TOP 10: Nejlepší postele 2023 - recenze, diskuze a zkušenosti


Výběr redakce

Multifunkční řešení do malých prostor

Orientační cena: 19800 Kč


Luxusní vzhled

Elegantní provedení pro luxusní vzhled ložnice

Orientační cena: 14500 Kč


Netradiční design

Moderní klasika pro romantickou a útulnou ložnici

Orientační cena: 4400 Kč


Poměr cena/kvalita

Klasické jednolůžko v různých barevných provedeních

Orientační cena: 1900 Kč
Postele

Spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují naše fyzické a psychické zdraví a proto je velice důležitá jeho kvalita. Na té se velkou měrou podílí to, v jakém prostředí a na čem spíme. Důležité je odstranění rušivých vlivů a především výběr správné postele, která bude dostatečnou oporou pro rošt a matraci. Jaké jsou ty nejlepší postele a na co myslet při jejich výběru?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Při výběru postele se nejčastěji setkáte se čtyřmi materiály, případně jejich kombinacemi:

  • Laminát: Dřevotřísková nebo dřevovláknitá deska je lisovaná pod vysokým tlakem, slepená pryskyřicemi a potažená dekorativní vrstvou papíru (laminátu), jež je ošetřený melaminovou pryskyřicí. Veškeré materiály a lepidla používaná na výrobu laminátu pro účely nábytkářství by měla být zdravotně nezávadná. Laminát je pevný, snadno omyvatelný, odolný proti poškrábání a většině běžných chemikálií, nabízí se v široké škále vzorů a je cenově dostupný.
  • Masiv: Dřevo dodá jedinečný přírodní nádech a útulnost, je bytelné a trvanlivé – ideální na postel jsou tvrdá dřeva jako je dub, jasan, javor nebo buk. Nevhodný je smrk nebo borovice, které jsou měkké a snadno se poškodí. Nevýhodou masivu je vyšší cena, kompromisem tak může být postel z dýhy.
    Čalounění – textil: Je velice příjemný na dotek a skvěle izoluje od studených zdí, takže je ideální na postel s vysokým čelem, o které se lze pohodlně opřít. Na výběr je spousta různých typů látek a barev – nejlepší jsou ty s vysokým stupněm otěruvzdornosti. Nevýhodou je zachytávání prachu, roztočů a mikrobů, takže se příliš nehodí pro alergiky a astmatiky.
    Čalounění – eko kůže: Ekologická kůže je oproti kožence měkčí, nepraská, je odolná vůči chemikáliím a skvrnám a při kvalitním zpracování je od pravé kůže téměř k nerozeznání – a má nižší cenu. Ložnici dodá luxusní nádech a jedinečný vzhled.

Multifunkční řešení do malých prostor

Máte-li malý byt, ve kterém bojujete o každý centimetr, budete nadšeni z postele Fenix Vario, která v jednom kuse nábytku spojuje hned 3 funkce: postel, úložný prostor a sedačku. Bytelné provedení z tvrdého bukového dřeva zajistí dlouhou životnost, design je příjemný, takže bude slušet každému obýváku a rozkládání je snadné a jednoduché.

Rošty a úložný prostor jsou v ceně, matraci je nutné dokoupit – od stejného výrobce. Cena postele je vyšší, pokud však vezmeme v úvahu, že za ni dostanete postel i sedačku, je její výše naprosto v pořádku.

MateriálMasivní buk
KonstrukceRozkládací
Velikost206 × 186 cm (rozložená)
Doporučená nosnost120 kg
Úložný prostorANO, šuplíky

Orientační cena: 19 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní provedení pro luxusní vzhled ložnice

Vysoké čalouněné čelo s knoflíky dodá vaší ložnici luxusní nádech a zároveň je skvělou izolací od studené zdi a pohodlnou opěrkou pro večerní čtení. Bytelný rám je u větších rozměrů postele dodatečně vyztužen středovou lištou s nožkami, která zajistí dokonalé podepření roštu a matrace a zamezí rozvrzání postele. Proudění vzduchu, které je důležité pro větrání matrace, je zajištěno díky 4 cm vysokým nožičkám.

Postel se nabízí ve čtyřech různých velikostech a dodává se v demontovaném stavu. Montáž zvládnete sami během několika minut.

MateriálČalounění, tmavě šedá
KonstrukceKlasická
Velikost90 × 200 cm
 140 × 200 cm
 160 × 200 cm
 180 × 200 cm
Úložný prostorNE

Orientační cena: od 14 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Moderní klasika pro romantickou a útulnou ložnici

Preferujete-li osobitá řešení před strohým minimalismem a vaše ložnice má být oázou relaxu s romantickým nádechem, bude se vám líbit postel Nejby. Kombinace kovu a masivní třešně v provedení antik je nejen originální, ale také pevná a stabilní, čemuž napomáhá i středová nožička na vyztužení. V ceně postele je lamelový rošt, matraci je nutné dokoupit. Výška sedu bez matrace je 33 cm.

Postel se dodává v demontovaném stavu ve 3 baleních, montáž je velice jednoduchá a zvládne ji každý průměrně zručný muž či žena.

MateriálMasivní dřevo + kov
KonstrukceKlasická
Velikost180 × 200 cm
Úložný prostorNE
Doporučená nosnost180 kg

Orientační cena: 4 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasické jednolůžko v různých barevných provedeních

Jednolůžko ze zesíleného (tloušťka 26 mm) borovicového dřeva se svým neutrálním designem bude hodit do každého dětského pokoje či ložnice. Kromě borovice si můžete vybrat povrchovou úpravu olše, dub, ořech nebo bílá, které se provádí mořením, jež změní barvu ale zachová strukturu dřeva. V základu je postel bez roštu, dokoupit lze rošt prkenný, lamelový nebo polohovací. Nechcete-li se zabývat přemýšlením nad sladěním s dalším nábytkem, můžete si rovnou koupit noční stolek ve stejném designu. K dokoupení je také úložný prostor pod postel.Montáž je jednoduchá a zvládnete ji sami, pokud si netroufáte, je možné si za ni připlatit.

MateriálBorovice
KonstrukceKlasická
Velikost90 × 200 cm
Úložný prostorK dokoupení

Orientační cena: 1 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní ekologická kůže se snadnou údržbou

Ekologická kůže v bílé barvě vnese do vaší ložnice luxus, eleganci a pocit čistoty, který není pouze teoretický. V eko kůži se na rozdíl od látkového čalounění neusazuje prach a nedrží roztoči, mikroby a bakterie, je tak vhodným řešením pro alergiky nebo astmatiky. Eko kůže je prodyšná, měkká a odolná a v čistotě se udržuje velice snadno – stačí ji otřít vlhkým hadříkem. Bez obav se tak můžete pohodlně opřít o její zvýšené čelo a začíst se do oblíbené knížky. Postel je vyztužená středovou nožkou a dodává se včetně roštu. Montáž zvládnete sami během pár minut.

MateriálEko kůže, bílá
KonstrukceKlasická
Velikost160 × 200 cm
Úložný prostorNE
Doporučená nosnost240 kg

Orientační cena: 7 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Minimalistické řešení s nastavitelnou výškou

Jednoduchá, odolná, stabilní a snadno udržovatelná, tak by se dala charakterizovat postel Mamut. Minimalistický design v čistě bílé barvě nebo v bílém dubu se bude hodit do každého dětského pokoje nebo ložnice. Stabilitu zajišťuje použitý materiál – 32 mm silná laminátová deska a středová podpěra (u širších rozměrů). Materiál nabízí také snadnou údržbu a odolnost vůči vlhkosti, světlu, chemikáliím a nárazům.

Velice šikovná je možnost nastavení roštu do dvou poloh, takže se postel snadno přizpůsobí různým výškám matrace. Vybrat si můžete z pěti různých velikostí postele od jednolůžka až po komfortní manželskou postel šířky 180 cm.

MateriálLaminát
KonstrukceKlasická
Velikost90 × 200 cm
 120 × 200 cm
 140 × 200 cm
 160 × 200 cm
 180 × 200 cm

Orientační cena: od 6 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zvýšená boxspring konstrukce pro pohodlné vstávání

Trpíte-li častými bolestmi zad v oblasti beder, potřebujete nejen kvalitní postel, rošt a matraci, ale také postel, ze které se dobře vstává. Přesně takovou postelí je ta s boxspring konstrukcí, která je vyšší než standardní postele s rámem. Po přidání matrace (a ideálně také topperu) se dostáváte na celkovou výšku 60 až 70 cm, což je výška, jež je ideální pro pohodlné vstávání při bolestech zad.

Co se týče designu postele, můžete se těšit na velice elegantní vzhled, který bude ozdobou vaší ložnice. Na výběr je od jednolůžek vhodných do dětského pokoje až po prostornou manželskou postel. Všechny velikosti mají zvýšené čelo, které nabízí pohodlné opření a izolaci od studených zdí.

MateriálČalounění, světle šedá
KonstrukceBoxspring
Velikost90 × 200 cm
 120 × 200 cm
 140 × 200 cm
 160 × 200 cm
 180 × 200 cm
Úložný prostorNE

Orientační cena: od 15 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tvrdé bukové dřevo s širokými možnostmi barevného provedení

Buk patří mezi tvrdé dřeviny a tak se postel z něj může pochlubit dlouhou trvanlivostí, pevností, stabilitou a oproti měkčím dřevinám také větší odolností vůči nárazům.

Kromě pevnosti se postel Elisa vyznačuje také jednoduchým neutrálním designem, ke kterému snadno doladíte další vybavení dětského pokoje či ložnice. Vybrat si můžete z povrchu ošetřeného směsí vosků a olejů, jež zachovávají přírodní bukový vzhled, nebo si postel nechat namořit do 10 různých odstínů.

Postel se dodává v demontovaném stavu bez roštu a matrace. Za příplatek je možné zajistit montáž nebo dokoupit úložný prostor.

MateriálBuk
KonstrukceKlasická
Velikost80 × 200 cm
 90 × 200 cm
 120 × 200 cm
 140 × 200 cm
 160 × 200 cm
 180 × 200 cm
Úložný prostorK dokoupení
Doporučená nosnost150 kg

Orientační cena: od 9 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dřevěná klasika v moderní podobě s nastavitelnou výškou roštu

Bytelná postel z bukového masivu tloušťky 25 mm v tradičním designu zaujme nejen širokým výběrem velikostí, ale především možností nastavit rošt do 4 různých výšek. Díky tomu je za prvé univerzální základnou pro různé typy matrací, za druhé lze postel nastavit dle potřeb uživatele, například nižší pro menší děti, vyšší pro ty, kterým se hůře vstává. Nejspodnější poloha je od země 27,5 cm, nejvyšší 35 cm.

Potřebujete-li prodlouženou délku postele, je možná výroba atypu délky 210 nebo 220 cm, pokud chcete větší šířku, lze objednat 200 cm širokou postel. Dokoupit můžete také úložný prostor a noční stolky ve stejném designu.

Při výběru povrchové úpravy je na výběr z laku nebo oleje a pokud by vám nevyhovoval odstín buku, je možné postel namořit na 3 další odstíny.

MateriálBuk
KonstrukceKlasická
Velikost80 × 190/200 cm
 90 × 190/200 cm
 100 × 190/200 cm
 120 × 190/200 cm
 140 × 190/200 cm
 160 × 190/200 cm
 180 × 190/200 cm
Úložný prostorK dokoupení

Orientační cena: od 10 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přírodní design v oblíbeném odstínu dubu

Postel Marika v jednoduchém designu a oblíbené barvě dubu se skvěle hodí do každé moderní ložnice nebo dětského pokoje. Vyrobena je z laminátu tloušťky 18 a 36 mm, jež je opatřen odolnými ABS hranami, které ho chrání před poškozením a vlhkostí. Rošt, který je nutné dokoupit, je nastavitelný a snadno ho přizpůsobíte každé matraci (není v ceně). Konstrukce na vysokých nohách zajišťuje dokonalé proudění vzduchu, které je nutné pro sušení matrace a zdravý spánek.

MateriálLaminát
KonstrukceKlasická
Velikost90 × 200 cm
 160 × 200 cm
 180 × 200 cm
Úložný prostorNE
Doporučená nosnost150 kg

Orientační cena: od 6 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat postel

1) Údržba materiálu a zdravotní parametry

Výběr vhodného materiálu vám může ušetřit spoustu starostí s úklidem i zdravotními problémy. Pokud jste například alergici nebo astmatici, je nevhodná čalouněná postel, ve které se drží prach, roztoči a bakterie, máte-li kočku či psa, kteří s vámi spí v posteli, čalounění mít můžete, ale musíte počítat s častějším vysáváním chlupů – nebo pořídit postel z laminátu, který snadno otřete vlhkým hadříkem. Laminát je zároveň nejodolnější vůči zvířecím drápkům.


2) Výška pro pohodlné vstávání

Nejen pro starší osoby, ale i pro ty, kteří trpí bolestmi zad, je vhodné zvolit vyšší postel, ze které se dobře vstává. K tomu je ideální boxspring postel, jejíž výška se pohybuje mezi 60 – 70 cm.


3) Dostatečná velikost pro komfortní spánek

Kdo má menší ložnici, musí sáhnout po posteli o velikosti 160 × 200 cm, která je minimem pro pohodlné spaní ve dvou. Pokud však máte více místa, zvolte postel 180 × 200 cm, jež umožní velice komfortní spánek oběma partnerům. Spí-li s vámi často děti či zvířata, hodí se postel šířky 200 cm, nabídka těchto velikostí je však omezenější. Vyšším osobám se vyplatí připlatit za prodlouženou délku 210 nebo 220 cm.


4) Vysoké čelo, nezbytnost pro čtenáře

Pokud v posteli rádi čtete nebo v ní trávíte více času (například při nemoci), je ideální postel s vysokým čelem, které izoluje od zdi a můžete se o něj pohodlně opřít.


5) Úložný prostor na peřiny či sezónní oblečení

Nejen v malých bytech se hodí úložný prostor navíc. Ten pod postelí dokáže pojmout i objemnější věci jako jsou peřiny nebo zimní bundy. Při výběru dejte pozor na způsob otevírání – šuplíky jsou praktické, pro vysunutí jim ale nesmí nic překážet.


6) Kvalitní provedení spojů zajistí pevnost a stabilitu

Kvalitní postel by měla mít horizontální i vertikální spoje. Ty zabrání pohybu, zamezí rozvrzání a zajistí, aby postel správně podpírala rošt a matraci.


7) Příjemný design zlepšuje kvalitu spánku

Pro kvalitní spánek je důležité harmonické prostředí, které je příjemné na pohled. Nejlepší atmosféru vytváří dřevo či laminát v dřevěném dekoru, bílá barva, která navozuje pocit čistoty nebo látky a ekokůže v neutrálních odstínech jako je krémová, taupe, světle a tmavě šedá, hnědá nebo béžová. Nejméně vhodné jsou křiklavé odstíny červené, fialové, zelené nebo žluté barvy.

Často kladené otázky

Klasická postel má rám, do kterého se vkládá rošt a matrace, celková výška postele se pohybuje mezi 40 – 50 cm. Základem boxspring postele je pružinový box na který se položí matrace s taštičkovými pružinami a vrchní matrace (topper). Celková výška boxspring postele je 60 – 70 cm.

Čalouněnou postel je třeba pravidelně vysávat, při čemž nezapomínejte ani na škvíry a záhyby. V případě nehod, například polití, tekutinu ihned odsajte přiložením papírové utěrky. Povrch nikdy nedrhněte. Je-li poškození většího rozsahu, nechte postel raději vyčistit specializovanou firmou.

Eko kůže je nenasákavá a tak ji v případě nehod stačí otřít vlhkým hadříkem – stejně tak při pravidelné údržbě. Pro zvýšení trvanlivosti postel naimpregnujte přípravkem určeným na ekologickou kůži. U laminátu je údržba stejně jednoduchá s jediným rozdílem – impregnace není nutná.

Stejně jako u eko kůže a laminátu vlhkým hadříkem. V závislosti na povrchové úpravě a doporučení výrobce je její vzhled možné obnovit ošetřením speciálními oleji.

Jelikož se postel, rošt a matrace kupují zvlášť a zároveň jsou jejich rozměry unifikované tak, aby do sebe pasovaly, není při výměně matrace nutné kupovat novou postel – za předpokladu, že je v dobré kondici a dokáže poskytnout matraci a roštu dostatečnou oporu.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)