Nejlepší navijáky na kapry 2024 - recenze, diskuze


Výběr redakce

Baitrunner pro rybáře, kteří se specializují na větší kapry


Orientační cena: 2100 Kč


Oblíbená volba

Patentované technologie pro dlouhé nahazování


 Orientační cena: 2000 Kč


Pro náročné

Pro náročné souboje s bojovnými kapry na velkých řekách a jezerech

 Orientační cena: 4500 Kč


Poměr cena/výkon

Velice lehký naviják za výbornou cenu


 Orientační cena: 900 Kč
Navijaky Na Kapry

Kromě prutu je pro rybáře nezbytností kvalitní naviják, který odpovídá zvolenému typu rybolovu. Nevhodně zvolený naviják může být viníkem neúspěchu, proto je jeho výběru třeba věnovat náležitou pozornost – vybrat jakýkoliv kaprový naviják nestačí. Jaké druhy tedy existují, jak vybírat naviják na kapry a které jsou ty nejlepší?

Kapr sice nepatří mezi největší ryby, je však již dost velký na to, aby dal při zdolávání pořádně zabrat. Kaprové navijáky jsou tedy konstruované tak, aby zvládly velký odpor – jsou mohutnější a těžší. Kromě toho musejí mít precizní hladký chod, dokonalou brzdu, kvalitní ložiska a kapacitu cívky vhodnou pro konkrétní techniku rybolovu.

Naviják na kapry se dělí do tří hlavních kategorií:

  • S přední brzdou: Velkokapacitní naviják se širokou cívkou, na které se tolik nekroutí vlasec. Skvěle se s ním nahazuje do větší dálky, ovladač je dobře přístupný a zdoláte s ním i velké ryby.
  • Se zadní brzdou: Lehčí naviják s menší kapacitou cívky, tzn.vhodnější na lov na kratší vzdálenosti (řeky, zarostlé břehy). Zadní brzda je méně pohodlná na ovládání a tak se pro lov kaprů příliš nepoužívá.
  • S volnoběžnou brzdou (baitrunner): Baitrunner má dva na sobě nezávislé brzdné systémy, které rybářům poskytují výhodu v možnosti nastavení síly odporu, aniž by bylo nutné manipulovat s brzdou. Pozor, nejedná se o bojovou brzdu, jak je někdy nesprávně uváděno.

Baitrunner pro rybáře, kteří se specializují na větší kapry

Naviják s tělem z grafitu a hliníku s volnoběžným systémem Free Pool se skvěle hodí pro rybolov na krátké až střední vzdálenosti v kombinaci s pruty s akcí 2.75 nebo 3lb. Své využití najde i při lovu pod břehem, na chytání z hladiny či na šoulačku, při lovu s krátkými pruty na zarostlých březích a malých vodách.

Kromě jedné recenze, která hodnotí vizuální stránku a říká, že cívka je ve skutečnosti menší než obrázku, jsou všichni ostatní rybáři spokojeni a soudě dle počtu kladných recenzí je naviják velice oblíbený. Nejčastěji si chválí hladký a tichý chod, výbornou brzdu, velkou kapacitu cívky a kvalitní zpracování za skvělou cenu.

Typ brzdyVolnoběžná
Velikost cívky100
Počet ložisek5, kuličková
Převod5,5:1
Hmotnost558 g
Kapacita cívky0,33 mm/320 m, 0,35 mm/260 m

Orientační cena: 2 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Patentované technologie pro dlouhé nahazování

Naviják Okuma 8K vychází z úspěšné generace navijáků, která získala mnoho vylepšení. Mezi některé patentované technologie patří antireverzní systém, rotorová brzdová soustava nebo rotor s kryty kartáčů, který zabraňuje účinnému otáčení čáry. Převod je se šnekovým hřídelem a systémem velmi pomalé oscilace. Naviják si bude skvěle rozumět s dlouhými pruty při nahazování do dálky, například na přehradách a jiných velkých vodních plochách.

Ačkoli má naviják Okuma 8K jiný způsob navíjení než je zvykem a nemá baitrunner, rybáři si jeho vlastnosti pochvalují a považují ho za velice dobrou alternativu k dražším značkovým navijákům.

Typ brzdyPřední
Velikost cívky140
Počet ložisek5 + 1
Převod4,7:1
Hmotnost750 g
Kapacita cívky550 m/0,35 mm, 890m/0,28mm

Orientační cena: 2 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro náročné souboje s bojovnými kapry na velkých řekách a jezerech

Ti, kteří se již dostali do soubojů s velkými kapry, při kterých je zradil naviják, již možná zvažují přechod na bytelnější a kvalitnější kousek. Tím by mohl být Shimano Ultegra 14000 XTD, který má brzdnou sílu až 20 kg a další technologie, které ho předurčují k soubojům s velkými bojovnými kapry na velkých přehradách, jezerech a řekách. Mezi ony technologie patří například brzda Instant Drag, díky které lze přejít do bojovného nastavení pouhým půlotočením přední páky nebo konstrukce Parallel Body, jež ukládá tělo navijáku tak, že je osa prutu rovnoběžná s osou rotace cívky, což snižuje tření při odhazování a zajišťuje hladší průchod vlasce či šňůry prvním očkem, díky čemuž se prodlouží nahazovací vzdálenost.

Naviják se dodává s jednou náhradní cívkou a čtyřmi redukcemi, které můžete měnit dle aktuální potřeby.

Spokojení rybáři u navijáku oceňují tichý a hladký chod, perfektní práci při nahazování i zdolávání, kvalitní provedení, velký návin na jedno otočení, prodloužení odhozu, těsné navíjení vlasce díky pomalé oscilaci nebo jemnou brzdu. Někomu by mohl chybět baitrunner, uživatelé jsou však s navijákem spokojeni i bez něj a i přes to, že se cena zdá na pohled vyšší, uvádějí, že je za tuto kvalitu perfektní.

Typ brzdyPřední
Velikost cívky140
Počet ložisek4 (1 S A-RB + 3 SSS) + 1 (jednocestné)
Převod4,7:1
Hmotnost645 g
Kapacita cívky0,40/400

Orientační cena: 4 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Velice lehký naviják za výbornou cenu

Na svou kategorii extrémně lehký naviják za skvělou cenu je důkazem, že i v nižší cenové relaci lze najít slušné kusy. Nelze čekat, že s ním zvládnete zdolat obrovské kapitální úlovky, pro běžné potřeby méně náročných rybářů je však dostačující, což dokládají i recenze. Ty jsou z velké většiny pozitivní a pochvalují si překvapivě dobrou kvalitu v poměru k nízké ceně, zpracování, ovládání a technické provedení. Jeden z rybářů také říká, že je naviják vhodný i na velké přehrady. Jedna recenze zmiňuje nemožnost sklopení kliček, další říká, že se po pár použitích rozbilo uzamčení zpětného chodu.

Typ brzdyPřední
Počet ložisek6, kuličková
Převod5,2:1
Hmotnost315 g
Kapacita cívky0,28mm/250m, 0,33mm/180m, 0,35mm/160m

Orientační cena: 950 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Legendární navijáky obohacené o nové technologické prvky

Populární naviják obohacený o nové technologie, to je Okuma Longbow XT 665. K novinkám patří počítačové vyvážení rotoru nebo multidisková brzda. Z předchozího modelu zůstal zachován osvědčený volnoběžný systém s dvěma brzdami (volnoběžná a zdolávací), jež mají široký rozsah nastavení, a automatickým přepínáním.

Že se jedná o velice kvalitní naviják lze soudit dle recenzí, které jsou pouze kladné. Rybáři si pochvalují krásné navíjení, skvělý chod bez drhnutí, citlivé brzdy, rychlé schnutí a perfektní baitrunner. Jeden ze spokojených uživatelů uvádí, že s navijákem zvládl i 20 kg rybu. Negativně není hodnocena ani vyšší cena, naopak ji zákazníci považují za velmi dobrou vzhledem ke kvalitě navijáku.

Typ brzdyVolnoběžná
Velikost cívky65
Počet ložisek6, 5+1BB
Převod4,8:1
Hmotnost586 g
Kapacita cívky340m/0.35mm

Orientační cena: 3 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pokrokové technologie nejvyšší kvality pro náročné

Ti, pro které je rybaření opravdovou vášní a kteří si chtějí vychutnat dokonalé nahazování i zdolávání budou nadšeni z navijáku Daiwa Emblem 45 SCW 5000 QD, který používá nejmodernější technologie a vlastní patentované inovace, které posouvají zážitek z rybaření na novou úroveň.

Z vychytávek jmenujme například vyvážený, houževnatý a citlivý AIR ROTOR, který zajišťuje optimální plynulost navíjení a eliminuje vibrace, obzvlášť silný a odolný překlapěč Airbail®, který společně s rolničkou Twistbuster II® brání namotávání vlasce nebo zarážku zpětného chodu Infinite®.

Hodnocení rybářů hovoří jednoznačně pozitivně. Naviják Daiwa je chválený za perfektní ukládání vlasce, skvělou brzdu, navíjení a chod. Najdou se i tací, kteří byli s navijákem tak spokojeni, že koupili ještě jeden

Typ brzdyPřední
Velikost cívky45
Počet ložisek5 (kuličkové) + 1 (válečkové)
Převod4,9:1
Hmotnost615 g
Kapacita cívky0,35mm/530m

Orientační cena: 4 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní naviják včetně vlasce pro nenáročné začátečníky

Pokud s lovem kaprů teprve začínáte nebo jste méně náročný rybář, který nevyhledává velké ryby a akční souboje, mohl by vás zaujmout naviják NGT Carp Runner MAX60. Jedná se o základní naviják, který nevyniká technologickými inovacemi, zato má ale velice nízkou cenu. Jeho vlastnosti a způsob použití potvrzují i recenze – pokročilejší a zkušenější rybáři kritikou nešetří, ti méně nároční označují naviják jako velice dobrý kup za skvělou cenu v kvalitě, která odpovídá ceně a pochvalují si například perfektní práci při zdolávání, dobrou reakci při nahazování a bezproblémový provoz.

Typ brzdyVolnoběžná
Velikost cívky60
Počet ložisek2
Převod5,2:1
Hmotnost400 g
Kapacita cívky0,28mm – 365m, 0,35mm – 230m, 0,40mm – 175m

Orientační cena: 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vzhledově atraktivní naviják s rychlou brzdou pro náročné uživatele

Naviják Okuma Custom Black CB 60 zaujme na první pohled svým elegantním matným černým povrchem a vyváženou kličkou s dřevěnou koncovkou. Na druhý pohled pak objevíte spoustu technologických vychytávek, mezi které patří například antireverzní válečkové ložisko Quick-set, perfektní rychlobrzda se silou do 12 kg, která se dříve používala pouze u vyšších modelů Trio Rex, ložiska z nerezové oceli, šneková hřídel nebo Hydro Block systém.

Rybáři chválí především jednoduché stahování, hladký chod, design a skvělý poměr ceny a výkonu.

Typ brzdyPřední
Velikost cívky60
Počet ložisek3 + 1, nerezová ocel
Převod4,5:1
Hmotnost570 g
Kapacita cívky310 m/0,35 mm

Orientační cena: 3 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat naviják na kapry

Ač se to nezdá, zdolat kapra může být někdy velice náročné. Kromě kvalitního prutu byste tak měli vybrat i kvalitní naviják, který nezradí ani v nejvypjatějších situacích. Na co se zaměřit?

1) Kapacita cívky dle toho, jak daleko nahazujete

Kapacita cívky nám říká, jak dlouhý a silný vlasec na ni lze namotat = čím větší kapacita, tím delší nahazování. Například, pokud lovíte na velkém jezeře a nahazujete na více než 100 metrů, je zapotřebí mělká a široká cívka, která pojme minimálně 300 metrů vlasce či šňůry.


2) Odolnost vůči vodě je důležitá na prodloužení životnosti

Vzhledem k podmínkám, ve kterých naviják pracuje, dochází k jeho znečištění (mikroskopické částečky písku, bahna a dalších nečistot), které výrazně snižuje životnost ozubených kol. Kvalitní naviják by tedy měl mít tělo uložené ve vodotěsném pouzdře.


3) Nehledejte univerzální naviják

Ten totiž neexistuje. Každá technika lovu má své specifické požadavky a hledání univerzálního navijáku by vedlo ke kompromisům, které při akci nepotěší. Pokud se tedy věnujete více typům rybaření, vždy si na každý pořiďte odpovídající vybavení.


4) Nízká váha navijáku pro snazší zdolávání

Při náročnějších soubojích je důležité, aby vám naviják nepřidával na zátěži a tím vás fyzicky více nevyčerpával. Na druhou stranu technologicky vymakaný naviják nemůže být ze své podstaty ultralehký. Ideálním kompromisem jsou tak navijáky kolem 600 gramů.


5) Cena by neměla hrát hlavní roli

Určitě je dobré stanovit si maximální rozpočet, výběr by ale neměl být založený pouze na ceně. Chodíte-li lovit často a nevyhýbáte-li se ani velkým rybám a náročnějším soubojům, je určitě lepší si připlatit za kvalitu. Pokud teprve začínáte a nejste si jistí, zda u rybaření vydržíte, nebo je to pro vás pouze občasný koníček na relax, bude vám pravděpodobně stačit základní a levnější naviják.

Často kladené otázky

Zcela bez nadsázky – dnes je z Číny téměř vše. A kvalita osciluje na široké škále zahrnující vše od „odpad“ až po „perfektní kus.“ Pokud je tedy naviják čínské výroby, nemusí to nutně znamenat, že je nekvalitní, obzvlášť pokud má pozitivní recenze od uživatelů.

Záleží na způsobu rybolovu. Plastový naviják je levný, lehký a hodí se pro začátečníky, velkou rybu s ním ale nezdoláte. Duralový naviják je lehký, odolný a zvládnete s ním i velké ryby. Nikdy vás nezradí, je však potřeba počítat s vyšší cenou. Grafit je kompromisem mezi plastem a duralem. Nezvládne obří rybu, při rekreačním lovu těch ostatních se na něj ale můžete spolehnout. 

Jedná se o páčku, díky které lze okamžitě zastavit odvíjení vlasce nebo šňůry. Jedná se tedy o doplněk, nikoli o brzdný systém jako takový.

Mezi kapraři je nejoblíbenější volbou baitrunner, který pomůže unavit rybu tím, že jí umožní volný pohyb a zároveň rychlé zaseknutí v případě potřeby.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)