20 skvělých dárků k 18. narozeninám pro dceru i syna v roce 2024

Blíží se jemu nebo jí osmnáctiny a vy si lámete hlavu? Nebojte. Máme pro vás tipy na dárky, se kterými určitě zazáříte. Navíc si v našem článku přečtete rady, které vám pomohou s výběrem.


Výběr redakce

Víc než autoškola.

Orientační cena: od 4 350 Kč


Potěší každého

Ideální dárek na velkou oslavu.

Orientační cena: od 2 099 Kč


Pro sportovce

Na vodu jinak.

Orientační cena: od 6 000 Kč


Hodiny zábavy

Lepší než život.

Orientační cena: 2 099 Kč

Darky K 18 Narozeninam

Osmnácté narozeniny představují významný mezník. Po prvních a třetích narozeninách ten nejvýznamnější. První a třetí narozeniny oslavenec neprožívá, tam se radostí a nostalgií rozplývají rodiče, babičky a dědečkové. Když se ale slaví osmnáctka, je to právě vaše dítě, které prožívá ten den nejvíc. Přišel den, kdy může začít řídit auto, pít alkohol nebo pracovat s penězi. Je to den, kdy je z pohledu státu plnohodnotným občanem, který může ovlivňovat chod věcí veřejných. Mladí lidé bývají hrdí na svou nově nabytou zodpovědnost. Je na vás, jak dárek pojmete. Zda zdůrazníte zodpovědnost nebo nabídnete oslavu nově nabyté svobody. Každopádně se ale očekává, že dárek vyrazí dech. Že bude mít odpovídající hodnotu. A stejně jako každý jiný dárek, že udělá radost a podtrhne krásný vztah, jaký s oslavencem máte.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší tipy na dárky k 18. narozeninám

 1. Zábavná škola smyku
 2. Bedna plná specialit
 3. Paddleboard
 4. Virtuální realita až domů
 5. Výlet na čtyřkolkách
 6. Bezdrátový reproduktor
 7. Kvalitní hodinky
 8. Surf Aréna s  videozáznamem
 9. Cestovní deník se stíracími mapami
 10. Úniková hra
 11. Vtipné narozeninové tričko
 12. Bungee skok do houpačky
 13. Poukaz na dovolenou
 14. Via Ferrata
 15. Desková party hra
 16. Větrný tunel s virtuální realitou
 17. Originální šperk
 18. Systém na domácí posilování
 19. Trampolína
 20. Držák telefonu s bezdrátovým nabíjením

Víc než autoškola.

Poukaz do autoškoly už jste mu určitě věnovali. Pravděpodobně už má termíny prvních jízd v diáři. Můžete ale věnovat poukaz na něco navíc. Můžete mu zařídit školu smyku. Poukaz platí 12 měsíců, takže se nemusíte bát, že by do té doby nestihl svůj řidičák získat. Škola smyku na polygonu to není jen zážitek a adrenalin. Je to především zkušenost. Mladý řidič si zažije ten pocit, když auto dostane smyk. A především se naučí v praxi takovou situaci řešit. Osmnáctiny jsou pro tuto školu ideální příležitost. Může totiž navázat kurzem smyku hned na absolvovanou autoškolu. Pravděpodobně mu ale budete muset půjčit své auto. Ale nebojte, polygon je bezpečný, takže vám ho jistě vrátí neporušené.

Orientační cena: od 4 350 Kč

Ideální dárek na velkou oslavu.

Plánuje váš oslavenec po vaší rodinné seanci velikou party s kamarády? Možná i na pivo a víno dojde. Dbejte jako správný rodič na to, aby se pořádně najedli. Na party nesmí chybět něco k zakousnutí. Naše dárková bedna obsahuje celou spoustu slaného mlsání: ručně vyráběné crisps, olivy, BBQ trhané maso, pršut a další. Nechte dárek doručit třeba rovnou na plánovanou party. Jako bonus se totiž oslavenec bude muset do bedny dostat sám pomocí páčidla. Ta je totiž zatlučena hřebíky a jinak ji otevřít nelze. Už se těšíte na ty fotky?

Orientační cena: od 2 099 Kč

Na vodu jinak.

Paddleboard je hitem posledních let. Na řekách i jezerech je vídáme čím dál častěji. Paddleboard se totiž může chlubit nespornými výhodami. Snadno se přenáší i převáží. Můžete s ním jet všechno od klidného rybníku po divočejší vodu. Když z něj spadnete nebo se ve vodě převrátí, jednoduše nasednete zpět. Nehodí se pouze na vyloženě divokou vodu, protože není tak snadné se na něm udržet. V divoké vodě hrozí, že se mimo plavidlo člověk pomlátí o kameny. Naučit se jízdu na paddleboardu navíc není zase tak těžké. Než bude váš oslavenec sjíždět lehké peřejky, uplyne mnoho hodin tréninku. Ale k příjemnému pádlování na klidné vodě stačí pár hodin snahy.

Orientační cena: od 6 000 Kč

Lepší než život.

Někdy nenajdete v realitě dárek, který by skutečně vyrazil dech. Ale také v naší realitě zůstávat nemusíte. Vždyť doba nabízí nové příležitosti. Například možnost zapůjčit si herní set pro virtuální realitu a užít si hry a akční scény přímo v obýváku. Můžete si zážitek objednat na konkrétní den a hodinu. Zpestříte tak oslavu anebo necháte oslavence, aby si sám nebo sama vybrala, s kým si neskutečné chvíle užije. Především si může vybrat, zda si chce užít virtuální akci nebo třeba řešit detektivní případ.

Orientační cena: 2 099 Kč 

Vysočina, jak jste ji ještě nezažili.

Osmnáctiny se spojují s řízením dopravních prostředků. Konečně můžete. Ale nemusí to být obyčejná nuda. Co takhle zajet si na Vysočinu. Kraj plný lesních, polních cest i silnic poznáte úplně jinak. Čtyřkolka připomíná motorku na čtyřech kolech. Je navržena tak, aby zvládla téměř jakýkoliv terén. Výlet tak dostane úplně nový náboj. Čtyřkolka je praktická a bezpečná. V případě potřeby s ní může oslavenec jet také po silnici.

Orientační cena: od 2 030 Kč

Muzika na plné pecky.

Pryč jsou časy, kdy jsme s sebou tahali magnetofony nebo velké neforemné CD přehrávače. Dnes už stačí mobil a k tomu bezdrátový reproduktor téměř kapesní velikosti. Prodává se mnoho druhů. Všechny mají ale společné to, že jsou praktické. Vejdou se do jakéhokoliv zavazadla a propojí se s každým chytrým telefonem, většinou pomocí technologie Bluetooth. Jednoduše postavíte reproduktor na stůl a můžete pouštět hudbu kdekoliv na cestách. Pro ty, kdo bez hudby neudělají ani krok, může znít muzika i z jejich batohu na výletě. Na rozdíl od sluchátek ale bezdrátový reproduktor umožní, že si užijí hudbu společně s přáteli.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Klasika pro dospěláka.

Když darujete hodinky, jako byste říkali: “Teď už jsi dospělý. Teď už budeš dostávat dospělácké dárky.” A to přesně chcete. Protože až přijde s kvalitními hodinkami na ruce mezi kamarády, stane se z něj pravý muž. Osmnáctiny se tak nestanou jen číslem v kalendáři, ale předělem, který bude moci vystavit na odiv. Dárek se hodí především pro mladé muže. Drahé a kvalitní hodinky totiž dělají gentlemana.

Orientační cena: od 800 Kč

Australské pobřeží je daleko, surfujte v Praze.

Každý si nemůže dovolit výlet na australské nebo americké pláže, kde oceán vykouzlí vlny vhodné pro surfování. Navíc proč se tam trmácet, když si to ještě ani neměl příležitost vyzkoušet? Pro malý trénink nemusíte jezdit tak daleko. Praha bude stačit. V Surf Aréně si vyzkouší, jaké to je, nechat se mlet vlnami. Ale hlavně ten pocit svobody a moci, když vlnu chytí a sjede. Účastník zážitku si provede v aréně rezervaci, v daný den dorazí na místo 30 min předem, vybere si vhodný neopren a zkušený instruktor ho vše naučí. Pak už může jen surfovat. Pokud si sjíždění vln zamiluje, může do arény kdykoliv zavítat znovu. Nabízí totiž vhodný prostor jak pro zaškolení začátečníků, tak pro trénink profíkům. Ze zážitku si navíc odnese domů videozáznam.

Orientační cena: 2 750 Kč

Nejlepší dárek pro milovníka cestování.

Váš syn nebo dcera možná už teď plánuje, že jednou procestuje kus světa. Má na to celý život. Ale teď už na vlastní pěst. Bez vás. Je dospělý nebo dospělá. Ukažte, že to víte. Že to chápete. A kupte sobě i jim možnost být na těch cestách aspoň takto s nimi. Stírací mapa deník skvěle doplňuje. Už na oslavě si můžete setřít ta místa, která jste třeba navštívili společně. Na ta ostatní má váš cestovatel nebo cestovatelka celý život.

Orientační cena: 299 Kč

Zážitek pro každého.

Únikové hry jsou čím dál oblíbenější kratochvílí všech generací. Osmnáctníci nejsou výjimkou. Je jedno, zda už váš syn nebo vaše dcera na nějaké únikovce někdy byli. Tato bude nová. Při únikové hře jsou účastníci zavřeni v místnosti a plní různé úkoly. Řeší úlohy na základě indicií. Nepoužívají ani tak vědomosti jako logické myšlení a schopnost dedukce. Když vyřeší všechny úkoly, získají klíč k místnosti a mohou konečně ven. Zážitek se hodí spíš pro skupinky lidí než pro jednotlivce. Víc hlav víc ví a víc hlav si rozhodně užije víc zábavy.

Orientační cena: od 1 599 Kč

Dárek nejen na perfektní oslavu.

Mladí pánové i mladé dámy nosí v osmnácti trička s nápisem. Pokud je nápis originální a vtipný. Obchod Bezvatrika nabízí skvělá a kvalitní trička s originálními nápisy. Ty vystihují většinou něco, co souvisí s narozeninami nebo s rokem narození. Z nepřeberného množství si určitě vyberete. 

Orientační cena: od 399 Kč

Největší adrenalin, jaký zažil nebo zažila.

Bungee skok je to poslední, co by kluk nebo holka čekali od svého rodiče. Ukažte, že jim věříte, že se o ně nebojíte a že jim chcete poskytnout pocit adrenalinu kolujícího v žilách. Zážitek se hodí samozřejmě pro dobrodružnější povahy. Skok do houpačky je ale originální. Zatímco při běžném bungee skoku péruje daná osoba nahoru a dolů, u skoku do houpačky se bude houpat jako na kyvadle. Na obrovské houpačce nad vodou. Vybrat si může ze dvou destinací.

Orientační cena: od 1 990 Kč

Ať si vyrazí, kam chtějí.

Když jsou děti, jezdí na dovolené většinou s námi. Když jsou dospělí, budou chtít jezdit bez nás. Ale zase budou třeba bojovat s nedostatkem peněz. Darujte jim dovolenou. Takovou, jakou oni sami chtějí. Jakou si sami vyberou. Dejte najevo, že jim věříte, že se o ně nebojíte a že jim do výběru dovolené nebudete mluvit. Z nabídky cestovní agentury Invia si určitě váš syn i dcera vybere, protože patří k nejširším na trhu.

Orientační cena: od 500 Kč

Lezení s pocitem bezpečí.

Ferraty jsou lezecké cesty, které nabízí větší množství úchytů a pevnější jištění než klasické horolezecké cesty. Zatímco skály vyžadují mnohem vytříbenější techniku a většinou i lezecké boty, ferratu si mohou vyzkoušet turisté v běžné obuvi. Taková cesta se hodí i pro ty, kdo na běžné lezení po skalách nemají odvahu nebo chuť. Také lezení po ferratách ale obnáší nějakou tu techniku. Proto náš zážitek nabízí doprovod instruktora.

Orientační cena: od 999 Kč

Deskovkou nic nezkazíte.

Deskové hry nikdy nevyjdou z módy. Zatímco za našich dětských let všichni hráli pouze Dostihy a sázky, dnes je výběr obrovský. Nabízí se hry logické, akční, historické, válečné nebo vyloženě určené na party. Deskové hry může váš syn nebo dcera brát s sebou na každou akci, party nebo chatu. A když dobře vyberete, zpestříte si s ní třeba i příští posezení pod stromečkem nebo babiččinu rodinnou oslavu.

Orientační cena: 500 Kč

Volný pád bez nebezpečí.

Osmnáctka může být tak trochu skokem do neznáma. Nechceme, aby to byl volný pád, ale spíš plánovaná cesta vzhůru. To nám ale nebrání v tom, abychom právě v tuto chvíli darovali ten nejoriginálnější adrenalinový zážitek na trhu. Volný pád. Větrný tunel v Letňanech nabízí možnost vyzkoušet si, jaké to je, když kolem vás proudí vzduch rychlostí 270 kilometrů za hodinu. Vy k tomu ale přidáte pohled, jaký vykouzlí realistické a přesné brýle pro virtuální realitu. Váš oslavenec si může skočit z letadla nad New Yorkem nebo nad mořem nebo dokonce ve vesmíru.

Orientační cena: od 2 500 Kč

Klasika pro mladou dámu.

Jestli znamením dospělého muže jsou hodinky, potom pro dospělou ženu jsou to kvalitní šperky z cenného kovu. Prsteny, náušnice nebo něco, co ozdobí krásnou šíji. Díky pestré nabídce si určitě vyberete něco, co je luxusní a přitom originální. Naučte svou dceru přijímat zlaté šperky.

Orientační cena: od 500 Kč

Ušetří čas i peníze za posilovnu.

Fitness centra dnes už nejsou jediným místem, kde se dá posilovat. Čím dál víc lidí cvičí v pohodlí domova. Sami nebo s virtuálním trenérem. Ve větších městech také najdete venkovní posilovny a kolem nich cvičence s trenéry. Pokud mu ale koupíte tento set na domácí posilování, bude mu stačit hrazda, branka nebo strom. A doma jakékoliv místo, kde popruhy upevní. Cvičení pomocí popruhů je navíc velmi zdravé. Cokoliv, co se neodehrává na pevné podložce, výrazně namáhá stabilizační systém – především centrum těla. To zodpovídá nejen za pevné břicho, ale především za pevné svaly, které podpírají páteř.

Orientační cena: 1 469 Kč

Skákáním ku zdraví.

Pokud máte zahradu, kam můžete umístit trampolínu, neváhejte. Skákání je skvělý způsob aerobního cvičení. Internet je plný návodů na různé triky a skákání na trampolíně nabízí v první řadě zábavu. Na velkých trampolínách může skákat i víc lidí najednou. Toto náčiní může stát venku i v nepříznivém počasí a není nutné jej ani nijak přikrývat. Jen dbejte na bezpečnostní pokyny.

Orientační cena: od 2 000 Kč

Nabíjejte bez otravných kabelů.

Starostí dnešních nejen mladých lidí je především kde dobít telefon. Chytré telefony udělaly z našeho života souboj s časem. Každý chceme přelstít čas, za který náš telefon zchudne o čárky, které značí jeho nabití. Tento držák na telefon nabízí skvělé řešení. Vložíte do něj telefon, jako kdybyste ho prostě položili na stůl. Telefon se začne nabíjet, aniž byste ho museli propojovat kabelem se zdrojem energie. A až bude mít vaše ratolest řidičák, může si takto snadno dobíjet telefon i v autě. Jen si předem zjistěte, zda jeho nebo její mobil bezdrátové nabíjení podporuje.

Orientační cena:  499 Kč

ČTYŘI tipy, jak vybrat dárek k 18. narozeninám (pro holku i kluka) 

Pokud stále nevíte, přečtěte si naše tipy. Každý syn nebo dcera jsou jiní. Ale existují určitá univerzální pravidla, kterých stojí za to se držet.

1) Nebojte se patosu a vážnosti.

Vaše ratolest chápe vážnost okamžiku. Ví, že od této chvíle za ni přestáváte mít ze zákona odpovědnost. Uvědomuje si, že od dnešního dne sám nebo sama zodpovídá za svůj život. Toto je chvíle pro vážné oznámení ne pro dětské chichotání.


2) Nebojte se zeptat – už není dítě.

Osmnáctiny mají především potěšit a utkvět v paměti. Chcete dát hodnotný dárek. Je tedy víc než kdy důležité, abyste se nesekli. Vaše ratolest už dorostla do věku, kdy s ní můžete jednat na rovinu. Zkuste se prostě zeptat, co by si přála nebo přál k narozeninám.


3) Investujte.

Váš dárek má samozřejmě potěšit a penězi se všechno vyčíslit nedá. Nikdy jindy se ale tolik neočekává od rodičů hodnotný dárek jako dnes.


4) Ptejte se ostatních.

Klasické dárky jako hodinky nebo šperky mohou napadnout víc členů rodiny. Nechcete, aby si musel váš syn vybírat, zda levé zápěstí ozdobí hodinkami od otce nebo od strýčka. Dohodněte se s ostatními, co plánují darovat.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků k 18. narozeninám.

K osmnáctým narozeninám můžete věnovat poukaz na autoškolu. Ale nedostal ho náhodou už k sedmnáctinám? Autoškolu totiž může člověk nastoupit dřív, než bude plnoletý. Po dovršení osmnácti ale teprve může skládat závěrečnou zkoušku. Pokud vaši dceru nebo syna autoškola teprve čeká, představuje poukaz také skvělý dárek.

Záleží na prodejci zážitku. Většinou platí, že vy darujete poukaz. Oslavenec si potom online nebo telefonicky zarezervuje termín, kdy chce zážitek realizovat. Pokud zážitek obnáší něco, co vyžaduje techniku či dovednosti, vždy je součástí aktivity také proškolení odborným personálem. Na stránkách zážitku si přečtete všechny potřebné informace. Pokud nechcete, aby oslavenec viděl, kolik zážitek stojí, můžete si je vytisknout a darovat spolu s poukazem.

Použijte elektronickou komunikaci nebo webové rozhraní Google Sheet. Oslavenec s vámi může sdílet tipy na dárky a vy si je potom s rodinou rozeberete. On vám tak nenápadně sdělí, co si přeje, ale nebude mít tušení co nebo od koho dostane. Jen si dejte pozor, abyste oslavence vymazali z veškeré internetové komunikace o dárku.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)