Nejlepší vyhledávače letenek 2024 – tipy na levné letenky

Shrnutí: Zlatou radou, jak najít skutečně nejlevnější letenku, je prozkoumat nabídky co největšího počtu leteckých společností, a to přesně dělají vyhledávače letenek. O žádném se nedá říct, že je nejlepší, takže se jich při hledání nebojte vyzkoušet více. Orientovat se můžete i podle toho, kam letíte a jak moc jste při cestě flexibilní. Zde jsou mé oblíbené tipy:

 • Jako výběr redakce jsem označil Kiwi.com, kde se vám levné letenky budou hledat pohodlně a intuitivně.
 • Oblíbenou volbou především pro lety po Evropě je Skyscanner.cz.
 • Spoustu akčních letů nabízí Pelikan.cz.
 • Za zvážení stojí také Studentagency.cz.

A co dalšího jsem si pro vás připravil? Podívám se blíže i na spoustu dalších vyhledávačů a především vám prozradím kupu tipů, jak najít ty nejvýhodnější letenky. 


Výběr redakce

Kdy vybrat Kiwi.com?

Nevíte, kam se vlastně chcete vydat, nebo hledáte nejlevnější letenku přes půl zeměkoule? Zkuste to u Kiwi.com.


Oblíbená volba

Kdy vybrat Skyscanner.cz?

Chystáte se na prázdniny v Evropě a plánujete cestu s dostatečným předstihem? Možná ty nejvýhodnější letenky najdete právě tady.


Spousta akčních nabídek

Kdy vybrat Pelikan.cz?

Vyhlížíte last-minute letenky a netrváte na konkrétním termínu? Prozkoumejte nabídku Pelikan.cz.


Další na zvážení

Studentagency.cz

Kdy vybrat Studentagency.cz?

Hledáte lety pro skupiny nebo studentské slevy? U Studentagency.cz byste na ně mohli narazit.

 
Vyhledavace Letenek

Plánujete vyrazit za hranice a přemýšlíte, kde najít ty nejlevnější letenky? Podívejte se na mé srovnání vyhledávačů letenek. Nabízí tipy na ty nejlepší a zároveň poradí, pro jaké cestovatele či regiony je který z nich ideální.

Vyhledávače letenek zobrazují nabídky od nejrůznějších leteckých společností. Nejedná se tedy o aerolinky a v některých případech ani prodejce letenek. Řadí však lety podle vašich preferencí tak, abyste snadno našli ten, který nejvíce vyhovuje vašim požadavkům, ať už chcete nejnižší cenu, vysoký komfort nebo hledáte odlet v pevně daném termínu.

Osobní zkušenosti redaktora: Aktuálně permanentně cestuji třetím rokem a letenek jsem nakoupil již vyšší desítky. Za tu dobu jsem se naučil pár věcí, které mi ze začátku nebyli úplně zřejmé:

 • Letenky vždy vyhledávám nejprve ve vyhledávačích, osobně používám Kiwi.com, čím dál častěji i Google Flights.
 • Vyhledávače se vám snaží prodat nadstandardní služby jako jsou různé pojištění – téměř vždy je správná volba si nic nekupovat, zejména pokud máte vlastní cestovní pojištění
 • Dlouhé lety s ověřeným společnostmi hledám na vyhledávačích, ale kupuji na stránkách konkrétní aerolinky. Vyžaduje to více úsilí, ale máte větší jistotu, že při zrušení letu nebo při problému budete náležitě kompenzování. To platí zejména lety, kde letíte např. z Evropy do Asie, Austrálie, Ameriky či kamkoli fakt daleko. Ověřené společnosti pro mě rovná, že jde o velkou aerolinku, která operuje dlouho a hlavně má přehledný web, kde si člověk může pohodlně koupit letenku v angličtině. Pokud má linka příšerný web, téměř vždy nakoupím na Kiwi.com.
 • Téměř všechny krátké lety kupuji přes Kiwi.com, protože to úsilí na vytváření účtu nějaké lokální aerolinky za to prostě nestojí – cena letenky na kiwi.com je stejná jako u aerolinek. 
 • Když cestujete ve dvou, pak si nepřiplácejte za sedadla vedle sebe. Téměř vždy vás posadí vedle sebe, když uděláte včas check in.
 • Když ale máte možnost vybrat sedadlo, pak doporučuji zarezervovat si sedadla ne vedle sebe, ale ob sedadlo – čili nechte si prostřední sedadlo volné. Většinou nikdo nechce sedět uprostřed a pokud nebude plné letadlo, je velká pravděpodobnost, že budete mít celou uličku pro sebe.

Nejlepší vyhledávače letenek

Abych vám usnadnil výběr, sestavil jsem srovnání těch nejlepších vyhledávačů letenek na trhu.

 1. Kiwi.com
 2. Skyscanner.cz
 3. Pelikan.cz
 4. Studentagency.cz letenky
 5. Letuska.cz
 6. Momondo.cz
 7. AZair.cz
 8. Kayak.com
 9. Google Flights
 10. Letenky.cz

1) Kiwi.com recenze

Český startup se skvělým algoritmem vyhledávání

Kdy zvažovat Kiwi.com?

Nevíte, kam se vlastně chcete vydat, nebo hledáte nejlevnější letenku přes půl zeměkoule? Zkuste to u Kiwi.com.

Pokud se ale chystáte na cestu po Evropě, možná pro vás bude lepší volbou Skyscanner

Proč jsem vybral Kiwi.com?

Protože když se řekne vyhledávač letenek, spoustu z nás jako první napadne právě Kiwi. Jedná se o velmi známý český startup a velkou předností jsou velmi přehledné a moderní webové stránky, na nichž je radost lety vyhledávat. A to i v případě, že nevíte, kam se vlastně chcete vypravit, stačí do políčka “kam” zadat “kamkoli”, nebo třeba jen určitý kontinent či vyhledávat na interaktivní mapě.

Mnozí oceňují, že při vyhledávání letů Kiwi kombinuje nejrůznější aerolinky a nabízí tak skutečně nejlevnější možnost (byť s přestupy).

Uživatelské recenze Kiwi.com

Když jsem procházel stovky recenzí na firmy.cz nebo třeba Google Play, zjistil jsem, že Kiwi.com lidé otevírají nejčastěji pro skutečně nízké ceny. Ty jsou někdy dokonce pod cenami leteckých společností. Chválí si také přehlednost aplikace.

A teď k těm méně příjemným věcem. Zákazníci si poměrně často ve fórech stěžují na nepříjemný a neproškolený zákaznický servis, k jehož kontaktování podle některých vede cesta podobná labyrintu. A výjimečné nejsou ani stížnosti na technickou stránku nákupu. 

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Skyscanner.cz recenze

Perfektní platforma pro flexibilní cestovatele nejen po Evropě

Kdy zvažovat Skyscanner.cz?

Chystáte se na prázdniny v Evropě a plánujete cestu s dostatečným předstihem? Možná ty nejvýhodnější letenky najdete právě tady.

Samotný nákup však musíte provést na jiných webech. Jestliže chcete letenky najít a rovnou koupit, zkuste raději Kiwi.com.

Proč jsem vybral Skyscanner.cz?

Protože i když je možné, že narazíte i na levnější letenky, než nabízí Skyscanner, patří právě tato společnost u cestovatelů k těm nejoblíbenějším. Je přehledná, nabízí velké množství různých filtrů (vyfiltrovat si můžete například lety s nižšími emisemi CO2) a její velkou předností je flexibilní vyhledávání, kdy vám nezáleží na konkrétní destinaci nebo naopak daném termínu. V tom případě vám nabídne cenově velmi lákavé možnosti. Stejně tak bývá velmi oceňovaná při vyhledávání letenek především po Evropě.

Co se týče negativ, buďte obezřetní při samotném nákupu letenek. Ten se totiž provádí na jiných stránkách, kam vás Skyscanner odkáže, a je dobré si jejich důvěryhodnost raději ověřit. Pozor si dejte i na to, abyste vyhledávali na české doméně, na té s koncovkou .com bude cena pravděpodobně vyšší. Není také úplně nejlepší volbou pro last-minute letenky.

Uživatelské recenze Skyscanner.cz

Procházel jsem spousty hodnocení Skyscanneru na Google Play, Facebooku i Trustpilot. A je toho hodně, co u tohoto vyhledávače lidé oceňují, ať už je to přehlednost, skvělé možnosti filtrování, ceny, nebo dokonce zákaznický servis.

Ale pravda je, že v poslední době se začaly množit i reakce negativní. Zákazníkům se nelíbí především to, že zobrazované ceny se podle nich zvýší, jakmile se proklikají na web společností, kde je možné si je zakoupit. Podle některých by tak měli zapracovat na své důvěryhodnosti.

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Pelikan.cz recenze

Vyhledávač se zajímavými akčními nabídkami

Kdy zvažovat Pelikan.cz?

Vyhlížíte last-minute letenky a netrváte na konkrétním termínu? Prozkoumejte nabídku Pelikan.cz.

Pokud ale ještě nevíte, kam vyrazit, možná se vám bude lépe hledat na Skyscanner.cz nebo Kiwi.com.

Proč jsem vybral Pelikan.cz?

Protože na Pelikan.cz už od roku 2006 prodává levné letenky více než 800 leteckých společností. Na první pohled potěší příjemným a přehledným uživatelským rozhraním a snadným vyhledáváním, v němž nechybí možnost klouzavého odletu v rozmezí několika dní.

Co zde však postrádám, je flexibilita i co se týče cílové destinace, pokud zatím nevíte, kam chcete vyrazit. Tento nedostatek však kompenzuje bohatá a zajímavá nabídka akčních letenek přímo na hlavní stránce, kde vidíte místo odletu a příletu, cenu, a po rozkliknutí i ceny v jednotlivých dnech.

Uživatelské recenze Pelikan.cz

Příznivé ceny a často i kvalitní a ochotná zákaznická podpora jsou tím, co klienti na Pelikan.cz v recenzích na firmy.cz nebo Googlu vyzdvihují nejvíce. Jeden ze zákazníků také oceňuje, že mu společnost jako jediná dokázala zajistit letenky pro větší počet osob.

V poslední době se ale na tento vyhledávač objevila i celá řada negativních recenzí. Některé upozorňují na to, že při zrušení letu se sice dočkáte vrácení peněz za letenky, ale už ne za nejrůznější manipulační poplatky, které se mohou pohybovat i v řádu stokorun. Někteří se však nedočkali ani peněz za letenky, ani vystavení voucheru sloužícího jako kompenzace. Těmto kritikám však čelila v období pandemie řada společností.

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Studentagency.cz recenze

Oblíbený portál s řadou slev a zajímavých služeb

Kdy zvažovat Studentagency.cz?

Hledáte lety pro skupiny nebo studentské slevy? U Studentagency.cz byste na ně mohli narazit.

Pokud ale rádi využíváte při vyhledávání nejrůznější filtry, v tomto ohledu více vyniká třeba Skyscanner.cz.

Proč jsem vybral Studentagency.cz?

Protože ať už je řeč o mapě akčních letenek, speciálních nabídkách, velkém množství leteckých společností včetně lowcostových či přímém prodeji letenek, nic z toho nechybí na webu Studentagency.

Samotné vyhledávání má trochu jinou strukturu než bývá u konkurence běžné, ale na přehlednosti či intuitivnosti to nic neubírá. Nadšené cestovatele zřejmě potěší flexibilní odlet i výběr destinace čistě podle ceny letenky. Hodit se mohou také další služby, které SA nabízí, jako slevy pro studenty či letenky pro skupiny.

V čem zde vyhledávání trochu pokulhává, je množství filtrů, které je v tomto případě spíše základní.

Uživatelské recenze Studentagency.cz

Jak jsem se přesvědčil takřka u všech hodnocených vyhledávačů, lidé v jejich případě mnohem častěji píší zkušenosti negativního rázu. A ani studentagency.cz není soudě podle referencí na Truspilot nebo Facebooku výjimkou. Lidé často kritizují zákaznickou podporu, kterou je těžké kontaktovat, natož s pozitivním výsledkem. Další si pak stěžují na řešení situace při zrušení letů, kdy jim společnost nabízí vouchery místo vrácení peněz. 

Ale najdou se samozřejmě i pozitivní hodnocení. Lidé společnost označují za spolehlivou, někteří si u ní letenky kupují opakovaně a najdou se i tací, kteří chválí přístup zaměstnanců.

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Letuska.cz recenze

Oblíbená volba pro nerozhodnuté s řadou last-minute nabídek 

Proč jsem vybral Letuska.cz?

Pokud jste ochotni letět kamkoliv a kdykoliv, potěší vás i vyhledávání na serveru Letuska.cz. Nabízí totiž spoustu levných letů pro flexibilní cestovatele a stejně tak i řadu akčních a last-minute nabídek. Webové stránky společnosti jsou jednoduché a přehledné, stejně tak i samotné vyhledávání. V tomto případě však někomu mohou chybět některé užitečné filtry, které najdeme u konkurence. Letenky si kupujete přímo na webu společnosti, což může ušetřit čas i starosti.

Přestože zde narazíte na spoustu zajímavých nabídek, některé recenze upozorňují, že Letuška nepatří k vyhledávačům s těmi nejlepšími cenami.

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Momondo.cz recenze

Užitečná platforma (nejen) pro vyhledávání last-minute letenek

Proč jsem vybral Momondo.cz?

Za jeden z nejlepších vyhledávačů mezinárodních letů, a speciálně pak last-minute letenek, je považován portál Momondo. Nabízí totiž i služby méně známých regionálních aerolinek. I zde můžete vyhledávat podle nejrůznějších požadavků a vybrat si tak lze třeba jen lety s wifi připojením nebo s kratším časem mezipřistání. Užitečné může být i okamžité zobrazení vývoje ceny letenek do vámi zvolené destinace podle měsíců. Stejně tak vás stránky potěší, pokud nevíte, kam vyrazit. Ukáže vám mapu s cenami letenek u jednotlivých měst.

Pokud si vyberete daný let, přesměruje vás Momondo na stránky, kde si letenky můžete zakoupit. Ty mohou být v jiném jazyce než v češtině a také se často jedná o neznámé společnosti, které je lepší si prověřit.

VÝHODY

NEVÝHODY

7) AZair.cz recenze

Jeden z nejvariabilnějších vyhledávačů letenek vůbec

Proč jsem vybral AZair.cz?

Jestliže zavítáte na stránky AZair.cz, nenechte se odradit ne zrovna sympatickým a moderním designem, nejspíš byste se totiž ochudili o opravdu jedinečné nabídky, především pro evropské lety. Nejenže zde můžete narazit na akce, na které jinde nenarazíte, ale možnosti vyhledávání jsou zde téměř nedostižné. A to především v případech, kdy nemáte pevně stanovenou destinaci. Vyhledávání “kamkoliv” sice nabízí i jiné společnosti, ale zde si můžete parametry nastavit kompletně na míru, ať už co se týče preferovaných odletových a příletových dní, přesné doby dovolené a podobně. V tomto ohledu je u cestovatelů skutečně jedničkou.

Vedle nepříliš povedeného designu pak můžu jako negativum uvést fakt, že zde letenky nekoupíte přímo, ale jste přesměrování na stránky jiných společností.

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Kayak.com recenze

Velký počet filtrů & zajímavé balíčky

Proč jsem vybral Kayak.com?

Na vyhledávači Kayak uživatelé oceňují pestrou šíři filtrů, pomocí nichž můžete své vyhledávání co nejlépe přizpůsobit svým potřebám. Vyfiltrujete si tu let podle preferované doby odletu, můžete z vyhledávání odstranit red-eyes lety, kdy odlétáte v noci a přistáváte ráno, a mnoho dalšího. Stejně tak je tento portál velmi oblíbený u těch, kteří hledají celé balíčky pro svůj pobyt a spolu s letenkou si rovnou rezervují i ubytování nebo zařizují půjčení auta. Užitečný je také ukazatel předpokládaného vývoje ceny, který vám poradí, zda koupit letenku teď, nebo raději počkat. Uživatelé si jej chválí i pro hledání asijských letů.

Jako negativum zde můžu uvést trochu méně přehledné vyhledávání s větším počtem reklam a také to, že stránky nejsou v češtině. Pro nákup letenek vás také portál přesměruje na jiné weby a je opět třeba si ověřit jejich důvěryhodnost.

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Google Flights recenze

Rychlé vyhledávání bez reklam

Proč jsem vybral Google Flights?

Velkou přehlednost a čistotu webu chválí uživatelé u Google Flights. Tento vyhledávač vás neobtěžuje reklamami a celé pojetí je uživatelsky velmi přívětivé. Samotné zobrazení letů je trochu jiné než u většiny dalších webů, ale orientace je i tak snadná. I zde vidíte pohyb ceny v čase a průměrnou cenu letenky do dané destinace. Stejně tak i tady můžete nechat políčko cílové destinace prázdné a vyhledávat podle aktuálních cen na mapě. Google Flights vás také upozorní na to, kdy je lepší koupit letenky s přestupem samostatně. Vyzdvihována je také rychlost vyhledávání, která je podle některých vůbec nejvyšší.

Stejně jako řada dalších vyhledávačů neprodává Google Flights letenky přímo, ale přesměruje vás k prodejci, kterého je lepší si pomocí recenzí na internetu prověřit.

VÝHODY

NEVÝHODY

10) Letenky.cz recenze

Sympatický vyhledávač se standardními funkcemi

Proč jsem vybral Letenky.cz?

Další možností, kde můžete narazit na výhodné letenky do celého světa, je portál Letenky.cz. Zaujme sympatickým a přehledným pojetím webu, nechybí zde aktuální nabídka akčních letů ani mapa letenek a zvolit si zde dokonce můžete vyhledávání podle cíle cesty, kterým mohou být památky, nákupy, příroda, sport či moře. Bonusem je, že si letenky zakoupíte přímo na webu.

Množství filtrů i další funkce při vyhledávání jsou zde však standardní a ničím speciálním vás v tomto ohledu server nepřekvapí.

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠESTNÁCT tipů, jak koupit levné letenky 

Projděte si mé rady a tipy, které vám pomohou odhalit ty nejzajímavější a nejvýhodnější nabídky.

1) Sledujte weby s akčními letenkami

Na jedinečné akce, ale i ceny vzniklé chybami aerolinek můžete narazit na internetových stránkách specializujících se na levné lety. Zde je přehled několika nejoblíbenějších:

 • Nejrychlejsiletenky.cz – aplikace, která vás upozorní na nové akční letenky, funguje zdarma i v placené verzi
 • Cestujlevne.cz – nabídka akčních letenek a spousta tipů od dalších cestovatelů 
 • Cestolino.cz – výhodné nabídky i s recenzemi a věrnostním klubem
 • Cestolet.cz – portál plný akčních letenek i užitečných tipů
 • Honzovyletenky.cz – oblíbený web se skvělou poradnou
 • SecretFlying.com – web upozorňující na levné lety i ceny způsobené chybou
 • DollarFlightClub.com – zaregistrujte se zdarma a získávejte upozornění na lety z vámi vybraných letišť
 • Scottscheapflights.com – nechte si bezplatně zasílat upozornění na zajímavé lety nebo najděte ještě výhodnější nabídky v tarifu premium

2) Létejte v nejlevnější dny

Podle řady zdrojů jsou nejvhodnějšími dny pro odlety úterý, středa a sobota, kdy bývají letenky nejlevnější. Naopak dražší jsou víkendy a pátky. Stejně tak se setkáte s daleko vyššími cenami během prázdnin a také svátků, především těch vánočních. 


3) Nakupujte včas

Nákupy dopředu se vyplatí. Letenky proto nakupujte se zhruba sedmitýdenním předstihem, podle nedávných vývojů cen by mělo být právě toto rozmezí ideální. Podle některých informací je v tomto ohledu také výhodné nakupovat letenky v lednu a nejlépe také pozdě večer nebo naopak brzy ráno.


4) Zapněte notifikace

Většina vyhledávačů nabízí možnost zapnutí notifikací, které vás ihned upozorní na výhodnější cenu letenky do vaší destinace. 


5) Stáhněte si aplikace

Mobilní aplikace jsou už pro řadu vyhledávačů samozřejmostí a aby nalákaly uživatele k jejich stažení, nabízejí v nich často unikátní nabídky. 


6) Sledujte newslettery

Spoustu slev můžete objevit také v newsletterech daných vyhledávačů či leteckých společností, proto se vyplatí se k jejich odběru přihlásit. 


7) Buďte flexibilní

Pokud nejste při odletu vázáni na fixní datum, nebo je vám dokonce jedno, kam se vydáte, máte daleko větší šanci narazit na skutečné “skvosty” co se akčních cen týče. 


8) Anonymní okno

Už se vám stalo, že jste sledovali ceny letenek a ty během následujících dní vzrostly? Zkuste si je znovu vyhledat v anonymním okně, může se jednat o oblíbený trik společností.. 


9) Ušetřete za zavazadlo

Často lze narazit na levnou letenku, kterou ale prodraží odbavené zavazadlo. Zkuste se zamyslet, zda byste výlet nezvládli pouze s příručním zavazadlem, které je často v ceně letenky. 


10) Hledejte i okolní letiště

Zadáváte do vyhledávání vždy největší či nejbližší letiště? Zkuste to jinak a zahrňte do vyhledávání i ty menší a třeba trochu vzdálenější. Na skvělé lety můžete narazit například z Katovic nebo Bratislavy. 


11) Nekomfortní časy

Lidé neradi létají například velmi časně ráno, kdy musí příliš brzy vstávat. Proto lety v tuto hodinu bývají daleko výhodnější. Podobně bývají cenově příznivější lety v době oběda či večeře. 


12) Mimo sezónu

Hlavní turistická sezóna se v různých částech světa liší, ale letenky v tyto termíny bývají nejdražší téměř vždy. Stojí tedy za zvážení, zda nevyrazit na výlet například těsně před nebo naopak po hlavní sezóně. 


13) Nelétejte vždy přímo

Je to sice trochu méně komfortní, ale i lety s přestupem vám mohou leccos ušetřit. Čím delší prodleva mezi lety je, tím také může být úspora vyšší. 


14) Lokální nízkonákladovky

Ne vždy udělají vyhledávače veškerou práci za vás. Některé například nenabízí lety od místních malých aerolinek, které však mohou být výrazně levnější. Zkuste si udělat i svůj vlastní průzkum. 


15) Nakupujte navazující lety zvlášť

Pokud vás čeká dlouhý let s přestupem, zkuste se podívat, zda se vám nevyplatí pořídit si letenky každou zvlášť, často tak můžete ušetřit hned několik procent. 


16) Projděte více vyhledávačů

I když si jeden vyhledávač letenek oblíbíte více než jiný, vždy jich zkuste projít před nákupem více. Budete tak mít větší jistotu, že jste narazili na skutečně nejlevnější variantu.

Shrnutí: Podle čeho najít nejlevnější letenku? 

✅ Kupujete letenku v dostatečném předstihu?ano
✅ Prošli jste více různých vyhledávačů?ano
✅ Prozkoumali jste odlety i z dalších letišť v okolí?ano
✅ Vyhledávali jste letenku v anonymním režimu?ano

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalím ty nejčastější otázky na téma vyhledávačů letenek.

Některé z mnou recenzovaných vyhledávačů zároveň letenky prodávají, jiné vás odkáží na další stránky, kde si letenky můžete pořídit. Je možné, že tyto stránky budou v jiném jazyce nebo se bude cena mírně lišit. Je také dobré si vždy prodejce předem prověřit, například prostřednictvím recenzí dalších uživatelů.

Na tuto otázku nejde jednoznačně odpovědět. Každý z nich má oproti konkurenci určité výhody, avšak co se týče cen, je vždy nejlepší projít si hned několik vyhledávačů a sumy za letenky porovnat. Dívejte se také na poplatky, které se váží ke zprostředkování prodeje.

Pokud nastanou jakékoliv komplikace, obraťte se na prodejce letenek a řešte celou věc s ním, případně můžete kontaktovat i samotnou leteckou společnost.

4.7/5 - (15 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář