11+ Nejlepší online kurzy 2024 - recenze (online vzdělávání)​


Kreativní kurzy

Platforma vynikající velmi pestrou nabídkou kurzů


Profesionální kurzy

Profesionální kurzy s možností diskuze


Zdraví

Naučte se vytvářet vlastní zdravé, rozumné a udržitelné jídelníčky, které vám budou chutnat


Učení jazyků

Vylepšujte své znalosti cizích jazyků efektivně a zábavně
Online Kurzy

Projektů, které nabízejí online kurzy, je celá řada (možná dokonce více, než byste čekali). Jaké výhody a nevýhody se ke konkrétním platformám váží, co od nich očekávat a kde najdete kurz, který hledáte? Na to odpoví tento článek.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Online kurzy jsou nejen skvělou možností, jak se zabavit ve volném čase a najít třeba nové hobby, ale zároveň vám mohou pomoci v nastartování své kariéry nebo vás namotivují k tomu začít podnikat. V nabídce jsou kurzy kreativní, gastronomické, ale třeba i techničtějšího rázu nebo se zaměřením na byznys a finance, které se hodí jak jednotlivcům, tak třeba i zaměstnancům ve firmách.

Výhodou online kurzů je, že se jim můžete věnovat kdykoliv a kdekoliv chcete. Po jejich absolvování můžete často získat i certifikát, který vám pomůže v profesním životě.

Platforma vynikající velmi pestrou nabídkou kurzů

Projekt Kurzy pro radost nabízí obrovské množství kurzů napříč různými oblastmi. Můžete se tu naučit kouzlit, hrát na kytaru, zdobit dorty a perníčky, ušít si vlastní boty nebo třeba proniknout do světa fotografování. Lektory kurzů jsou vždy odborníci ve svých oborech a narazit zde můžete i na známé tváře, jako je Radim Uzel, Monika Brýdová nebo třeba Pavel Kožíšek.

Velkým pozitivem je možnost shlédnutí hned několika lekcí ke každému kurzu zcela zdarma. Nejedná se přitom jen o úvodní lekce, ale často se v nich už rovnou učíte a vzděláváte. Ceny kurzů jsou povětšinou příznivé a pohybují se okolo 1000-2000 Kč. Díky věrnostnímu programu, kdy sbíráte body nejen za nákup kurzů, ale i registraci nebo hodnocení, můžete navíc získat zajímavé slevy. Právě recenze ostatních uživatelů, které ihned u každého kurzu vidíte, jsou dalším přínosným bonusem webu. Je však třeba si hlídat jejich relevanci, někdy se může stát, že se stejný komentář objevuje pod vícero kurzy.

Po zakoupení se vám zpřístupní všechny lekce kurzu a jsou vám k dispozici už navždy. Sledovat je můžete na počítači, tabletech i telefonech, je však vždy třeba přístup k internetu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Profesionální kurzy s možností diskuze

Objevuj, zkoušej, zlepšuj se a dělej, co tě baví – to je hlavní moto webu Kurzeo. Tento cíl můžete naplnit díky zajímavé nabídce online kurzů z oblastí marketingu, komunikace, osobního rozvoje i cvičení či fotografie. Množství nabízených kurzů zatím není nijak oslnivé, ale jedná se stále o začínající projekt, který slibuje postupné přidávání kurzů. Pokud máte v tomto ohledu konkrétní přání, můžete si o kurz podle svých představ napsat.

Platforma už na první pohled zaujme moderním designem a klade důraz i na vysokou kvalitu videí. Při přehrávání je k dispozici režim celé obrazovky i tmavý noční režim. Potěší zde také okamžité odemčení všech videí kurzu hned po zakoupení a ve většině případů také neomezený a trvalý přístup.

Zajímavostí této platformy je nabídka komunikace jak s lektorem, tak s dalšími účastníky kurzu, a to buď formou komentářů u lekcí, nebo přímo v diskusní skupině. Zeptat se tak můžete na nejasnosti nebo požádat o konzultaci či radu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Naučte se vytvářet vlastní zdravé, rozumné a udržitelné jídelníčky, které vám budou chutnat

Ke zhubnutí mohou vést dvě cesty. Tou první je následování „zaručených“ diet celebrit, influencerů a samozvaných výživových poradců, radikální vynechání některých potravin, extrémní detoxy nebo drahé potravinové doplňky či prášky na hubnutí. Je to cesta na první pohled lákavá a jednoduchá, v drtivé většině případů ale také pouze krátkodobá, s následným jojo efektem či rovnou zdravotními problémy.

Druhá cesta neslibuje rychlé výsledky a vyžaduje čas, studium, píli a vůli. Je však zdravá, udržitelná, bez hladovění a extrémní zátěže pro organismus a je cestou, která vás dovede nejen ke štíhlejší postavě, ale také ke spokojenému a vyrovnanému životu – a je to ta, kterou byste se měli dát, pokud změnu vašeho životního stylu myslíte vážně.

Hubnutí totiž není pouze o vynechání nějaké potraviny, jde o komplexní proces, ke kterému je třeba vyznat se ve složení potravin, vědět, co jsou a jak fungují makro a mikronutrienty, bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a živiny, jak naše tělo pracuje a co je pro něj důležité. Teprve s těmito znalostmi si můžete sami vytvořit jídelníček, který vám pomůže zhubnout a váhu také udržet – a dost možná budete překvapeni faktem, že není třeba se omezovat až tolik, jak se obáváte.

Už teď se vám zatočila hlava a říkáte si, že je to opravdu těžké? Pak věřte, že s kurzem tvorby vlastního jídelníčku od Světfitness.cz se vše dozvíte velice srozumitelnou formou a zároveň se zárukou odborných informací, které nepoškodí vaše zdraví. Za kurz zaplatíte 2 000 Kč, cena je však vzhledem ke kvalitě a šíři obsahu více než příznivá – a navíc ušetříte za univerzální předražené jídelníčky a doplňky stravy. Celý kurz ve formě videí, jež můžete sledovat odkudkoli, je rozdělen do 19 kapitol (většina maximálně 10 minut), které pokrývají výše uvedená témata a všechny další informace, které potřebujete k nastartování vašeho nového životního stylu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Vylepšujte své znalosti cizích jazyků efektivně a zábavně

Pokud je vaším cílem naučit se některý ze světových jazyků, je platforma Online Jazyky rozhodně místem, které stojí za zvážení. Nabízí možnost osvojit si angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, ruštinu a italštinu, a to v několika úrovních. Pro některé jazyky jsou dostupné také specializované kurzy zaměřené na určité profese a obory, nechybí ani kurz vhodný jako příprava na maturitu či rozšiřování slovní zásoby.

Co je na této platformě skvělé, je neuvěřitelná šíře metod, které k učení používá. Trénovat zde budete jak psaní, čtení a poslech, tak i mluvení. Výslovnost například pilujete prostřednictvím nahrávání svého hlasu a výsledek můžete následně porovnat s rodilým mluvčím. Výuka zde do velké míry probíhá formou “škola hrou”, a tak se můžete těšit na nejrůznější interaktivní cvičení, doplňovačky, křížovky, obrázky a podobně. Vše si lze vyzkoušet v lekci zdarma.

Pokud jde o negativa, mnoho jich zde nenajdeme. Zmínit však můžeme omezenějších nabídku kurzů u některých jazyků a někomu může připadat cena kurzů o něco vyšší.

VÝHODY

NEVÝHODY

Zajímavé kurzy (nejen) pro podnikatele s mnoha odborníky

Jak už je z názvu patrné, cílem tohoto projektu je pomoci lidem s vlastními projekty či podnikáním. Najdete tu tak kurz zaměřený na marketing, tvorbu webu či propagačních fotek a videí, další se věnuje sociálním sítím, ale web pokrývá třeba i oblast účetnictví či IT. Mezi lektory najdete řadu skutečně známých a uznávaných odborníků, jako je například lektor tvůrčího psaní René Nekuda či copywriterka Michelle Losekoot. Vedle kurzů můžete na řadu zajímavých informací narazit i na blogu, kde najdete nejen užitečné články, ale i webináře či rozhovory.

Specialitou tohoto projektu je účast hned několika lektorů v jednotlivých kurzech. Každý z nich se zde pak věnuje oblasti, ve které je skutečně kovaný. Podívat se můžete na ukázky zdarma a po zakoupení se vám zpřístupní nejen videa samotná, ale informace ve formě audia a textu, které je možné stáhnout. Přístup je neomezený a kurzy jsou také pravidelně aktualizovány.

VÝHODY

NEVÝHODY

Nepřeberná nabídka kurzů napříč obory v angličtině

Témata jako design, marketing, IT, byznys, osobní rozvoj či třeba hudba pokrývá v neuvěřitelných 130 000 kurzech platforma Udemy. Nejspíš tak nebude problém najít zde kurz, který by splnil vaše očekávání, ale spíš si jej z obrovské nabídky vybrat. Kurzy probíhají v angličtině (případně jiných cizích jazycích, na češtinu zde ale narazíte jen výjimečně) a je tak třeba se vybavit patřičnou jazykovou znalostí. Pokud vám to však nedělá problém, byla by škoda místní kurzy neprozkoumat.

Ke kurzům zde najdete ukázková videa zdarma k přehrání, po zakoupení kurzu k nim získáte doživotní přístup. Výhodou je zde mobilní aplikace, která umožňuje si videolekce stáhnout a uložit k přehrávání offline. Ke kurzům často získáte řadu podpůrných materiálů, certifikát o absolvování, a pokud by se vám kurz nelíbil, lze do 30 dnů požádat o vrácení peněz. Abyste zabránili nespokojenosti, můžete si před zakoupením prostudovat také řadu recenzí ostatních uživatelů dostupných hned u samotného kurzu. Ceny kurzů se mohou zdát na první pohled vysoké, ale často se zde objevují výrazné slevy.

VÝHODY

NEVÝHODY

Vysoce kvalitní kurzy od zahraničních univerzit

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak asi vypadají kurzy na prestižních zahraničních univerzitách, jako je třeba Yale? S platformou Coursera do podobných kurzů můžete nakouknout, a to často dokonce zdarma. Z některých lze pak získat i profesionální certifikát. Jak to celé funguje?

Coursera přináší kurzy napříč různými obory, jako obchod, IT či jazyky, ve spolupráci s mnoha univerzitami a firmami. Nabízí tak možnost vzdělávat se v oblasti, která vás baví, a to jak jednotlivcům, tak třeba i firmám a jejím zaměstnancům. Učení probíhá online a po zhlédnutí lekcí si získané znalosti opakujete prostřednictvím testů a projektů. Aby se vám kurzy zpřístupnily, je třeba si vybrat z několika typů předplatného. Pokud je vaším cílem jen získat nové znalosti, můžete využít verzi zdarma. S placenými variantami se vám otevřou praktičtěji pojaté kurzy, můžete zvolit konkrétní specializaci, ale třeba i získat certifikát či dokonce titul.

Kurzy jsou většinou vedeny v angličtině, ale nastavit si k nim můžete titulky v několika jazycích, český i slovenský však mezi nimi chybí.

VÝHODY

NEVÝHODY

Kurzy, které pomohou rozvinout vaši kreativitu

Tato americká platforma potěší všechny kreativní duše, neboť se svými vzdělávacími kurzy zaměřuje na oblasti jako design, ilustrace, fotografování, malování nebo třeba psaní. Velkým bonusem je zde řada kurzů ke shlédnutí zdarma, v nichž se můžete naučit třeba připravovat dokonalou kávu nebo nastartovat e-mail marketing. I placené kurzy můžete po nějakou dobu sledovat zdarma, a to díky 14denní zkušební Premium verzi. K tomu je však zapotřebí zadat číslo své karty.

Právě Premium verze nabízí řadu dalších výhod, jako je sledování kurzů offline v mobilní aplikaci. Funguje na bázi měsíčního předplatného a pořídit si ji můžete od 8,25$.

Web Skillshare nabídne všem tvůrcům nespočet možností, jak své umění vylepšit nebo třeba objevit. Je však třeba ovládat angličtinu, kurzy v češtině byste zde zatím hledali marně.

VÝHODY

NEVÝHODY

Perfektní volba pro IT obory

Pokud vás zajímají témata jako datové inženýrství, kyberbezpečnost, programování nebo byznys, může pro vás být Udacity velmi užitečným nástrojem. A to především v případě, že usilujete o to, získat v těchto odvětvích zaměstnání. Tato platforma totiž nabízí kurzy vytvořené ve spolupráci s nejrůznějšími společnostmi a naučíte se tak ty dovednosti, které firmy skutečně požadují. Kurzy jsou kromě toho také zaměřené prakticky a učíte se na reálných projektech. Zajímavým bonusem je zde také dostupnost lektorů, kterých se můžete kdykoliv ptát, a nestane se vám tak, že byste se při výuce zasekli.

Nebude to ale zadarmo. Každý z programů, z nichž můžete vybírat, má různou délku trvání a od té se odvíjí i cena. Platit pak můžete měsíčně. Na lekce přístupné zdarma tu spíše nenarazíte, ale potěšit může alespoň bezplatné 30denní členství. Počítejte také s tím, že kurzy probíhají v angličtině.

VÝHODY

NEVÝHODY

Spousta kurzů za nízké ceny i zdarma

Ať už vás zajímá oblast komunikace, práva, leadershipu, marketingu nebo cizí jazyky, můžete své znalosti posouvat dál díky platformě Seduo. Najdete zde více než 300 kurzů a často vás jimi provedou známé tváře, jako například Adela Vinczeová či Tomáš Etzler. Kurzy nabízejí lekce k vyzkoušení, abyste zjistili, co od nich čekat, a co mnohé potěší ještě více, je řada kurzů dostupných kompletně zdarma. Avšak i cena placených kurzů je nastavena poměrně nízko, takže vaši peněženku nijak zvlášť nezatíží. Pravdou však je, že většina kurzů je o něco kratší než kurzy na ostatních platformách.

Pod kurzy vždy najdete hodnocení od jeho absolventů, což vám pomůže zjistit, zda budou lekce to pravé i pro vás. Tempo studia si určujete sami, mezi lekcemi můžete libovolně přeskakovat a zase se k nim vracet. Zajímavostí zde je, že na konci každého kurzu vás čeká opakovací test, v němž si prověříte své znalosti a zjistíte, na co se dále zaměřit.

VÝHODY

NEVÝHODY

Sympatická česká platforma na offline i online kurzy

Heslem této platformy je, že kdokoli může naučit kohokoli cokoli. Inspirovat se její tvůrci nechali platformou Skillshare a v roce 2011 představili svou vlastní verzi. Nyní zde najdete více než 160 kurzů zaměřených na nejrůznější oblasti, jako jsou cizí jazyky, finance, technika, cestování či gastronomie. Můžete se zde tak naučit hrát na didgeridoo, zjistit užitečné informace pro partnerský vztah nebo ovládnout Google Disk.

Jakmile si z pestré nabídky vyberete, můžete se podívat na úvodní lekci a zjistit, co kurz obnáší a přináší. Po zaplacení se vám pak v kompletní podobě zpřístupní a videa si můžete přehrávat i opakovaně. Co se týče ceny, ta se u jednotlivých kurzů poměrně výrazně liší, obecně se dá ale říct, že se pohybuje v řádu stokorun. Kurzů zdarma tu mnoho nenajdeme, ale vzhledem k opravdu nízké ceně některých kurzů to nemusí být problém.

Vedle online kurzů tu můžete narazit také na online webináře s lektory a platforma nabízí i kurzy živé.

VÝHODY

NEVÝHODY

Kurzy zdarma vs. placené kurzy

Pokud se rozmýšlíte nad tím, zda se vám vyplatí kurz placený, nebo si vystačíte s některou z variant dostupných zdarma, odpovězte si na otázku, co od kurzu vlastně očekáváte. Kurzy zdarma jsou většinou volně přístupné z nějakého důvodu, ať už je to délka kurzu, obecné zaměření a podobně. Jsou skvělým nástrojem k tomu do určitého tématu nakouknout a zjistit, co obnáší a zda by vás bavilo další vzdělávání v něm.

Jestliže však chcete získat co nejkvalitnější a nejpodrobnější informace od specialistů v daném oboru a vzdělávat se na takové úrovni, abyste v něm třeba později našli i práci, doporučujeme spíše kurzy placené. Pravdou totiž je, že odborníci většinou nechtějí své know-how předávat zadarmo.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma online kurzů.

Obě varianty mají něco do sebe a odpověď na otázku, která z nich je lepší, je velmi individuální. Online kurzy skýtají největší výhodu v tom, že se vám do velké míry přizpůsobí, a sami si určujete, kdy a kde se budete vzdělávat. Zároveň umožňují opakované přehrávání a vracet se k nim můžete třeba i po několika měsících a vše si připomenout. Živé kurzy pak mají nenahraditelný přínos v podobě přítomnosti lektora, který vám ihned pomůže, poradí a vysvětlí nejasnosti.

Některé kurzy (především ty zahraniční a techničtějšího charakteru) jsou koncipovány skutečně tak, aby vám k nové pracovní pozici pomohly. Z mnoha kurzů je také možné získat certifikát, který může potenciálního zaměstnavatele zaujmout.

Kromě propriet, které si vyžaduje samotné zaměření kurzu (jako třeba hudební nástroj či kreativní pomůcky), vám stačí jen připojení k internetu a zařízení pro přehrávání lekcí. Většinou to může být mobilní telefon, počítač nebo tablet.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)