Nejlepší vyhledávače letenek 2023 - tipy na levné letenky

Vyhledavace Letenek

Plánujete vyrazit za hranice a přemýšlíte, kde najít ty nejlevnější letenky? Podívejte se na naše srovnání vyhledávačů letenek. Nabízí tipy na ty nejlepší a zároveň poradí, pro jaké cestovatele či regiony je který z nich ideální.

Vyhledávače letenek zobrazují nabídky od nejrůznějších leteckých společností. Nejedná se tedy o aerolinky a v některých případech ani prodejce letenek. Řadí však lety podle vašich preferencí tak, abyste snadno našli ten, který nejvíce vyhovuje vašim požadavkům, ať už chcete nejnižší cenu, vysoký komfort nebo hledáte odlet v pevně daném termínu.

Český startup se skvělým algoritmem vyhledávání

Když se řekne vyhledávač letenek, spoustu z nás jako první napadne právě Kiwi. Jedná se o velmi známý český startup a velkou předností jsou velmi přehledné a moderní webové stránky, na nichž je radost lety vyhledávat. A to i v případě, že nevíte, kam se vlastně chcete vypravit, stačí do políčka “kam” zadat “kamkoli”, nebo třeba jen určitý kontinent či vyhledávat na interaktivní mapě.

Mnozí oceňují, že při vyhledávání letů Kiwi kombinuje nejrůznější aerolinky a nabízí tak skutečně nejlevnější možnost (byť s přestupy).

A teď k těm méně příjemným věcem. Zákazníci si poměrně často ve fórech stěžují na nepříjemný a neproškolený zákaznický servis. Výrazný podíl na tom však mohou mít tisíce žádostí o vrácení peněz z důvodu pandemie.

VÝHODY

NEVÝHODY

Perfektní platforma pro flexibilní cestovatele nejen po Evropě

Je možné, že narazíte i na levnější letenky, než nabízí Skyscanner, přesto patří právě tato společnost u cestovatelů k těm nejoblíbenějším. Je přehledná, nabízí velké množství různých filtrů (vyfiltrovat si můžete například lety s nižšími emisemi CO2) a její velkou předností je flexibilní vyhledávání, kdy vám nezáleží na konkrétní destinaci nebo naopak daném termínu. V tom případě vám nabídne cenově velmi lákavé možnosti. Stejně tak bývá velmi oceňovaná při vyhledávání letenek především po Evropě.

Co se týče negativ, buďte obezřetní při samotném nákupu letenek. Ten se totiž provádí na jiných stránkách, kam vás Skyscanner odkáže, a je dobré si jejich důvěryhodnost raději ověřit. Pozor si dejte i na to, abyste vyhledávali na české doméně, na té s koncovkou .com bude cena pravděpodobně vyšší. Není také úplně nejlepší volbou pro last-minute letenky.

VÝHODY

NEVÝHODY

Vyhledávač se zajímavými akčními nabídkami

Už od roku 2006 prodává levné letenky více než 800 leteckých společností portál Pelikan.cz. Na první pohled potěší příjemným a přehledným uživatelským rozhraním a snadným vyhledáváním, v němž nechybí možnost klouzavého odletu v rozmezí několika dní. Co zde však postrádáme, je flexibilita i co se týče cílové destinace, pokud zatím nevíte, kam chcete vyrazit. Tento nedostatek však kompenzuje bohatá a zajímavá nabídka akčních letenek přímo na hlavní stránce, kde vidíte místo odletu a příletu, cenu, a po rozkliknutí i ceny v jednotlivých dnech.

V poslední době se ale na tento vyhledávač objevila celá řada negativních recenzí. Některé upozorňují na to, že při zrušení letu se sice dočkáte vrácení peněz za letenky, ale už ne za nejrůznější manipulační poplatky, které se mohou pohybovat i v řádu stokorun. Někteří se však nedočkali ani peněz za letenky, ani vystavení voucheru sloužícího jako kompenzace. Těmto kritikám však čelí z důvodu pandemie řada společností.

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený portál s řadou slev a zajímavých služeb

Mapa akčních letenek, speciální nabídky, velké množství leteckých společností včetně lowcostových či přímý prodej letenek, nic z toho nechybí na webu Studentagency. Samotné vyhledávání má trochu jinou strukturu než bývá u konkurence běžné, ale na přehlednosti či intuitivnosti to nic neubírá. Nadšené cestovatele zřejmě potěší flexibilní odlet i výběr destinace čistě podle ceny letenky. Hodit se mohou také další služby, které SA nabízí, jako slevy pro studenty či letenky pro skupiny.

V čem zde vyhledávání trochu pokulhává, je množství filtrů, které je v tomto případě spíše základní.

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba pro nerozhodnuté s řadou last-minute nabídek 

Pokud jste ochotni letět kamkoliv a kdykoliv, potěší vás i vyhledávání na serveru Letuska.cz. Nabízí totiž spoustu levných letů pro flexibilní cestovatele a stejně tak i řadu akčních a last-minute nabídek. Webové stránky společnosti jsou jednoduché a přehledné, stejně tak i samotné vyhledávání. V tomto případě však někomu mohou chybět některé užitečné filtry, které najdeme u konkurence. Letenky si kupujete přímo na webu společnosti, což může ušetřit čas i starosti.

Přestože zde narazíme na spoustu zajímavých nabídek, některé recenze upozorňují, že Letuška nepatří k vyhledávačům s těmi nejlepšími cenami.

VÝHODY

NEVÝHODY

Užitečná platforma (nejen) pro vyhledávání last-minute letenek

Za jeden z nejlepších vyhledávačů mezinárodních letů, a speciálně pak last-minute letenek, je považován portál Momondo. Nabízí totiž i služby méně známých regionálních aerolinek. I zde můžete vyhledávat podle nejrůznějších požadavků a vybrat si tak lze třeba jen lety s wifi připojením nebo s kratším časem mezipřistání. Užitečné může být i okamžité zobrazení vývoje ceny letenek do vámi zvolené destinace podle měsíců. Stejně tak vás stránky potěší, pokud nevíte, kam vyrazit. Ukáže vám mapu s cenami letenek u jednotlivých měst.

Pokud si vyberete daný let, přesměruje vás Momondo na stránky, kde si letenky můžete zakoupit. Ty mohou být v jiném jazyce než v češtině a také se často jedná o neznámé společnosti, které je lepší si prověřit.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jeden z nejvariabilnějších vyhledávačů letenek vůbec

Jestliže zavítáte na stránky AZair.cz, nenechte se odradit ne zrovna sympatickým a moderním designem, nejspíš byste se totiž ochudili o opravdu jedinečné nabídky, především pro evropské lety. Nejenže zde můžete narazit na akce, na které jinde nenarazíte, ale možnosti vyhledávání jsou zde téměř nedostižné. A to především v případech, kdy nemáte pevně stanovenou destinaci. Vyhledávání “kamkoliv” sice nabízí i jiné společnosti, ale zde si můžete parametry nastavit kompletně na míru, ať už co se týče preferovaných odletových a příletových dní, přesné doby dovolené a podobně. V tomto ohledu je u cestovatelů skutečně jedničkou.

Vedle nepříliš povedeného designu pak můžeme jako negativum uvést fakt, že zde letenky nekoupíte přímo, ale jste přesměrování na stránky jiných společností.

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký počet filtrů & zajímavé balíčky

Na vyhledávači Kayak uživatelé oceňují pestrou šíři filtrů, pomocí nichž můžete své vyhledávání co nejlépe přizpůsobit svým potřebám. Vyfiltrujete si tu let podle preferované doby odletu, můžete z vyhledávání odstranit red-eyes lety, kdy odlétáte v noci a přistáváte ráno, a mnoho dalšího. Stejně tak je tento portál velmi oblíbený u těch, kteří hledají celé balíčky pro svůj pobyt a spolu s letenkou si rovnou rezervují i ubytování nebo zařizují půjčení auta. Užitečný je také ukazatel předpokládaného vývoje ceny, který vám poradí, zda koupit letenku teď, nebo raději počkat. Uživatelé si jej chválí i pro hledání asijských letů.

Jako negativum zde můžeme uvést trochu méně přehledné vyhledávání s větším počtem reklam a také to, že stránky nejsou v češtině. Pro nákup letenek vás také portál přesměruje na jiné weby a je opět třeba si ověřit jejich důvěryhodnost.

VÝHODY

NEVÝHODY

Rychlé vyhledávání bez reklam

Velkou přehlednost a čistotu webu chválí uživatelé u Google Flights. Tento vyhledávač vás neobtěžuje reklamami a celé pojetí je uživatelsky velmi přívětivé. Samotné zobrazení letů je trochu jiné než u většiny dalších webů, ale orientace je i tak snadná. I zde vidíte pohyb ceny v čase a průměrnou cenu letenky do dané destinace. Stejně tak i tady můžete nechat políčko cílové destinace prázdné a vyhledávat podle aktuálních cen na mapě. Google Flights vás také upozorní na to, kdy je lepší koupit letenky s přestupem samostatně. Vyzdvihována je také rychlost vyhledávání, která je podle některých vůbec nejvyšší.

Stejně jako řada dalších vyhledávačů neprodává Google Flights letenky přímo, ale přesměruje vás k prodejci, kterého je lepší si pomocí recenzí na internetu prověřit.

VÝHODY

NEVÝHODY

Sympatický vyhledávač se standardními funkcemi

Další možností, kde můžete narazit na výhodné letenky do celého světa, je portál Letenky.cz. Zaujme sympatickým a přehledným pojetím webu, nechybí zde aktuální nabídka akčních letů ani mapa letenek a zvolit si zde dokonce můžete vyhledávání podle cíle cesty, kterým mohou být památky, nákupy, příroda, sport či moře. Bonusem je, že si letenky zakoupíte přímo na webu.

Množství filtrů i další funkce při vyhledávání jsou zde však standardní a ničím speciálním nás v tomto ohledu server nepřekvapí.

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠESTNÁCT tipů, jak koupit levné letenky 

Projděte si naše rady a tipy, které vám pomohou odhalit ty nejzajímavější a nejvýhodnější nabídky.

1) Sledujte weby s akčními letenkami

Na jedinečné akce, ale i ceny vzniklé chybami aerolinek můžete narazit na internetových stránkách specializujících se na levné lety. Zde je přehled několika nejoblíbenějších:

  • Nejrychlejsiletenky.cz – aplikace, která vás upozorní na nové akční letenky, funguje zdarma i v placené verzi
  • Cestujlevne.cz – nabídka akčních letenek a spousta tipů od dalších cestovatelů 
  • Cestolino.cz – výhodné nabídky i s recenzemi a věrnostním klubem
  • Cestolet.cz – portál plný akčních letenek i užitečných tipů
  • Honzovyletenky.cz – oblíbený web se skvělou poradnou
  • SecretFlying.com – web upozorňující na levné lety i ceny způsobené chybou
  • DollarFlightClub.com – zaregistrujte se zdarma a získávejte upozornění na lety z vámi vybraných letišť
  • Scottscheapflights.com – nechte si bezplatně zasílat upozornění na zajímavé lety nebo najděte ještě výhodnější nabídky v tarifu premium

2) Létejte v nejlevnější dny

Podle řady zdrojů jsou nejvhodnějšími dny pro odlety úterý, středa a sobota, kdy bývají letenky nejlevnější. Naopak dražší jsou víkendy a pátky. Stejně tak se setkáte s daleko vyššími cenami během prázdnin a také svátků, především těch vánočních. 


3) Nakupujte včas

Nákupy dopředu se vyplatí. Letenky proto nakupujte se zhruba sedmitýdenním předstihem, podle nedávných vývojů cen by mělo být právě toto rozmezí ideální. Podle některých informací je v tomto ohledu také výhodné nakupovat letenky v lednu a nejlépe také pozdě večer nebo naopak brzy ráno.


4) Zapněte notifikace

Většina vyhledávačů nabízí možnost zapnutí notifikací, které vás ihned upozorní na výhodnější cenu letenky do vaší destinace. 


5) Stáhněte si aplikace

Mobilní aplikace jsou už pro řadu vyhledávačů samozřejmostí a aby nalákaly uživatele k jejich stažení, nabízejí v nich často unikátní nabídky. 


6) Sledujte newslettery

Spoustu slev můžete objevit také v newsletterech daných vyhledávačů či leteckých společností, proto se vyplatí se k jejich odběru přihlásit. 


7) Buďte flexibilní

Pokud nejste při odletu vázáni na fixní datum, nebo je vám dokonce jedno, kam se vydáte, máte daleko větší šanci narazit na skutečné “skvosty” co se akčních cen týče. 


8) Anonymní okno

Už se vám stalo, že jste sledovali ceny letenek a ty během následujících dní vzrostly? Zkuste si je znovu vyhledat v anonymním okně, může se jednat o oblíbený trik společností.. 


9) Ušetřete za zavazadlo

Často lze narazit na levnou letenku, kterou ale prodraží odbavené zavazadlo. Zkuste se zamyslet, zda byste výlet nezvládli pouze s příručním zavazadlem, které je často v ceně letenky. 


10) Hledejte i okolní letiště

Zadáváte do vyhledávání vždy největší či nejbližší letiště? Zkuste to jinak a zahrňte do vyhledávání i ty menší a třeba trochu vzdálenější. Na skvělé lety můžete narazit například z Katovic nebo Bratislavy. 


11) Nekomfortní časy

Lidé neradi létají například velmi časně ráno, kdy musí příliš brzy vstávat. Proto lety v tuto hodinu bývají daleko výhodnější. Podobně bývají cenově příznivější lety v době oběda či večeře. 


12) Mimo sezónu

Hlavní turistická sezóna se v různých částech světa liší, ale letenky v tyto termíny bývají nejdražší téměř vždy. Stojí tedy za zvážení, zda nevyrazit na výlet například těsně před nebo naopak po hlavní sezóně. 


13) Nelétejte vždy přímo

Je to sice trochu méně komfortní, ale i lety s přestupem vám mohou leccos ušetřit. Čím delší prodleva mezi lety je, tím také může být úspora vyšší. 


14) Lokální nízkonákladovky

Ne vždy udělají vyhledávače veškerou práci za vás. Některé například nenabízí lety od místních malých aerolinek, které však mohou být výrazně levnější. Zkuste si udělat i svůj vlastní průzkum. 


15) Nakupujte navazující lety zvlášť

Pokud vás čeká dlouhý let s přestupem, zkuste se podívat, zda se vám nevyplatí pořídit si letenky každou zvlášť, často tak můžete ušetřit hned několik procent. 


16) Projděte více vyhledávačů

I když si jeden vyhledávač letenek oblíbíte více než jiný, vždy jich zkuste projít před nákupem více. Budete tak mít větší jistotu, že jste narazili na skutečně nejlevnější variantu.

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma vyhledávačů letenek.

Některé z námi recenzovaných vyhledávačů zároveň letenky prodávají, jiné vás odkáží na další stránky, kde si letenky můžete pořídit. Je možné, že tyto stránky budou v jiném jazyce nebo se bude cena mírně lišit. Je také dobré si vždy prodejce předem prověřit, například prostřednictvím recenzí dalších uživatelů.

Na tuto otázku nejde jednoznačně odpovědět. Každý z nich má oproti konkurenci určité výhody, avšak co se týče cen, je vždy nejlepší projít si hned několik vyhledávačů a sumy za letenky porovnat. Dívejte se také na poplatky, které se váží ke zprostředkování prodeje.

Pokud nastanou jakékoliv komplikace, obraťte se na prodejce letenek a řešte celou věc s ním, případně můžete kontaktovat i samotnou leteckou společnost.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.7/5 - (15 votes)