Nejlepší poptávkové portály 2024 - recenze, zkušenosti [zadat poptávku]

Poptavkove Portaly

Potřebujete pomoci se stěhováním, hledáte schopného elektrikáře nebo se chystáte na menší přestavbu a sami si na to netroufáte? Pokud mezi svými známými nemáte nikoho, kdo by se úkolu ujal, nejspíš by vás čekalo dlouhé hledání na internetu a oslovování náhodných firem. Díky poptávkovým portálům to však není potřeba a naopak si vybíráte z nabídek, které vám přijdou pohodlně na e-mail.

Poptávkové portály sdružují firmy a živnostníky z různých oborů a propojují je s potenciálními klienty, kteří naopak jejich služby hledají. Vám jako zákazníkům umožňují zadat do systému poptávku, kde popíšete, s čím potřebujete pomoci, někdy také očekávanou cenu a termín dodání. Na základě vašeho “inzerátu” se vám začnou ozývat se svými nabídkami firmy a řemeslníci. Vy si tak můžete vybírat podle jejich hodnocení, nabídnuté ceny či rychlosti, jakou jsou schopni váš požadavek splnit.

Firma s velmi kladnými recenzemi uživatelů

Server Poptavej.cz má velmi pestrý záběr. Zaměřuje se na nejrůznější obory, a to od dopravy a logistiky přes klasické řemeslné práce až po textil či potravinářství. Ať už tedy potřebujete cokoliv, je velká šance, že vám pomůže právě tento portál.

Co se týče zadání poptávky, nic zvláštního zde nečekejte, vše je jednoduché, snadné a rychlé. Do formuláře zadáte svůj požadavek, případně se můžete poradit na telefonní lince, kdyby vám bylo cokoliv nejasné. Jakmile je vaše poptávka schválena, rozešle se všem registrovaným firmám, které požadavku odpovídají oborově i lokalitou. Můžete zde tedy získat spoustu nabídek.

Čím tento portál vyniká, je množství kladných hodnocení zákazníků na Googlu i Seznamu, kdy chválí rychlost obdržených nabídek a většina uživatelů je spokojena i se samotným zpracováním svých zakázak.

VÝHODY

NEVÝHODY

Portál s dobrou kontrolou zaslaných nabídek

Na první pohled mohou stránky Nejremeslnici.cz působit lehce nepřehledně, ale pokud si je poctivě projdete, objevíte spoustu zajímavých a užitečných věcí. Po zadání poptávky (zdarma) vás mohou oslovit do několika dnů až 4 firmy. Může se to zdát jako malý počet, ale dáno je to i tím, že portál už předem možné dodavatele selektuje. Vybírá pro vás ty nejrelevantnější nabídky na základě svých dat a upřednostňují tak nejlepší dodavatele. Naopak špatným firmám ani neumožní vás kontaktovat.

Mezi nabídkami pak můžete vybírat podle referencí a vodítkem může být i Kozlova pečeť poctivosti, vlastní hodnocení tohoto portálu, které značí výborně odvedenou práci s pomyslnou třešničkou na dortu.

Pokud si nejste jisti, jaká cena odpovídá vašemu požadavku, může vás nasměrovat orientační ceník na webu. Zde jsou uvedeny ceny zakázek podle zaměření i místa provedení. Potěší i blog s radami a tipy.

Zajímavá je i možnost ověřit si vybranou firmu přímo na webu a využít můžete i černé listiny, kde jsou uvedeny problematičtí řemeslníci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký poptávkový systém napříč nejrůznějšími obory

Portál ePoptavka.cz se zaměřuje na opravdu velké množství oborů. Vedle těch běžných, jako jsou truhlářské práce, elektroinstalace či stavebnictví, tu můžete poptat třeba výrobu kartonových krabic, dodání nejrůznějších druhů potravin, tiskařské práce, ale třeba i sportovní náčiní nebo ubytování. Zkrátka pro každého něco.

Fungování je standardní. Svou poptávku můžete vložit zdarma a co nejvýstižněji v ní popíšete požadovanou službu. O tom, zda je váš popis dostatečný, vás informuje i škála u formuláře, která hodnotí obsažnost textu. Pomoci si můžete i předchystanými šablonami, díky nimž nezapomenete na důležité parametry, které by měl váš text obsahovat. Po rozeslání vám na e-mail dorazí seznam firem, kterým byla vaše poptávka rozeslána, což může být velmi užitečné a nebývá to úplně běžné.

VÝHODY

NEVÝHODY

Sympatický web s garancí odborníků

Velmi přehlednými a jednoduchými webovými stránkami vás uvítá Trhpoptavek.cz. I ten se zaměřuje na spoustu různých oborů, které navíc najdete přehledně rozdělené podle jednotlivých kategorií, což značně usnadňuje i zadání poptávky. Najít tu tak můžete dodavatele služeb ze sekce stavebnictví, dopravy, ale zadat sem lze třeba i poptávku brigády.

Ani v tomto případě vás zadání poptávky nebude nic stát a první nabídky můžete očekávat už do jednoho dne. Tento portál se na webu pyšní garancí odborníků, takže by vám měly dorazit jen hodnotné nabídky od prověřených a osvědčených firem. Portál navíc spolupracuje i se serverem KatalogRemesel.cz, takže může nabídnout opravdu velké množství kontaktů.

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký a populární portál fungující mnoho let

Moderní, přehledný a sympatický web najdete u AAApoptavka.cz. Fungují už od roku 2006, takže patří k těm úspěšným a oblíbeným portálům. I zde se setkáte s velmi zajímavou nabídkou dodavatelů z nejrůznějších oborů, a tak je tu velká šance, že najdete to, co hledáte, ať už je to dodavatel pro firmu nebo člověk na opravu pračky.

Zadání poptávky je jednoduché a k tomu, abyste na nic nezapomněli, vám pomůže “nápověda”, která vás celým procesem provede. Poté by vám měly brzy dorazit první nabídky od prověřených firem. Přestože je do jisté míry kontroluje portál sám, radí vybraného dodavatele prověřit i po vlastní ose.

Ačkoliv na server AAApoptavka.cz najdeme na internetu poměrně velké množství kladných recenzí, najdou se mezi nimi i ty méně pochvalné. Někteří uživatelé nebyli spokojeni s nabídkami, které obdrželi. Stěžovali si například na jejich velmi nízký počet nebo na to, že přicházeli z úplně jiných koutů republiky.

VÝHODY

NEVÝHODY

DNA test původu s přehlednými výsledky

Dalším poptávkovým portálem na stejné bázi je služba Firmyzarohem.cz. Web je sice jednoduchý a není problém se v něm vyznat, ale je ve srovnání s konkurencí poněkud skoupý na informace. Nenajdeme tu například přehled oborů, v nichž je možné dodavatele shánět, což může být pro hledání poněkud nepraktické. Stejně tak tu chybí i trochu detailnější informace pro uživatele týkající se například rad, jak si mezi nabídkami vybrat tu nejlepší.

Celý proces ale jinak funguje velmi podobně, jako u ostatních poptávkových serverů. Svou poptávku zadáte zdarma, upřesníte její popis, lokalitu, termín a přidáte své kontaktní údaje. Pak už jen čekáte na nabídky a porovnáváte. První by měly přijít, podle údajů na webu, už do několika hodin.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak s poptávkovým portálem pracovat

Následující sekce poradí, jak s poptávkovými portály nejlépe pracovat.

1) Popište poptávku co nejlépe

Základem úspěchu v podobě získání relevantních nabídek od kvalitních firem je pečlivé a co nejpodrobnější popsání toho, co očekáváte. Vaše poptávka by měla obsahovat co možná nejvíce údajů, aby ji firmy mohly dobře zhodnotit a nacenit. Přidat můžete třeba i fotografie, které vaše požadavky co nejlépe představí.


2) Vybírejte pečlivě

Jakmile vám na e-mail začnou chodit nabídky, začíná vaše malé “výběrové řízení”. V něm se můžete orientovat podle nabízené ceny, termínu i podle hodnocení dané firmy. Zde si dejte pozor například na nabídky s podezřele nízkou cenou. Dívejte se také na to, jak kvalitně je nabídka zpracovaná, zda je srozumitelná a vystupování firmy či živnostníka profesionální.


3) Projděte si reference

Tím se dostáváme k dalšímu podstatnému bodu a také výhodě poptávkových portálů, což jsou uvedené reference. Pokud má dodavatel spoustu kladných recenzí, nejspíš pracuje kvalitně. Pokud má recenzí málo, může to být ukazatel i toho, že je na serveru relativně nový a není nutné jej jen kvůli tomu odmítnout. Negativní recenze by vás však měly varovat. Pozornost věnujte i obsahu recenzí. Někomu jde o pečlivost a precizní provedení, jiní lidé se dívají na cenu, někdo upřednostňuje rychlost.


4) Nespoléhejte se jen na recenze

Přestože poptávkové portály firmy většinou prověřují, není v jejich silách to dělat průběžně. Firmu si tak prověřte raději sami, a to třeba v obchodním rejstříku. Zásadní je zjistit, zda se nenachází v úpadku. Díky tomu ale uvidíte i to, jak dlouho se na poli podnikání pohybuje, což může také leccos napovědět.


5) Požadujte smlouvu či doklad

Přestože se zdá, že jde jen o formalitu, kvalitní firma by vám vždy měla vystavit fakturu či doklad o zaplacení. Nejen, že se jedná o projev solidního jednání, ale hodit se vám bude i v případě reklamace.

PĚT důvodů, proč používat poptávkové portály

Možná se ptáte, v čem jsou vlastně výhody poptávkových portálů oproti běžnému kontaktování na přímo. Zde přinášíme několik důvodů, proč zadat poptávku smysl má.

1) Ušetříte čas

Jednou z největších výhod je úspora času. Pokud vhodného dodavatele nemáte mezi svými známými, nejspíš byste strávili hodiny obvoláváním potenciálních firem a řemeslníků, a to s nejistým výsledkem. Takto k vám nabídky dorazí samy a vy si jen vyberete tu nejvýhodnější.


2) Ušetříte peníze

Na poptávkových portálech je konkurence velká a po vaší zakázce touží spousta dodavatelů. Proto se nemusíte bát, že by ceny zde byly přemrštěné. Naopak právě díky konkurenci můžete výrazně ušetřit.


3) Najdete prověřené firmy

I pokud na internetu objevíte firmu ve svém okolí, která by vaši poptávku mohla zrealizovat, nejspíš budete vstupovat do neprobádaných vod a doufat, že se jedná o spolehlivou společnost. Většina poptávkových portálů však firmy i řemeslníky prověřuje a některé dokonce zveřejňují černou listinu těch, na něž je lepší dát si pozor.


4) Uvidíte recenze ostatních

Zkušenosti ostatních jsou většinou důležitým faktorem při výběru prakticky čehokoliv, služby nevyjímaje. Poptávkové portály hodnocení a recenze ostatních zákazníků zveřejňují a vy se tak můžete orientovat podle toho, jak pozitivní jsou a také podle jejich počtu.


5) Získáte kontakty do budoucna

Pokud na těchto portálech najdete kvalitního řemeslníka, nemusíte jeho služeb využít jen pro jednorázovou akci. Možná zjistíte, že zvládne i vyrobit skříň na zakázku, vyměnit obklady či jiné úkony, které se vám mohou hodit.

Kdy poptávkové portály nepoužívat?

Ne vždy však má smysl poptávku zadávat. V jakých případech? Následující sekce odpoví…

1) Nabídky nejsou podle vašich představ

Protože firmy na těchto portálech vědí, že jejich nabídka bude pravděpodobně jednou z desítek dalších, může se někdy stát, že ji trochu odbydou. Vaši e-mailovou schránku tak mohou (v krajním případě) zaplnit nesrozumitelné, příliš univerzální či neprofesionálně vyhlížející odpovědi, které vás nejspíš příliš neosloví. V tom případě je možná lepší poohlédnout se jinde, kde budete s vystupováním firem spokojenější.


2) Nevíte přesně, co chcete

Nad úpravami ve svém domě zatím spíše přemýšlíte, nevíte přesně, jak by měly vypadat a nejste si jisti ani rozsahem. Pokud je to váš případ, ještě nejspíš nenadešel ten správný čas pro to, abyste na poptávkový server vložili poptávku. Ta by totiž měla být co nejpřesnější, jedině tak získáte odpovídající nabídky. Ideální je tedy mít požadavky jasně a přehledně sestavené a promyšlené.


3) Máte velmi specifický požadavek

Protipólem k neupřesněné poptávce je extrémně specifický a nezvyklý požadavek. V tom případě vám sice poptávkový server pomoci teoreticky může, ale nejspíš dostanete jen velmi málo nabídek, nebo dokonce žádnou. Je tak možné, že ztratíte čas čekáním na odpověď, která ani nepřijde.


4) Máte ověřeného známého

Máte v okruhu svých známých šikovného řemeslníka nebo firmu, která se zabývá tím, co zrovna potřebujete? Možná vás láká představa, že na poptávkovém serveru seženete někoho ještě levněji. Jenže to se nemusí povést a navíc nemáte takový přehled o kvalitách levnějšího dodavatele.

Výhody a nevýhody pro řemeslníky a firmy

Pokud podnikáte a hledáte nové klienty, mohou pro vás být poptávkové portály dobrým řešením. Spoustu práce udělají za vás a budou vám zasílat poptávky, které odpovídají vašemu zaměření i místu působení. Vy pak už jen v případě zájmu kontaktujete poptávajícího a domluvíte se na podrobnostech. V tom spočívá hlavní výhoda podobných portálů.

Nevýhoda je pak nasnadě – nebude to zadarmo. Poptávkovým portálům platí firmy či živnostníci provizi, ať už z realizované zakázky nebo formou kreditu za zpřístupnění kontaktních údajů poptávajících. Dalším negativem je pak vysoká konkurence podobně zaměřených firem.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma zadávání poptávek na poptávkových portálech.

Zadání poptávky nabízí všechny námi recenzované portály zcela zdarma. Vy jako zákazník tak platíte pouze vybrané firmě za odvedenou práci.

Firmy i živnostníky registrované na těchto serverech prověřují většinou už samotné portály. Velmi doporučovaným krokem je pak i náhled do obchodního rejstříku. O firmě toho ale mnoho prozradí i samotná zaslaná nabídka a také reference ostatních uživatelů (podoba, množství apod.).

Některé servery se zaměřují spíše na řemeslníky, ale jiné nabízejí opravdu široké portfolio služeb. Najít zde můžete třeba i zaměstnání, dodavatele určitého druhu potravin, využít můžete IT i dopravní služby a podobně.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.7/5 - (18 votes)