Let balonem cena 2024: Kolik stojí vyhlídkový let balonem?

Láká vás proletět se balonem a prohlédnout si svět z ptačí perspektivy? Přemýšlíte, jak takový let vůbec probíhá a kolik stojí? A kde si jej pořídit?

Let Balonem Cena

Vždy, když na obloze letí horkovzdušný balon, vám hlavou proběhne myšlenka, že takové dobrodružství byste chtěli zažít taky? To už dnes není žádný problém. Zážitek tohoto typu nabízí řada agentur, létá se prakticky odkudkoliv a v několika typech balonů. Nabízíme kompletní přehled toho, jak let balonem probíhá, jaká je cena, pro koho se zážitek (ne)hodí a i tipy, kde jej pořídit.

Jak let balonem probíhá? 

Celkový průběh letu balonem se může velmi lišit s ohledem na to, jakou podobu zážitku si zvolíte. Pokud vám nevadí přítomnost dalších cestujících v koši, stačí si zvolit klasický let a vybrat odletové místo (jsou jich desítky po celé ČR). Většinou se jedná o balony s kapacitou 5-24 osob. Alternativou jsou privátní lety, kdy poletíte pouze se svými blízkými a známými a pilotem, a vzlétnout můžete prakticky odkudkoliv, třeba i z vaší zahrady.

Letí se přibližně hodinu, vše se ale odvíjí od větru a dalších klimatických podmínek. Počítejte však s tím, že je nejprve potřeba balon připravit k letu, po letu je obvykle na programu slavnostní přípitek a balon se skládá. Tomu všemu můžete přihlížet i asistovat. Celý zážitek vám tak zabere 3 až 4 hodiny času. 

Během hodinového letu obvykle urazíte trasu 10 až 20 km dlouhou. Nedá se ale přesně určit, kam doletíte. Vždy ale na místě přistání čeká zástupce společnosti, který vás přepraví zpět na místo odletu.  

Jaká je cena letu balonem? 

Cena letu balonem za osobu se pohybuje zhruba od 3 500 Kč do 15 000 Kč. Odvíjí se především od toho, kolik osob v koši poletí. Platí jednoduché pravidlo, že čím větší koš, tím příznivější cena pro jednotlivé cestující. Cena sahající až k 15 000 Kč se pak týká privátních letů pro dva, kdy si připlácíte za soukromí. Vyšší cena v přepočtu na osobu se pak vztahuje ke speciálním zážitkům, kdy si kromě letu samotného vyzkoušíte i pilotování, nebo pokud odlétáte ze speciálního místa a podobně. 

Typy letu balonem 

Jak jsme už nastínili, variant letů balonem existuje více. Podívejte se, z jakých můžete vybírat.

  • Vyhlídkový let balonem

Nejběžnější a také cenově nejpříznivější variantou je klasický vyhlídkový let. Na výběr jsou desítky odletových míst, v koši budete i s dalšími lidmi. 

  • Privátní let balonem

Pokud slavíte výročí, chystáte rodinné překvapení nebo hledáte vhodný dárek, nabízí se privátní let balonem. V koši bude jen pilot a lidé, které do něj pozvete. Létat se dá prakticky odkudkoliv, cena je v tomto případě samozřejmě vyšší. 

  • Let speciálním balonem

Jestliže jste klasickým balonem už letěli nebo chcete zážitek trochu ozvláštnit, můžete využít možnost letět některým ze speciálních balonů. Nabízí se například historické balony, kdy se létá i v dobových kostýmech, nebo lety sportovními balony, kde si užijete svižnější pohyb ve vzduchu. 

  • Pilotování balonu

Akčnější variantou letu balonem je i zážitek zahrnující pilotování. Se vším budete hlavnímu pilotovi asistovat, takže zjistíte, jak se balon na let připravuje, upevníte hořáky, nastavíte navigaci a samozřejmě si zkusíte i řízení ve vzduchu a navádění na přistání. 

Kde lety balonem probíhají? 

Balony startují z desítek míst po celé republice. Ať už jste tedy z jakéhokoliv kraje, určitě najdete vhodné místo poblíž vašeho bydliště. U privátních letů pak můžete startovat prakticky odkudkoliv, třeba z vašeho pozemku, pokud splňuje základní podmínky, jako jsou dostatečné rozměry a volný prostor bez vysokých stromů nebo elektrického vedení. V nabídce agentur jsou pak i speciální lety nad Tatrami nebo Alpami, kde se startuje v zahraničí. 

Kdy je možné let balonem absolvovat? 

Hlavní sezóna letů balonem je od dubna do října, létat se však dá celoročně. Důležitá je přízeň počasí. Z toho důvodu se může stát, že vámi zvolený termín se bude posouvat. Abyste mohli vzlétnout k oblakům, nesmí pršet, sněžit, příliš foukat, nesmí hrozit bouřka. Zároveň je důležitá i dobrá viditelnost. Nejlepší termické podmínky bývají v ranních hodinách nebo před západem slunce, balony proto často vzlétají právě v těchto časech. Tedy především v letních měsících, v chladnějších částech roku se vzlétá okolo poledne.  

Věkem let balonem omezen není. Létat mohou i děti, a to za předpokladu, že jsou vyšší než 140 cm, což je výška koše. Létat můžete třeba do 100 let, pokud vám to zdravotní stav dovolí. 

Co je k letu balonem potřeba?

K letu balonem není potřeba žádné speciální vybavení. Ačkoliv se může zdát, že “tam nahoře” bude chladno, není tomu tak a teplota odpovídá té na zemi, může být dokonce o pár stupňů vyšší. Zvolte tedy stejné oblečení, jaké byste v daný den oblékli běžně, nejlépe něco pohodlného. Počítejte s tím, že celou dobu je nutné v balonu stát, proto se budou hodit i pohodlné boty. 

Pokud jde o zdravotní stav, nesmí létat těhotné ženy. Přistání balonu může být hodně divoké, nezřídka se koš převrhne a může se tak stát, že se trochu potlučete. Především pro starší osoby je tak na zvážení, zda by tuto situaci zvládly. Osoby vážící více než 130 kg pak musí počítat s příplatkem. 

Kde pořídit let balonem? 

Jste rozhodnutí, že let balonem je přesně tím zážitkem, který si vy nebo někdo z vašich blízkých musí dopřát? Přidáváme pár tipů, kde jej pořídit. 

Společnost Adrop patří k největším poskytovatelům zážitků u nás, funguje už více než 16 let. Uvítá vás velmi přehledným řazením na webu, vybírat lze podle kategorií, lokality, příležitosti i podle toho, pro koho je zážitek určen. Co se týče letů balonem, vybíráte z mnoha různých variant včetně originálních zážitků, jako je let historickým balonem nebo přelety Alp.  

Už od roku 2008 můžete nevšední dobrodružství zažívat díky zážitky.cz. Pyšní se bohatou a přehlednou nabídkou, a to platí i pro lety balonem. Narazit zde můžete i na několik exkluzivních zážitků, jako je například let s pilotováním.  

K ověřeným a oblíbeným společnostem s pestrou škálou zážitků patří i firmanazazitky.cz. Soustředí se i na takové, které jsou něčím výjimečné a exkluzivní. Co se týče letů balonem, zde je nabídka spíše klasičtější. Vybírat lze především z množství lokalit. 

Agentura esennce.cz si za své působení vysloužila nejen přízeň řady zákazníků, ale také několik ocenění. Pokud se podíváme na aktuální nabídku letů balonem, soustředí se především na širokou škálu lokalit. Narazíte zde ale i na některé zajímavé varianty, jako je například let s piknikem. 

PĚT tipů, jak vybrat let balonem 

Jaký ze vzdušných zážitků v koši pro vás bude tím pravým? Zamyslete se nad následujícími body.  

1) Zvažte míru adrenalinu

Let balonem patří k těm mírnějším, dobrodružství to ale bezpochyby je. A jeho míra závisí i na typu letu, který si vyberete. Pokud se trochu bojíte už samotné výšky, zvolte běžný vyhlídkový let. Jestliže byste si rádi užili adrenalinu více, skočte do sportovního balonu nebo se proleťte nad Tatrami či Alpami.


2) Sami, nebo ve společnosti?

Při běžném letu s vámi budou v koši cizí lidé. To mnohdy ničemu nevadí, pokud ale slavíte výročí nebo se chystáte k žádosti o ruku, oceníte soukromí. Privátní lety ve velkém koši pak mohou být i zajímavou formou oslavy nebo firemní akce. 


3) Seznamte se s omezeními

Let balonem není nijak zvlášť náročný, ale omezení tu existují. Nemohou létat těhotné ženy a osoby menší 140 cm. Celou dobu je také třeba stát, což nemusí každý zvládnout. A riziko hrozí i při přistání, při němž se může koš i převrátit. Než někomu darujete let jako dárek, zvažte, zda nebude nic z toho překážkou. 


4) Koření pro zkušenější

Chcete vzít do nebes někoho, kdo už klasický let zažil? Nebo jste to přímo vy? Pak si další letecký výlet trochu okořeňte. Zkuste si pilotování nebo se proleťte historickým balonem. 


5) Berte v potaz vyšší moc

Možná si den vzletu do výšin plánujete přímo na termín vašeho výročí nebo kulatých narozenin. Jenže pokud bude pršet, příliš foukat nebo bude nebe hrozit bouřkou, nikam se neletí. Neupínejte se proto raději na konkrétní den a počítejte s tím, že vám počasí může udělat čáru přes rozpočet. 

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma letů balonem.

Běžně trvá let zhruba hodinu, odvíjí se však také od rychlosti větru a dalších podmínek. Zakoupit si ale můžete i prodloužený let.

Děti letět balonem mohou, podmínkou je však výška alespoň 140 cm. Právě taková je výška koše a musí zkrátka z výšky něco vidět. 

To záleží na typu balonu i zážitku. Zakoupit si můžete privátní let pro dva, ale stejně tak existují i balony pro 24 pasažérů.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)