Nejlepší kurzy šití online 2024 - recenze [šití návod]


Výběr redakce

Spousta tipů pro začínající švadlenky a inspirace pro ty zkušenější


Pro šití bot

Vyrobte si “barefoot” boty na míru & naučte se pracovat s kůží


Kurz pro patchwork

Ovládněte kaleidoskop, proplétaný patchwork i crazy šití


Zajímavá alternativa

Kurz pro maminky či babičky vhodný i jako dárek
Kurzy Siti Online
Ruční práce všeho druhu se opět stávají velkým hitem a šití spolu s dalšími podobnými technikami není výjimkou. A i když nepatří k nejjednodušším koníčkům, dobrou zprávou je, že se jej můžete naučit i v pohodlí domova, a to prostřednictvím online kurzů. Jaké jsou na výběr a co se na nich dozvíte?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Šití je nejen skvělou formou odpočinku od běžných činností, ale zároveň je velmi užitečným koníčkem. Po ovládnutí základů si můžete pomocí těchto dovedností vyzdobit byt šitými dekoracemi podle svého gusta a začít šít pro sebe i svou rodinu originální oblečení na míru. Ve srovnání s nákupem oblečení v obchodě tak můžete leccos ušetřit a budete mít jistotu, že nikdo nebude mít stejný kousek.

Kurzy šití naživo, tedy s fyzickou přítomností lektora a účastníků, nabízí velkou výhodu právě v podobě interakce s ostatními. Můžete se na cokoliv ptát a zkušený lektor vám v případě potíží pomůže a poradí.

Online kurzy zase poskytují možnost nahlédnout lektorovi pod ruce ještě blíže a vše si můžete pouštět opakovaně do té doby, než danou část ovládnete. Nejsou také vázány na konkrétní čas a datum, což může také řadě lidí vyhovovat. V neposlední řadě bývají i levnější.

Spousta tipů pro začínající švadlenky a inspirace pro ty zkušenější

Ať už se s šitím chystáte teprve začít, nebo už v tomto ohledu nějaké zkušenosti máte, nejspíš vás tento kurz od Katky Dachovské nezklame, stejně jako více než 10 tisíc jeho účastníků. Poskytne cenné rady naprostým začátečníkům díky názornému a srozumitelnému vysvětlení všech postupů sympatickou lektorkou, zároveň nabídne přesné návody a střihy a také spoustu inspirace.

V 10 lekcích trvajících 15-30 minut se naučíte výrobu tašky, polštářku, hraček pro zvířata a také spousty věcí pro děti a dozvíte se třeba i to, jak pracovat s barvami na látky. První čtyři lekce můžete shlédnout zdarma, plná cena kurzu je příjemných 1 590 Kč.

Kurz je tedy vhodný opravdu pro každého, kdo si chce zkusit ušít něco praktického či drobnost jen tak pro radost. Jak však upozorňují někteří z komentujících, řada návodů je zaměřena spíše na maminky s dětmi a pro někoho tak některé lekce nemusí být až tak využitelné.

Vyrobte si “barefoot” boty na míru & naučte se pracovat s kůží

Ačkoliv to z názvu kurzu není úplně patrné, naučíte se v něm vedle šití vlastních bot mnohem více. Lektorka Veronika Mocová provede účastníky základy práce s kůží, naučí, jak ji stříhat, barvit či slepovat, a poté se společně pustíte do prvních výrobků. Nejdříve to budou kožené náramky a peněženky a poté slibované “barefoot” boty.

Kurz se těší naprosto výbornému hodnocení, kdy od účastníků získal celých 5 bodů z 5. Lidé si chválí, že si podle jasného a srozumitelného návodu ušije boty naprosto každý, i ti méně zručnější, a hojně přikládají i fotky svých povedených výtvorů. V neposlední řadě oceňují i vstřícný a milý přístup lektorky, která i na dálku odpovídá na dotazy a dokáže pro šití bot nadchnout.

První lekce kurzu věnující se potřebným pomůckám a výrobě kožených doplňků můžete shlédnout zdarma, další část zaměřená na šití bot je už placená. Celkem za kurz zaplatíte 3 980 Kč.

Ovládněte kaleidoskop, proplétaný patchwork i crazy šití

Technika patchworku vypadá na první pohled složitě, ale tento kurz vás nejspíš přesvědčí, že ji zvládnete i vy, stejně jako více než 12 tisíc jeho účastníků. Radka Sedláčková v něm představuje úplné základy, ale ihned navazuje dalšími metodami a nejrůznějšími zajímavými technikami. Na konci pak zvládnete nejen všívání zipu, ale vytvoříte si originální polštář či tašku.

Přestože kurz patří k těm kratším (má 10 lekcí, z nichž většina má maximálně 20 minut), účastníci se shodují, že je vhodný i pro naprosté laiky a přehledně vysvětluje postup práce krok za krokem. Hodí se i pro “věčné začátečníky”, kterým chybí motivace se do patchworku konečně pustit, podle mnohých je přístup lektorky nabil energií, povzbudil k nákupu potřebných pomůcek a k tomu najít si na tvoření čas.

Do základů patchworku můžete nakouknout dokonce zdarma, první čtyři lekce jsou volně přístupné. Kompletní kurz s pokročilými technikami vyjde na 1 990 Kč.

Kurz pro maminky či babičky vhodný i jako dárek

Pokud chcete uspokojit svého kreativního ducha a zároveň vyrobit něco praktického a užitečného, možná budete spokojeni s náplní tohoto kurzu. Vytvoříte si v něm originální výbavu pro miminko, která zahrnuje zavinovačku, bryndáček, deku, kalhotkovou plenku, hračku i další potřebné pomůcky. Kurz je v tomto ohledu opravdu nabitý.

Skládá se z 9 kratších lekcí trvajících zhruba 10 minut, ke každé je navíc přístupná předloha ve formátu PDF ke stažení. Nečekejte tedy vysvětlení úplných základů šití, od toho jsou jiné kurzy, ale šikovnější začátečnice se určitě nemusí bát, že by šití výbavičky nezvládly, jak upozorňují některé účastnice.

Kurz se hodí nejen pro nastávající maminky, ale i pro babičky nebo každého, kdo rád tvoří a chce udělat radost dětem a maminkám ve svém okolí. Stejně tak může potěšit i jako dárek. Jeho cena je velmi příjemná a kompletní kurz zakoupíte za 990 Kč.

Navrhněte si boty na míru svým chodidlům

Barefoot a ručně šité boty jsou velkým trendem a díky tomuto kurzu si je můžete vyrobit také. Hodí se i pro všechny, kdo mají atypickou velikost nohy či jinou anomálii, kvůli které se jim v běžných obchodech shání boty těžko.

Veronika Mocová vás provede výrobou balerínek od úplných základů, mezi nimiž nechybí tipy a rady pro práci s kůží a její barvení. Jak je jasné už z názvu, do šití se můžou pustit i úplní začátečníci. Pokud se však rozhodujete mezi tímto kurzem a šitím klasických bot, sama lektorka říká, že balerínky jsou o něco málo složitější, neboť se zde šije i pata a navrhuje design. Ale samozřejmě se bez této “průpravy” také obejdete, hned 11 podrobných lekcí vám v tvorbě pomůže.

Samotné kurzy šití bot patří k těm dražším, v plné ceně stojí tento 3 780 Kč, avšak je pojatý velmi komplexně a může se stát, že díky němu do budoucna velmi ušetříte za nákup bot.

Vyrobte si panenky různých velikostí plněné ovčí vlnou

Trend domácí výroby se promítl i do dětských hraček. Pokud vás plastové panenky z obchodu už ke koupi nelákají, můžete zkusit dětem ušít vlastní, látkové, z přírodních materiálů, do kterých vnesete i kus sebe. Pod vedením lektorky Terezy Jarošové se toho nemusíte bát ani v případě, že se v šití teprve zdokonalujete.

Kurz se skládá celkem z 12 lekcí. Nejprve si projdete materiály a další pomůcky, bez kterých se neobejdete, poté se už věnujete šití panenek. Začnete s malým “miminkem”, pokračujete roztomilým skřítkem a pak se pustíte do kompletní větší panenky.

Jednotlivé lekce jsou poměrně obsáhlé a cena 1 990 Kč je tak opravdu příznivá. Nejmenší variantu panenky si pak navíc můžete ušít i bez zakoupení kompletního kurzu, tato lekce je společně s pár dalšími přístupná zdarma.

Detailní postupy, jak vyrobit pléd či čepici

O tom, že ruční práce rozhodně nejsou jen doménou žen, vás přesvědčí tento čtrnáctidílný kurz pod vedením lektora Přemysla Knapa. Naučí vás v něm základy háčkování, představí různé techniky a materiály a následně se pustíte do výroby několika háčkovaných dekorací a doplňků. Cena je 1 990 Kč.

Kurz si oblíbili jak ti, kteří se chtěli této technice naučit od začátku, tak i zkušenější fanoušci ručních prací, jež uvítali možnost se zdokonalit. Ideální je i pro ty, kteří si zatím netroufají na pletení a chtěli by vyzkoušet něco o chlup jednoduššího.

Spoustu účastníků nadchnul kurz natolik, že by uvítali i jeho pokračování. Oceňují detailní záběry i vysvětlování lektora a taktéž přiložené nápomocné materiály. Podle některých je však lehce matoucí terminologie, kterou lektor používá, a mohla by způsobovat problémy začátečníkům při sledování jiných zdrojů.

Proměňte své oblečení v originální kousky

Monika Brýdová je v oboru kreativních technik ikonou a zárukou toho, že vás tvoření bude bavit. Popustit uzdu své kreativitě můžete v kurzu “Textilní techniky”, který se zaměřuje na nejrůznější možnosti zdobení a úprav oblečení, díky čemuž se stanete částečně módními návrháři a vyrobíte si jedinečné kousky podle svých představ. Naučíte se, jak si například tričko ozdobit razítky a jak si je vyrobit, jak si oblečení pomalovat pomocí voskovek, jak jej nabarvit a mnoho dalších technik.

Účastníci oceňují, že ke kurzu nejsou třeba žádné složité pomůcky, hodí se i pro tvoření s dětmi a oblíbený je i jako dárek. Nabízí také spoustu inspirace a lidé si chválí i příznivou cenu, která je za 14 lekcí 1 990 Kč. Zároveň zmiňují i velmi sympatický přístup lektorky a precizní vysvětlení jednotlivých technik.

Zdokonalujte se s jednou z největších odbornic na paličkování v Česku

Paličkování je poměrně složitou technikou a je třeba mu věnovat hodně času a tréninku. Pokud už za sebou máte základy a chcete se vylepšit, nejspíš nenajdete lepší lektorku, než kterou je Iva Prošková. Ta se této technice věnuje už více než 50 let a řadí se tak ke světovým expertům.

Ve svém kurzu v délce téměř pěti hodin představí všem nadšencům techniky pro pokročilé, nabídne tipy na to, jak své umění posunout dál, a samozřejmě poskytne podrobné návody na výrobu několika ozdob. Podle hodnocení účastníků je vše vysvětleno důkladně a přehledně a představené tipy jsou velmi originální. Kurz nezklame ani cenou, která je 1 990 Kč.

Jak je již patrné z názvu, je však třeba ovládat základy paličkování, k čemuž skvěle poslouží kurz této lektorky “Paličkování pro začátečníky”.

Naučte se základy a vytvořte si moderní dekorace

Drhání neboli macramé je v současné době opět v kurzu. Oblíbené je i proto, že k jeho výrobě potřebujete jen pár základních potřeb a nejsou tak třeba vysoké vstupní náklady. Do jeho základů můžete nakouknout s Ivou Proškovou, která se lektorství různých kreativních technik věnuje již spoustu let. I proto si její pojetí celá řada účastníku kurzu chválí. Oceňují příjemnou komunikaci, srozumitelné vysvětlení a detailní popis technik. I když je kurz určen pro začátečníky, zaujal i ty, kteří už drhání znali dříve.

Hned ve 12 lekcích představuje lektorka základní materiály a uzly (tyto lekce si lze přehrát i zdarma), dále vás naučí výrobu šperků, kabelky či plédu. Díky základům si však budete moci vytvořit řadu dalších věcí podle svého přání. Za kurz zaplatíte celkem 2 490 Kč.

SEDM tipů, jak se naučit šít

Spousta jiných koníčků nevyžaduje dlouhý trénink a řadu nezbytných potřeb, avšak šití je pro začátečníky trochu náročnější. Co vám pomůže při učení?

1) Prohledejte internet

Youtube, Pinterest, ale i nejrůznější blogy jsou plné tipů, jak s šitím začít. Najdete tu nejen návody na konkrétní projekty, ale i spoustu obecných praktických rad a postupů.


2) Využijte knihy

Není od věci zjistit si pro začátek i trochu teorie a osvojit si odborné termíny z této oblasti, které vám usnadní další práci. Zde budou skvělým zdrojem knihy věnující se šití. I v nich ale samozřejmě najdete i řadu praktických ukázek.


3) Najděte si kurz

Pokud vám vyhovuje spíše ucelená forma učení, kdy se postupuje od začátku krok za krokem, poohlédněte se po některém z kurzů šití. Ať už bude online nebo živý, dozvíte se v něm vše potřebné, máte možnost se lektora ptát a v neposlední řadě jsou kurzy skvělým způsobem, jak najít další lidi se stejným nadšením.


4) Šijte nanečisto

Jestliže už jste přešli do fáze tréninku a chcete se naučit co nejlépe ovládnout šicí stroj, je ideální začít šít nanečisto, tedy bez niti, klidně jen na čistém papíru. Nezničíte tak spoustu materiálu a především zjistíte, jak šít rovně a jak pracovat s pedály.


5) Vyberte si dobrý materiál

Až budete mít základy zvládnuté, můžete přejít k práci s látkami. Pro začátek si vybírejte nepružné látky, s nimiž je práce daleko snadnější než s těmi pružnými.


6) Využijte staré oblečení

Látky nejsou zrovna levnou záležitostí. Pro začátek se proto nebojte využít ty, které již máte doma. Může to být staré prostěradlo či povlečení nebo kousky ze skříně, které už neplánujete nosit.


7) Postupujte od základů

I když vás možná aktuální trendy lákají k šití propracovaných šatů či doplňků, je lepší začít s jednoduchými projekty. Zkuste si vyrobit polštář, hračku pro domácího mazlíčka nebo třeba tašku či prostírání.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma kurzů šití.

Vedle šicího stroje (pokud se nechystáte šít ručně) se neobejdete bez krejčovského metru, nůžek, látek a nití a také špendlíků.

I bez šicího stroje se dá šít, vyhledat si k tomu můžete na internetu informace zadáním hesla “ruční šití”. Pravdou však je, že většina online kurzů věnujících se šití s šicím strojem počítá.

Ceny online kurzů šití se v závislosti na délce a zaměření pohybují od 1000 do 3000 Kč, výjimečně, v případě složitějších postupů, se cena může vyšplhat o něco výše (např. u šití bot). Výhodou zde je, že vám poskytnutá videa a další materiály zůstávají většinou přístupné napořád.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)