti, neznamená to ale nutně, že byste v nižších cenových kategoriích nesehnali dobrý podběrák.

Zvláště pokud se chystáte lovit větší kousky, tak pro vás bude nejdůležitější velikost, délka, hloubka síťky a pevnost a odolnost materiálu.

Ano, nemusíte nutně kupovat vždy celý nový podběrák. Na trhu seženete náhradní síťky, rukojeti, kříže, pouzdra i plováky.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)