Kolik stojí nová kuchyně v roce 2024 a jak se dělá kalkulace ceny?

Shrnutí: Pokud řešíte novou kuchyni a její cenu, nejprve si ujasněte svá očekávání. Chcete kuchyni na míru, nebo vám bude stačit některá z již “hotových” variant? To bude hrát výraznou roli. Dobře také změřte prostor a zamyslete se nad požadovanými spotřebiči. 

 • Cena kuchyně se pohybuje od nižších desítek (v případě nejjednodušších variant) až po stovky tisíc korun (v případě kuchyní na míru). 
 • Její cenu ovlivní kromě zpracování a velikosti také použité materiály, vybrané spotřebiče nebo kuchyňské doplňky a vychytávky. 
 • Doporučuji nechat si zpracovat grafický návrh, který ušetří spoustu starostí i času. 

A co dalšího se v článku dozvíte? Podívám se blíže na jednotlivé položky kalkulace, seznámím vás s různými variantami, které při výběru nové kuchyně máte, a vysvětlím, proč je grafický návrh dobrou volbou. 

Kolik Stoji Kuchyne

Podle některých studií strávíme v kuchyni asi 1,5 roku života, mnozí z nás pak daleko víc. Je tedy jasné, že na tomto prostoru si musíme dát záležet. Nová kuchyně je v dnešní době nemalou investicí, která nám má v ideálním případě vydržet třeba i desítky let. Pokud právě řešíte rekonstrukci nebo stavbu kuchyně úplně od začátku, poradím vám, co vás čeká a nemine, jakou sumu si zhruba připravit i to, od čeho se finální cena odvíjí. 

Jak probíhá kalkulace ceny?

V první řadě si ujasněte svá očekávání a finanční možnosti. Díky tomu se budete mít alespoň od čeho při výběru odrazit. Možností, jak nakonec vaše kuchyně může vypadat, je totiž nespočet. V obecné rovině se budete rozhodovat mezi těmito variantami:

 • Kuchyňský set

K dostání jsou již hotové kuchyňské sety, které stačí smontovat u vás doma. Nevybíráte si jednotlivé prvky samostatně, což bude vyhovovat těm, kteří si s tím příliš nechtějí lámat hlavu. Na druhou stranu máte jen malé možnosti úprav a takováto kuchyně nebude sedět do specifičtějších interiérů. Pro malé byty a nenáročné zákazníky ale může být zajímavou volbou, vychází totiž nejlevněji a často je k dostání ihned.

 • Sektorová kuchyně

Zlatou střední cestou, co se týče ceny i variability, jsou sektorové kuchyně. Jednotlivé prvky si poskládáte dohromady podle svých dispozic a preferencí, takže máte do jisté míry širší možnosti ohledně uspořádání a designu. Stále ale platí, že se budete muset více přizpůsobovat vy nabídce, než nabídka vám. A atypické prostory takto vyřešíte jen stěží. Na druhou stranu ale oproti kuchyni na míru ušetříte, a navíc ji budete mít i o něco rychleji.

 • Kuchyně na míru

U kuchyně na míru budou vaše možnosti co do barev, provedení, tvarů, rozměrů a specifických požadavků takřka neomezené. Atypické prostory zde nejsou problém a můžete si být jisti, že (pokud se nestane chyba při zaměření) bude vše dokonale lícovat. Tato varianta vás však vyjde nejdráž. Kvalita zpracování se ale patrně projeví na dlouhověkosti kuchyně, a tak možná zjistíte, že se vám pořízení kuchyně na míru vyplatí.

Orientační ceny kuchyní podle typu

Kuchyňský setod 5 000 Kč
Sektorová kuchyněod 8 000 Kč
Kuchyně na míruod 15 000 Kč/m

Grafický návrh jako základ pro kalkulaci

Pokud se nerozhodnete pro již hotovou kuchyni, je dalším krokem, který výrazně doporučuji nepřeskakovat, grafický návrh. Ten si můžete zhotovit pomocí nejrůznějších kuchyňských plánovačů sami, ale pokud se v tomto oboru příliš nevyznáte, raději jej přenechte odborníkům. Vyrazit můžete do některých kuchyňských studií, jako je například Siko, kde vám jej zpracují za cenu okolo 1500–⁠2000 Kč. Pokud se nakonec rozhodnete pro realizaci nebo nákup u dané společnosti, většinou vám tuto sumu z finální kalkulace odečtou.

Věřte mi, ušetříte tím nejen spoustu času, ale i budoucí výčitky nad tím, co jste měli udělat jinak. Odborníci vědí, co kam umístit, jak pracovat s kuchyňskými zónami, znají nejmodernější vychytávky a to všechno vám do návrhu přenesou. Byla by škoda toho nevyužít. Navíc díky němu uvidíte, jak bude výsledek vypadat a zda k sobě vámi vybrané barvy a designy ladí.

Než se za designérem vydáte, vedle charakteru kuchyně si ujasněte také přibližnou představu co se týče designu, typy spotřebičů nebo to, zda budete v kuchyni také jíst, nebo pro tyto účely využijete jídelnu.

Které parametry ovlivňují cenu kuchyně?

Jakmile návrh dotáhnete ke spokojenosti, můžete se seznámit i s cenou kuchyně. Co všechno ji nakonec ovlivní?

 • Dispozice a velikost prostoru
 • V případě rekonstrukce demontáž původní linky
 • Příprava prostoru pro umístění linky
 • Příprava rozvodů vody a odpadů pro kuchyňský dřez a spotřebiče
 • Elektroinstalace
 • Osvětlení
 • Typ kuchyňské linky
 • Volba materiálů dvířek a kuchyňské desky (masiv, lamino, kámen…)
 • Počet a typ spotřebičů
 • Provedení a materiál dřezu
 • Doplňky a vychytávky (odpadkové koše, příborníky…)

V případě rekonstrukce je pak někdy třeba připočítat i další náklady. Může se stát, že bude třeba vyrovnat podlahu, nebo rovnou budete bourat původní jádro. To všechno pochopitelně cenu navýší. Připočítat je pak třeba i cenu za montáž, dovoz a výnos. 

Na čem můžete ušetřit (a na čem se to nevyplatí)?

Možná vás cenová kalkulace z kuchyňského studia nejprve nepotěší. Nebojte se, většinou vám designéři nepřipraví hned tu nejlevnější variantu (pokud se na tom s nimi nedomluvíte) a můžete udělat řadu kompromisů, které cenu trochu srazí.

Na zvážení je určitě materiál kuchyňské linky. Může jít o lamino, ale také přírodní kámen, který je výrazně dražší. Ačkoliv je samozřejmě odolnější a jeho životnost je delší, ani lamino na tom v těchto ohledech není špatně a dnes už je i jeho design velmi povedený. A podobně je to i se dřezem. Možná budete až překvapení, jaký je cenový rozdíl mezi nerezem a granitem

Další položkou, na které můžete ušetřit, jsou spotřebiče. Například myčku pořídíte za 7000 ale i za 70 000 Kč. Pokud vás finanční otázka netrápí, proč si Ferrari mezi myčkami nepořídit. Ale jestliže množství funkcí vůbec nevyužijete a v bytě bydlíte sami nebo ve dvou, možná si vystačíte i s jednodušší verzí. 

Nezapomeňte na rezervu

I když máte v kalkulaci vše položku po položce rozplánované, vždy je lepší nechat si pár korun bokem pro strýčka Příhodu. Může se stát, že se při instalaci neobejdete bez dalších úprav původního interiéru, nebo bude některý z vámi zvolených prvků nedostupný a vy se budete muset rozhodnout pro jiný. Mít alespoň 10 % z plánované ceny navíc se určitě vyplatí. 

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma ceny a kalkulace kuchyní.

Vše se odráží podle toho, jestli se rozhodnete pro již hotové sestavy, nebo si pořídíte kuchyň na míru. V prvním případě se může jednat i o cenu od 10 000 Kč, v případě kuchyně na míru nejspíš nepůjdete pod 100 000 Kč. Záleží samozřejmě také na velikosti a připočítat je nutné cenu spotřebičů.

Nová kuchyně by měla vydržet minimálně 10 let, může ale sloužit i 20 let, pokud zvolíte kvalitní provedení. 

Vždy záleží na vašich finančních možnostech a nárocích. Obecně se ale sektorové kuchyně nebo kuchyňské sety doporučují například do malých bytů nebo prostor určených k pronájmu, případně na chaty a chalupy. Pokud si chcete pořídit novou krásnou kuchyň do novostavby a představujete si, že vám bude sloužit dlouhá léta, doporučujeme kuchyň na míru. 

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář