Nejlepší online kurzy Photoshopu a grafiky 2024 - recenze (grafický design)


Kurzy
Photoshopu

Kouzla Photoshopu pro začátečníky i pokročilé


Kurz Photoshopu pro začátečníky

Propracovaný kurz s detailním členěním


Kurz
Lightroomu

Objevte svobodu tvoření a upravujte fotografie jako profík


Kurz
Canvy

Naučte se vytvářet dokonalé prezentace, bannery či pozvánky
Online Kurzy Photshopu Grafiky

S grafikou se v profesním či osobním životě setká do jisté míry naprostá většina z nás. Možná chcete ze zvědavosti nebo právě kvůli pracovním účelům do její tvorby nakouknout a zjistit, jak složité vlastně je navrhnout si vlastní logo či plakát. S tím vám pomohou následující online kurzy, na jejichž obsah, průběh i hodnocení jejich účastníků jsme se podívali v tomto článku.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

V grafickém světě se často setkáte s pojmy rastr a vektor. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rastrová grafika se skládá z pixelů a výsledný obraz je tedy složen z mnoha bodů, z nichž každý má vlastní souřadnice. Využívá se v obrázcích či u fotografií, tedy tehdy, když potřebujeme realistické zobrazení obrazu. Při zvětšení však ztrácí kvalitu.

Vektorová grafika pracuje s křivkami (vektory). Skládá se tedy z nejrůznějších přesně definovaných útvarů, což umožňuje zvětšení bez ztráty kvality. Používá se tak při tvorbě log, vizitek či billboardů. Zachycení realistického obrazu s její pomocí však není možné.

Online kurzy grafiky se od sebe liší, například úrovní pokročilosti, pro kterou jsou určeny, či samotým programem, který pro výuku používají. Základní kostra však bývá podobná. Nejprve se seznámíte s daným programem a jeho uživatelským rozhraním. Poté si ukážete hlavní nástroje a funkce, s nimiž budete pracovat. Následují praktické ukázky, které vás v závislosti na charakteru kurzu naučí upravovat fotografie, vytvářet reklamní materiály či třeba příspěvky na sociální sítě. Někdy kurzy zahrnují také domácí úkoly či jiné vlastní projekty.

Kouzla Photoshopu pro začátečníky i pokročilé

Photoshop se stal synonymem úpravy fotografií a možností, které nabízí, je skutečně nespočet. Shrnout je všechny do jednoho kurzu by bylo velmi složité, a tak se portál Profi Photoshop rozhodl vytvořit jich více a nabídnout tak vhodné varianty jak pro naprosté začátečníky, tak i uživatele, kteří již s tímto programem zkušenosti mají. Obsah jednotlivých kurzů včetně jejich kapitol je velmi podrobně popsán, takže přesně víte, co se v kterém naučíte a zda pro vás bude vhodný. 

Vedle kurzů nabízí tato platforma také řadu video tutoriálů přístupných zdarma, blog, pokud vám vyhovuje spíše psaná verze návodů, a v neposlední řadě také poradnu. Vše má na svědomí Antonín Mika, fotograf a lektor Photoshopu, jehož nadšení a zkušenosti vyzdvihují i účastníci kurzu.

Jestliže s tímto programem začínáte, bude tento kurz skvělým prvním krokem. Nabízí totiž komplexní návod a vysvětluje všechny základy, které potřebujete znát. V 12 lekcích vám lektor pomůže se v programu zorientovat, vysvětlí principy vrstev, jednoduché úpravy i filtry a v závěrečné kapitole si vyzkoušíte i kompletní fotomontáž. Vše sledujete přímo na obrazovce lektora a můžete tak pracovat souběžně s ním. Jak se shodují spokojení účastníci, vysvětlování je opravdu detailní, pochopí jej každý a zároveň vám kurz ušetří spoustu zbytečného tápání. K dispozici jsou vám vedle videí i obrazové materiály a připravte se i na domácí úkoly. Kurz můžete zakoupit za 1 990 Kč, případně je možné pořídit si jednotlivé lekce samostatně. 

Srozumitelný, obsáhlý, cenově dostupný, plný vychytávek šetřících čas i poznatků, které zkvalitní práci – tak hodnotí lidé tento kurz věnovaný úpravám RAW fotografií. V 17 kapitolách zde autor vysvětluje práci v tomto programu obsaženém ve Photoshopu, a to od základů. Podíváte se na výhody focení do RAWu, pustíte se do základních úprav, zaměříte se i na detaily či nastavení barev a nechybí ani techničtější pohled na celý program. Na závěr vás čeká i procvičení všech získaných informací, to vše je k dispozici za 2 299 Kč. 

Vyzkoušet si možnosti úprav ve Photoshopu můžete i zdarma, respektive za zadání své e-mailové adresy, a to díky tomuto kurzu. Skládá se ze sedmi krátkých video lekcí, v nichž se dozvíte, jak na vyřezávání objektů, retuše jedním kliknutím, osvětlení scény či závěrečné úpravy. Každý den na vás bude v e-mailové schránce čekat jedna kapitola a jako bonus obdržíte i soubor s dokončenou fotomontáží, kterou tak budete moci podrobně prostudovat. 

Propracovaný kurz s detailním členěním

Tento kurz čítá neuvěřitelných 69 lekcí a těšit se tak můžete na to, že spolu s lektorem, profesionálním fotografem a znalcem Photoshopu Josefem Cvrčkem, proberete opravdu velkou část funkcí, které program nabízí. První lekce jsou věnovány samotnému rozhraní a orientaci v něm, seznámíte se s principem vrstev, představíte si oblíbené používané formáty, ale největší část samozřejmě připadne nejrůznějším možnostem úprav a retuší obrázků a fotografií. Zde oceníte podrobné dělení do kapitol, díky čemuž můžete v dalších částech přeskakovat k těm tématům, která vás aktuálně zajímají. Stejně tak ale propracované členění přijde vhod i později, když se budete potřebovat k některým částem vrátit.

Jak zmiňují účastníci kurzu, vše je vysvětleno velmi jednoduše a srozumitelně a spoustu tipů zde objeví nejen začátečníci, ale i ti, kdo už s Photoshopem mají zkušenosti. Práci vysvětluje lektor na verzích CS 5.1 a většinu lekcí pak v CC 2017, což ale nevyhovuje úplně každému a je dobré s tím od začátku počítat. Cena kurzu je 2 490 Kč.

Objevte svobodu tvoření a upravujte fotografie jako profík

V tomto kurzu čerpá ze svých více než sedmnáctiletých zkušeností lektor Michal Botek, který se profesně věnuje grafice, fotografování a postprodukci. Jeho cílem je předat své zkušenosti dál a probudit tak v lidech kreativitu a vytvořit si pomocí úpravy fotografií vlastní svět.

K tomu slouží hned dvacet lekcí. V nich se dozvíte, jak si v populárním programu Lightroom upravíte každou fotografii k obrazu svému. Po seznamovacím kolečku s programem a jednotlivými nástroji se vrhnete na úpravy jednotlivých částí obličeje, postavy i pozadí, naučíte se pracovat s barvami a odhalíte tajemství finálních úprav. Vše sledujete přímo na obrazovce, takže, stejně jako spokojení účastníci, nejspíš oceníte názornost ukázek a tipů. Cena tohoto kurzu je 2 490 Kč.

Naučte se vytvářet dokonalé prezentace, bannery či pozvánky

Canva se stala velmi populárním programem díky svému povedenému rozhraní, snadnému ovládání a především proto, že nabízí celou řadu funkcí zdarma. Využívají ji nejen amatéři či samouci, ale i zkušenější grafici a je ideální pro tvorbu grafiky na sociální sítě nebo třeba k vytvoření stylové pozvánky na rodinnou oslavu. V tomto kurzu objevíte všechna její kouzla, naučíte se využívat potenciál Canvy naplno a zároveň si osvojíte základy grafického designu.

Kurz nabízí celých 41 lekcí a těšit se můžete na 3,5 hodiny užitečného obsahu. Začnete samotným založením účtu, projdete si jednotlivé prvky, zjistíte, jak Canvu propojit se sociálními sítěmi a pak už začnete tvořit loga, prezentace, animace či právě příspěvky na sociální sítě. Za cenu 2 590 Kč získáte také učební plán, 3 upravitelné šablony a přístup do uzavřené skupiny, kde se můžete doptávat na další tipy.

Kurz potěší všechny nadšence do grafiky, nabídne spoustu inspirace, množství rad zkušené lektorky a poskytne také motivaci a nápady do další práce.

Stručný, jasný a přehledný kurz pro úpravu fotek

Dalším z kurzů úpravy fotografií s programem Adobe Lightroom vedeným profi fotografem je tento kurz od Petra Klempy. Sám fotí portréty, miluje cestovatelské reportáže a jeho specialitou jsou barvy. Pokud se věnujete podobné oblasti, možná bude tento kurz tím pravým. Stejně tak, pokud nehledáte několikahodinové lekce, ale preferujete spíše jasný a stručnější styl. Tento kurz má 11 lekcí, které dohromady trvají necelou hodinku a cena je 990 Kč.

Během ní se toho ale naučíte mnoho. Podíváte se na základní nastavení a seznámíte se s uživatelským prostředím, neminou vás principy úprav a jejich převedení do praxe, naučíte se dělat lokální úpravy, filtrovat, exportovat a dokonce vytvářet vlastní presety. Lektor vám bude dostupný i pro otázky a diskuzi.

Jak zmiňují lidé, kteří kurzem prošli, kurz je určen pro začátečníky, kteří se s programem chtějí seznámit, a stejně tak i pro ty, kteří v něm chtějí pracovat prostřednictvím telefonu. Nabízí také zajímavý pohled do práce a přemýšlení lektora.

Užitečný kurz pro amatérské i (mírně) pokročilé fotografy

Program Zoner je českým produktem a má tak u nás řadu příznivců. Pokud se v něm chcete zorientovat a posunout své fotografie na další úroveň, určitě vás tento kurz svým velmi propracovaným obsahem nezklame.

Se Zonerem vás seznámí hned v 67 lekcích, a to konkrétně s verzí ZPS 16 a ZPS X. Díky tomu najde uplatnění nejen u naprostých začátečníků, ale i těch, kteří už s programem pracují, ale stále mají určité rezervy. Snadno si mezi lekcemi můžete najít konkrétní oblast úprav, která vás zrovna zajímá. Nechybí tu retušování portrétů, automatické úpravy, možnosti třídění fotografií, práce s vrstvami, hromadné úpravy fotek či to, jak z fotografií vytvořit video.

Lidé na kurzu oceňují srozumitelnost, přehlednost a kvalitní zpracování. I mírně pokročilí uživatelé uvádějí, že zde objevili spoustu netušených možností a tipů, které jim usnadnily práci.

Získejte tipy pro tvorbu grafiky s nástroji zdarma

Nejste grafik, ale na druhou stranu se vám nechce platit jeho služby kvůli pár vizitkám nebo několika letáčkům? Rádi byste se do jednoduché grafiky pustili sami, nejlépe v programech zdarma? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, pak je tento kurz přesně pro vás. Grafika přes noc z vás neudělá, ale během hodiny a půl vám poradí, jak s tvorbou grafiky začít, jaké nástroje pro to využít, jak sladit barvy a písma, pomůže s grafikou plakátů, loga či příspěvků na sociální sítě a ještě se dozvíte, jaké trendy tomuto oboru aktuálně vládnou. Cenou 599 Kč pak určitě nezklame.

Kurz nabízí užitečný přehled tipů pro začátečníky, kteří chtějí začít s grafikou ať už pro pracovní, nebo osobní účely. Lidé oceňují přehlednost a stručnost, skvělé rady a informace i doporučení vhodných nástrojů. Podle mnohých pak kurz působí motivačně a poskytuje spoustu inspirace.

Od základů až po Pinterest a ohromující prezentace

Spoustu základních principů, tipů a rad můžete objevit v kurzech přímo od grafického programu Canva. Jsou v angličtině a přístupné jsou zcela zdarma. Jedná se o kratší kurzy zaměřené vždy na určité téma, které zde lektoři spolu s dalšími odborníky představují a předávají své zkušenosti. Naučit se tak můžete vytvářet dokonalé prezentace, zjistíte, jak tvořit příspěvky na Pinterest nebo jak proniknout do světa sociálních sítích. Aktuálně jsou k dispozici tyto kurzy:

  • Become a Pinterest Creator
  • Personal Branding
  • Canva for the classroom
  • Social media mastery
  • Graphic Design Basics
  • Branding your business
  • Presentations to impress

Kurzy jsou kratšího charakteru a jsou většinou zaměřené spíše na teorii. Praktické ukázky zde sice také najdete, ale konkrétní postupy nejsou vysvětlovány nijak detailně. Od toho jsou však jiné kurzy a i tyto mohou začátečníkům i pokročilejším tvůrcům přinést cenné tipy a pomohou ujasnit si základy.

Nadupaný kurz pracující s Photoshopem, Illustratorem i InDesignem

S více než 25 hodinami videa, 203 lekcemi a spoustou materiálů ke stažení je tento kurz grafiky v angličtině jedním z nejobsáhlejších kurzů věnujícím se tomuto tématu vůbec. Jeho záběr je opravdu široký. Naučí tvořit v Adobe Photoshopu, Illustratoru a InDesignu, projdete si teorii a základní grafické principy, zaměříte se na úpravy fotek nebo třeba tvorbu přebalu knihy, zjistíte, jak si vytvořit perfektní logo a seznámíte se i s aktuálními trendy v oblasti designu. Lekce jsou prokládány různými projekty či výzvami a kurz doplňují updaty v podobě nových videí.

Tímto obsáhlým kurzem s cenou 129,99 € prošlo už téměř 100 tisíc účastníků a v naprosté většině svého rozhodnutí nelitují. Naopak, vyzdvihují nápomocnost kurzu, jeho zaměření na detaily a skvělé vysvětlení jednotlivých kroků, přístup lektorky a o kvalitách svědčí i to, že si řada z nich zakoupila navazující kurz.

Komplexní kurz pro ty, co to s grafikou myslí vážně

Pokud nehledáte kurz, který jen ve stručnosti a rychlosti vysvětlí základy a nabídne pár praktických ukázek, ale skutečně komplexního průvodce k tomu stát se profesionálním grafikem, je to tento. Je veden zkušeným lektorem s více než patnáctiletou praxí, naučí vás práci ve Photoshopu i InDesignu (částečně i v Illustratoru) a v neposlední řadě nabízí i podporu a zpětnou vazbu lektora.

V celých 80 hodinách se seznámíte s programy tak, abyste se v nich cítili jako doma, projdete si základní úpravy a nástroje a pak se vrhnete na spoustu praktických příkladů. Naučíte se vytvářet newslettery, letáky, vizitky a dokonce i weby. Lektor využívá i reálných klientských zadání a nabízí tak náhled přímo do způsobu své práce.

Lidé, kteří kurzem prošli, si chválí osobnost lektora Lukáše Krásy, který svým zápalem dokáže nadchnout i ostatní a zároveň vše trpělivě vysvětluje. Oceňována je i vysoká profesionalita videí a spoustu užitečných informací zde najdou i ti, kteří už v těchto programech pracovali.

DESET důvodů, proč se naučit grafický design

Kdy může být znalost grafiky užitečná a vyplatí se její studium i v případě, že neplánujete být profesionálním grafikem. Určitě ano!

1) Položka v CV

Základy práce s grafickými programy se často objevují mezi požadavky na různé typy zaměstnání, především v oblasti marketingu. Pokud je budete ovládat, vaše šance na trhu práce to zvýší a v životopise bude tato znalost vypadat dobře. 


2) Posun pro vaše podnikání

Ať už podnikáte v jakémkoliv oboru, nejspíš se alespoň v malé míře použití grafiky nevyhnete, ať už se jedná o vizitky, letáčky či třeba prezentace. Základní znalost posune tyto materiály vypouštěné do světa na novou úroveň a na klienty udělá dojem. A vy ušetříte za grafika. 


3) Zábavný koníček

Design obecně patří mezi koníčky mnoha z nás a u tvorby grafiky, byť pro osobní účely, se skvěle odreagujete. I když budete jen upravovat fotky do rodinného fotoalba. 


4) Grafika jako přivýdělek

Z koníčka se snadno může stát i zajímavý přivýdělek. Mnohdy stačí, když se vaše znalosti rozšíří v okruhu známých. Začít můžete klidně třeba pozvánkami na akce. 


5) Probudíte svou kreativitu

Grafika je skvělým způsobem, jak vyjádřit svou osobnost a promítnout ji do materiálů souvisejících například s vaším podnikáním.  


6) Grafika podle vašich představ

Spolupráce s grafiky někdy nejde úplně podle plánu a každý z vás může mít o finální podobě rozdílné představy. Pokud budete grafice rozumět, nejen, že grafika lépe pochopíte, ale budete si moci vytvořit i návrhy přesně podle sebe. 


7) Design napříč obory

Je jedno, v jakém oboru působíte, grafické znalosti využijete v naprosté většině z nich. Pokud tedy máte pocit, že by se vám sice hodily v současné práci, ale ohledně dalšího využití jste skeptičtí, není třeba mít strach.


8) Je to in

V dnešním světě je na vizuálno kladen velký důraz a hezké věci se zkrátka líbí. Základní grafiku zvládá řada mladých lidí, a pokud s nimi chcete držet krok, je její ovládnutí skvělou cestou. 


9) Zvládnete to i doma

Není třeba nikam chodit, hlavní principy se zvládnete naučit doma a to třeba i díky programům a lekcím zdarma. 


10) Ukážete svou tvorbu světu

Díky oblíbenosti grafických materiálů a sociálním sítím může vaši tvorbu vidět velká spousta lidí a je možné, že se vám tak otevřou zcela nové možnosti, nejen ty pracovní.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma kurzů grafiky a photoshopu.

K těm nejpopulárnějším grafickým programům patří bezpochyby programy Adobe, a to Photoshop, InDesign, Illustrator či Lightroom. Často se můžete setkat i s Corel Draw, případně českým Zonerem.

Pokud se vám nechce platit tisíce za profesionální programy Adobe, můžete vyzkoušet například Inkspace, který je vhodný například pro tvorbu ilustrací a log, nebo třeba Canvu, oblíbenou pro tvorbu prezentací či příspěvků na sociální sítě. Oba jsou k dispozici zdarma.

Grafika má široké pole využití. Díky její znalosti si navrhnete spoustu reklamních a marketingových materiálů jako logo firmy, vizitky, plakáty, letáky či třeba billboardy, využijete ji při úpravě fotografií, tvorbě prezentací nebo postů na sociální sítě.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)