Nejlepší kurzy kreslení a malování online 2024 - recenze (jak kreslit?)


Nejlepší kurz kreslení

Kurz, v němž objevíte netušené možnosti kreslení


Nejlepší kurz malování

Staňte se malířem za jediný den


Nejlepší kurz akvarelu

Krásné obrázky s jednoduchými pomůckami


Zajímavá alternativa

Zábavné lekce s americkým karikaturistou v češtině
Kurzy Kresleni A Malovani Uvod1

Chcete dát prostor své kreativitě a vyzkoušet něco nového? Nebo se naopak toužíte vrátit k dávné zálibě v malování či kreslení, na kterou poslední roky nezbýval čas? Možná jsou pro vás online kurzy tím správným krokem. V tomto článku vám vedle trochy teorie představíme řadu zajímavých kurzů a technik, pro které se můžete nadchnout stejně jako stovky lidí před vámi.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Motivací ke kreslení či malování může být spousta. Jedná se o zálibu, při níž se skvěle odreagujete a odpočinete si od běžných starostí. Je skvělým způsobem, jak dát průchod svému kreativnímu duchu a vyjádřit své emoce. Stejně tak si ale můžete jen dokázat, že se tomuto umění může naučit každý. V neposlední řadě pak lze pomocí těchto technik tvořit zajímavé a originální dárky pro rodinu a přátele.

Tyto dva pojmy bývají občas zaměňovány, ale rozdíl mezi nimi je. Zatímco kreslení je metodou “suchou”, tedy s použitím tužky, pastelek, pastelů či uhlu, malování je technikou mokrou, při níž používáme akvarelové či olejové barvy nebo třeba tempery. Při kreslení také vznikají linie a čáry, při malování se jedná o souvislejší plochy.

Je jen na vás, jaká z těchto dvou možností vám bude vyhovovat více. Někdo dává přednost interakci s ostatními, rád se potkává s lidmi, ocení fyzickou přítomnost lektora a jeho okamžitou zpětnou vazbu a skupinové lekce pro něj fungují i jako motivace.

O komunikaci s lektorem však nemusíte (do jisté míry) přijít ani při online lekcích, kdy většina z nich zodpovídá na dotazy a komentuje zaslaná díla. Právě online kurzy navíc poskytují velkou míru svobody v tom kdy a kde budete tvořit a mohou být dobrou volbou pro ty, kdo se ve skupinách necítí při malování ve své kůži.

Kurz, v němž objevíte netušené možnosti kreslení

Možná už jste o tomto “kouzlu” slyšeli. Kreslení pravou hemisférou totiž spočívá v tom nahlédnout na tuto činnost jinak, než jste zvyklí, a pochopit souvislosti, díky čemuž dokáže kreslit naprosto každý. Tento kurz vám vysvětlí, jak na to, a pokud vás jeho první část pohltí, můžete ve zdokonalování se pokračovat dvěma navazujícími kurzy.

Začnete od základů, tedy představením pomůcek, a pak už můžete začít kreslit. Postupně se v prvním díle budete věnovat kresně pomeranče a ruky, ale dopracujete se až k detailům obličeje a autoportrétu. Ve druhém díle se pak blíže zaměříte na 3D předměty okolo vás a také zvířata a rostliny, třetí pokračování se věnuje kreslení zvířat pastelem.

Jak dokazují přiložené fotografie nadšených účastníků, kteří leckdy před absolvováním kurzu nedokázali kreslit vůbec, tato technika skutečně funguje. Ostatně, vyzkoušet to můžete i na prvních lekcích přístupných zdarma, případné kompletní kurzy vyjdou na 1 990 Kč.

První z kurzů je ideální pro naprosté začátečníky, kteří odhalí své netušené schopnosti, pokračování pak přinesou zajímavé poznatky i zkušenějším a hodit se mohou i jako příprava na zkoušky na uměleckou školu.

Staňte se malířem za jediný den

Tímto kurzem vás provede Pavel Michalica, který je certifikovaným lektorem metody výuky olejomalby Boba Rosse. Čím se tato metoda proslavila? Jedná se o velmi jednoduchou techniku (kterou zvládají i děti) malování na mokré pláno (říká se jí “mokrý do mokrého”), pomocí které zvládne realistické stromy, hory, ale i zvířata a rostliny namalovat naprosto každý. I v případě, že jste nikdy nemalovali nebo máte pocit, že malovat vůbec neumíte.

V prvním z kurzů se dozvíte, jak si připravit plátno, představíte si štětce a barvy a rovnou se pustíte do malování. V tom je tato metoda skvělá – je zábavná, nekomplikovaná a rychlá. Prakticky ihned si tak zvládnete namalovat krajinku. Ve dvou navazujících kurzech se pak lektor zaměřuje na malování zvířat a květin. I v nich představuje základy a jsou tak určené i pro začátečníky.

Kurzy stojí 1 990 Kč a jsou velmi obsáhlé. První dva mají okolo 13 lekcí a některé z nich trvají i hodinu. Detailní vysvětlování si chválí i spokojení účastníci kurzu, kteří jsou z techniky i přístupu lektora vesměs nadšeni. Podle mnohých se tak skutečně mohou naučit malovat i ti, kdo si doposud mysleli, že nemají talent. Stejně tak ale poslouží i jako “nakopnutí” pro ty, kdo chtějí s olejomalbou začít, ale zatím jim chyběla motivace.

Krásné obrázky s jednoduchými pomůckami

Malby akvarelovými barvami se v posledních letech staly opět velkým hitem nejen na sociálních sítích a v tomto kurzu se dozvíte, jak si krásné krajinky, květiny, zvířata nebo jednoduché peříčko můžete namalovat také. Dobrou zprávou je, že k tomu nebudete potřebovat kupu pomůcek a většinu z nich nejspíš máte doma, malovat totiž můžete s klasickými “vodovkami”.

Petra Cibulková v kurzu v 10 kratších lekcích vysvětlí základy práce s akvarelem, bez kterých se neobejdete. Pak už se ale pustíte do malování. Už z názvu kurzu je jasné, že je vhodný pro začátečníky, podle některých účastníků můžete na základě něj tvořit i s dětmi. Velmi oceňováno je i srozumitelné vysvětlování a také příjemný hlas lektorky. Pokud si kurz za 1 990 Kč zakoupíte, nejspíš nebudete zklamáni, stejně jako naprostá většina dalších, jak dokazuje vynikající hodnocení kurzu.

Zábavné lekce s americkým karikaturistou v češtině

Jestliže jste vždy obdivovali umění karikatur, můžete se jej nyní naučit dokonce od oceňovaného amerického umělce Samuela KingDavise. Angličtiny se bát nemusíte, s překladem pomáhá pro změnu česká výtvarnice Petra Cibulková.

Kreslení karikatur není zrovna snadná disciplína, a tak je kurz opravdu obsáhlý. Skládá se hned z 16 lekcí, z nichž nejdelší trvá i hodinu. To vysvětluje i cenu kurzu, která je 2 490 Kč. V jednotlivých sekvencích nahlédnete s lektory do základů, naučíte se pracovat s tvary, detaily a rysy obličeje, budete se podrobně věnovat jednotlivým částem tváře a nakonec si zkusíte kompletní karikaturu nakreslit.

Účastníci se shodují, že je kurz díky náplni i lektorům zábavný a povedený, je však třeba počítat s tréninkem, který je zde nezbytný.

Naučte se kreslit od základů jako profesionál

Pokud se chcete naučit kreslit kompletně od základů během několika hodin, hledáte odhodlání nebo se toužíte posunout z úrovně začátečníka trochu dál, jen těžko byste hledali propracovanější, detailnější a obsáhlejší kurz než je tento. Postupuje od naprostých začátků přes stínování a perspektivu až ke kreslení lidské tváře a postavy. Tomu všemu věnuje celých 11 hodin, k dispozici jsou vám i materiály ke stažení, užitečné články a v neposlední řadě možnost kontaktovat lektora v případě jakýchkoliv otázek. Co je skvělé, potřebovat k tomu budete jen tužku, papír, gumu, pravítko a chuť kreslit.

Kurzem prošlo neuvěřitelných 260 tisíc účastníků a získal si skvělé hodnocení. Hodí se pro naprosté začátečníky včetně dětí, ale skvělé tipy zde objeví i ti, kdo sice dříve kreslili, ale nyní to chtějí vzít vážně. Někteří by jen ocenili obsáhlejší výklad závěrečné lekce kreslení postavy.

Jedinou potíží zde může být angličtina, kterou je k absolvování kurzu nutné ovládat. Kurz můžete získat za 129,99 €, případně vyčkat na slevu, díky níž se cena blíží 12 €.

Relaxační lekce pro každého

Je jedno, zda malování ovládáte nebo máte pocit, že pro něj nemáte talent, u tečkovaných mandal to nehraje roli. K jejich tvorbě stačí trocha trpělivosti, soustředění a pár základních pomůcek. Vše potřebné se dozvíte v tomto kurzu Lucie Čapkové, která celý postup od potřeb přes přípravu až po samotné malování přehledně představuje v 8 kratších lekcích za cenu 1 990 Kč.

Ačkoliv malování tečkovaných mandal není zrovna nejjednodušší, účastníci se shodují, že se jedná o skvělou relaxaci a odpočinek od všedních starostí. Při tvorbě také můžete popustit uzdu své fantazii a tvořit přesně podle sebe. Nadšeni jsou lidé i z přístupu lektorky, která nejenže skvěle vysvětluje, ale zároveň ochotně odpovídá na dotazy v komentářích.

Spousta tipů nejen pro milovníky levandulí

Levandule a celý “Provence styl” jsou už po spoustu let velmi populární v mnoha oblastech, tvorbu nevyjímaje. Pokud jste i vy propadli jejich kouzlu, můžete si zkusit vytvořit originální výzdobu třeba do bytu díky tomuto kurzu. Lektorka Dana Činčarová v něm odhaluje triky, jak levandule malovat a stínovat za pomoci suchých pastelů, aby to zvládl naprosto každý. Zároveň přidává tipy na míchání odstínů a naučí vás třeba i “levandulové” písmo. Nechybí ani kompletní projekty pro tvoření, jako je levandulová mandala, věneček či kytice.

Přínosem kurzu je nejen získání dovedností v malování suchým pastelem, ale také relax, zklidnění, odpočinek a v neposlední řadě slouží i jako skvělá inspirace a motivace pro další tvorbu, jak říkají někteří recenzenti kurzu.

Naučte se pracovat s voskem antickou metodou

Pokud vám pojem enkaustika nic neříká, jedná se o malířskou techniku používanou už ve starém Řecku, kdy se při tvorbě využívá vosk. Skvělé je, že si za pomoci této metody můžete ozdobit celou řadu věcí od přáníček až po svíčky, namalujete si krajiny, zvířata i rostliny a nebo třeba vánoční motivy.

Celý postup objevíte v tomto desetidílném kurzu za 1 590 Kč. Lektorka Jana Školaudyová v něm představuje nejdříve samotnou metodu a nezbytné pomůcky, poté přechází k vysvětlování jednotlivých technik a malování nejrůznějších tvarů.

Enkaustika je vhodná i pro ty, co se považují za nepříliš výtvarně zdatné. Podle celé řady spokojených účastníků dokáže lektorka do kurzu vtáhnout a tato technika je naprosto pohltila. Oceňují velkou svobodu při práci, pestrost a originalitu výtvorů.

Vyrobte si originální ozdoby s běžnými pomůckami

Malování voskem má spousta z nás spojené s Velikonocemi, díky tomuto kurzu však zjistíte, že jej využijete i při mnoha jiných příležitostech a vyrobit si díky této technice můžete třeba i originální vánoční ozdoby. Lektorka Markéta Endrštová ve čtrnácti kratších lekcích tuto techniku představí, poradí, jaké vosky jsou pro účely malování vhodné a jak s nimi pracovat, a nabídne také spoustu inspirace, co všechno si lze nazdobit.

Kurz nadchne podle ohlasů všechny kreativní duše, které chtějí načerpat inspiraci pro svou tvorbu. Technika není složitá a vyzkoušet ji můžete spolu s dětmi, jak uvádí někteří z účastníků. Chválí si i to, že pro zdobení není třeba velké množství pomůcek a většinu z nich máte nejspíš běžně doma. Cena 1 590 Kč také patří k těm příznivějším.

OSM tipů, jak se naučit kreslit

Kreslit se může naučit každý a to klidně i z domu. Stačí najít vhodný způsob, inspiraci a motivaci. Jak na to?

1) Prozkoumejte internet

Sociální sítě či blogy jsou nejen skvělým zdrojem inspirace pro vaši tvorbu, ale naleznete zde spoustu konkrétních tipů a návodů, podle kterých se můžete učit od úplných základů. 


2) Přihlaste se do kurzu

Jestliže to myslíte vážně, určitě stojí za zvážení i kurz kreslení. Ať už se bude jednat o kurz online nebo naživo, máte jistotu, že se naučíte vše potřebné a to od profesionálů v oboru s cennými zkušenostmi.


3) “Kopírujte” oblíbená díla

Na první pohled to možná nezní příliš dobře, ale přetváření děl svých oblíbených autorů, samozřejmě vlastní cestou, je skvělým způsobem jak se zlepšovat.


4) Zapojte se do výzev

Sociální sítě jsou plné lidí, kteří začínají stejně jako vy. Zkuste se proto zapojit do některých začátečnických výzev, které fungují jako skvělá motivace a povzbuzení.


5) Hledejte inspiraci

Nejen začátečníci se často potýkají s otázkou, co vlastně kreslit. Je to jednoduché, kreslete věci okolo sebe. A pokud kolem sebe nic zajímavého nevidíte, vydejte se ven.


6) Vystavte svá díla

Získání zpětné vazby na své počiny je důležitým krokem. Začít můžete opět třeba na Instagramu či Pinterestu.


7) Dejte si pauzu

Pokud máte nějakou dobu pocit, že se vám nedaří a nijak zvlášť se nezlepšujete, dejte si chvilku oddych. Může trvat den, ale třeba i týden. Za tu dobu nasbíráte novou inspiraci i chuť a vše půjde lépe. 


8) Zkoušejte různé techniky

Dobrým tipem je také kreslení či malování různými technikami. Nejen, že objevíte něco nového, ale tvorbu si zpestříte a znalosti z jedné techniky můžete využít i při těch dalších.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma kurzů kreslení a malování.

Spousta z nás žije už odmala s tím, že ke kreslení nemá vlohy. Spousta kurzů se však zaměřuje právě na tuto skupinu lidí a dokazuje, že kreslit umí každý, stačí vědět, jak na to. Pro tyto účely jsou skvělé například kurzy kreslení pravou hemisférou.

Zde velmi záleží na tom, jakou techniku si zvolíte. Pro začátek si klidně vystačíte s tužkou a papírem, některé metody si však žádají náročnější přípravu v podobně pořízení speciálních barev, štětců či plátna.

Pokud si vyberte konkrétní kurz, většinou lektor v úvodních lekcích představí potřebné pomůcky a zároveň poradí, kde si je můžete pořídit. Spoustu jich seženete běžně v papírnictví, případně ve výtvarných potřebách, a přímo na umělecké pomůcky se zaměřuje i řada e-shopů.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (15 votes)