Tepelná čerpadla Schlieger –⁠ recenze, diskuze a zkušenosti 2024

Tepelna Cerpadla Schlieger Recenze

Se stoupajícími cenami energií hledá mnoho lidí cesty, jak ušetřit. Pokud bydlíte v domku, tak vás možná napadlo, zda by se vám nevyplatilo tepelné čerpadlo. Reklamní bannery slibují obrovské úspory, které s dnešními cenami plynu a elektřiny lákají více než kdy dřív. Tepelná čerpadla jsou na trhu už dlouho, přesto je jejich fungování tak trochu záhadou. Proces získání tepla je v jejich případě o něco složitější než pouhé spalování plynu či dřeva. Přečtěte si, jak to celé funguje a co nabízí firma Schlieger.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Co je tepelné čerpadlo a jak funguje?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které přenáší teplo z venku dovnitř. V případě typu země-voda získává teplo z půdy, kde je teplota stabilnější. Takové řešení je ale dražší a vyžaduje vhodné podmínky na zahradě. Musíte mít kolektor tepla. Ten může být buď umístěn pod plochou zahrady, nebo v podobě hlubokého vrtu. V případě typů vzduch-voda nebo efektivnějšího vzduch-vzduch čerpá teplo z venkovního vzduchu. Takové zařízení připomíná větrák, může být hlučné a přenášet vibrace do domu. Zato je toto řešení levnější než sbírání tepla ze země.

I při nízké teplotě nějaké teplo načerpá. Selský rozum nám ale říká, že v takovém případě nebude jeho efektivita tak vysoká. Odpověď dává fyzika. Této hodnotě se říká COP neboli tepelný faktor. Ten označuje účinnost topného zařízení. Tepelný faktor vychází právě z rozdílu mezi zdrojem tepla (tedy venkovním vzduchem nebo zemí) a teplotou ve vytápěné místnosti (tedy teplotou uvnitř). 

V praxi to funguje tak, že zařízení tepelného čerpadla posbírá venkovní teplo a přenese ho buď do trubek, kde se ohřívá voda, nebo ho rovnou fouká do vytápěné místnosti. Druhý způsob je mnohem efektivnější, protože při něm nedochází k takovým tepelným ztrátám. V prvním případě ohřátá voda putuje buď do radiátorů, nebo do mnohem vhodnějšího podlahového topení. Samotná horká voda se dá také využít přímo jako teplá voda, kterou umyjete třeba nádobí nebo psí tlapky. 

Jaké jsou výhody tepelného čerpadla a komu se vyplatí?

Základní výhody tepelného čerpadla jsou:

  • Vysoká účinnost
  • Levnější provoz oproti běžnému vytápění elektřinou
  • Možnost ohřevu vody
  • Za určitých okolností se dá využít jako klimatizace v letních měsících

Všechny výše uvedené výhody záleží na mnoha faktorech. V některých obydlích bude účinnost vyšší. V jiných naopak tak nízká, že se ani instalace nevyplatí. Tepelné čerpadlo je poháněné elektřinou. Na rozdíl od přímotopů či jiné formy vytápění elektřinou ale čerpadlo účinnost zakoupené elektrické energie zvyšuje. A to 3-4×. To ale záleží na podmínkách – na výkonu pořízeného čerpadla, způsobu vytápění, zateplení domu a dalších. Za určitých podmínek tak může být účinnost výrazně nižší a pořízení čerpadla se nevyplatí.

Pokud váháte, doporučujeme využít kalkulačku na této stránce. Je sice složitější, vyplnění všech parametrů vám nějaký čas zabere, ale budete mít naprosto jasnou představu, s jakým druhem vytápění ušetříte nejvíce.

Komu se tepelné čerpadlo vyplatí

Tepelné čerpadlo se vyplatí v první řadě tehdy, pokud si můžete dovolit vyšší počáteční náklady. Ceny tepelných čerpadel se pohybují v desítkách až stovkách tisíc. Instalace také něco stojí a pořízení nekvalitního levnějšího stroje se může ukázat jako naprosto neúčinné.

Dále se čerpadlo vyplatí těm, kdo mají dobře zateplený dům, protože v takovém případě stačí čerpadla s nižším příkonem, která pořídíte za výrazně nižší cenu. V nezatepleném domě nikdy se slabým čerpadlem nevytopíte místnosti dostatečně.

Záleží také na způsobu vytápění. Pokud stavíte dům a chcete si pořídit tepelné čerpadlo, počítejte s podlahovým topením. Pokud už máte zavedené radiátory, tepelné čerpadlo se vám pravděpodobně nevyplatí. Už jsme uvedli, že účinnost čerpadla je závislá na tom, jaký je rozdíl mezi teplotou, kde teplo čerpáme a teplotou, na kterou chceme vytápět. Pokud máte radiátor, pro vytopení celé místnosti ho musíte rozpálit na vysokou teplotu. Podlahové topení si vystačí s mnohem nižší teplotou. Tepelné čerpadlo tak musí posbírat pro vytopení radiátorem mnohem víc tepla z okolí. Když je v okolí zima, tak tedy musí mnohem více makat. A sežere mnohem víc elektřiny. V takovém případě už ušetřená částka nemusí vyrovnat vysokou počáteční investici.

O společnosti Schlieger

Společnost Schlieger působí na českém trhu od roku 2010. Nabízí různá ekologičtější a výhodnější řešení energií pro domácnosti i firmy. Prodává a instaluje tepelná čerpadla a fotovoltaiky. Zaměřuje se na obnovitelné zdroje energie. Nabízí zákazníkům komplexní řešení. Vyřídí za vás dotace, dodá zařízení, nainstaluje a postará se o jejich spuštění. Nabízí nadstandardně dlouhou záruku. Zároveň se postará také o servis a dodání náhradních dílů. 

Zaměstnává profesionály v oboru, kteří se o zákazníky starají. Naši recenzi firmy Schlieger si můžete přečíst zde.

Jaká tepelná čerpadla nabízí firma Schlieger?

Firma Schlieger nabízí téměř výhradně typ tepelného čerpadla vzduch-voda. Pro větší objekty a firmy nabízí individuální řešení. Pro domácnosti potom prodává tepelné čerpadlo Premium X (v nabídce najdete čerpadlo Premium X 11 a Premium X 21). To je umístěno v plastovém obalu, který výrazně omezuje hlučnost. Je odolné proti vlivům počasí.  

V kombinaci s rychlým elektrokotlem, který nastupuje v případě velmi nízkých teplot, dokáží čerpadla od firmy Schlieger vytápět až na teplotu 62 °C i při venkovní teplotě -25 °C. Pokud vám vrtá hlavou, proč byste chtěli vytápět na tak vysokou teplotu, jde o případy, kdy topíte radiátory. V nich koluje voda mnohem teplejší než okolní vzduch, který ohřívají. Tepelná čerpadla Premium X jsou řízena automatickými termostaty značky Siemens. Hlučnost čerpadla deklaruje firma Schlieger mezi 39-46 dB, což je velmi slušná hodnota. Záleží ale na tom, kde čerpadlo stojí – v jaké vzdálenosti od domu je postaveno, na čem stojí atd.  

Parametry tepelných čerpadel Schlieger:

Výkon: až 9 kW

Hlučnost: do 45 dB

Záruka na čerpadlo: 3 roky

Záruka na kompresor: 10 let 

Dříve poskytovaná tepelná čerpadla jiných značek se postarala firmě Schlieger o řadu negativních recenzí. S tepelným čerpadlem Premium X už jejich počet výrazně klesl.

Kolik stojí tepelná čerpadla Schlieger?

Samotná cena tepelného čerpadla je v porovnání s jinými na trhu poměrně nízká. A to proto, že ji snižuje dotace na ekologické vytápění od státu. Při realizaci projektu ale platíte ještě za další služby. Takže konečná cena bude výsledkem kalkulace vytvořené na míru pro vás.  

Cena samotného čerpadla s dotací: 140 267 Kč

Cena samotného čerpadla bez dotace: 280 267 Kč

Kolik mohu ušetřit s tepelným čerpadlem?

V tomto případě vás opět odkážeme na kalkulačku, kde si spočítáte, kolik ušetříte konkrétně vy. Výsledná částka totiž hodně závisí na parametrech vašeho obydlí. V ideálním případě (zateplený dům, podlahové vytápění) můžete oproti topení elektřinou ušetřit 3-4× tolik. Úspora oproti jiným druhům vytápění závisí na aktuálních cenách energií. Doposavad vždy platilo a v současné chvíli platí, že plyn je zhruba 2× levnější než elektřina. Tepelné čerpadlo se vám tedy oproti plynovému kotli vyplatí v případě, že spočítaná účinnost čerpadla je vyšší než 2. Záleží ale opět na tom, co už doma máte. Jaké úpravy budete muset udělat na rozvodech tepla, na zahradě. To všechno může zvýšit počáteční investici a rozhodnout o tom, zda se vám instalace vyplatí, nebo nikoliv.

Jaké jsou výhody realizace na klíč od firmy Schlieger?

Samotná instalace tepelného čerpadla není příliš složitá. Zvládne to běžný topenář ve spolupráci s elektrikářem. Realizaci na klíč využijete hlavně ve chvíli, kdy potřebujete udělat větší úpravy. Nebo pokud se nechcete o nic starat. Firma Schlieger nabízí také servis čerpadel a také doplňkové služby jako instalaci pohotovostního kotle pro případ opravdu tuhé zimy. Zároveň pro vás zajistí státní dotaci, která cenu čerpadla zlevní o polovinu. Za to si nechá samozřejmě zaplatit. 

Zkušenosti s firmou Schlieger jsou dle referencí zákazníků skvělé. Odborný servis je kvalitní, komunikace s obchodem dobrá. Poradí i po telefonu nebo elektronicky. Tým profesionálních instalatérů pracuje po celé České republice. Na svou práci nabízí nadstandardně vysokou záruku – ta dosahuje až 30 let.

Jak získat dotaci na tepelná čerpadla?

Na instalaci tepelného čerpadla můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám až 140 000 Kč. K získání dotace musíte splnit následující podmínky:

  • Svou nemovitost musíte trvale užívat 
  • Doložit, že tepelné čerpadlo nahradí způsob vytápění v podmínkách uvedený (kotel na tuhá paliva emisní třídy 1 či 2, krb či jiné lokální vytápění, elektrické vytápění)
  • Předložit projektovou dokumentaci (může vyřídit Schlieger za vás)

Společnost Schlieger vyřeší papírování spojené se získáním dotace za vás. Vy budete komunikovat s jejich zástupcem, který zařídí vše potřebné.

Reference a zkušenosti s tepelnými čerpadly Schlieger

Značka Schlieger se pyšní vysokým hodnocením ze strany zákazníků. Ti si chválí především komunikaci s obchodem i přesné dodržování smluv.

Na stránkách Refsite, která se zabývá recenzemi ze stavebnictví, většinou zákaznici uvádí, že čerpadla od firmy Schlieger fungují tak, jak mají. U realizace hodnotí pozitivně většinou to, že firma dodržuje termíny a řemeslníci pracují bez problémů. Najdou se ale také negativní recenze, které komentují nedostatečnou komunikaci firmy v případě problémů.

Hodnocení na Googlu je výrazně lepší, zde firma drží 4 z 5 hvězdiček. Zákazníci si veskrze firmu chválí a její zástupci pozitivní i negativní recenze komentují.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma tepelných čerpadel Schlieger.

Ano, firma Schlieger nabízí také fotovoltaiky, které s tepelnými čerpadly propojíte.

Ne, tepelné čerpadlo se hodí pouze majitelům obytných domů. 

Ano, nově je to možné. Musíte mít ale na chatě nebo chalupě trvalé bydliště. Potom můžete čerpat ze stejného balíku jako na topení v rodinném domě.

Tepelná čerpadla vzduch-voda nebo vzduch-vzduch jsou vždy hlučná. Nejvíc rámusu nadělá kompresor. Záleží ale na tom, kde jsou umístěna a jak jsou konstruována. Tepelná čerpadla firmy Schlieger jsou umístěna v plastové schráně, proto se vyznačují nižší hlučností.

Tepelné čerpadlo vám bude sloužit přibližně 15 let a déle. Firma Schlieger poskytuje záruku 3 roky na čerpadlo a 10 let na kompresor. Záruka pokrývá také služby spojené s instalací nového dílu. 

Tepelná čerpadla Schlieger se vejdou do výkonu 20 kW, k jehož instalaci stavební povolení nepotřebujete. Nemusíte stavbu ani hlásit. Musíte mít ovšem územní souhlas. Ten získáte buď na základě územního rozhodnutí nebo souhlasem od sousedů. K instalaci čerpadel s výkonem vyšším než 20 kW už stavební povolení potřebujete.

Jelikož berete teplo ze vzduchu nebo ze země, určitě zde mluvíme o obnovitelném zdroji vytápění. Na druhé straně tepelné čerpadlo ke svému provozu potřebuje elektřinu. Záleží tedy na tom, odkud elektřinu čerpáte. Zde záleží na vašem dodavateli energie.

Záleží na mnoha faktorech. Záleží na tom, odkud čerpáte energii potřebnou k provozu čerpadla. Zda samotný zdroj, ke kterému je čerpadlo připojeno, používá k přírodě šetrný provoz. Dále na tom, jaká je účinnost čerpadla. Zda skutečně s jeho použitím nějakou energii ušetříte. Pokud se vám vyplatí finančně, pravděpodobně bude také ekologičtější než původní zdroj energie. Samozřejmě také zjišťujte, jak ekologicky pracuje výrobce, kde a za jakých okolností byl přístroj vyroben, a zda je ekologické také chladivo v čerpadle.

Společnost Schlieger uvádí, že většina součástí jejích výrobků pochází z Evropy. Některé součástky ale z Číny jsou. Jednoduše proto, že se jinde na světě nevyrábí. To ovšem není problém pouze tepelných čerpadel a značky Schlieger.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.8/5 - (106 votes)