Nejlepší kurzy focení online 2024 - recenze (úprava fotek)


Kurz focení pro
začátečníky

Ucelený kurz pro začátečníky a nadšence


Kurz pro budoucí
fotografy

Profesionálním fotografem krok za krokem


Zahraniční kurz
focení

Kompletní průvodce k dokonalým fotkám


Kurz úpravy
fotek

K věci, jasný a přehledný kurz pro úpravu fotek
Kurzy Foceni Online

Fotografování je v současnosti velmi populárním koníčkem. Chcete také uchvacovat svými snímky na sociálních sítích, pořídit si krásné rodinné fotky nebo třeba posunout své dosavadní znalosti dál? Online kurzy focení budou skvělou volbou. Tento článek vám řadu z nich představí a dozvíte se, které by mohly pomoci právě vám.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Tato otázka je v posledních letech velkým tématem. A to proto, že dnešní mobily toho dokáží skutečně hodně a rychle vytvoří takovou fotku, která se lidem líbí. Nepotřebujeme k tomu žádné velké znalosti, základní úpravy zvládne každý a na sociálních sítích sklidíte s těmito snímky velký počet lajků.

Profesionální fotografové se ale (většinou) shodují, že zrcadlovku žádný mobil nenahradí a její možnosti, co se nastavení týče, jsou nedostižné. A proto si je lidé stále pořizují.

Pokud ale fotit začínáte, s mobilem si vystačíte a i na něm si “osaháte” základní principy. Jestliže budete chtít svou tvorbu posunout dál a nevadí vám do svého koníčku investovat, může být zrcadlovka dalším krokem.

Obecně zaměřené kurzy focení se většinou věnují základním pravidlům, která by měl každý začínající fotograf znát. Vysvětlují práci se světlem, kompozicí, ukazují rozdíly při focení osob a přírody, často také radí s nastavením fotoaparátu a následnou úpravou fotografií.

Ve spoustě případů jsou tyto principy představovány přímo na konkrétních příkladech, tedy vlastní tvorbě lektorů, aby bylo vše co nejnázornější.

Některé kurzy jsou pak zaměřené přímo na konkrétní disciplíny, jako je například focení portrétů, jídla nebo přibližují způsob, jak se můžete fotografováním začít živit.

Ucelený kurz pro začátečníky a nadšence

Jak vyfotit skvělý portrét, momentku i architektonické stavby či krajiny, co je vlastně ta expozice a kompozice a jaká se k nim vážou pravidla, to je ve zkratce hlavní obsah tohoto kurzu. Postaral se o něj fotograf Pavel Fara, který se tomuto umění profesionálně věnuje už od roku 2003 a své zkušenosti předává dál příjemnou a srozumitelnou formou.

V devíti kratších lekcích se seznámíte s potřebnými základy, spoustou rad a profesionálních triků a na konci kurzu budete vědět, jak vytvořit dokonalou fotografii za (téměř) jakýchkoliv podmínek i počasí. Zároveň se podíváte na to, jak zachytit kouzlo okamžiku a vyfotit třeba i ohňostroj. Za 1 490 Kč tedy kurz nabízí skutečně hodně muziky.

Jak se shodují účastníci, na své si zde přijdou především zapálení fotografové amatéři i ti, kteří jen touží po lepších a kvalitnějších rodinných fotkách. Informace jsou výstižně a uceleně podané a podle mnohých jsou při focení velmi nápomocné.

Profesionálním fotografem krok za krokem

Tento kurz vám řekne nejen to, jak správně fotit, ale jak si z koníčku můžete udělat i slušný přivýdělek, nebo se jím rovnou začít živit. Radí totiž i s postprocessem, poskytuje návod k tomu, jak svou práci nacenit a poskytne i tipy na komunikaci s klienty. Jedná se tedy vlastně o průvodce k tomu stát se fotografem profesionálem.

Fotograf Petr Klempa ve 24 lekcích prozrazuje řadu osobních tipů, které se mu v praxi osvědčily a odlišují nadšence od profíků. Kurz je pojat velmi prakticky a zároveň vás naučí o fotografii přemýšlet trochu jinak. Cílem je pomoci vám vytvořit si vlastní styl, další části jsou zaměřené na úpravu fotek v Adobe Lightroom, nechybí lekce věnující se technické stránce věci a správnému nastavení fotoaparátu a naučíte se i vytvořit si vlastní preset.

Zajímavostí tohoto kurzu je jeho cena, která se liší v závislosti na zvoleném “členství”. V základní variantě (2 390 Kč) získáte kompletní kurz a balíček RAW souborů z focení, profesionální členství (2 790 Kč) zahrnuje navíc i preset a vstup do diskuze a s členstvím Premium (6 290 Kč) si pak vyzkoušíte i focení modelky.

Podle nadšených účastníků je kurz vhodný nejen pro začátečníky, ale spoustu informací předá i těm, kdo se již focením nějakou dobu zabývají.

Kompletní průvodce k dokonalým fotkám

Dalším z ucelených kurzů, který nevynechává žádnou důležitou část v cestě k tomu posunout se z fotografa amatéra na profi úroveň, je tento anglický kurz. Potěší také všechny ty, kteří nevlastní kvalitní fotoaparát, lektoři zde mimo jiné poradí, jak fotit skvěle i na mobil.

Díky 354 jednotlivým lekcím o celkové délce téměř 24 hodin je jasné, že kurz probere jednotlivá témata opravdu detailně. Nechybí mezi nimi tipy pro práci se světly, kompozicí, podíváte se podrobněji na vybavení, dozvíte se rozdíly v přístupu k fotografiím v různých prostředích, podíváte se na možnosti editování hned v několika programech a zjistíte, jak si můžete focením vydělat.

Cena kurzu je 129,99 €, ale litovat určitě nebudete, ať už jste začátečník, nebo se považujete za zkušenějšího fotografa. Lidé si pochvalují sympatický přístup lektorů (kurzem provázejí hned tři), mnoho z nich uvádí, že kurz předčil jejich očekávání a našli v něm naprosto všechno, co pro práci potřebují, a získali při focení větší jistotu.

Pochopte základy kompozice a ohromte své okolí

Tento v angličtině vedený kurz je zaměřen přímo na kompozici fotek. Počítá s tím, že už alespoň malé zkušenosti s fotografováním máte, a pomůže vám svá díla pomocí vhodné kompozice vylepšit a rozvinout kreativní smýšlení.

Cílem je naučit účastníky nad fotografií přemýšlet a dívat se na svět trochu jinýma očima. Jak upozorňuje samotný popis, nečekejte zde ale základy práce s fotoaparátem. Po absolvování 32 lekcí byste měli rozumět principu zlatého řezu, naučíte se lépe pozorovat a zachytit vhodný moment, najít správnou vzdálenost a největší potenciál a díky tomu všemu vás focení bude více bavit.

Všemu pomůže množství ukázkových prací samotného lektora, na kterých ukazuje, proč se pro danou kompozici rozhodl. To velmi oceňují i ti, kteří si kurz zakoupili. Právě dobré i špatné příklady jim pomohly pochopit důležitá pravidla. Někteří však uvádějí, že na ukázku autor používá nebarevné fotografie, což jim příliš nevyhovovalo.

Objevte řadu fotografických disciplín s držitelem ceny Czech Press Photo 

Za webem iFotogafování stojí Jan Rybář, fotograf, novinář a také autor několika knih, který procestoval desítky zemí světa. Pyšnit se může cenou Czech Press Photo, což o jeho kvalitách vypovídá dostatečně. Prostřednictvím tohoto webu nabízí Rybář celou řadu kurzů věnujících se různým odvětvím fotografie, v nichž své dlouholeté zkušenosti předává.

Načerpat je můžete s kurzy zaměřenými na fotografování jídla, kompozice, výběr fotoaparátu a jeho správné nastavení, focení na mobil či úpravu fotek. Řada jich je k dostání v balíčcích obsahujících vícero kurzů za výhodnější cenu, některé lze koupit i samostatně a pár jich je k dispozici k zakoupeným kurzům zdarma. Zmíněné balíčky tří kurzů jsou k dostání za 1 399 Kč, takže i cena je zde více než příznivá.

Pokud se podíváme na ohlasy ke kurzům, často se zde opakují slova o tom, že lektor ovládá umění informace srozumitelně předávat i naprostým laikům, zároveň jsou jeho slova užitečná i těm, kteří již nějakou dobu fotí. Jeho rady jsou snadno aplikovatelné a řada lidí uvádí, že jsou na jejich tvorbě ihned vidět.

Kurzy úpravy fotografií pro začátečníky i pokročilé

K fotografování úpravy patří a Photoshop se stal jejich synonymem. Možností, které nabízí, je skutečně nespočet. Shrnout je všechny do jednoho kurzu by bylo velmi složité, a tak se portál Profi Photoshop rozhodl vytvořit jich více a nabídnout tak vhodné varianty jak pro naprosté začátečníky, tak i uživatele, kteří již s tímto programem zkušenosti mají. Obsah jednotlivých kurzů včetně jejich kapitol je velmi podrobně popsán, takže přesně víte, co se v kterém naučíte a zda pro vás bude vhodný. 

Vedle kurzů nabízí tato platforma také řadu video tutoriálů přístupných zdarma, blog, pokud vám vyhovuje spíše psaná verze návodů, a v neposlední řadě také poradnu. Vše má na svědomí Antonín Mika, fotograf a lektor Photoshopu, jehož nadšení a zkušenosti vyzdvihují i účastníci kurzu.

Jestliže s tímto programem začínáte, bude tento kurz skvělým prvním krokem. Nabízí totiž komplexní návod a vysvětluje všechny základy, které potřebujete znát. V 12 lekcích vám lektor pomůže se v programu zorientovat, vysvětlí principy vrstev, jednoduché úpravy i filtry a v závěrečné kapitole si vyzkoušíte i kompletní fotomontáž. Vše sledujete přímo na obrazovce lektora a můžete tak pracovat souběžně s ním. Jak se shodují spokojení účastníci, vysvětlování je opravdu detailní, pochopí jej každý a zároveň vám kurz ušetří spoustu zbytečného tápání. K dispozici jsou vám vedle videí i obrazové materiály a připravte se i na domácí úkoly. Kurz můžete zakoupit za 1 990 Kč, případně je možné pořídit si jednotlivé lekce samostatně. 

Srozumitelný, obsáhlý, cenově dostupný, plný vychytávek šetřících čas i poznatků, které zkvalitní práci – tak hodnotí lidé tento kurz věnovaný úpravám RAW fotografií. V 17 kapitolách zde autor vysvětluje práci v tomto programu obsaženém ve Photoshopu, a to od základů. Podíváte se na výhody focení do RAWu, pustíte se do základních úprav, zaměříte se i na detaily či nastavení barev a nechybí ani techničtější pohled na celý program. Na závěr vás čeká i procvičení všech získaných informací, to vše je k dispozici za 2 299 Kč. 

Vyzkoušet si možnosti úprav ve Photoshopu můžete i zdarma, respektive za zadání své e-mailové adresy, a to díky tomuto kurzu. Skládá se ze sedmi krátkých video lekcí, v nichž se dozvíte, jak na vyřezávání objektů, retuše jedním kliknutím, osvětlení scény či závěrečné úpravy. Každý den na vás bude v e-mailové schránce čekat jedna kapitola a jako bonus obdržíte i soubor s dokončenou fotomontáží, kterou tak budete moci podrobně prostudovat. 

Propracovaný kurz úpravy fotografií s detailním členěním

Tento kurz čítá neuvěřitelných 69 lekcí a těšit se tak můžete na to, že spolu s lektorem, profesionálním fotografem a znalcem Photoshopu Josefem Cvrčkem, proberete opravdu velkou část funkcí, které program nabízí. První lekce jsou věnovány samotnému rozhraní a orientaci v něm, seznámíte se s principem vrstev, představíte si oblíbené používané formáty, ale největší část samozřejmě připadne nejrůznějším možnostem úprav a retuší obrázků a fotografií. Zde oceníte podrobné dělení do kapitol, díky čemuž můžete v dalších částech přeskakovat k těm tématům, která vás aktuálně zajímají. Stejně tak je oceníte i později, když se budete potřebovat k některým částem vrátit. 

Jak zmiňují účastníci kurzu, vše je vysvětleno velmi jednoduše a srozumitelně a spoustu tipů zde objeví nejen začátečníci, ale i ti, kdo už s Photoshopem mají zkušenosti. Práci vysvětluje lektor na verzích CS 5.1 a většinu lekcí pak v CC 2017, což ale nevyhovuje úplně každému a je dobré s tím od začátku počítat. Cena kurzu je 2 490 Kč. 

Využijte svou kreativitu a upravujte fotografie jako profík

V tomto kurzu čerpá ze svých více než sedmnáctiletých zkušeností lektor Michal Botek, který se profesně věnuje grafice, fotografování a postprodukci. Jeho cílem je předat své zkušenosti dál a probudit tak v lidech kreativitu a vytvořit si pomocí úpravy fotografií vlastní svět.

K tomu slouží hned dvacet lekcí. V nich se dozvíte, jak si v populárním programu Lightroom upravíte každou fotografii k obrazu svému. Po seznamovacím kolečku s programem a jednotlivými nástroji se vrhnete na úpravy jednotlivých částí obličeje, postavy i pozadí, naučíte se pracovat s barvami a odhalíte tajemství finálních úprav. Vše sledujete přímo na obrazovce, takže, stejně jako spokojení účastníci, nejspíš oceníte názornost ukázek a tipů. Cena tohoto kurzu je 2 490 Kč.

K věci, jasný a přehledný kurz pro úpravu fotek

Dalším z kurzů úpravy fotografií s programem Adobe Lightroom vedeným profi fotografem je tento kurz od Petra Klempy. Sám fotí portréty, miluje cestovatelské reportáže a jeho specialitou jsou barvy. Pokud se věnujete podobné oblasti, možná bude tento kurz tím pravým. Stejně tak, pokud nehledáte několikahodinové lekce, ale preferujete spíše jasný a stručnější styl. Tento kurz má 11 lekcí, které dohromady trvají necelou hodinku a cena je 990 Kč.

Během ní se toho ale naučíte mnoho. Podíváte se na základní nastavení a seznámíte se s uživatelským prostředím, neminou vás principy úprav a jejich převedení do praxe, naučíte se dělat lokální úpravy, filtrovat, exportovat a dokonce vytvářet vlastní presety. Lektor vám bude dostupný i pro otázky a diskuzi.

Jak zmiňují lidé, kteří kurzem prošli, kurz je určen pro začátečníky, kteří se s programem chtějí seznámit, a stejně tak i pro ty, kteří v něm chtějí pracovat prostřednictvím telefonu. Nabízí také zajímavý pohled do práce a přemýšlení lektora.

JEDENÁCT rad, jak začít fotit

Fotografování láká řadu lidí, ale zároveň má spousta z nich pocit, že jim příliš nejde a nemají pro něj talent. Co můžete změnit a jaké snadné kroky podniknout pro začátek?

1) Foťte tím, co máte

Kvalitních fotoaparátů je na trhu spousta, ale jen ten z vás dobrého fotografa neudělá. Pro začátek si tak určitě vystačíte s vybavením, které máte doma, klidně to může být i váš smartphone. 


2) Hrajte si s kompozicí

Než začnete zběsile mačkat spoušť, zaměřte se pořádně na to, co fotíte. Pravidla kompozice jsou velmi důležitá a díky nim dokáží vaše díla vyprávět příběh. Nenechte tedy ze záběru mizet části důležitých objektů, držte linii, snažte se o jednoduchost a vyváženost. 


3) Dbejte na světlo

Dobré světlo posune vaši fotografii ihned na jinou úroveň. Není to ale vždy jen o intenzitě, věnujte pozornost i směru. Snažte se také vybalancovat světlo mezi objektem a jeho pozadím. 


4) Nestůjte na místě

Naskytl se vám neskutečný výhled na západ slunce, fotíte o sto šest, ale stojíte stále na jednom místě? To je velká škoda! Ať už fotíte jakoukoliv scenérii, zkuste se pohybovat vpřed, vzad, zkoušet různé úhly a podobně. 


5) Nepodceňujte nastavení

Zvolit automatické nastavení fotoaparátu je tou nejjednodušší cestou, ale pokud se ponoříte do manuálního nastavení, objevíte zcela nový svět. Zkoušejte, hrajte si a uvidíte, že vaše fotky budou najednou vypadat úplně jinak. 


6) Čistěte čočku

Nemusíte se do toho pouštět každý den, ale jednou za týden to rozhodně neuškodí. Na čočkách se snadno usazuje prach nebo jsou plné otisků prstů a zbytečně kazí ostrost fotografie. 


7) Naučte se základům úprav

Následná úprava fotek je způsobem, jak z dobrého snímku udělat snímek vynikající. Není však třeba nic přehánět, zkuste jen podtrhnout náladu fotky.


8) Dejte si na čas

Profesionálem se nestanete přes noc a nemá smysl tlačit na pilu. Učení chce i v případě fotografování čas. Věnujte potřebnou pozornost nastavení, kompozici i následným úpravám. 


9) Přihlašte se na kurz

Pokud víte, že vás nadšení pro focení za týden neopustí a myslíte to s ním vážně, bude kurz rozhodně dobrým startem. Načerpáte zkušenosti, inspiraci i motivaci pro práci a na spoustu věcí vám nabídne nový pohled. 


10) Spojte se s dalšími fotografy

Rady, zkušenosti a inspiraci vám mohou předat i další, byť začínající fotografové. Díky sociálním sítím není složité je najít. 


11) Schovávejte si stará díla

Díky fotkám pořízeným před několika měsíci či lety můžete skvěle sledovat svůj vývoj a zlepšení. Určitě si je schovávejte a čas od času si je projděte.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma kurzů focení a úpravy fotek.

Základem je samozřejmě mít na co fotit. Nemusí to však být drahý přístroj, mnohdy si pro začátek vystačíte i s mobilem. Některé kurzy pak zahrnují i úpravu fotografií, k čemuž je třeba mít k dispozici daný program (někdy se jedná o programy placené). Také potřebujete přístroj, na kterém si kurz přehrajete – může to být počítač, tablet či telefon.

Každá z variant má svá pro a proti. V prezenčních kurzech oceníte přítomnost lektora, který vám může ihned poradit, vše dovysvětlit a podobně. Ani online kurzy už však v tomto ohledu nezůstávají pozadu a často nabízejí konzultace s lektorem a jeho zpětnou vazbu. Navíc si je můžete přehrávat opakovaně a v čase, kdy se to hodí vám.

Většina námi recenzovaných kurzů je vhodná i pro úplné laiky a vysvětluje vše od začátku. Vždy si ale přečtěte podmínky, některé kurzy mohou počítat s tím, že základní povědomí o focení už máte.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)