22 tipů, jak se naučit anglicky v roce 2024
- Aktualizováno: 30.9.2023
Snažíte se, chcete se v angličtině zlepšovat, ale stále vašemu učení něco chybí? Možná vám ke zdokonalení se v cizím jazyce pomohou některé z praktických tipů, které jsme pro vás sestavili.
Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem.
- TOP 7: Nejlepší online kurzy španělštiny 2024 – recenze, tipy
- TOP 7: Nejlepší online kurzy němčiny 2024 – recenze, tipy
- Nejlepší předporodní kurzy online 2024 – recenze (zdarma i placené)
- Nejlepší online kurzy Photoshopu a grafiky 2024 – recenze (grafický design)
- Nejlepší online kurzy komunikace a asertivity 2024 (sebevědomí)
- Nejlepší online kurzy hry na kytaru 2024 (lekce kytary)
- Nejlepší kurzy vaření online 2024 – recenze (zdarma i placené)
- Nejlepší kurzy šití online 2024 – recenze [šití návod]
- Nejlepší kurzy osobního rozvoje online 2024 – recenze (motivace)
- Nejlepší kurzy online marketingu 2024 – recenze (online)
- Nejlepší kurzy od Online jazyky 2024 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší kurzy od Kurzy pro radost 2024 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší kurzy líčení online 2024 – recenze (jak na make-up)
- Nejlepší kurzy kreslení a malování online 2024 – recenze (jak kreslit?)
- Nejlepší kurzy jógy online 2024 – recenze (jóga pro začátečníky)
- Nejlepší kurzy focení online 2024 – recenze (úprava fotek)
- Nejlepší kurzy Excelu online 2024 – recenze (začátečníci i pokročilí)
- Nejlepší kurzy angličtiny v Praze 2024 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší kurzy angličtiny v Ostravě 2024 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší kurzy angličtiny v Brně 2024 – recenze, zkušenosti
- Nejlepší hlasové překladače 2024 – recenze (elektronické i na mobil)
- 8+ Nejlepší angličtina pro děti 2024 – recenze [online kurzy]
- 17+ Nejlepší online kurzy angličtiny 2024 – recenze, zkušenosti
- 11+ Nejlepší online kurzy 2024 – recenze (online vzdělávání)
Obsah článku
1) Trénink dělá mistra
Neexistuje žádné kouzlo, které vás zázrakem naučí anglicky přes noc, a bez vaší píle to nepůjde. Proto trénujte, jak jen je to možné. Najděte si přitom způsob, který vám vyhovuje. Je jedno, zda zvolíte jazykovou školu, placený online kurz nebo třeba některou mobilní aplikaci.
2) Najděte tu správnou motivaci
Na začátku je poměrně snadné najít motivaci k učení – možná se toužíte v jazyce zdokonalit kvůli cestování, nové práci nebo prostě jen chcete rozumět angličtině okolo sebe. Důležité ale je si motivaci také udržet. K tomu může posloužit nastavení osobních cílů, které si nejlépe sepište a mějte je před sebou. Na někoho působí motivačně také sledování snahy ostatních lidí a trocha soupeření. To má skvěle nastavené třeba aplikace Duolingo, v níž vidíte výkony svých přátel i cizích lidí, s nimiž soutěžíte v rámci ligy a posouváte se do vyšší, pokud se učíte více než ostatní.
3) Učte se a hrajte si
Pokud se budete do každé lekce nutit, nepřinese to moc užitku. Abyste angličtinu skutečně ovládli, musí vás učení bavit. V dnešní době k tomu existuje celá řada nástrojů, tak si učení zpestřete podle svého gusta! Střídejte poslech, mluvení a gramatiku s křížovkami, spojovačkami, doplňovačkami a dalšími hrami (skvěle má rozmanitý způsob výuky zvládnutý například platforma Onlinejazyky.cz). Poslouchejte příběhy, zaměřte se na témata, která vás baví, zkrátka si učení užívejte.
4) Netlačte na pilu
Jak se správně slova píší a jejich dokonalou výslovnost můžete pilovat později, důležité je ze začátku pochopit základy a věnovat se především poslechu a v menší míře i čtení. V angličtině se pro to používá přísloví “Don’t put the cart before the horse” (nestavte vozík před koně), což je jakýsi ekvivalent našeho “stavět dům bez střechy”. Vše má zkrátka svůj čas.
5) Nebojte se chyb
Jednou z věcí, která spoustu studentů zbytečně brzdí v mluvení anglicky, je strach z toho, že udělají chybu. Jenže chyby dělá každý, i rodilí mluvčí, a není vůbec ostuda se chyby jako student dopustit. Čím dříve se smíříte s tím, že chybu zkrátka uděláte, tím lépe. Poté se z ní můžete poučit a příště už se jí vyvarujete.
6) Nedržte se vždy dané osnovy
Narazili jste ve výuce na lekci, která vám nesedí? Pokud k tomu dojde v prezenčním kurzu, nedá se s tím nic moc udělat, ale jestliže vás tato situace potká při domácí výuce, využijte flexibility, kterou nabízí. Odložte nezajímavé téma na později a zkuste to jinak – najděte si zábavný kvíz, pár nových slovíček, cokoliv vás napadne.
7) Nepřekládejte vše
Pokud si ve slovníku hledáte každé slovo, kterému nerozumíte, velmi tím celý proces učení zpomalujete. Spoustu slov totiž pochopíte z kontextu, gest či výrazu obličeje mluvčího. A platí to i obráceně. Jestliže budete své věty sestavovat kompletně z výrazů ze slovníku, nejspíš bude výsledek znít rodilému mluvčímu zvláštně.
8) Zapisujte
Dobrým trikem je vést si sešit (nebo třeba soubor v telefonu), do nějž si budete zapisovat nová slovíčka či výrazy, které vás zaujaly. Nejen, že si je zápisem snáze zapamatujete, ale budete se k nim moci i kdykoliv vrátit. Zapsat si ale můžete i fráze, kterým nerozumíte, a později se snažit k jejich významu dopídit.
9) Buďte konzistentní
Luca Lampariello ovládá hned 13 světových jazyků a možná vás překvapí, že jejich aktivnímu studiu věnuje jen půl hodiny denně. Přestože se názory odborníků na ideální délku a četnost studia trochu různí, většinou se setkáme s doporučením, že i několik minut denně je lepších než 3 hodiny jednou za týden. Zkuste tedy angličtině věnovat malou chvilku každý den, stačí i čtvrthodina.
10) Zjistěte svou pokročilost
Pokud jste úplným začátečníkem, máte to jednodušší, začínáte zkrátka od začátku. Pro věčné začátečníky či pokročilé studenti, kteří chtějí na svou výuku navázat, je však důležité správně nastavit startovací čáru. Než se pustíte do učení, zkuste některý z rozřazovacích testů a určete svou jazykovou zdatnost.
11) Spřátelte se s technologiemi
Ať už vás technologie baví nebo ne, při učení jazyka jsou skvělými parťáky. Objevte nejrůznější aplikace pro výuku angličtiny, platformy, kde se učíte formou her, zkuste se zaposlouchat do podcastů, stáhněte si do mobilu slovník… Využijte všech možností, které moderní doba nabízí!
12) Sledujte seriály a filmy s titulky
Jedním z nejjednodušších a zároveň nejzábavnějších způsobů, jak můžete vylepšovat své znalosti, je sledování filmů či seriálů v angličtině s titulky (českými, později klidně i anglickými). Nejen, že se naučíte nové výrazy a slovíčka, ale pochytíte také slang a uslyšíte řadu různých přízvuků. Ideální je ze začátku sledovat v originálním znění například filmy, které už znáte. Pro tyto účely také existuje šikovná platforma Mooveez, v níž si můžete scény přehrávat zpomaleně, opakovaně, nebo si z vět vytvořit “kartičky” k opakování.
13) Čtěte v angličtině
I čtení je při procesu výuky velmi důležité. A procvičovat jej můžete i v případě, že jste začátečníci. Využít můžete například dětské knížky a příběhy nebo třeba komiksy. Pokud už rozumíte více, nabízí se nejen knihy, ale třeba i zprávy a novinky v anglickém jazyce. Dobrým tipem je také předčítat si nahlas.
14) O čem je vaše oblíbená písnička?
Dalším zábavným způsobem výuky jsou písničky v angličtině. Můžete se snažit slova odposlouchat nebo si pomoci překladem a sledovat jej při poslechu.
15) Najděte si svůj čas
Zatímco jedni jsou svěží hned zrána, jiným lidem trochu trvá se probudit a nejvýkonnější bývají až odpoledne. Najděte si i vy dobu, kdy vám hlava vše vstřebává nejvíce, a zkuste ji s učením sladit. Učení se pozdě v noci, jen abyste si vše “odbyli”, moc pokroku nepřinese.
16) Nahrávejte se
Skvělým způsobem, jak trénovat výslovnost, je nahrávání sebe sama. Můžete k tomu využít svůj telefon či počítač. Nahrávat se můžete nejen při čtení vybraného textu, ale vždy, když uslyšíte zajímavou frázi, kterou si chcete zapamatovat. Nahrávání vlastní řeči umožňuje například i platforma onlinejazyky.cz. Nevíte, jaká je výslovnost slova, na něž jste narazili? Vyzkoušejte Google translator, kde si můžete slovo i s výslovností vyhledat a přehrát.
17) Změňte si jazyk na telefonu
Možná se vám něco takového už podařilo omylem a s jiným jazykem, takže vrátit ovládání do češtiny byl problém. Ale s angličtinou to můžete udělat zcela záměrně. Brzy se ve všem zorientujete a navíc pochytíte spoustu nových slov, která si snadno zapamatujete, neboť je při používání mobilu uvidíte pokaždé. Změnit si můžete také jazyk na sociálních sítích.
18) Nebuďte na sebe příliš přísní
Nejde vám gramatika tak rychle, jak byste si představovali, nebo máte pocit, že si nová slovíčka nikdy nezapamatujete? Nevzdávejte to a berte věc s nadhledem a pozitivně. Podívejte se zpět do svých poznámek a uvidíte, že se vám spousta věcí už povedla. Na vině může být také trochu nerealisticky nastavený plán. Možná vám svědčí spíše pomalejší tempo, zkusit můžete také více zapojit do výuky hry.
19) Využijte nálepky!
Díky tomuto tipu si slovíčka osvojíte skutečně snadno. Stačí vzít barevné lepicí papírky, popsat je anglickými ekvivalenty a “ozdobit” s nimi běžné věci, které máte doma. Kdykoliv se podíváte na zrcadlo, stůl, okno nebo třeba skříň, připomenete si slovo v angličtině.
20) Využijte volné chvíle
Často si hledáte výmluvy a ospravedlnění, že na učení zkrátka nemáte dost času? Asi se shodneme, že to nejspíš budou opravdu jen výmluvy a od pravdy jsou daleko. Najděte si volnou chvíli při cestě do práce, poslouchat můžete anglické nahrávky i při vaření, běhání či úklidu. Stačí si udělat z učení malou a příjemnou rutinu.
21) Najděte si kamarády
Zatímco spoustu dovedností v angličtině můžete trénovat sami, s mluvením je to trochu jinak. Najděte si pro tyto účely někoho, s kým si budete moci anglicky popovídat. Pokud to není nikdo z vašich přátel, můžete využít internetu a najít si kamaráda třeba z druhého konce světa. Pomoci může také Konverzační klub, který nabízí platforma onlinejazyky.cz. V něm si můžete každý týden popovídat s lektorem a čtyřmi dalšími studenty.
22) Nesrovnávejte se s ostatními
Zdá se vám, že ostatní v kurzu jsou šikovnější a méně chybují? Chlubí se vaši přátelé tím, jak zvládají filmy v angličtině bez problémů? Nenechte se tím odradit. Každý má jiné tempo, které mu vyhovuje.
Online jazyky: vysoce kvalitní a zábavné kurzy se zaměřením i na různé profese
Do detailu propracované a promyšlené kurzy angličtiny na skutečně vysoké úrovni nabízí onlinejazyky.cz. Hned na začátek musíme zmínit, že se jedná o kurzy placené (s cenou okolo 2 490 Kč za kurz), je však možné si systém výuky předem vyzkoušet na lekcích zdarma. Vynaložených peněz ale určitě nebudete litovat, tento kurz má totiž hodně co nabídnout a posune vaši angličtinu tak daleko, jak budete vy sami chtít.
Kurzy jsou určené pro studenty různých úrovní, pro jednotlivce, školy a také firmy. Právě těm nabízí opravdu zajímavé možnosti, neboť jsou zde k dostání lekce zaměřené na rozmanité profese a oblasti a to také na různých levelech. Naučit se tak můžete angličtinu pro právníky, zdravotníky, designéry či strojaře.
Pro výuku je používáno neuvěřitelné množství různých interaktivních metod, takže rozhodně nehrozí, že by vás začalo učení nudit. Těšit se můžete na:
- Procvičování nových slovíček
- Trénink výslovnosti
- Přiřazování slov k obrázkům či k překladům
- Křížovky, doplňovačky a mnoho dalších her
- Nahrávání vlastní řeči
- Diktáty a přepisy poslechu
- Vysvětlující a motivační videa
- Spoustu tipů ke studiu
A po úspěšném (i neúspěšném) splnění úkolu jste odměněni vtipným videem, třeba s Pavlem Liškou. Tato platforma zkrátka myslí na všechno.
Pokud se pro tento kurz rozhodnete, stačí si vybrat požadovanou lekci (pomoci může i vstupní jazykový test zdarma), zaplatit a následně můžete vylepšovat své znalosti buď v počítačovém prohlížeči, nebo i na mobilu.
Zajímavá videa o učení angličtiny
Autor článku:
Podobné články