Nejlepší online kurzy hry na kytaru 2024 (lekce kytary)

Shrnutí: Kurz hraní na kytaru by měl především odpovídat vaší úrovni znalostí, abyste s ním zvládli držet krok, a zároveň se nenudili. V ideálním případě by měl nabízet ukázku zdarma, abyste posoudili, zda vám styl výuky a samotn lektor budou sedět. Také posuďte délku kurzu a lekcí vzhledem k ceně. Tady jsou mé tipy:

A o čem ještě píšu? Vysvětlím pár základních pojmů, přidám další tipy na zajímavé kurzy a poradím, jak konečně začít hrát. 


1. místo

Kurz pro začátečníky s Honzou Ponocným

Kdy vybrat Kurz pro začátečníky s Honzou Ponocným?

Chcete se učit hrát na současných hitech a oceníte komplexně pojatý kurz, který vás naučít kromě základů i něco navíc? Pak je to přesně tento kurz od Honzy Ponocného.


2. místo

Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla

Kdy vybrat Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla?

Pokud nemáte na učení mnoho času a chcete si zahrát první písničku „ASAP“, běžte do tohoto kurzu.


3. místo

13 kytarových rytmů, které si zamilujete

Kdy vybrat 13 kytarových rytmů, které si zamilujete?

Patříte k začátečníkům a při hraní vám dělá problém rytmus? S tímto kurzem jej chytíte. 


4. místo

Kytarové
kolovrátky

Kdy vybrat Kytarové kolovrátky?

Pokud se chcete při výuce zaměřit na rozložené akordy, je tento kurz tím pravým.
Kurz Hry Na Kytaru

Možná vám doma leží nevyužitá kytara a litujete, že na ni neumíte hrát, možná patříte k věčným začátečníkům, kteří se zasekli na znalosti několika akordů. Chcete to změnit a konečně umět zahrát svou oblíbenou písničku nebo třeba složit vlastní? S online kurzy hry na kytaru se naučíte vše potřebné a na vás už pak bude jen trénovat. V tomto článku se dozvíte, jaké kurzy stojí za to a jak začít konečně hrát.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Hraní na kytaru má mnoho benefitů. Dokáže lidi smelit a zpříjemní každou oslavu nebo posezení u táboráku s rodinou či přáteli. Zároveň také pomáhá rozvíjet kreativitu a podporuje růst pravé mozkové hemisféry, zlepšuje motoriku, je dobrým cvičením pro mozek a je také skvělým způsobem, jak vyjádřit své emoce.

Všechny online kurzy hry na kytaru jsou si do jisté míry podobné, liší se však délkou a tím, jak moc podrobně jsou jednotlivá témata probírána. Většinou se neobejdete bez trochy teorie, abyste pochopili, co vás v lekcích vůbec čeká. A pak už vezmete do ruky kytaru a začnete zkoušet akordy, rytmy a znalosti si vyzkoušíte (většinou) přímo na známých písničkách. Některé kurzy se věnují také správnému naladění kytary, hře s trsátkem, vybrnkávání či vhodným způsobům tréninku.

Obsah článku

Nejlepší online kurzy hry na kytaru

Abych vám trochu pomohl s výběrem, prozkoumal jsem nabídku a dal dohromady nejzajímavější a nejoblíbenější kytarové kurzy. 

  1. Akustická kytara – kurz pro začátečníky s Honzou Ponocným
  2. Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla
  3. 13 kytarových rytmů, které si zamilujete
  4. Kytarové kolovrátky
  5. Complete Guitar Lessons System – Beginner to Advanced

1) Akustická kytara - kurz pro začátečníky s Honzou Ponocným recenze

Kurz se známým kytaristou se spoustou užitečných materiálů

Kdy zvažovat kurz Akustická kytara pro začátečníky s Honzou Pokorným?

Chcete se učit hrát na současných hitech a oceníte komplexně pojatý kurz, který vás naučít kromě základů i něco navíc? Pak je to přesně tento kurz od Honzy Ponocného.

Pokud se chcete ale blíže zaměřit na některou z oblastí hraní, zkuste kurz 13 kytarových rytmů nebo Kytarové kolovrátky.  

Proč jsem vybral kurz Akustická kytara pro začátečníky s Honzou Pokorným?

Protože tento kurz hry na kytaru od Honzy Ponocného, kterého můžete znát třeba z kapely Mekyho Žbirky, působí velmi moderně a profesionálně už na první pohled. V přehledně a detailně členěných sekcích vás naučí jak naprosté základy, tak i pár pokročilejších technik. Pomůže vám s laděním kytary, poradí, jak držet trsátko, osvojíte si rytmus i hraní akordů a spoustu dalších věcí.

A co jistě potěší spoustu z vás, vše se naučíte na písničkách, a to nejen táborákových, ale i populárních popových a rockových hitech, jako je třeba Perfect od Eda Sheerana či Chasing Cars od Snow Patrol. Spolu s kurzem získáte také spoustu užitečných materiálů navíc, například přehled akordů, seznam rytmů či odkazy na zpěvníky.

Na výběr jsou dvě varianty kurzu – pro začátečníky a mírně pokročilé. První možnost zahrnuje 37 videí, druhá pak 50 o něco delších videí. Cena samostatných kurzů je 1 390 Kč, při koupi obou dvou zároveň zaplatíte 1 890 Kč.

Lidé jsou nadšeni ze zábavného a sympatického projevu lektora, oceňují skvělé vysvětlení rytmů a také to, že se díky lekcím učí rychle a bez “zbytečné” teorie.

Uživatelské recenze kurzu Akustická kytara pro začátečníky s Honzou Pokorným

Ať už jsem se díval na Facebook, hodnocení na veselekurzy.cz nebo na artmasteracademy.cz, našel jsem na kurz Honzy Pokorného samá slova chvály. Asi nejvíce o něm vypovídá to, že se podle něj lidé skutečně naučili na kytaru hrát, a to od úplných základů. Dokonce jsou z něj nadšené i děti. Líbí se jim pojetí autora a také množství doprovodných materiálů.

Spousta z nich uvádí, že si zakoupili i navazující kurz, a jedna z účastnic na něj odmítla slevu, aby více podpořila tvůrce, což také leccos vypovídá. Jak recenze prozrazují, zklamaní z něj nejspíš nebudete. 

2) Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla recenze

Zvládněte písničky ze zpěvníku za pár týdnů

Kdy zvažovat Rychlokurz hry na kytaru Jiřího Kynčla?

Pokud nemáte na učení mnoho času a chcete si zahrát první písničku „ASAP“, běžte do tohoto kurzu.

Jestliže ale času máte trochu víc a oceníte delší lekce, nejspíš bude lepší volbou kurz Akustické kytary pro začátečníky s Honzou Ponocným

Proč jsem vybral Rychlokurz hry na kytaru Jiřího Kynčla?

Protože pokud držíte kytaru v ruce poprvé a zároveň vám trochu chybí trpělivost a rádi byste si co nejdříve vybrnkali jednodušší písničku, mohl by se vám tento kurz líbit. Je určen naprostým začátečníkům, vysvětluje vše, co potřebujete k hraní znát, a naučí vás i oblíbené šlágry ze zpěvníků. Jak rychle, to už je na vás, možná to zvládnete už do měsíce či dokonce rychleji.

Kurz je kratší a má 11 lekcí, jejichž délka se pohybuje okolo 15 minut. V nich si vysvětlíte názvy strun a tónů, co je to akord a jaké jsou jeho typy, jak hrát s trsátkem, jak na vybrnkávání či tlumení a Jiří Kynčl, hudebník a lektor hry na kytaru, přidá i spoustu užitečných a praktických tipů. Po dokončení zvládnete zahrát písničky Stánky či Tři kříže. Cena kurzu je 1 490 Kč.

Uživatelské recenze Rychlokurzu hry na kytaru Jiřího Kynčla

Abych zjistil o kurzu ještě víc, podrobně jsem prošel recenze kurzu na Kurzyproradost.cz. A co jsem zjistil? Jak uvádějí účastníci kurzu, lekce jsou perfektní pro začátečníky a samouky a zahrnují kompletní základy hraní na kytaru. Zároveň si je chválí i ti, kteří dříve hráli, ale už toho spoustu zapomněli. Účastníkům se líbí, že je vše prezentováno názorně a srozumitelně a stačí už jen trénovat. Lidé si pochvalují i příznivou cenu, která je 1 490 Kč, stejně tak i ukázkové lekce zdarma. V těch by ale někteří rádi viděli ukázky hraní samotných písniček. 

3) 13 kytarových rytmů, které si zamilujete recenze

Naučte se oblíbené rytmy a vytvářejte své vlastní

Kdy zvažovat kurz 13 kytarových rytmů, které si zamilujete?

Patříte k začátečníkům a při hraní vám dělá problém rytmus? S tímto kurzem jej chytíte. 

Pokud byste ale raději komplexní pojetí kurzu, zkuste ten od Honzy Ponocného nebo kratší od Jiřího Kynčla.

Proč jsem vybral kurz 13 kytarových rytmů, které si zamilujete?

Protože tento kurz je opět určen začátečníkům a samoukům, tentokrát však pomůže především s tím chytit ten správný rytmus. Představíte si hned 13 jeho typů spolu s akordy, od základních až po ty složitější. Zjistíte, pro které žánry se daný rytmus hodí a podíváte se tak do oblasti folku, popu či španělských rytmů. Na závěr si zvládnete vytvářet i vlastní rytmy a dozvíte se také pár tipů k výběru ladičky či trsátka.

Po zakoupení kurzu za 1 490 Kč vás čeká k prostudování hned 16 kratších lekcí. Jimi vás provede kytaristka a skladatelka Eva Hosnedlová, která se řadu let věnuje i výuce hry na kytaru. Ke stažení nabídne také e-book, kde budete mít rytmy přehledně sepsané.

Uživatelské recenze kurzu 13 kytarových rytmů, které si zamilujete

Opět jsem se vydal do diskuze na Kurzyproradost.cz, abych zjistil hodnocení samotných účastníků. A jaké jsou reakce? Lidé v reakcích uvádějí, že jednotlivé lekce jsou velmi snadno pochopitelné a užijí si je jak začátečníci, tak i ti, kdo jen nějakou dobu nehráli. Oceňují jejich názornost a někteří dokonce zmiňují, že ačkoliv měli vždy s rytmy problémy, nyní je konečně zvládají. Líbí se jim také, že lektora kurz vede bez zbytečného „okecávání“.

Některým se ale cena zdá příliš vysoká a pár lidí kritizovalo, že používané akordy jsou zbytečně složité a ocenili by spíše využití základních. 

4) Kytarové kolovrátky recenze

Naučte se techniku využitelnou při hraní balad a pomalejších písniček

Kdy zvažovat kurz Kytarové kolovrátky?

Pokud se chcete při výuce zaměřit na rozložené akordy, je tento kurz tím pravým. 

Jako začátečník ale možná více oceníte komplexnější přístup, jaký nabízí kurzy od Honzy Ponocného nebo kratší od Jiřího Kynčla.

Proč jsem vybral kurz Kytarové kolovrátky?

Protože se Eva Hosnedlová, která nabízí také kurz “13 kytarových rytmů, které si zamilujete”, v tomto kurzu pro změnu zaměřuje na doprovodnou hru na kytaru, při níž se vybrnkávají rozložené akordy. Těm se říká také kytarové kolovrátky. Využití najdou při hraní balad, ukolébavek a obecně pomalejších a jemnějších písniček.

V kurzu se je naučíte hrát prsty i trsátkem, zjistíte, jak je zahrát podle zpěvníku, lektorka vám poradí, jak tuto techniku správně cvičit a především se hned 18 těchto rytmů naučíte. Kurz za cenu 1 490 Kč je rozdělen do 22 lekcí a můžete si jej pořídit, ať už hrajete na jakýkoliv typ kytary.

Uživatelské recenze kurzu Kytarové kolovrátky

Když jsem podrobně procházel recenze na platformě Kurzyproradost.cz, zjistil jsem, že lidé označují tento kurz za skvělé a přínosné pokračování právě kurzu věnujícího se kytarovým rytmům. Líbí se jim srozumitelný výklad i příjemná cena.

Někteří ale upozorňují na to, že chybí příklady toho, kdy daný rytmus použít, a hodí se tak spíš pro zkušenější.

5) Complete Guitar Lessons System - Beginner to Advanced recenze

Kompletní a obsáhlý průvodce hraním na kytaru pro začátečníky

Proč jsem vybral Complete Guitar Lessons System?

Pro začátečníky, věčné začátečníky nebo ty, kteří sice pár hodinami výuky hry na kytaru prošli, ale nejsou s výsledkem spokojeni, je určen tento anglicky mluvený kurz. Je označován jako “vstupenka” ke hře na kytaru, což znamená, že se jedná o skutečně komplexně pojatý, informacemi nabitý a velmi obsáhlý kurz. Obsahuje neuvěřitelných 341 lekcí rozdělených do 47 sekcí v celkové délce 40 hodin a také 193 materiálů ke stažení.

A co se zde naučíte? Dá se říct, že skutečně všechno. Po absolvování budete zvládat akordy, rytmus, budete vědět, jak správně trénovat, vybrnkávat, nechybí ani trocha teorie. Začnete znalostmi pro začátečníky a na konci kurzu už budete trénovat pokročilé techniky. Za 129,99 € zkrátka získáte (doslova) hodně muziky.

Kurz získal od více než 300 tisíc účastníků vysoké hodnocení. Podle nich nabízí všechny potřebné odpovědi na jednom místě, lektor přesně ví, jak začínající kytaristy naučit hrát, a zvládá je i skvěle namotivovat.

DEVĚT tipů, jak se naučit hrát na kytaru

Hrát na kytaru není až tak složité. Přináším vám pár praktických rad, které vám v začátcích pomohou.

1) Správný nástroj

Mohlo by se zdát, že výběr té pravé kytary pro začátečníka je klíčový, ale jak se shoduje řada zkušených kytaristů, až tak na něm ve skutečnosti nezáleží. Pokud chcete hrát, hrajte na takový nástroj, který máte k dispozici a který vám vaše finanční možnosti dovolí. Časem, až do hraní proniknete víc, lépe odhadnete svoje potřeby a budete se moci poohlédnout po kvalitnější kytaře. 


2) Seznamte se

Abyste pochopili rady v článcích, videích či od zkušenějších kamarádů kytaristů, vyplatí se důkladně se s kytarou seznámit. Zjistěte, jak se jmenují její části, jak se správně drží a podobně. 


3) Nezapomeňte na ladění

Začínat hrát na rozladěnou kytaru rozhodně není ideální, proto se co nejdříve naučte nástroj ladit. K tomu vám poslouží ladička (opět si vystačíte s levnější variantou), případně třeba i jiný hudební nástroj, podle kterého tóny naladíte, například klavír. 


4) Začněte hrát akordy

Nejjednodušším tipem, jak začít hrát, pokud se nechystáte na lekce s učitelem, je trénink základních akordů a jejich nejčastějších kombinací. Najdete je v každém zpěvníku i na internetu a dobrou zprávou je, že ke spoustě písniček vám budou stačit jen tři z nich. 


5) Improvizujte

Umíte pár základních akordů? Skvělé. Ale nespokojte se jen s nimi. Učte se nové, zkoušejte různé rytmy a styly, zkrátka improvizujte. Najdete si tak svůj styl a prohloubíte znalosti. 


6) Nahrávejte se

Nejlepším způsobem, jak sledovat svůj pokrok a zároveň si všímat případných chyb, je své hraní nahrávat. S odstupem si nahrávky poslechněte a všímejte si detailů i zlepšení. 


7) Hrajte oblíbené písničky

Možná vám tutoriály a lekce hraní pro začátečníky budou doporučovat různé jednoduché písničky, ale ruku na srdce, nebude vás to bavit tolik, jako hrát svou oblíbenou. Nebojte se toho a pusťte se do ní, i když to bude kapku složitější.


8) Trénujte s ostatními a učte se

I když možná budete mít pocit, že jsou vaši známí zkušenější a lepší kytaristé, trénujte s nimi, sledujte, jak hrají, a snažte se toho od nich pochytit co nejvíce. Vždy se najde lepší kytarista než vy, takže je zbytečné si s tím lámat hlavu. 


9) Nevzdávejte se

Hra na kytaru vyžaduje trénink, a to nejlépe pravidelný. Vezměte tedy každý den alespoň na chvíli kytaru do ruky a trénujte. Nenechte se odradit tím, že vám některé akordy nepůjdou, a vraťte se k nim třeba později. 

Shrnutí: Podle čeho se orientovat při výběru kurzu hry na kytaru? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Je kurz určen pro vaši úroveň pokročilosti?ano
✅ Odpovídá cena délce lekcí i jejich počtu?ano
✅ Nabízí kurz alespoň krátkou lekci na ukázku?ano
✅ Má kurz dobré recenze?ano

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesním několik nejčastějších otázek, které padají na téma kurzů hry na kytaru.

Obě varianty mají svá pro a proti a nedá se říct, že by jedna z nich byla lepší. Elektrické kytary mají tenčí struny a jsou tak oblíbené u začátečníků, protože není třeba použít tolik síly. Stejně tak je ocení kytaristé s menšíma rukama, a to díky štíhlejšímu krku. Akustické kytary jsou však méně nákladné, není k nim potřeba další vybavení. Pokud se na ně navíc naučíte hrát, bude snadné přejít na kytaru elektrickou.

V ideálním případě je dobré ovládat hru s trsátkem i prsty. Trsátko dokáže vykouzlit ostřejší a silnější zvuk, zvládnete rychlejší běhy tónů za sebou a zjednoduší sólovou hru, například souzvuk více tónů však snadněji zahrajete prsty.

Kytaru je nejlepší ladit před každým hraním, a to platí především u levnějších nástrojů, které se rozlaďují velmi rychle.

4.9/5 - (14 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář