TOP 13: Nejlepší únikové hry v Praze v roce 2024

Chystáte se na únikovou hru nebo byste ji rádi darovali příteli? Chcete originální oslavu narozenin nebo skvělý teambuilding? Přečtěte si náš seznam nejlepších únikových her v Praze.


Výběr redakce

Klasika v ponorce

Orientační cena: od 2 740 Kč


Hororová hra

Jedna z nejlepších hororových her na světě

Orientační cena: od 2 690 Kč


Únikovka pro dva

Změřte síly mezi nebožtíky

Orientační cena: 800 Kč


Nejdelší únikovka v Praze

Příběh na prvním místě

Orientační cena: od 1 799 Kč

Unikove Hry Praha

Únikové hry táhnou. Potrápí mozkové závity. Procvičí vaše logické myšlení. Utuží kolektiv. Přinesou společné zážitky. V neposlední řadě ale únikové hry prostě baví. Hlavně mladí lidé jim poslední dobou propadli. Ale taková úniková hra není úplně levná záležitost. Vyplatí se proto pečlivě vybírat. Naštěstí jsme tady my. Přinášíme recenzi nejlepších únikovek v Praze a nabízíme také pár tipů, jak hry vybírat. Nakonec zodpovíme také vaše nejčastější dotazy.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Úkolem skupiny nebo jednotlivce v únikové hře je uniknout –⁠ dostat se ven z místnosti. U her, které se odehrávají venku, tento prvek odpadá, ale zůstávají veškeré další principy. V únikových hrách na doma unikáte pouze z místnosti, kterou si se spoluhráči představujete. V klasických hrách jste opravdu zamčeni v pokoji, ze kterého se dostanete, až když vyřešíte všechny hádanky. Nebojte, obsluha vaše počínání neustále sleduje na monitoru a pustí vás ven, kdyby se někomu udělalo nevolno. Ale principem hry je v určitém čase vyřešit všechny úkoly, rébusy a hádanky, přičemž poslední vede ke klíči nebo kódu od dveří místnosti. Cílem hry je samozřejmě zvládnout vše co nejrychleji.

Hry se dělí dle základních mechanismů na dva typy. Buď postupujete lineárně od úkolu k úkolu, nebo můžete řešit úkoly v libovolném pořadí. První typ je jednoznačně těžší, protože dokud nevyřešíte jeden úkol, nedostanete indicii k dalšímu. Celý tým tak musí přispívat k hledání a řešení jednoho úkolu. Při druhém typu únikovky máte vyřešit určitý počet úkolů, které vás až dohromady zavedou ke klíči nebo kódu od dveří. V týmu tak můžete rozdělit síly a když se zaseknete, vezmete prostě jiný úkol a k tomu prvnímu se vrátíte později. Tento typ je tedy o poznání snadnější.

Únikové hry dělíme podle toho, kde a jak je můžeme provozovat. 

  • Klasické (v místnosti)

Klasický typ únikových her spočívá v tom, že jste zavřeni v místnosti a musíte se z ní dostat ven. Pod “místností” si ale nemusíte představovat jen jeden pokoj. Často to bývá celá série místností nebo dokonce chodeb podle rozsahu hry.

  • Venkovní

Venkovní únikové hry vykročily do prostoru a odehrávají se kdekoliv. Většinou máte všechna data ve své mobilní aplikaci. Výhodou je, že tyto hry nemusíte nijak rezervovat a hrát může neomezený počet lidí. Bývají také levnější, protože provozovatel má oproti klasickým hrám minimální náklady. Nevýhodou je, že se konají venku. Počasí tak může hatit plány. Často při nich nachodíte hodně kilometrů. S trochou rezervy se dá taková venkovní únikovka přirovnat ke klasické táborové bojovce.

  • Na doma

Únikové hry na doma se prodávají jako hry deskové. Jsou vlastně takovým rozsáhlejším hlavolamem. Dostanete krabici s několika hrami a časovač. Není to jen nějaká vědomostní deskovka. U dobré domácí únikovky se skutečně přenesete do prostoru, přestože sedíte kolem stolu. Nevýhodou takových únikovek je, že si je koupíte a zahrajete jen jednou. Výrobci ale prodávají i různá rozšíření a doplňky. Nejnověji také některé společnosti dovezou k vám domů mnohem komplexnější únikovku a u vás doma se o vás starají, jako byste přijeli k nim.

  • Ve virtuální realitě

Hitem poslední doby jsou únikové hry ve virtuální realitě. U dané společnosti si objednáte hru, kurýr vám přiveze brýle pro virtuální realitu a vy prostě ve svém obýváku hrajete. Vše ostatní pak probíhá stejně jako u klasické únikovky. Prostě jste uvnitř místnosti, i když její zdi jsou virtuální. Jinou variantu představují společnosti, které nabízí hry ve virtuální realitě u nich v místnosti.

Klasika v ponorce

Hra Tajuplný ostrov se odehrává v kajutě kapitána ponorky. Přenesete se do románů Julese Vernea a zároveň se budete cítit jako Indiana Jones, který řeší archeologickou záhadu. Hráči hodnotí hru jako středně těžkou, takže si ji bez problému mohou zkusit i začátečníci. Ve všech aspektech získává hra skvělé hodnocení – ve vystavění atmosféry, v samotných hlavolamech i v péči personálu. Společnost MindMaze, která hru pořádá, se také drží na špičce hodnocení českých i zahraničních klientů.

Orientační cena: od 2 740 Kč

Jedna z nejlepších hororových her na světě

Únikové hry můžeme také dělit na strašidelné a nestrašidelné. Někde nás čeká pouze tajemná atmosféra, někdy nám běhá mráz po zádech. Ty nejdrsnější hororové únikovky obsahují ve svých popisech, že nedoporučují hru slabším povahám. Čekají vás lekačky a křik váš vlastní i vašich spoluhráčů. Přesně taková je hra Poltergeist společnosti The Chamber. Společnost se zaměřuje na strašidelné únikovky a spolu s filmovými kulisáky je přivedla k dokonalosti. Recenzenti si chválí především nadstandardně propracované kulisy a hádanky. Tvůrci mysleli na každý detail. To spolu s dokonalou atmosférou způsobí, že se do hry opravdu ponoříte a zapomenete, že je to jen hra. Což s ohledem na charakter hry může citlivějším osobám skutečně přinést noční můry. Pokud ale takové zážitky vyhledáváte, směle do toho. Recenze hru velmi chválí.

Orientační cena: od 2 690 Kč

Změřte síly mezi nebožtíky

Úniková hra Márnice od společnosti Endorfin World patří k jedněm z mála, kdy hrajete sám za sebe. Je tedy koncipována pro jednoho hráče. Ale přijděte tam ve dvou, budete totiž hrát proti sobě. Soutěžíte o to, kdo se ze své márnice dostane jako první pomocí řešení rébusů. Hra se vyznačuje mrazivou atmosférou. Recenzenti ji hodnotí většinou pozitivně, i když někdy si stěžují, že chybí propracovaný příběh. Jedná se o krátkou hru, tedy do 30 minut. Dle hodnocení patří k těm středně těžkým.

Orientační cena: 800 Kč

Příběh na prvním místě

Společnost Padlock sází především na propracovaný příběh, který řešitele hry skutečně vtáhne do děje. Nutno říct, že zákazníci to oceňují, protože hry z této dílny se opakovaně umísťují na prvních místech republikových žebříčků. Hra Mise #53 z vás udělá detektiva, příběh je promakaný do nejmenšího detailu. Obtížnost hry hodnotí klienti jako střední a rekord úniku z místnosti se pohybuje kolem tři čtvrtě hodinky. Lze tak bez nadsázky říct, že tato úniková hra se hodí pro začátečníky i pokročilé.

Orientační cena: od 1 799 Kč

V realitě, nebo ve virtuálu?

Úniková hra V mysli vraha se odehrává ve virtuální realitě. Ale unikátní na ní je, že právě ta virtuální realita tvoří zásadní součást příběhu. Stáváte se totiž detektivy, kteří si pro vyřešení případu musí nasadit brýle a ponořit se do mysli zločince. Samotnou hru hodnotí zákazníci jako poměrně snadnou. Celkově ale společnost Torch VR dostává od recenzentů jen ty nejlepší známky. Hodnotí ji jako nejlepší zážitek ve virtuální realitě v Praze. Zážitek se podle hodnocení hodí pro všechny, nejen pro příznivce únikových her. Protože právě virtuální prostředí klienty většinou naprosto nadchlo.

Orientační cena: od 1 580 Kč

Dokonale hrající obsluha

Únikové hry společnosti Strach pod Prahou se vyznačují tím, že když vás obsluha uvádí do místnosti, nevíte, kdy končí recepce a kdy začíná hra. V průběhu hry se tak musíte rozpomínat, co že vám to obsluha říkala, protože to vlastně nakonec hraje roli při řešení hádanek. Ať už zvolíte kteroukoliv ze dvou her, které společnost nabízí, neprohloupíte. Hra Pražský řezník patří k těm strašidelným. Zákazníci si chválí pohlcující atmosféru a propracované hádanky. Vyzdvihují originální rekvizity. Negativní komentáře se téměř nevyskytují. Ale čím lepší hororová únikovka, tím víc platí, že slabší povahy by se do ní pouštět neměly.

Orientační cena: od 1 700 Kč

Technologická symfonie

Hra Galactic Pioneers od společnosti MindMaze sází na propojení logiky a moderních technologií. Při hře sedíte v kokpitu vesmírné lodi a hrajete si s technikou. Nekonečné množství světýlek a tlačítek, která reagují na to, jak řešíte otázky. Hra získává od hodnotitelů plný počet za atmosféru a personál, samotné hádanky někdy mají nižší počet bodů než plný. Ale zato si recenzenti chvílí originalitu. Obtížnost řešitelé staví vysoko, hra se hodí pro zkušené hráče. Ti také právě onu originalitu ocení nejvíc.

Orientační cena: od 2 090 Kč

Překvapivé a osvěžující

Společnost Coderoom vsadila na inovace a nové herní principy. To na svých stránkách slibuje, a to také podle recenzí přináší. Klienti si chválí, že hlavolamy, které zde řeší, jdou skutečně jiným směrem. Když totiž člověk projde už několika únikovými hrami, jeho mozek dokáže úkoly řešit rychleji. Logické zásady se totiž opakují. Ale právě ve společnosti Coderoom zacházejí trochu dál. Hra Tajemná laboratoř je hodnocena jako středně obtížná a hodí se především pro ty, kteří už mají něco nahráno. Obsahuje také hororové prvky.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Jak se dělala demokracie?

Hra Doupě revoluce se snaží přinést úplně jiný druh příběhu. Žádné záhady, duchové a tajemné laboratoře. Zde se ponoříte do nedávné historie a budete mít za úkol plánovat listopadový převrat. Nesmí vám ho ale překazit agent StB. Hra Doupě revoluce je na trhu poměrně krátce, má tedy málo recenzí. Je hodnocena jako obtížnější, tedy pro pokročilejší řešitele. Řešitelé si u společnosti TrapCatch, která hru pořádá, pochvalují především atmosféru a skvělý a přátelský personál.

Orientační cena: od 999 Kč

Dostanete se ven, nebo se utopíte?

Úniková hra Titanik vás vrátí do roku 1912, do dne, kdy se legendární parník srazil s ledovcovou krou. Vaším úkolem je do hodiny se dostat ven, než loď klesne ke dnu. Hráči hodnotí hlavolamy jako středně těžké, tedy vhodné i pro začátečníky. V recenzích si chválí hlavně to, že hra opravdu nutí k týmové spolupráci, proto se hra hodí pro teambuildingy. Přímo v budově se také nachází bar se skvělými nápoji, proto se hra hodí jako místo pro oslavu nebo právě teambuilding.

Orientační cena: od 1 699 Kč

Česká klasika

Chcete svým zahraničním přátelům ukázat, na jakých záhadách jste vyrostli? Vezměte je na únikovou hru Ježek v kleci. Hra společnosti s příznačným názvem Tajemství hlavolamu získává od hodnotitelů vytrvale nejvyšší známky za atmosféru, personál i kvalitu hádanek. A jako Rychlé šípy, také parta kamarádů, která úkoly řeší, se musí naučit spolupracovat.

Orientační cena: od 1 450 Kč

Nejlepší únikovka na doma

Pokud máte prostor o rozloze alespoň 15–20 m2, můžete si nechat únikovku dovézt domů. Se všemi rekvizitami a herními mechanismy a hrát může až 13 hráčů. Personál přijede k vám a bude se vám až 2,5 hodiny věnovat. Samotná hra by vám neměla zabrat víc než 90 min. Tým vám ale dá instruktáž, vše zapojí, zdokumentuje a také po hře zodpoví všechny vaše dotazy. Není od věci, že tým ze společnosti vše poté uklidí. Samotnou obsluhu si hráči velmi chválí.

Orientační cena: 9 740 Kč

To nejlepší pro fanoušky

Milujete Hvězdné války? Máte partu kamarádů, se kterou vedete drsné spory o tom, v jakém pořadí na filmy koukat? Potom vás tato únikovka nadchne. Dokonalé kulisy a propracovaný příběh vás přenesou do světa Star Wars. Hra je perfektní pro nadšence. Také ostatní recenzenti si ji chválí, především originální rekvizity. Ovšem starší recenze si občas stěžují, že funkčnost některých prvků měla ještě mouchy. To je ale problém většiny nových her.

Orientační cena: 1 599 Kč

ČTYŘI tipy, jak vybrat únikovou hru

Nevybrali jste si z našeho seznamu? Nevadí, máme pro vás tipy, které napoví, na jakou únikovku se vydat.

1) Vyberte obtížnost podle svých zkušeností.

Základem je nevybrat hru ani moc lehkou, ani moc těžkou. Přečtěte si odhad obtížnosti od recenzentů i od samotného provozovatele. Pokud už máte nějaké hry za sebou, volte hru těžší. Jinak sáhněte po obtížnosti pro začátečníky.


2) Promyslete počet hráčů

Při výběru únikovky zohledněte i to, kolik vás bude hrát. Většina her je určena pro 3 a více hráčů a platí, že víc hlav víc ví. Ale existují i varianty pro dvojice. 


3) Neopomeňte rezervaci.

Dobré únikové hry bývají zarezervovány hodně dlouho dopředu. Termín si zamluvte včas.


4) Dejte pozor na horory

Pokud plánujete návštěvu strašidelné únikové hry, ujistěte se, že to bude vyhovovat všem účastníkům akce. Protože některé hororové hry dokáží být opravdu drsné.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma únikových her.

Únikové hry jsou obecně stavěny tak, že nemusíte k jejich řešení mít nějaké speciální znalosti. Vše funguje na základě logického myšlení.

Ano i ne. Pokud byste potřebovali z místnosti z jakéhokoliv důvodu odejít, personál by měl být k dispozici.

Game master by vás měl celou dobu na skryté kameře sledovat. Předem vám určí počet nápověd a systém, jak ho můžete kontaktovat, když budete mít technické nebo jiné problémy. Často také personál sleduje vaše počínání a upozorní vás, pokud se příliš plácáte ve slepé uličce.

Pokud ke splnění úkolů potřebujete nějaké dovednosti, společnost to v popisu jasně uvádí. Některé hry nejsou vhodné pro osoby s pohybovým omezením. Hry lekací, hororové nebo ve virtuální realitě zase často nejsou vhodné pro osoby s mentálními obtížemi nebo s epilepsií. Na stránkách to tvůrci většinou uvádí, ale nejlépe uděláte, když se předem zeptáte. Ale obecně lze říci, že většina her nevyžaduje žádnou fyzickou připravenost.

Záleží na povaze hry a na intenzitě vaší klaustrofobie. Nemusí vám dělat dobře hry pod zemí nebo ve virtuální realitě, které přináší opravdu intenzivní zážitek. Běžné hry v pokoji vám nemusí dělat problém, protože víte, že kdykoliv můžete odejít. Ale to budete muset posoudit sami.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)