Nejlepší předporodní kurzy online 2024 - recenze (zdarma i placené)


Výběr redakce

Komplexní předporodní kurz s tipy na výživu


Povedený kurz

Naučte se miminko správně nosit a vytvářejte zdravé zakřivení páteře


Oblíbená volba

Přehledný kurz s bonusem v podobě první pomoci


Zajímavá alternativa

Užitečné kurzy nejen pro rodiče

Predporodni Kurz Online
Předporodní kurzy jsou u nastávajících rodičů velmi oblíbené a pomohou nejen získat potřebné informace, ale i více klidu. Pokud z nejrůznějších důvodů nemůžete či nechcete navštěvovat kurz osobně, mohou být velmi nápomocné i online kurzy. Jak vypadají, co od nich očekávat a jaký vybrat?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Zejména pokud očekáváte příchod prvního potomka, napadá vás ohledně porodu a péče o dítě patrně celá řada otázek. Předporodní kurzy, ale také internet, knihy či blízcí přátelé vám na ně mohou pomoci odpovědět. Díky získaným informacím se budete moci na vše lépe připravit a ujasnit si, jaké jsou vaše představy a očekávání, a jak by porod a následná výchova dítěte měly ideálně probíhat. Zároveň vám informace pomohou zbavit se strachu z neznámého – budete totiž mnohem přesněji vědět, co vás čeká.

Komplexní předporodní kurz s tipy na výživu

Hlavní myšlenkou tohoto kurzu je připravit ženy na porod tak, aby z něj neměly obavy a vnímaly jej jako zajímavou zkušenost a úžasný zážitek. Dopomoci k tomu má hned 19 lekcí, které trvají dohromady téměř 12 hodin. Zaměřují se nejen na samotné těhotenství a porod, ale věnují se i výběru porodnice a pediatra, šestinedělí a následné péči o dítě, přípravě partnera na roli otce a také cvičení pro těhotné. Celým kurzem provází dlouholetá poradkyně v oblasti těhotenství, porodu a mateřství Majka Staňková. Ke stažení je zde i soubor s tipy pro výživu těhotných a kojících žen.

Cena celého kurzu je 2 480 Kč, avšak můžete narazit i na nejrůznější slevy a po registraci se vám první tři lekce zpřístupní zdarma. Můžete tak zjistit, zda vám celá forma kurzu bude vyhovovat. Všechny lekce vám po zakoupení budou volně přístupné už navždy.

Kurz už má za sebou téměř 10 tisíc uživatelů a najdeme k němu tak spoustu recenzí. Velmi si jej chválí především prvorodičky, jež oceňují velké množství poskytnutých informací, které jsou vysvětleny “polopatě”, a spousty praktických rad a tipů, jak vše zvládnout. Zároveň zmiňují, že je lektorka a její slova uklidnila a pomohla ujasnit si myšlenky.

Ne každému však její styl úplně sednul, především ženy pracující ve zdravotnictví s některými myšlenkami a radami lektorky úplně nesouhlasily.

VÝHODY

NEVÝHODY

Naučte se miminko správně nosit a vytvářejte zdravé zakřivení páteře

V předporodních kurzech se můžete připravit nejen na samotné těhotenství a porod, ale i na to, co přijde bezprostředně po něm, tedy základní péči o miminko. Tento kurz se konkrétně zaměřuje na to, jak správnou péčí napomoci k fixaci správných pohybových vzorců a tvorbě zdravého zakřivení páteře. Instruktorka Jana Votápková, která stojí například za kurzy Hravé cvičení, v něm budoucím rodičům v 17 krátkých lekcích přímo na své malé dceři vysvětluje, jak miminko správně nosit a pokládat, přebalovat, koupat a kojit, ukazuje, jaké způsoby jsou naopak nevhodné, poradí, jak pracovat s dětským pláčem, a ukáže i spoustu dalších užitečných věcí. V neposlední řadě pak může kurz pomoci i samotným rodičům. Vysvětluje totiž pohybové vzorce a možná tak objevíte příčinu bolesti vašich zad.

Plná cena kurzu je 3 990 Kč, ale na webových stránkách můžete narazit i na nejrůznější slevy a pár lekcí se vám po registraci zpřístupní zdarma. Všechna videa navíc budete mít po zakoupení zpřístupněná doživotně.

Kurz si pochvalují nejen maminky, ale i tatínkové či ženy, které se na mateřskou roli teprve chystají. Shodují se, že je dobré se na něj podívat ještě před porodem. Oceňují také profesionalitu a přístup lektorky, která vše vysvětluje v kontextu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Přehledný kurz s bonusem v podobě první pomoci

Těhotná a v klidu je kurz Ivany Königsmarkové, jedné z nejzkušenějších porodních asistentek u nás a zároveň prezidentky Unie porodních asistentek. V 16 lekcích a jedné bonusové představuje ta nejzásadnější témata rozdělená do tří částí – těhotenství, porod a šestinedělí. Popisuje těhotenská vyšetření a výživu, poradí, jak vybrat porodnici, věnuje se průběhu porodu včetně možnosti rodit doma, rozebírá možné komplikace a dozvíte se i co dělat, až se miminko narodí. Bonusové video se pak zaměřuje na první pomoc novorozencům.

Vedle samotné lektory se k tématům vyjadřují i další odborníci z řad lékařů či porodních asistentek.

Cena kurzu se řadí k těm nižším a činí příjemných 1 790 Kč. Spolu s ní získáte nejen neomezený přístup k videím, ale také vstup do online poradny. Za zvýhodněnou cenu si pak spolu s tímto kurzem můžete pořídit i kurz jógy pro těhotné. Abyste nekupovali zajíce v pytli, můžete si nechat zaslat ukázkovou lekci na e-mail zdarma.

Na samotný kurz sice zatím mnoho recenzí ostatních účastníků nenajdeme, nicméně samotný přístup lektorky je ženami, které ji poznaly byť při jiných příležitostech, velmi oceňován.

VÝHODY

NEVÝHODY

Užitečné kurzy nejen pro rodiče

Hned několik kurzů nabízí projekt Dovychovat. Jak vyplývá z názvu, soustředí se především na výchovu dětí, ale zohledňuje i roli dalších členů rodiny.

V současné době zde najdeme kurzy “Pochopte rozdíly v přístupu k výchově chlapečků a holčiček”, “Recept na vztek a vzdor” a “Veselá babička”.

První z kurzů vás v 66 videích (celkem 7 hodin obsahu) provede principy přístupu k dětem v různém věku, zaměří se na rozdíly v přístupu k holčičkám a chlapečkům, poradí, jak komunikovat a řešit konflikty mezi dětmi a také s tím, jak dítěti sdělit, že se vám něco nelíbí bez zbytečného napětí, příkazů a zákazů. Pomoci může rodičům, kteří touží dětem více porozumět, ale třeba i trenérům a učitelům. Za cenu 5 900 Kč získáte nejen přístup k videím, audio záznamům a pracovním sešitům, ale i možnost ptát se v online poradně a nahlednout do jejího archivu.

Kurz “Recept na vztek a vzdor” poradí, jak na vztek dítěte reagovat a uklidnit ho, jak na děti nekřičet a jak celkově zamezit konfliktům. V bonusech se pak dozvíte, jak vést dítě k zodpovědnosti a jak správně uzavírat dohody. Cena kurzu je 2 490 Kč.

Pokud nejste spokojeni s přístupem babičky a máte například pocit, že do výchovy dětí příliš zasahuje, můžete téma jemně nadhodit dárkovým kurzem “Veselá babička” za 2 170 Kč.

Recenzí na samotné kurzy sice na internetu mnoho nenajdeme, ale díky webinářům či videím na Youtube zdarma si můžete sami udělat obrázek o tom, zda vám styl a přístup odborníků a lektorů bude vyhovovat.

VÝHODY

NEVÝHODY

Krátký, ale užitečný kurz zcela zdarma

Na zásadní otázky ohledně porodu odpovídá také kurz od Modrého koníka s porodní asistentkou Pavlou Kaspárkovou Příprava na porod (nejen) v nouzovém stavu. Podívat se na něj můžete na Youtube, kde je dostupný v kompletní podobě zcela zdarma.

Je rozdělen do několika kratších částí, které se věnují různým tématům spojeným s porodem, jako jsou informace, kdy se vydat do porodnice, co si s sebou sbalit, vyvolání porodu, ale zodpovídá i řadu praktických otázek týkajících se samotného průběhu porodu. Dozvíte se tak více o porodu placenty, nástřihu hráze, tipy, jak se uvolnit a podobně.

Celý kurz je dlouhý zhruba 30 minut, jde tak přímo k věci a je informacemi nabitý, na druhou stranu ale není tak obsáhlý jako většina placených variant.

Stále může být ale velmi užitečný pro nastávající maminky i tatínky, kteří se na žádný předporodní kurz nechystali nebo nemají možnost se jej zúčastnit, a přesto by chtěli získat praktické informace. Hodit se ale může i těm, kteří nad placeným kurzem přemýšlejí a chtějí si udělat představu o tom, jak zhruba může probíhat a zda jim tato forma vyhovuje.

VÝHODY

NEVÝHODY

6 tipů, jak se připravit na porod

Díky dobré přípravě vám odpadne spousta zbytečného stresu. Na co je dobré myslet předem?

1) Získávejte informace

Ať už se rozhodnete pro některý z předporodních kurzů, nebo se spolehnete na knihy či internet, získání informací je pro přípravu zásadní. Uděláte si obrázek o tom, co vás čeká a nemine, a díky tomu budete klidnější. Nezaměřujte se přitom jen na porod samotný, ale i na to, co přijde po něm. 


2) Poraďte se se zkušenějšími

Na spoustu otázek vám mohou odpovědět maminky, které už mají porod za sebou, ale ptejte se na vše, co vás napadne, i svého lékaře. Je to lepší a jistější než spoléhat jen na internet.


3) Najděte si porodnici včas

Zkušenosti dalších maminek vám pomohou najít i vhodnou porodnici, která vám bude svými službami vyhovovat. Nebojte se navštívit i větší počet míst. Jakmile objevíte tu pravou, nezapomeňte si včas rezervovat termín, ty nejlepší totiž bývají také hodně vytížené.


4) Zapojte partnera

Příchod miminka je nejspíš novinkou pro vás i vašeho partnera, a proto se jej snažte zapojit do celého dění už od začátku. 


5) Připravte si porodní plán

Až budete vědět, co si u porodu přejete a co nikoliv, vše si sepište. Samozřejmě, okolnosti mohou řadu věcí změnit, ale je lepší mít vše předem rozmyšlené, než se během porodu rozhodovat, jaké léky si přejete a jaké ne nebo zda se chcete vyhnout nastřižení hráze či nikoliv.


6) Sbalte si tašku

Jakmile přijde “ta” chvíle, poslední věcí, kterou chcete řešit, je balení a přemítání, zda jste na něco nezapomněli. Sbalte se tedy v klidu a v předstihu. 

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma předporodních kurzů.

Většina žen, které předporodní kurz navštívily, se shoduje, že je v první řadě uklidnil a zbavil nervozity a strachu. V tom spočívá jeden z jeho hlavních benefitů. Zároveň získáte spoustu praktických tipů a můžete se na cokoliv zeptat zkušených profesionálů pracujících v oboru dlouhá léta.

Spousta předporodních kurzů je určena pro oba rodiče. I váš partner by měl vědět, jak bude vše probíhat a jak se o miminko starat. Pokud jej vezmete s sebou, pomůžete jemu a také sobě.

Příspěvek na kurz je možné získat u řady zdravotních pojišťoven. Na konkrétní podmínky čerpání a výši příspěvku se informujte u té své.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)