TOP 8: Nejlepší keto diety 2024 – recenze, zkušenosti a jídelníček

Shrnutí: Při výběru vhodné keto diety nejprve zvažte, zda je pro vás skutečně vhodným řešením. Pokud ano, zaměřte se na své hubnoucí plány a aktuální stav. Dobře prozkoumejte také složení balíčku i jednotlivých jídel. Některé společnosti mají nabídku pestrou, jiné méně. A přihlédnout se vyplatí i k ceně, ta se může poměrně výrazně lišit. Zde jsou mé tipy:

 • Za výběr redakce jsem vzhledem k oblíbenosti u zákazníků a kladným recenzím označil Ketomix.
 • Podobně je na tom s popularitou i KetoDiet.
 • Nízkou cenou potěší Chia Shake
 • Pokud hledáte variantu přímo určenou pro ženy, je to KetoFit

A co dalšího se dozvíte? Představím blíže i další oblíbené keto diety, vysvětlím všechny důležité pojmy, které s touto dietou souvisejí a blíže se podívám i na „povolené“ a „zakázané“ potraviny. A nevynechám ani užitečné tipy k výběru. 


Výběr redakce

KetoMix

Kdy vybrat KetoMix?

Dáte na zkušenosti ostatních a raději vždy volíte osvědčenou službu? Pak sáhněte po dietě KetoMix.


Oblíbená volba

KetoDiet

Kdy vybrat KeteDiet?

Oceníte velký výběr produktů a příchutí nebo hledáte dietu s ochutnávkovým balíčkem? Je to KetoDiet.


Skvělá cena

Chia Shake

Kdy vybrat Chia Shake?

Je pro vás zásadní nízká cena? Těžko budete hledat lepší volbu, než je Chia Shake.


Nejlepší pro ženy

KetoFit

Kdy vybrat KetoFit?

Hledáte keto dietu navrženou na míru ženám? Pak je to KetoFit.

Ketodieta

Proč o keto dietě slýcháváte v posledních letech tak často a jak je možné, že je tak účinná? A v čem vlastně spočívá? Následující článek zodpoví všechny otázky, které se ke keto dietě pojí, a zároveň přináší srovnání nejoblíbenějších balíčků keto diet na našem trhu.

Zjednodušeně můžu říct, že ketonová či ketogenní dieta je založena na výrazném snížení příjmu sacharidů (uváděné množství je maximálně 50 g denně) a naopak navýšení příjmu bílkovin a tuků ve stravě. K hubnoucímu efektu pak dochází z toho důvodu, že při nedostatku glukózy obsažené právě v sacharidech začnou játra k produkci ketonů dodávajících tělu energii využívat uložené tuky. Tomuto metabolickému stavu se říká ketóza, odtud tedy pochází celý název diety. 

Svou oblíbenost si dieta zajistila díky opravdu rychlým výsledkům, kdy navíc netrpíte hladověním. Obávat se nemusíte ani ztráty svalové hmoty, neboť tělo přijímá dostatečné množství bílkovin. 

Vhodná je tato dieta pro lidi napříč pohlavími, věkovými skupinami i váhovými kategoriemi. Zhubnout s ní můžete velmi výrazně, ale použít se dá i ve chvílích, kdy chcete jen do plavek ubrat poslední dvě tři kila. Funguje i bez fyzické zátěže, což jistě řada lidí také ocení.

Přestože se může zdát, že se jedná o hit posledních let, její historie sahá až do 20. let minulého století, kdy však byla používána primárně pro léčbu epilepsie u dětí. 

Pokud se rozhodnete, že keto dieta je pro vás to pravé, stojíte před dvěma možnostmi. Tou první je vybrat si některou z firem specializujících se na keto balíčky a nechat své stravování a hubnutí zcela na nich. Je to ta jednodušší varianta, při které si nejen ušetříte čas, ale zároveň se můžete spolehnout na její funkčnost a nehrozí, že by byl nějaký aspekt opomenut. 

Druhou možností je upravit si svůj jídelníček podle zásad keto diety vlastními silami. Stravovat se tak budete čistě podle svých preferencí, o všem budete mít stoprocentní přehled a kdykoliv si dietu budete moci upravovat. 

Ale má to i pár háčků. Svůj keto jídelníček je třeba sestavovat s ohledem na pestrost a dbát na to, aby vám nechyběl žádný z důležitých minerálů a vitamínů. Dalším problémem mohou být samotné potraviny z řetězců, v nichž se často skrývají sacharidy i tam, kde bychom je nečekali.   

Existuje spousta důvodů, proč se keto dieta těší takové oblíbenosti. Mezi ty hlavní patří například tyto:

 1. Velkým benefitem keto diety je efektivita a rychlost. Výsledky můžete, samozřejmě za předpokladu dodržování všech pravidel, vidět už za pár týdnů.
 2. Nemusíte se obávat, že byste při tomto typu diety hladověli.
 3. Dostatečný přísun bílkovin zase pomůže zahnat chuť na sladké.
 4. U keto diety hubnete i bez pohybu a kila půjdou domů i bez hodin strávených v posilovně.
 5. Na rozdíl od některých dalších diet je keto stravování stále poměrně pestré a internet nabízí i celou řadu vhodných receptů, které můžete připravovat.
 6. Pokud si zvolíte variantu stravovacího balíčku, můžete k výhodám připočíst také úsporu času při nakupování a vaření.
 7. Díky skutečnosti, že při keto dietě netrpíte hladem, po jejím skončení nehrozí tak vysoké riziko jojo efektu. Pokud se ihned nevydáte starou cestou a odpustíte si dortíky a podobné “zakázané” potraviny, váhu si můžete snadno udržet i po skončení diety.
 8. S keto dietou se pojí i benefity zdravotní, které souvisí se sníženým přísunem cukru a zmírňovat tak mohou například akné.
 9. Za zmínku stojí i benefity psychické, které pramení z úbytku hmotnosti. To ve spoustě případů přispívá k lepšímu sebevědomí a celkové pohodě.

Každá dieta s sebou přináší pár nepříjemností a omezení a jinak tomu není ani u keto diety. Jaká jsou hlavní negativa?

 1. Než se tělo do ketózy dostane a zvykne si na snížený příjem cukru, pár dní to trvá. Především během této doby tak můžete pociťovat únavu, malátnost, bolest hlavy či svalů a běžné jsou i nejrůznější zažívací problémy od zácpy po průjem. Těmto příznakům se někdy také říká “keto chřipka”. Jsou sice nepříjemné, ale není se čeho bát, obvykle během několika málo dní vymizí.
 2. Někteří dietáři také mohou pociťovat nezvyklou a nepříjemnou pachuť v ústech a dech může být cítit po čpavku či mít kovový zápach.
 3. Protože keto dieta představuje pro organismus velké změny, je nutné mít na paměti, že není vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měly především těhotné a kojící ženy, riskantní je i pro diabetiky, lidi s onemocněním srdce, jater, ledvin, slinivky, štítné žlázy, lidi trpící střevními obtížemi a řadu dalších. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás tento typ diety to pravé, raději se poraďte s lékařem.

Jak vůbec jídla v keto balíčcích vypadají? Očekávejte především instantní směsi, jejichž výhodou je rychlá příprava, která vám většinou nezabere více než 5 minut. Je však třeba počítat s tím, což je ostatně problém každé diety, že nabídka co se rozmanitosti produktů týče je poněkud omezenější. Užívat si ale můžete poměrně pestré množství příchutí a možné je narazit i na méně obvyklá jídla podle zásad keto stravování, jako je speciální pečivo či těstoviny.

Obecně se dá také říci, že na čím delší časové období balíček je, tím rozmanitější jídla nabízí. 

Běžně v keto balíčcích objevíte tyto typy jídel:

 • Koktejly
 • Polévky
 • Kaše
 • Tyčinky
 • Palačinky
 • Omelety

Méně často pak:

 • Pečivo
 • Hlavní jídla (bramboráky, houbové ragú apod.)
 • Pudink
 • Těstoviny

Nejlepší keto diety

Keto diet je na trhu velké množství. Rozhodl jsem se vám s výběrem trochu pomoci a sestavil srovnání těch nejlepších.  

 1. KetoMix
 2. KetoDiet
 3. Chia Shake
 4. KetoFit
 5. Prodietix
 6. It's my life
 7. MyKeto
 8. Mix&Slim

1) KetoMix recenze

Jedna z nejoblíbenějších keto diet se spoustou kladných recenzí

Kdy zvažovat KetoMix?

Dáte na zkušenosti ostatních a raději vždy volíte osvědčenou službu? Pak sáhněte po dietě KetoMix.

Některá jídla tu ale zakoupíte jen ve větším množství, například KetoFit umožňuje pořízení jídel i po jednom kusu. 

Proč jsem vybral KetoMix?

Protože KetoMix patří k nejznámějším firmám nabízejícím balíčky pro keto dietu. Její oblíbenost dokazují stovky pozitivních recenzí zákazníků a svůj vliv na tom má jistě i fakt, že na webových stránkách je celý proces hubnutí detailně popsaný a i nováčci se v celém procesu rychle zorientují.

V první řadě si zde vybíráte z dietních plánů, které jsou rozděleny podle stupně obezity do čtyř kategorií – lehká, střední, vyšší a velmi vysoká nadváha. K dispozici vám je i BMI kalkulačka, která vám pomůže kategorii určit. Na základě toho vám jsou pak nabídnuta konkrétní jídla vhodná pro váš typ.

Vybrat si samozřejmě můžete i oblíbené balíčky. Ty jsou k dispozici ve čtyřech variantách na dobu 1-4 týdnů. Nejlevnější, týdenní balíček, vychází na 1 390 Kč a obsahuje 35 porcí jídel. Jedna porce tedy vychází v průměru na 39,70 Kč. Pro srovnání, čtyřtýdenní varianta vás vyjde na 5 390 Kč a jedna porce tak stojí 38,50 Kč.

V závislosti na tom, jaký balíček si vyberete, v něm najdete koktejly, polévky, omelety, tyčinky, kaše či třeba i pudink nebo speciální těstoviny. Čím dražší balíček si zvolíte, tím pestřejší je výběr. Podle svých preferencí si můžete navolit i příchutě koktejlů. Zdarma ke každému typu získáte i manuál, šejkr a odměrku. 

Mezi nevýhodami pak můžu zmínit to, že spousta jídel jako kaše či polévky jsou k zakoupení jen v množství 10 kusů a více od jedné příchutě a není tak možné vyzkoušet například více druhů příchutí po jednom kusu.

Uživatelské recenze KetoMix

Jak jsem zjistil z recenzí na Googlu, zboží.cz nebo Heurece, tato dieta funguje. Mnozí s ní shodili i desítky kilo a nemohou si ji tak vynachválit. Líbí se jim i informace k jídlům a samotné dietě, které naučí o jídelníčku lépe přemýšlet. Další hodnotí příznivě i ceny a rychlost přípravy.

Někteří oceňují také chutnost jídel. Ale najdou se i tací, kteří ji naopak kritizují, což ale u keto diet není až tak neobvyklé. Některé komentáře také zmiňují, že by uvítaly možnost si složení ještě více přizpůsobit.  

VÝHODY

NEVÝHODY

2) KetoDiet recenze

Dieta s pestrou nabídkou jídel i příchutí

Kdy zvažovat KetoDiet?

Oceníte velký výběr produktů a příchutí nebo hledáte dietu s ochutnávkovým balíčkem? Je to KetoDiet.

Ačkoliv ceny patří do zlatého středu, může se stát, že budete hledat cenově ještě příznivější variantu. V tom případě nakoukněte k Chia Shake

Proč jsem vybral KetoDiet?

Protože česká značka KetoDiet také patří k těm známým, ověřeným a mezi zákazníky hojně oblíbeným společnostem. Svůj dietní plán si zde vybíráte, podobně jako u KetoMixu, podle míry nadváhy, a to z variant basic (nízká nadváha), medium (střední nadváha) a intense (vysoká nadváha). Liší se délkou trvání (3×2 až 3×4 týdny) a ke každému z plánů získáte brožuru, shaker i výživové poradenství zdarma.

Podle vybraného plánu si pak volíte konkrétní balíček pro jednotlivé fáze, respektive kroky. Nejlevnější variantou je dvoutýdenní balíček Basic 1. krok za cenu 2 797 Kč, kdy jedna porce vychází na téměř 40 Kč a nabízí i lehce omezenější výběr potravin. Nejdražší a také nejpestřejší variantou je pak čtyřtýdenní balíček Intense 1. krok za 5 092 Kč, kdy jedna porce vyjde na 36,40 Kč.

V nabídce je i ochutnávkový balíček na 3 dny s 15 porcemi, v němž najdete hned 15 rozličných produktů na vyzkoušenou a otestovat tak můžete i různé příchutě.

Uživatelské recenze KetoDiet

I v tomto případě jsem se vydal na Heureku nebo Facebook prozkoumat, co o dietě říkají ti, co ji vyzkoušeli. A co jsem se dozvěděl? Překvapivě velmi často je zmiňována chutnost jídel. To u keto diet nebývá úplně zvykem, navíc zde tento faktor zmiňují i ti, kteří už podobných diet vyzkoušeli více. Mnozí si dále pochvalují i servis a poskytnuté informace a především, celá řada zákazníků uvádí, že dieta funguje. 

Co se týče negativ, mnoho jsem jich nenašel a jsou spíše individuálního charakteru. Jedna ze zákaznic měla problém se záměnou zboží a delší dodací lhůtou, jinému kupujícímu se zdá cena příliš vysoká.  

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Chia Shake recenze

Společnost s poměrně nízkými cenami

Kdy zvažovat Chia Shake?

Je pro vás zásadní nízká cena? Těžko budete hledat lepší volbu, než je Chia Shake.

Pokud si však potrpíte na pestrý výběr příchutí, raději se poohlédněte u KetoDiet či KetoMix

Proč jsem vybral Chia Shake?

Protože e-shop Chia Shake není primárně zaměřen jen na ketodietu, ale na různé typy diet a zdravé či fitness stravování celkově. V nabídce tak můžete narazit i na produkty pro keto dietu nevhodné, stačí však najet přímo na tento druh diety a zobrazí se vám doporučené keto balíčky.

Ty jsou zde rozdělené podle délky trvání (1-4 týdny) a nevybíráte si tak podle své váhové kategorie. Cenově se balíčky pohybují velmi nízko, týdenní získáte za cenu 1 199 Kč (tedy 34 Kč za porci) a nejdražší, osmitýdenní, pak vychází 8 990 Kč (cena porce je zde dokonce 29 Kč). Ke každému balíčku získáte také dietní plán, shaker a dárek.

Velkou výhodou je zde i to, že si u spousty produktů můžete navolit příchutě podle sebe. Na druhou stranu je však třeba zmínit, že množství příchutí je zde ve srovnání například s KetoDiet či KetoMixem o něco omezenější. 

Uživatelské recenze Chia Shake

Spousta recenzí na Heurece, Facebooku nebo Googlu ukazuje, že i tato dieta je u zákazníků oblíbená. Lidé v hodnoceních uvádějí, že díky ní skutečně zhubli, někteří ale produkty využívají i jen příležitostně, například pouze v práci.

Co je zde trochu s otazníkem, je chuť, kterou někteří zákazníci kritizují. Podle jednoho z nich jídla voní příliš uměle. Dalším pak chutnají jen některé produkty a ostatní se snaží směňovat nebo prodat ostatním. Pokud jste vybíraví, je dobré brát tento faktor v potaz. 

VÝHODY

NEVÝHODY

4) KetoFit recenze

Dieta vytvořená speciálně pro ženy

Kdy zvažovat KetoFit?

Hledáte keto dietu navrženou na míru ženám? Pak je to KetoFit.

Pokud ale do této kategorie nepatříte, zvolte třeba KetoMix nebo KetoDiet, které jsou pro všechny. 

Proč jsem vybral KetoFit?

Protože produkty KetoFit jsou vyvinuté tak, aby svým složením co nejlépe vyhovovaly dámám. Můžete si být přitom jisti, že společnost ví, o čem mluví – jednotlivá jídla totiž vytvořili čeští odborníci na produkty pro vrcholové sportovce.

Zajímavý je KetoFit svou nabídkou balíčků. Pořídit si můžete klasickou dietu na 1 až 4 týdny za zvýhodněnou cenu, která se drží na podobné cenové hladině jako většina konkurenčních produktů. Týdenní dieta vyjde na 1 390 Kč a jedna porce tak na zhruba 38,60 Kč, nejdelší, čtyřtýdenní balíček zakoupíte za 4 899,70 Kč, přičemž za jednu porci tak v přepočtu zaplatíte sympatických 34,50 Kč.

U balíčků si podle svého volíte příchutě a také dárek. Vedle těchto klasických balíčků pak e-shop nabízí další výhodná balení, jako je set Výletník s jídly vhodnými na cesty nebo třeba zkušební balíček s několika produkty na ochutnání.

Nabídka obchodu sice není tak pestrá jako v některých výše zmíněných e-shopech, avšak mezi její výhody řadím fakt, že se zde dá pořídit spousta jídel i po jednom kusu, což není úplně běžné.

Uživatelské recenze KetoFit

V recenzích, které jsem desítky minut procházel na Googlu nebo Zboží.cz, jsem se dozvěděl mnohé. Některé zákazníky keto dieta mile překvapila svou chutí (i když našly se i výjimky potvrzující pravidlo). Další hlásí úspěchy při shazování kil, objevují se i pozitivní komentáře směrem k ceně. 

Kamenem úrazu je soudě podle hodnocení zákazníků komunikace. Některým kupujícím nebyly zodpovězeny dotazy, další nebyli spokojeni s chováním a ochotou některých pracovníků. 

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Prodietix recenze

Dietní balíček na míru, kde si jídla vybíráte sami

Proč jsem vybral Prodietix?

Trochu komplexnější pohled na keto dietu nabízí společnost Prodietix. Ta se snaží přizpůsobit co nejvíce konkrétním typům zákazníků. V sortimentu proto má celou řadu programů s různou dobou trvání a také počtem porcí na den, což není obvyklé.

Nejprve je třeba začít vyplněním jednoduché online kalkulačky, do níž zadáte základní údaje o své postavě, pohybu a spánku. Na základě toho vám pak bude doporučený konkrétní balíček S, M nebo L (především podle vaší tělesné konstituce) na určitý počet dnů. Program můžete zakoupit celý, nebo se rozhodnout jen pro některou z fází, na které je rozdělen. V následujícím kroku si vyberete dárky k nákupu a přejdete k sestavování jídelníčku, což je specifikum této společnosti a velké plus. Sami si totiž navolíte jídla, která preferujete, a jejich příchutě i množství. Jídelníček je pak ještě kontrolován výživovým poradcem. Tento krok však můžete přeskočit a nechat jej celý na Prodietixu.

Hlavní nevýhodou, kterou zmiňují i zákazníci, je vysoká cena. Například nejlevnější program, verze S na 15 dní, vás bude stát 2 257 Kč a cena jedné porce tak přesahuje 50 Kč. Nejdražší varianta L na 12 týdnů pak vychází na 18 585 Kč a rozpočítáno na porci jsme na 44,25 Kč, čímž se i tato varianta řadí k těm dražším.

VÝHODY

NEVÝHODY

6) It's my life recenze

Hubnutí v pěti krocích

Proč jsem vybral It's my life?

Pomocí BMI kalkulačky objevíte nejvhodnější dietní plán u české společnosti It’s my life a na výběr jsou varianty S-XXL. Každý plán se pak skládá z 5 kroků rozdělených do 5 týdnů, pomocí nichž byste měli dosáhnout vysněného zhubnutí. Ani zde nebudete jíst stále 5 jídel denně, ale podle kroků se množství snižuje a doplňuje vlastními jídly. Vše je na webu přehledně vysvětleno a znázorněno a snadno se tak v systému zorientujete.

Balíček určený pro první krok diety S stojí 1 649 Kč, čímž cena za porci dosahuje 47 Kč. O něco výhodněji je na tom pak balíček XXL, u nějž je první krok nabízen za cenu 4 549 Kč, což na jednu porci vychází 43,30 Kč.

Zajímavostí, kterou u tohoto obchodu možná oceníte, je i nabídka hlavních jídel, kdy si místo kaše nebo palačinek můžete dát proteinové ragú se žampiony či těstoviny Carbonara. Společnost si zároveň zakládá na vysoké kvalitě jídel, která neobsahují glutamáty, vysoké množství soli, umělá barviva či konzervanty.

VÝHODY

NEVÝHODY

7) MyKeto recenze

Český produkt s poradenskými centry

Proč jsem vybral MyKeto?

Další z českých společností je MyKeto. Podle míry nadváhy a také podle toho, jak moc chcete zhubnout, si zde vyberete jeden ze tří programů – Soft, Medium a Maxi. Všechny jsou rozděleny do 4 fází, ale liší se délkou svého trvání. S výběrem vám pomůže opět BMI kalkulačka, nebo se můžete obrátit na některé z poradenských center.

I tato společnost se chlubí kvalitou nabízených potravin, v nichž nenajdeme palmový olej, glutamáty, umělá barviva ani konzervanty, a i tady si můžete pochutnat na hlavních jídlech, jako jsou například bramboráčky. Nabídka však jinak není nijak zvlášť široká a u jednotlivých balíčků si nemůžete vybírat příchutě potravin.

Pokud jde o cenu, řadí se do střední relace. Za čtrnáctidenní balíček Soft zaplatíte 2 999 Kč, což vychází 47,60 Kč za porci. Nejdražší, pětitýdenní program Maxi Platinum pak přijde na 7 099 Kč a cena za porci je 46 Kč.

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Mix&Slim recenze

Chutná keto dieta s nízkou cenou

Proč jsem vybral Mix&Slim?

Cestou jednoduchého webu, kde však nenajdete například recepty či další informace, které uvádějí konkurenti, jde společnost Mix&Slim. O to přehlednější však nabídka je.

Varianty balíčků si zde nevybíráte podle váhy, ale pouze podle délky trvání diety, a to v rozmezí 1 až 4 týdnů. Příjemným překvapením jsou zde ceny, které se drží ve srovnání s konkurencí nízko. Už za 1 299 Kč si můžete pořídit týdenní balíček, kdy cena jedné porce činí jen 37 Kč. U čtyřtýdenního balíčků za 4 990 Kč je pak cena dokonce 34 Kč za porci. Příchutě si zde volíte podle chuti a získáte i shaker zdarma. Zákazníci pak vedle ceny často vyzdvihují i příjemnou chuť jídel.

Nevýhodou je menší pestrost co se nabídky jídel týče. U nejdéle trvajícího balíčku dostanete koktejly, kaše, omelety, palačinky a polévky, což se může po čase přejíst.

VÝHODY

NEVÝHODY

OSM tipů, jak vybrat dietní plán keto diety 

Sestavil jsem nejdůležitější body, které je dobré sledovat při výběru keto dietního plánu.

1) Složení balíčku

Čím pestřejší skladba vašeho nového jídelníčku bude, tím lépe pro vás. Jíst po celý týden například jen polévky a kaše, a to navíc třeba jen ve dvou příchutích, nezní úplně lákavě. Při výběru si tedy prostudujte složení a podívejte se, zda je možné si zvolit podle sebe alespoň příchutě, ne-li celá jídla.


2) Složení jídel

Složení potravin spousta z nás sleduje i u běžného jídla a nejinak by tomu mělo být i u keto diet. Některé komerční balíčky totiž mohou obsahovat látky, které vašemu tělu nijak neprospějí. Existuje už však řada výrobců, kteří si na správném složení zakládají a v jejichž jídlech nenajdete palmový olej, konzervanty, glutamáty či umělá barviva a nevhodná sladidla. Pozor si však dejte i na samotné sacharidy, které se mohou výjimečně objevovat také ve větším množství, než je pro keto dietu správné.


3) Jak moc si můžete vybírat?

Nechutná vám houbová polévka nebo vám kvůli alergii nevyhovují například oříškové příchutě? Jednotlivé společnosti se staví k možnosti výběru příchutí i samotných jídel různě. Pokud jste tedy vybíraví, raději se poohlédněte po těch, kde si vše můžete uzpůsobit svým chutím.

4) Kolik chcete zhubnout?

Některé balíčky jsou složené tak, aby odpovídaly určité tělesné stavbě člověka a množství kilogramů, které chce zhubnout. Pokud například trpíte opravdu velkou nadváhou, je dobré se podívat právě po specializovaných dietách pro tyto případy.


5) Délka diety

Balíčky se obvykle prodávají na určitý počet týdnů. Jednotýdenní diety jsou logicky nejlevnější, ale na celou keto dietu vám nevystačí a v přepočtu na jednotlivá jídla pak vycházejí levněji varianty delší, například čtyřtýdenní. Před nákupem tedy zvažte, zda chcete jen vyzkoušet keto jídla, či se skutečně pustit do celé diety a zhubnout.


6) Množství porcí

Ačkoliv může být u některých variant balíčků uvedené, že se jedná o variantu na několik týdnů, počet porcí tomu nemusí stoprocentně odpovídat a může se počítat například i s tím, že v pozdějších fázích přidáte i vlastní jídlo.


7) Zkušenosti

Až si vyberete společnost, která vám vyhovuje, nezapomeňte si projít i recenze ostatních dietářů. Můžete mezi nimi najít praktické tipy nebo třeba srovnání s dalšími podobnými typy diet.


8) Cena

Je jasné, že zajímat vás bude i cena. Ačkoliv se může zdát vysoká, když vezmete v potaz, že téměř úplně nahrazuje veškeré jídlo na celé týdny, zjistíte, že možná s touto dietou i ušetříte. Je však dobré si pozorně pročíst složení keto balíčků, obsažený počet porcí a gramáž.

Shrnutí: Podle čeho vybrat nejlepší keto dietu? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Odpovídá dieta vašemu cíli, tedy tomu, jak moc chcete zhubnout?ano
✅ Vyhovuje vám složením balíčku i jídel samotným?ano
✅ Je pro vás dostatečné množství porcí?ano
✅ Jsou s dietou spokojeni ostatní zákazníci?ano

Zásady při ketogenní dietě, aneb na co si dát pozor

Než se pustíte do hubnutí s keto dietou, je třeba vzít v potaz pár důležitých věcí. Co byste měli zvážit?

 • V první řadě je třeba si ověřit, zda nepatříte do některé ze skupin lidí, pro něž keto dieta není vůbec vhodná. Jak už jsem zmínil výše, jedná se především o těhotné a kojící ženy, diabetiky a celou řadu dalších lidí s nejrůznějšími typy onemocnění.
 • Dále je třeba věnovat velkou pozornost skladbě jídelníčku a správně jej sestavit tak, aby v něm nechyběla žádná důležitá složka. To může být především pro začátečníky velmi složité. Často hrozí například nedostatečný přísun vlákniny, takže určitě nezapomínejte na konzumaci zeleniny (avšak ne každý druh je vhodný), ořechů a semínek. Chybět může také vitamin B, draslík, hořčík a další stopové prvky.
 • Pozor si dejte i na skryté cukry, které po důkladném prostudování obalu můžete najít i v potravinách, kde byste je nečekali.
 • Samozřejmostí je i pití pouze neslazených nápojů a přísné vyhýbání se alkoholu.
 • Zpočátku počítejte s tím, že se může změna jídelníčku projevovat zvýšenou únavou, bolestí hlavy a dalšími příznaky “keto chřipky”, což může vést také k podrážděnosti a náladovosti.
 • Dalším běžným, avšak nepříliš příjemným projevem, jsou i častější návštěvy toalety, je tak dobré se připravit i na toto.

Keto jídelníček aneb co se může a nemůže jíst

Základem keto stravování je snížení množství sacharidů na nejvýše 50 g (ideálně však 20 g) denně. Bez toho se nenastartuje proces ketózy. Zvýšit pak musíte příjem bílkovin a tuků.

Zcela vynechat je tak nutné:

 • Med, cukr a běžné sladkosti
 • Potraviny s obsahem lepku (pečivo, těstoviny, cereálie…)
 • Bílou rýži
 • Brambory
 • Některé druhy zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice…)
 • Některé druhy ovoce (banány, mango, ananas, hroznové víno…)
 • Slazené nápoje
 • Alkohol

Naopak vhodné jsou tyto potraviny:

 • Maso včetně mořských plodů
 • Vejce
 • Ořechy a semínka
 • Některé druhy zeleniny (listová zelenina, avokádo, květák, brokolice…)
 • Sýry s vyšším obsahem tuku
 • Mléčné výrobky (plnotučný jogurt, zakysaná smetana…)
 • Oleje
 • Houby
 • Bylinky

Průběh keto diety

Ačkoliv někteří výrobci mohou uvádět jiný počet fází či délku jejich trvání a vždy tak záleží na konkrétním produktu, většina zdrojů dělí průběh keto diety do tří hlavních fází.

První fáze

První fáze se nazývá redukční, nebo také hubnoucí a dochází při ní k největšímu a nejrychlejšímu úbytku hmotnosti. Zároveň se jedná o fázi nejpřísnější, kdy byste měli konzumovat pouze keto potraviny doplněné o povolené druhy zeleniny. V této chvíli se v těle navozuje stav ketózy, s čímž se může pojit i výše zmíněná “keto chřipka”.

Tato fáze by měla trvat tak dlouho, dokud se vám nepodaří zhubnout alespoň polovinu kil, které jste si určili. Přesáhnout by však neměla 8 týdnů.


Druhá fáze

Ve druhé, stabilizační fázi, je možné přísný jídelníček doplnit jedním vlastním jídlem, samozřejmě nízkosacharidovým, rozšiřuje se i okruh povolených potravin. V této chvíli už kila nemizí tak rychle, ale přesto je tato fáze velmi důležitá, aby nedošlo k opětovnému nabrání váhy. Doba trvání by neměla překročit 2 týdny a je možné se případně vrátit i do fáze 1.


Třetí fáze

Třetí, poslední fáze, přichází ve chvíli, kdy jste dosáhli vysněné váhy a můžete se pomalu vracet k běžnému jídelníčku. Avšak pozor, stále je cílem nevrátit se ke starým návykům a jíst tak, aby nepřišel jojo efekt. To znamená, že můžete postupně zvyšovat podíl sacharidů ve stravě a přidat přílohy, ale stále se snažit jíst zdravě. Třetí fáze tak může trvat navždy, případně můžete začít s dietou znovu.

Keto dieta a cvičení

Cvičení pro efekt hubnutí při keto dietě není nutné, ale pokud jste na něj zvyklí, určitě v něm můžete pokračovat. V prvních fázích, kdy budete nejspíš pociťovat únavu a další neduhy, však buďte opatrní a pohyb raději omezte například na chůzi či protahování. V dalších fázích, jakmile se budete cítit lépe, už lze zařadit běžné cvičení. Někteří odborníci však radí se i tak vyhnout příliš intenzivním variantám a zvolené formě také přizpůsobit jídelníček.

Zkušenosti lidí s keto dietou

Když jsem se podrobněji podíval na zkušenosti reálných lidí,  zjistil jsem, že většina z nich je s keto dietami spokojená. A důvod je jednoduchý, na rozdíl od řady dalších diet totiž tato skutečně funguje, výsledky jdou vidět brzy a k tomu člověk nehladoví. Pravdou však je, že tak úplně “bez práce” to také není. Řada dietářů musela přetrpět první fázi spojenou s “keto chřipkou” a nemálo lidí také uvádí, že jídla v keto balíčcích nejsou nejchutnější a je třeba si na ně zvyknout. To může být trochu nepříjemné i v tom směru, že výběr jídel není nekonečně široký a jíte vlastně každý den velmi podobné produkty. Na druhou stranu se objevuje i nemálo těch, které chuť naopak příjemně překvapila.

Odpůrci, například z řad některých odborníků na stravování, pak upozorňují na možná rizika spojená s keto dietou. Radí věnovat velkou pozornost složení jídel, kdy některá mohou být plná soli, aromat či barviv. Varují také před jojo efektem, který může nastat poměrně snadno při návratu k běžným jídlům. V neposlední řadě pak zmiňují i fakt, že doposud chybí studie sledující dlouhodobý vliv tohoto typu diety na lidské tělo.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesním několik nejčastějších otázek, které padají na téma keto diety.

Přestože ve většině případů jsou pojmy proteinová a keto dieta považovány za synonyma, podle některých zdrojů mezi nimi rozdíl je. V obou případech se snižuje příjem sacharidů, ale u proteinové diety jsou pak bílkoviny doplňovány spíše nízkotučnými produkty. U keto diety bývá oproti tomu příjem tuků vyšší.

Zaměňovány bývají i pojmy low carb a keto dieta. Keto dieta je vlastně poddruhem low carb stravování, ale příjem sacharidů je zde omezen razantněji. U low carb diety také není nutné dosáhnout ketózy.

Kávu je možné během keto diety popíjet i nadále, odborníci však radí omezené množství např. dvou šálků denně. Zapomenout samozřejmě musíte na cukr, mléko však přidat můžete. Doslazení je pak možné pomocí stévie.

Nic jako “cheat day” není u keto diety možné. Její porušení totiž může znamenat přerušení procesu ketózy a vy tak jednoduše přestanete hubnout. Pár dní pak může trvat, než se do tohoto stavu opět vrátíte.

Keto dieta se drží několik týdnů a po nich byste měli přejít do “udržovací” fáze, kdy už jíte běžná jídla. Jojo efekt zde hrozí v případě, že se v této chvíli vrátíte k původnímu nezdravému stravování. Zapříčinit ho přitom může nejen složení jídelníčku, ale i nepravidelnost konzumace. Je tedy dobré se některých naučených zásad držet (například omezení alkoholu a sladkostí apod.), případně si nechat sestavit jídelníček od odborníka, abyste se právě opětovnému nabrání kil vyhnuli.

4.9/5 - (14 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

1 komentář u „TOP 8: Nejlepší keto diety 2024 – recenze, zkušenosti a jídelníček“

 1. Většinu diet z výše zmíněných jsem zkoušela a moc mi nesedly.. většinou teda spíš chuťově, ale ani účinky nebyly nijak zázračné.. je možné že je to individuální nebo existují nějaké proteinové diety, které by na mě mohly fungovat?

  Odpovědět

Napsat komentář