SROVNÁNÍ: 6 nejlepších dodavatelů plynu 2023 - ceny


Výběr redakce

MND

Plyn od nejdoporučovanějšího dodavatele v České republiceVýhodné sazby

Dodavatel plynu dodržující Etický kodex obchodníkaSmlouva bez závazků

Přehledné podmínky a plyn za atraktivní cenuStabilní dodavatel

Plyn za průměrnou cenu se zázemím velké energetické společnosti

Fotovoltaika a tepelná čerpadla

Dodavatele Plynu

Vaření, topení nebo ohřev vody plynem jsou v českých domácnostech stále populární. Mezi jeho hlavní výhody oproti elektřině patří nižší cena, která tolik netrpí na výrazné výkyvy. I tak je možné výběrem vhodného dodavatele plynu ušetřit až tisíce ročně, pozor si však musíte dát na nekalé praktiky některých dodavatelů.

Distributor vlastní, stará se a spravuje plynové potrubí a další zařízení, která přivádějí plyn od výrobce do domácností, firem a dalších subjektů. Nezajišťuje dodávku a prodej plynu koncovému zákazníkovi.

Dodavatel nakupuje plyn na velkoobchodních energetických burzách a poté ho dodává/prodává koncovým zákazníkům – domácnostem, firmám a dalším subjektům.

Distributora plynu si vybrat nemůžete, přiděluje se automaticky dle místa vašeho bydliště a jeho ceny reguluje ERÚ (Energetický regulační úřad). V České republice jsou 3 největší distributoři plynu: GasNet, PREdistribuce a EG.D.

Dodavatele si vybrat můžete a právě touto volbou lze ušetřit – ceny dodavatele patří do neregulované složky, kterou lze ovlivnit.

Smlouva na dobu určitou = jistá cena s nutností zůstat alespoň rok

Výhodou smlouvy na dobu určitou je fixace ceny, nehrozí vám tak její zvýšení. Minimální délka závazku je 1 rok (ale může být i více), což za prvé není tak dlouhá doba, za druhé ceny plynu výrazněji nekolísají a riziko, že proděláte (v případě poklesu cen plynu), je poměrně nízké.

Nevýhodou smlouvy na dobu určitou jsou vysoké pokuty, které se vztahují na její předčasné ukončení, leckdy se jedná až o tisíce. Bez sankcí lze smlouvu vypovědět pouze v případě, že dodavatel změní obchodní podmínky či cenu. To vám může oznámit písemně, načež lze smlouvu nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn vypovědět, ale také pouhým vyvěšením oznámení na provozovně nebo na webu. V tomto případě je sice výpovědní lhůta delší (3 měsíce), lehko se ale stane, že se o změně vůbec nedozvíte. Další nevýhodou je nutnost hlídat termíny doběhnutí smlouvy a případné změny sazeb pro další období.

Smlouva na dobu určitou = svoboda s nejistou cenou

Smlouvu na dobu neurčitou vám dá výhodu v možnosti ji kdykoli vypovědět, aniž by vám za to hrozila pokuta ze strany dodavatele. Zákonem stanovená výpovědní lhůta je 3 měsíce, které začínají běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Nevýhodou je riziko zvýšení cen po uzavření smlouvy. Cena plynu je relativně stabilní a seriózní dodavatel vám ji bezdůvodně skokově nezvýší – riskoval by váš odchod. Pokud však narazíte na nepoctivou firmu, která vás naláká na nízké ceny, může k takové situaci dojít neprodleně po uzavření smlouvy.

Ano, řada dodavatelů již dnes nabízí uzavření smlouvy na dálku, bez nutnosti návštěvy pobočky. Většinou stačí vyplnit jednoduchou žádost na webu a nový dodavatel vám zašle nabídku, po jejímž odsouhlasení a uzavření smlouvy za vás zařídí výpověď smlouvy původní, a veškeré další záležitosti spojené se změnou dodavatele. Uzavření smlouvy online vám ušetří čas, může být však živnou půdou nepoctivých společností, proto si před podpisem pečlivě přečtěte obchodní podmínky, smlouvu a ceník.

Plyn od nejdoporučovanějšího dodavatele v České republice

MND (Moravské naftové doly) patří do koncernu MND Group, jež funguje na evropském trhu od roku 1913. V České republice patří mezi dodavatele, kteří se u zákazníků těší velké oblibě – dle průzkumu STEM/MARK se v říjnu 2021 staly nejdoporučovanějším dodavatelem energií.

Na webu MND najdete velice jasný a přehledný ceník, v jehož podmínkách se snadno vyznáte. Cena za MWh je 3 013 Kč vč. DPH při uzavření smlouvy na dobu určitou (1 rok) a je dostupná všem domácnostem, jejichž spotřeba nepřekračuje 63 MWh/rok.

Ačkoli MND inzeruje výhodnou cenu, v našem modelovém příkladě (Středočeský kraj, dům, roční spotřeba neznámá, plyn používaný na vaření, vytápění a ohřev vody) nevyšel zrovna nejlépe – cena byla oproti prvním příčkám více než dvojnásobná. Na druhou stranu je třeba říci, že některé výrazně levnější nabídky mají smlouvy na dobu neurčitou a bez garance ceny – narozdíl od MND, které cenu fixuje na dobu jednoho roku.

Dodavatel plynu dodržující Etický kodex obchodníka

Eneka, jež funguje na českém energetickém trhu od roku 1995, klade důraz na férové jednání, ke kterému se zavázala následováním Etického kodexu obchodníka Energetického regulačního úřadu.

Zájemci o plyn si mohou vybrat ze 4 druhů smluv: Standard (smlouva na dobu neurčitou), Jednička (smlouva na 1 rok s nižší cenou než Standard), Jednička červen, říjen (smlouva na 1 rok s cenou dle vývoje burzy) a E-tarif (smlouva na dobu neurčitou pro ty, co plyn používají na vaření a ohřev vody a vyhovuje jim výhradně elektronická komunikace).

Ceníky Eneka jsou bohužel poněkud nepřehledné, rozlišují se nejen dle typu smlouvy a distribučního území, ale také na ceníky pro stávající a nové zákazníky. Použijete-li kalkulačku na webu firmy, dozvíte se, že při uzavření smlouvy Jednička ušetříte při spotřebě 40 MWh za rok 6 461 Kč vč. DPH (oproti smlouvě uzavřené online u MND, lze navolit i jiné firmy). Nedozvíte se však, kolik zaplatíte, a v kalkulačce nejsou zdaleka všichni dodavatelé plynu. Dle recenzí zákazníků se však Eneka řadí mezi firmy se seriózním chováním a příznivými cenami.

Přehledné podmínky a plyn za atraktivní cenu

Fonergy působí na trhu od roku 2012, je tedy poměrně mladou společností, což jí však, soudě dle recenzí spokojených zákazníků, neubírá na kvalitě.

Společnost Fonergy nabízí smlouvu na dobu neurčitou, kterou lze pohodlně uzavřít online. Jednoduché je také nastavení zasílání přeplatků na účet či faktur e-mailem a získání informací o vaší spotřebě – vše potřebné najdete ve webové či mobilní aplikaci.

Co se týče cen, vychází Fonergy velice dobře. V modelovém příkladu (Středočeský kraj, dům, roční spotřeba neznámá, plyn používaný na vaření, vytápění a ohřev vody) se před Fonergy umístil pouze E.ON s tím, že pokud porovnáme stejný typ smlouvy, tzn. na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce a bez garance ceny, není rozdíl roční ceny nijak markantní. Výrazněji výhodnější cenu má E.ON pouze v případě smlouvy na dobu určitou (2 nebo 3 roky) s fixní cenou, která nemusí být vždy nutně výhrou – vzhledem k délce závazku a možného snížení cen.

Plyn za průměrnou cenu se zázemím velké energetické společnosti

ČEZ existuje na českém trhu od roku 1992 a tak není třeba ho dlouze představovat. Kromě dodávek elektřiny a plynu realizuje také fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla a pravidelně bývá oceňován jako nejdůvěryhodnější dodavatel energií.

Uzavření smlouvy na plyn lze provést jednoduše online, stejně tak jako sledovat spotřebu či zadávat požadavky přes zákaznický účet. Současná nabídka ČEZ umožňuje zákazníkům uzavřít smlouvu na plyn v akci na dobu určitou v délce trvání 1, 2 nebo 3 roky.

Cenový rozptyl ČEZ je vzhledem k různým typům smluv a akčních nabídek širší. V modelovém srovnání (Středočeský kraj, dům, roční spotřeba neznámá, plyn používaný na vaření, vytápění a ohřev vody) se ale všechny varianty pohybují zhruba uprostřed – plyn od ČEZ není nejlevnější, ani nejdražší a dal by se tak označit jako rozumný kompromis pro ty, kteří preferují tradiční dodavatele před nízkou cenou.

Nejlepší ceny se zázemím tradičního dodavatele plynu

Společnost E.ON, působící v 15 zemích Evropy, patří mezi lídry v oblasti energií nejen na evropském, ale i na českém trhu, kde platí za spolehlivého a stabilního dodavatele.

Svým zákazníkům E.ON nabízí nejen dodávku plynu, ale také pravidelné servisní kontroly kotle, o které se tím pádem nemusíte starat. Pokud se vám kotel rozbije, zavoláte na nonstop bezplatnou servisní linku a do 48 hodin vás navštíví technik E.ON. Kromě toho můžete smlouvu uzavřít online z pohodlí domova a stejně jednoduše můžete sledovat spotřebu, nahlašovat samoodečet nebo měnit výši záloh.

Co je však nejpodstatnější je cena, která je velice dobrá – v modelovém zadání (Středočeský kraj, dům, roční spotřeba neznámá, plyn používaný na vaření, vytápění a ohřev vody) vyšla jako nejnižší ze všech. Je nutné však zmínit i druhou stránku věci, a to, že se jedná o smlouvu na dobu určitou v délce 3 roky s pevně garantovanou cenou, což nemusí být výhodné v případě, kdy se ceny plynu sníží.

Záruky velké společnosti a možnost výběru více typů smluv

PRE má v České republice velice dlouhou historii, a to až do roku 1897, kdy byly založeny Elektrické podniky Královského hlavního města Prahy. Od té doby se rozrostla do jedné z největších a nejstabilnějších společností na našem trhu, která se u zákazníků těší všeobecné oblibě.

Zájemci o dodávku plynu od PRE si mohou vybírat z několika různých typů smluv dle toho, který typ závazku jim vyhovuje nejvíce. Smlouvu lze uzavřít a zákaznický účet ovládat online, snadno tak zjistíte vaši aktuální spotřebu, změníte zálohy nebo nahlásíte samoodečet.

V cenovém srovnání bohužel nevychází Pražská energetika nejlépe. Její produkt PRE PLYN START se v modelovém příkladu (Středočeský kraj, dům, roční spotřeba neznámá, plyn používaný na vaření, vytápění a ohřev vody) umístil na horších pozicích. Z větších společností jsou před ním E.ON a ČEZ, největší rozdíl ale nastává v případech, kdy je nutné s konkurenty uzavřít delší smlouvu, což pro někoho může jejich výhodnost snižovat.

5 tipů, jak vybrat dodavatele plynu

1) Spočítejte si, zda se vám změna dodavatele opravdu vyplatí

Dostali jste velice lákavou nabídku na odběr plynu s úsporou až tisíců korun ročně. Než ale začnete jásat, podívejte se nejprve do své stávající smlouvy. Je na dobu neurčitou či určitou? Je možná výpověď a pokud ano, tak za jakých podmínek? Jsou zde nějaké pokuty? V případě, že je opuštění vašeho aktuálního dodavatele penalizováno, nemusel by se vám přechod k jinému vůbec vyplatit.


2) Pozor na podezřele nízké ceny

Jakmile narazíte na super výhodné ceny, zbystřete a začněte pátrat po podrobnostech, jako je například cena za připojení odběrného místa, poplatky, typ závazku, způsoby vypovězení smlouvy a pokuty s nimi spojené. Samotná cena plynu je pouze jedním dílkem skládačky a pro výpočet výhodnosti nabídky je nutné znát více údajů. Především si dejte pozor na velice dlouhé smlouvy na dobu určitou, jež obchodníkovi umožňují kdykoli změnit cenu, a zároveň mají vysoké pokuty za výpověď.


3) Způsoby uzavření smlouvy a kontrola spotřeby

Pohodlné a rychlé uzavření smlouvy je stejně důležité, jako mít kdykoli možnost zkontrolovat výši spotřeby a útraty za plyn či změnit výši záloh. Při výběru dodavatele tak lze přihlédnout i k tomu, zda nabízí uzavření smlouvy online a má mobilní či webovou aplikaci, ze kterých se dozvíte a můžete nastavovat vše potřebné.


4) Porovnejte ceny v nezávislých srovnávačích

Přečíst a porovnat ceníky všech společností je pořádně náročný úkol. Naštěstí však existují srovnávače, které práci udělají za vás, například Tarifomat.cz, Porovnej24.cz nebo Ušetřeno.cz.


5) Etický kodex ERÚ jako známka důvěry

Energetický regulační úřad vydal Etický kodex, ke kterému se energetické společnosti mohou připojit – a ty seriózní to dělají. Dalším zdrojem informací jsou také recenze zákazníků.

Často kladené otázky

Cena plynu se skládá z regulované a neregulované složky. Neregulovaná složka obsahuje samotnou cenu plynu (jež je ovlivněna cenou na burze a měnovými kurzy), měsíční poplatek za služby dodavatele a jeho marže = toto je částka, kterou můžete ovlivnit a na které lze ušetřit volbou dodavatele.

Regulovaná složka, které je na rozdíl od elektřiny pouze cca 19 %, se skládá z distribučních poplatků a poplatků operátorovi trhu (OTE). Ceny regulované složky stanovuje Energetický regulační úřad a zákazník ani dodavatel je nemohou nijak ovlivnit.

Dalším poplatkem, který budete řešit při prvním připojení, jsou náklady na plynovou přípojku. Její cena závisí na způsobu připojení, délce nebo použitém materiálu. Jelikož není nijak regulovaná, může se u jednotlivých dodavatelů výrazně lišit.

Na vyúčtování vidíte základní údaje (informace o vás a o dodavateli), přehled přeplatků a nedoplatků, převod spotřeby z m3 na kWh a podrobnosti o spotřebě a její vyúčtování. Pro vás jako zákazníka je důležitá hlavně část B, ve které najdete podrobnosti o ceně, především pak tyto 2 body:

  • Informace o měření: Údaje o spotřebě naměřené dle plynoměru, které byste vždy měli fyzicky překontrolovat, obzvláště pak v případě, kdy měření nebylo možné a dodavatel pro účely vyúčtování použil odhad na základě předchozí spotřeby.
  • Spotřebovaný plyn (obchodní část): Neregulovaná složka ceny, kterou lze použít pro výpočty a srovnání cen s jiným dodavatelem. Také z ní lze odhalit nesrovnalosti v měření/spotřebě, ke kterým nejčastěji dochází v případech, kdy dodavatel nemá v době měření přístup k plynoměru a používá již výše zmíněnou odhadovanou spotřebu. Jsou na vyúčtování dvě různě dlouhá období ale spotřeba je skoro stejná? Může se jednat o rozdíly způsobené letní/zimní sezónou (pokud plynem topíte), ale také o chybu, která vás bude stát značné částky na nedoplatcích.

Podvodníci s plynem, kteří velice často cílí na hůře se bránící seniory, vyhledávají své „oběti“ především prostřednictvím telefonických hovorů nebo osobních návštěv v domácnostech.

Při telefonickém hovoru vás mohou vmanipulovat do vyřčení „ano“, které jim může stačit ke změnám ve smlouvách. Během osobní návštěvy zase podvodník opíše osobní údaje z vaší smlouvy, které společně s falešným podpisem využije ke stejnému účelu, tzn. výpovědi stávající smlouvy a uzavření nové.

Nejlepší tedy je nepouštět nikoho k sobě domů, neřešit ceny a dodavatele plynu po telefonu a neukazovat nikomu vaši smlouvu či mu sdělovat údaje z ní.
Kdykoli vám někdo nabídne (až podezřele) výhodnou cenu plynu, slušně ho odmítněte s tím, že potřebujete čas na rozmyšlenou.

Dodavatel poslední instance vstupuje na scénu v okamžiku, kdy stávající dodavatel plynu není schopen plnit své závazky. Je vám přidělen dle místa, kde žijete, převzetí je okamžité a trvá maximálně půl roku – poté (nebo dříve) si zvolíte vlastního nového dodavatele. Cena plynu od DPI není regulovaná, má však svá pravidla, která stanovuje Energetický regulační úřad. Podle nich má DPI právo započíst do ceny například náklady spojené s krátkodobým převzetím účtu nebo zvýšení cen plynu – rozdíl pocítí především ti, kteří mají starší smlouvy s nízkými sazbami.

Autor článku:

Zajímá vás, jak vybíráme produkty?. Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)