20 nejlepších dárků pro rodiče 2024 –⁠ na Vánoce či výročí svatby

Vaši rodiče slaví výročí a vy nevíte, co jim dát? Nebo váháte nad dárkem pod stromeček? Poradíme vám, jak vybírat, a nabídneme 20 konkrétních tipů.


Výběr redakce

Romantika s adrenalinovým kořením.

Orientační cena: od 14 390 Kč


Zajímavý tip

Posuňte grilování do nové dimenze.

Orientační cena: 2 199 Kč


Pro náročné

Wellness pobyt trochu jinak.

Orientační cena: od 5 999 Kč


Osobní dárek

Klasika na mnoho způsobů.

Orientační cena: od 89 Kč

Darky Pro Rodice

Říká se, že rodiče si nevybíráme. Možná byste spíš byli radši, abyste pro ně nemuseli vybírat dárky. Pokud už s nimi nebydlíte, možná ani nemáte dost informací. Pokud chcete společný dárek pro maminku i pro tatínka, může být hodně těžké najít něco, co potěší oba. Když jsme byli děti, byli pro nás rodiče tak trochu záhada. Žili si v jiném světě. Ale měli radost z jakéhokoliv dárku, hlavně, že byl od nás. Když dospějeme, už kresba čerta na čtvrtce nestačí. Chceme dát hodnotný dárek. Zároveň ale trochu osobní, jsou to přeci rodiče. Přečtěte si naše tipy.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Vánoční dárky mají tu výhodu, že se rozbalují na konci kalendářního roku. K Vánocům se tak velmi hodí dárky, které uplynulý rok nějak shrnují. V případě foto dárků si ale dejte pozor, kdy objednáváte. Společnosti vyrábějící foto dárky mohou mít plno už v listopadu. Také se hodí předměty, které využijí následující rok: kalendáře, diáře nebo předplatné. O Vánocích voní stromeček, v televizi hrají pohádky, nebojte se sentimentality. V případě vtipných nebo pikantních dárků si dejte pozor na to, že se budou pravděpodobně rozbalovat v rodinném kruhu. Nechcete přeci oslavence uvést do rozpaků.

Nejprve si uvědomte, za co vlastně své rodiče odměňujete. Oceňujete jejich vzájemnou lásku, trpělivost, komunikaci, snahu dělat kompromisy. Péči o vás a o rodinu. Chcete věnovat dárek, který zvýrazňuje právě jejich láskyplné pouto. Zároveň se v takové chvíli vaši rodiče chtějí cítit mladí. Stejně jako v případě Vánoc, také zde je vítána kapka sentimentality.

Nejlepší tipy na dárky pro rodiče

 1. Soukromý let balónem
 2. Dárková BBQ bedna s páčidlem
 3. Relaxační pobyt v Itálii
 4. Fotokniha
 5. Zahradní gril
 6. Degustace francouzských vín
 7. Tandemový seskok padákem
 8. Dárková BBQ bedna s páčidlem
 9. Smart health – chytré zdraví
 10. Glamping v Beskydech
 11. Smysluplné rozhovory pro páry
 12. Zahradní stolička
 13. Kávovar
 14. Den na jachtě
 15. Vitamíny
 16. Jazzový koncert s degustací
 17. Houpací síť
 18. Kino jen pro vás dva
 19. Sonický zubní kartáček
 20. Kniha pro zamilované
 21. Pouzdro se sklenicemi na víno

Romantika s adrenalinovým kořením.

Soukromý let balónem je přesně ten typ dárku, který se dává zamilovaným párům. Obsahuje v sobě špetku dobrodružství, které zážitek koření a dá vašemu tatínkovi možnost cítit se jako hrdina, když maminku drží v náručí. Pozor ale na opravdový strach z výšek. Let balónem potěší nejen příznivce adrenalinu, ale také milovníky přírody. Uvidí pod sebou svět jako na dlani. A zvláštní tip od nás: nechte rodiče proletět se nad místem jejich první schůzky, nad krajinou jejich mládí nebo nad prostorem, kde jste s nimi trávili nejlepší dovolenou svého dětství.

Orientační cena: od 14 390 Kč

Posuňte grilování do nové dimenze.

Najdete rodiče každý letní víkend na zahradě u grilu? S touto dárkovou bednou plnou pochoutek na barbecue jejich luxusní steaky i grilovanou zeleninu ještě vylepšíte. Čeká v ní koření, spousta různých omáček, chuťovky, které přijdou vhod při čekání, než bude maso hotové, ale také solná grilovací deska a dřevěné uhlí. Zábava s tímto dárkem však přichází ještě dříve, než zažehnete oheň – nejprve se totiž do bedny budou muset rodiče dostat páčidlem. To by však ve finále neměl být až takový problém. A vy tak budete moct jen doufat, že na příští barbecue party dostanete pozvánku. 

Orientační cena: 2 199 Kč

Wellness pobyt trochu jinak.

Wellness pobyt potěší vždy. Co takhle ale relaxační pobyt v Itálii? Italská města, prosluněné pláže, písek, moře, cikády. Romantika jako z katalogu. Dopřejte rodičům odpočinek při třídenním relaxačním pobytu na Apeninském poloostrově. Vybrat si můžete z různých destinací. Výhodou je, že v Itálii je vždycky co dělat. Potěšíte tak také ty páry, které nerady jen tak lenoší. Navíc se můžou pohodlně rozdělit. Tatínek půjde surfovat, maminka zůstane relaxovat na masáži. Večer si s jiskrou v oku cinknou sklenkou italského prosecca a ruku v ruce se zahledí na mořskou scenérii.

Orientační cena: od 5 999 Kč

Klasika na mnoho způsobů.

Fotokniha je klasika. Právem. Umožňuje snadno vytvořit z vašich fotek veledílo. Pokud chcete vidět slzy dojetí, zpracujte se sourozenci fotoknihu vašeho života. Staré fotky lze vždy naskenovat. Pokud už máte děti, tak ty se pro zpracování ve formátu fotoknihy přímo nabízí. K výročí svatby můžete vytvořit fotoknihu právě ze svatebního dne a přidat důležité společné životní momenty. Nabízí se samozřejmě klasika jako fotokniha z dovolené nebo zpracování uplynulého roku. 

Orientační cena: od 89 Kč

Darujte mámě relax a tátovi roli mužného kuchaře.

Mají už vaši rodiče gril? Nemají? Tak jim ho kupte. Že nemají zahradu? A mají alespoň balkón? Jezdí do kempu? Pro všechny tyto příležitosti se jednoduchý přenosný gril hodí. Hlavní výhodou grilovací párty totiž je, že maminky mohou pro jednou přenechat přípravu jídla někomu jinému. Sejdou se s rodinou a přáteli a zatímco budou popíjet v dámském kruhu prosecco, pánové s pivem budou diskutovat o tom, zda je už steak hotový nebo ještě příliš rare. 

Orientační cena: od 1 000 Kč

Přeneste se do francouzského terroir.

Degustace vín patří k zážitkům, které poučí i potěší. Pokud vaši rodiče rádi pijí víno, určitě ocení možnost ochutnat nové vzorky ze slavné Francie. Zážitkem je provede profesionální sommeliér, který zodpoví také dotazy zkušenějších vínomilců. Ochutnávka trvá 3 hodiny, obdarovaní se seznámí s 8 vzorky ze všech koutů Francie. Vybranou láhev si odnesou s sebou domů.

Orientační cena: od 1 100 Kč

Zážitek pro adrenalinové závisláky.

Pokud mají vaši rodiče dobrodružného ducha, dopřejte jim možnost utužit vztah tandemovým seskokem padákem. S profesionálním instruktorem seskočí z letadla ve čtyřkilometrové výšce. Jedná se ale o skutečně extrémní zážitek, nic pro slabé povahy.

Orientační cena: od 4 270 Kč

Nechte přístroje hlídat jejich zdraví.

Rodiče už bývají ve věku, kdy si své zdraví musí hlídat. Pokud jsou zároveň nadšenci do nových technologií, možná ocení nástroje chytrého zdraví. Co všechno tyto přístroje umí? Všechno, co si dovedete představit. Hlídají pitný režim. Monitorují kvalitu vzduchu a zároveň vzduch čistí. Samozřejmě sledují krevní tlak, hladinu tuku nebo cukru v krvi. Vše ve spolupráci s mobilní aplikací. Také zjistí, jak dobře spíme, zda chrápeme nebo mluvíme ze spaní. Chytré váhy změří nejen hmotnost, ale také tuk v krvi. Zadáte si do nich profily různých členů rodiny. Máme i chytré teploměry nebo zubní kartáčky. Zapojte fantazii a udivte své rodiče něčím, co opravdu nečekali.

Orientační cena: od 500 Kč

Romantika s pohledem na Tatry.

Ideální zážitek pro všechny, kdo by rádi spali pod širákem, ale nechtějí se celou noc nechat píchat kořeny do zad a ráno vybírat jehličí z vlasů. Spávali vaši rodiče za mlada v přírodě, ale teď už navykli pohodlí a nedostanete je ani pod stan? Nechte je zažehnout staré vzpomínky na bivakování v přírodě, aniž by se museli vzdát pohodlné postele. Glamping v Beskydech nabízí z kupole umístěné ve výšce 900 m fenomenální výhledy až na Tatry a luxusní vybavení. 

Orientační cena: od 6 800 Kč

Darujte jim možnost vylepšit svůj vztah.

Pokud máte pocit, že si vaši rodiče nerozumí nebo že by si mohli rozumět lépe, darujte jim tuto sadu karet. Krabička obsahuje otázky, které pomůžou, aby se vaši rodiče navzájem poznali. Právě vcítění se do toho druhého nejlépe pomůže řešit konflikty. Ideální pro ty páry, které už mají pocit, že si vlastně nemají co říct. Můžete jim tak také nenápadně naznačit, že by na svém vztahu měli pracovat. Anebo jim dáte jen možnost se hezky a láskyplně zabavit.

Orientační cena: 349 Kč

Jedna stolička pro celou zahradu.

Stěžují si vaši rodiče na bolavá záda nebo kolena z práce na zahradě? Možná jen potřebují na pletí záhonů a sběr rybízu tu správnou stoličku. Ale k česání borůvek a trhání plevele potřebujete různé výšky – na jednu si chcete sednout, na jinou kleknout. Co když můžete darovat oboje v jednom? Tato unikátní multifunkční stolička pomůže ve všech případech. Dejte jim radši dvě, ať se nehádají.

Orientační cena: 599 Kč

Rána jako v kavárně.

Kávu pijí skoro všichni. A úplně všichni ji nabízí návštěvám. Ať už vyberete kávovar pákový, automatický nebo překapávací, vždy jim usnadníte život s přípravou lahodné kávy. Předem si zjistěte, jaký způsob přípravy preferují a co o kávě vědí. Chybu neuděláte, ani pokud už kávovar vlastní. Ten se dá vždy vyměnit za pokročilejší nebo novější model. Doplníte nové funkce a uděláte radost.

Orientační cena: 2 000-30 000 Kč

Jachtařem snadno a rychle.

Plavbu jachtou doporučujeme téměř všem. Vaši rodiče zažijí přesně tu kombinaci romantiky a adrenalinu, jakou potřebují k okořenění a utužení vztahu. A ještě se budou moci pochlubit před přáteli luxusními fotkami. U tohoto zážitku si můžete vybrat, zda chcete trávit den na přehradě Orlík nebo Lipno. Profesionální instruktor před vyplutím obdarované zaškolí. A jako bonus si můžou vzít kohokoliv s sebou. Přátele, kolegy nebo třeba vás.

Orientační cena: od 5 600 Kč

Darujte zdraví v tabletkách.

Nejen starší rodiče potěšíte darem v podobě lahviček s kouzelnými tobolkami. Doplňky stravy a vitamíny se totiž mohou pekelně prodražit. Přitom třeba vápník, vitamín D nebo železo jsou pro udržení dobré kondice zcela zásadní. Že vaši rodiče nejsou žádní senioři, aby dostávali dárky z lékárny? Věnujte jim třeba karnitin podporující spalování tuků a budování svalové hmoty. Nebo chlorellu na očištění organismu. Železo a vitamín D navíc prospěje i mladým a zdravým lidem.

Orientační cena: od 299 Kč

Když chcete darovat netradiční degustaci.

Ochutnávku vína věnuje dnes každý. Ale co takhle degustace skvělých destilátů při poslechu jazzové hudby? Pozvěte rodiče do luxusního klubu v centru Prahy a nechte je zaposlouchat do jazzového koncertu se sklenkou v ruce.

Orientační cena: od 850 Kč

Na zahradě se dá i lenošit.

Dřou vaši rodiče na zahradě a chcete jim naznačit, že v zelené nádheře se dá i odpočívat? Darujte jim houpací síť. Výhodou houpací sítě je to, že si ji mohou s sebou vzít i na výlet do kempu. Usnout, polenošit, přečíst denní tisk. A až přijedete na návštěvu, určitě vás také nechají se zhoupnout.

Orientační cena: od 599 Kč

V kině jako za mlada.

Když byli vaši rodiče mladí, možná chodili do biografu. Dnešní multikina nejsou to pravé. Kino Lucerna nabízí kromě skvělé atmosféry netradiční zážitek. Můžou být v kině úplně sami a vybrat si jakýkoliv film. Kino pro dva si můžete také pronajmout na promítání videa z dovolené nebo rodinného videa z vašeho dětství. 

Orientační cena: od 6 999 Kč

18) Sonický zubní kartáček

Darujte zdravé zuby.

Investice do zubní hygieny se vyplatí. Zubní zákroky a nové zuby totiž stojí mnohonásobně víc. Správně si čistit zuby není jen tak. Naši rodiče jsou z generace, kterou správně čistit zuby vibračními pohyby nikdo nenaučil. Sonické zubní kartáčky tak odvedou práci za ně. Bez námahy a v líbivém balení. Pro technické hračičky se nabízí i zubní kartáčky s připojením k mobilní aplikaci.

Orientační cena: 2 000 Kč

Aby jiskra nezmizela.

Mají vaši rodiče stále jiskru v oku, když se na sebe zahledí? Chcete, aby nezmizela? Nebo ji chcete znovu zažehnout? Kniha pro zamilované je kombinací záznamníku a knihy výzev. Vaši rodiče zde najdou nápady, jak okořenit vztah, společně něco zažít a pak sem mohou psát své dojmy nebo lepit fotky. Vždy, když se třeba po letech do knihy podívají, budou se za zvednuté prkénko zlobit o něco méně.

Orientační cena: 536 Kč

Pro vinaře na cestách.

Milovníci vína, kteří rádi cestují, často čelí výzvě, jak víno pít. Vyjedete si do přírody, chcete trochu romantiky, dáte si luxusní francouzský cabernet, ale kde vzít sklenice? Krásné sklenice se tak snadno rozbijí, že používáte náhražky, nebo je musíte složitě balit. Můžete tuto starost za své rodiče vyřešit. Kupte jim speciální pouzdro vyrobené na míru krásným vinným sklenicím. Odteď už si užijí romantiku na dece bez rizika pořezání o střepy.

 Orientační cena: 959 Kč

DEVĚT tipů, jak vybrat dárek pro rodiče

Stále váháte? Možná vám pomůžou naše chytré rady.

1) Kde budou dárky rozbalovat?

Některé dárky mají smysl jen tehdy, když u toho rozbalování osobně budete. Jiné se zase nehodí na velkou párty plnou přátel a známých. Zamyslete se nad tím, jak bude probíhat oslava. Zkuste si představit, jak se budou rodiče cítit, až budou v této společnosti váš dárek rozbalovat. Podle toho vybírejte.


2) Dbejte na to, jaký mají vztah.

Rodičům před rozvodem asi sotva uděláte radost romantickou knihou. Zjistěte si, jak na tom vaši rodiče právě teď jsou a co jejich vztahu a domácí pohodě nejlépe prospěje.


3) Co je baví teď. Ne, co je bavilo před lety.

Někdy podlehneme pokušení vrátit naše rodiče do dob našeho dětství a jejich mládí. Pamatujte na to, že lidé se mění. Nemusí je bavit totéž jako před lety. Nostalgie je fajn. Ale jen když jedete na stejné vlně. Možná vzpomínáte na to, jak jste kempovali jako rodina pod širákem. Pokud ale dnes tráví vaši rodiče dovolené v luxusních hotelech, držte se spíš této nápovědy.


4) Pamatujte na jejich zdravotní možnosti.

Darujte zážitky a dary úměrné věku a zdravotním možnostem svých rodičů. Nechcete je přivést do trapné situace, kdy budou muset přiznat všem i sobě, že na to už nemají.


5) Vaši rodiče nejsou vy.

Jako u každého dárku, pamatujte na to, co chce oslavenec. Nevěnujte to, co byste pod stromečkem rádi rozbalili vy.


6) Dárek má být od vás

Už nejste děti, ale stále platí, že vás rodiče milují nejvíc na světě. A dárek od vás má hodnotu už jen proto, že je od vás. Buďte osobní. Dokažte dárkem, jak moc je chcete potěšit. Dejte si práci a ta práce, ať je na dárku vidět.


7) Dohodněte se se sourozenci.

Pokud máte sourozence, dohodněte se s nimi, ať nedají rodičům totéž. U dražších dárků se můžete spojit a vybrat dar společně.


8) Trocha sentimentality

Když obdarováváme rodiče, očekáváme na jejich straně trochu dojetí. Ale nepřehánějme to. Vaši rodiče se nechtějí dárkem jen dojmout na místě, také si ho chtějí užít. Ne každý tatínek navíc sentimentalitu ocení.


9) Zeptejte se – už nejsme děti.

Pokud chcete rodiče potěšit, můžete se jednoduše zeptat. Nenápadně nebo klidně napřímo. Nebo je nechte napsat seznam, který si rozdělíte se zbytkem rodiny.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků pro rodiče.

Většina zážitkových dárků se prodává ve formě poukazu. Nemusíte tak už při koupi udávat konkrétní datum. Pokud to ale pro váš dárek zásadní je, využijte možnosti sdílených excelových tabulek v Google Sheet. Zde můžou vaši rodiče vyznačit datum, kdy mohou nebo nemohou něco pořádat.

Pokud je nad vaše časové možnosti sejít se na jednom místě a naplánovat, co kdo koupí, využijte sílu internetu a elektronických nástrojů. Ideální je poslat tipy na dárky e-mailem a každý formou odpovědi všem napíše, co si bere. Opět můžete využít sdílené dokumenty jako Google Doc nebo Google Sheet. Můžete si také vytvořit společnou konverzaci na WhatsAppu nebo Facebooku. Pokud už rodičové celé rodině tipy do e-mailové schránky poslali, dbejte na to, abyste je z následné konverzace na téma, kdo co koupí, vymazali.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)