20 originálních tipů na dárek k promoci v roce 2024

Máte obdarovat studenta, který se právě chystá na úplně poslední krok na své studijní cestě? A netušíte, co dát? Přečtěte si naše tipy. Poradíme vám s výběrem a také zodpovíme nejpalčivější otázky okolo tohoto zásadního aktu v životě.


Výběr redakce

Oslava ve velkém stylu.

Orientační cena: od 1 450 Kč


Pro náročné

Ať si užije ty úplně poslední prázdniny.

Orientační cena: od 500 Kč


Adrenalinový zážitek

Nepoznaný adrenalin.

Orientační cena: od 1 990 Kč


Sázka na jistotu

Ideální dárek na divokou oslavu.

Orientační cena: 2 699 Kč

Darky K Promoci

Promocí se zakončuje studium na vysoké škole. Jedná se o slavnostní akt, kdy student po složení poslední státní zkoušky a úspěšné obhajobě kvalifikační práce dostane diplom. Promoce se konají ve slavnostních sálech za účasti veřejnosti a reprezentace školy. Ať už s promocí získá student titul bakalář, magistr nebo třeba doktor, dělá tak tečku za několikaletým snažením. Titul už mu nikdy nikdo neodpáře, ať už bude jeho další studium úspěšné, nebo nikoliv. Rodiče mají plné právo být na své ratolesti na promoci pyšní, můžou celý akt sledovat z předních míst. Často se vrací ve vzpomínkách do svých mladých let, kdy oni sami přebírali diplom. Také z toho důvodu jsou oslavy promoce oblíbené u babiček a dědečků. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší tipy na dárky k promoci

 1. Koupací sud s vířivkou až domů
 2. Poukaz na dovolenou
 3. Bungee skok do houpačky
 4. Dárková bedna plná specialit
 5. Kurz latte art
 6. Luxusní pero
 7. Soukromý kurz vaření vietnamské kuchyně
 8. Lahev s gravírováním
 9. Wakesurfing za člunem
 10. Závěsné křeslo
 11. Výlet na čtyřkolkách
 12. Thajská masáž
 13. Hodinky
 14. Degustace světových vín
 15. Originální zápisník
 16. Dárkový balíček pro štěstí
 17. Cestovatelská stírací mapa
 18. Kanystr bar s osvětlením
 19. Komiks na zakázku
 20. Šumivé víno se zlatem

Oslava ve velkém stylu.

Představte si to živě před sebou. Zavřete oči, ponoříte se do horké vířící vody a sklenku skvělého sektu si odložíte do připraveného stojanu. Kolem vás mrzne a padá sníh. Nebo zuří vánice. Nebo je hezky. Nebo prší. Je to jedno, protože voda je příjemně teplá. Ležíte v dřevěném sudu na vlastní zahradě a s vámi si to užívají vaši nejlepší kamarádi nebo partnerka nebo partner nebo třeba pes. S tímto poukazem si váš oslavenec zarezervuje libovolný jeden den, kdy mu kurýr doručí koupací sud s vířivkou až domů. Koho do koupele a na party pozve, už je jen na něm.

Orientační cena: od 1 450 Kč

Ať si užije ty úplně poslední prázdniny.

Pokud váš obdarovaný student zakončil svou poslední studijní fázi, tak ho čekají poslední prázdniny v životě. Fakticky s poslední státní zkouškou ztrácí status studenta, takže to vlastně ani prázdniny nejsou. Určitě ale nebude chtít naskočit do práce hned. Darujte mu poukaz na dovolenou, ať si užije ty poslední prázdniny bez pracovních starostí. U cestovní agentury Invia si vybere každý, protože má nejširší výběr na trhu, přehledný web a skvělou nabídku. Poukaz na dovolenou se ale nehodí pouze pro studenty, kteří se studiem definitivně končí. Také pro bakaláře, kteří od září pokračují v magisterském, je poukaz na dovolenou vlastního výběru skvělým dárkem.

Orientační cena: od 500 Kč

Nepoznaný adrenalin.

Klasický bungee jumping už je dnes klasika. I když se vsadíme, že málokdo ho skutečně zažil. Skok do houpačky jde ale ještě o kousek dál. Zatímco při klasickém bungee skoku se po dopadu oběť houpá nahoru a dolů jako na pérku, při skoku do houpačky po dopadu zážitek nekončí. Lano se totiž bude kývat do strany jako kyvadlo, čímž se ke skoku volným pádem přidá ještě let vzduchem jako na obrovské houpačce. Bungee skok do houpačky lze pořídit pro pár nebo pro jednotlivce. Vybrat si můžete ze dvou lokalit.

Orientační cena: od 1 990 Kč

Ideální dárek na divokou oslavu.

Tento dárek využije každý, protože každý rád mlsá. Nejvíce se ale dárková bedna plná specialit hodí pro ty oslavence, kteří pro své kamarády pořádají divokou party. Uvnitř se totiž nachází spousta především slaných pochutin, které se hodí k zakusování u pití vína, piva i lihovin. Pochutnáte si na ručně vyráběných chipsech, luxusním popcornu, trhaném BBQ masu, sýrových oplatkách i olivách. Nejlépe uděláte, pokud necháte bednu doručit tajně přímo na oslavu. Dovnitř se totiž nelze dostat jinak než přiloženým páčidlem. Rozlousknutí dárku tak přinese jistě mnoho skvělých fotografií.

Orientační cena: 2 699 Kč

Protože káva není jenom černá, může být i krásná.

Napěnit mléko dnes umí nejen kávovary, ale také různé ruční strojky nebo šlehače. Cappuccino s obrázkem tak může každý vytvořit pohodlně doma. Latte art je doménou těch nejlepších baristů. Nejedná se ale o žádné kouzlo, je to prostě dovednost jako každá jiná. A každou dovednost si lze osvojit. Obdarovaný se na tomto kurzu naučí obě základní techniky vytváření obrázků v napěněném mléku. Ať už “etching” tedy úpravu nalitého mléka pomocí speciálního pera, nebo “free pouring”, kdy umělec tvoří obrázek přímo při nalévání mléka tak, že pohybuje hrníčkem. Kurz se koná v centru Prahy v komorní atmosféře pod vedením zkušeného baristy.

Orientační cena: od 2 800 Kč

Pero jako odznak dospělosti.

Váš student přestává být studentem. Čekají ho podpisy pracovních a nájemních smluv. Všechny tyto důležité životní okamžiky podtrhne luxusní pero, které vytáhne z obleku nebo z kabelky. Můžete si vybrat mezi pery kuličkovými a multifunkčními. Můžete zvolit klasiku – tedy plnicí pero. Pero s razítkem, keramické nebo ze stříbra. V nabídce obchodu najdete také luxusní tužky a pouzdra, ze kterých vytvoříte vkusné sady.

Orientační cena: 800 Kč

Naučte se vařit zdravě a přitom chutně.

Vietnamská kuchyně patří mezi nejzdravější stravovací styly na světě. Pokud ale kuchař dodržuje správné recepty a pracovní postupy. Váš oslavenec se možná doteď stravoval v kolejní menze, na vaření nebylo mezi studiem a studentskými večírky mnoho času. Na nákup kvalitních surovin zase nebylo mnoho peněz. S nástupem do pracovního procesu přijdou peníze a s věkem nutnost držet si zdravější životní styl. Proto je toto ideální chvíle k tomu naučit se zdravě vařit. Pošlete oslavence na kurz vaření vietnamské kuchyně, který vedou profesionální vietnamské kuchařky.

Orientační cena: od 4 490 Kč

I láhev alkoholu může být osobní.

Ano, láhví kvalitního alkoholu ještě nikdo nic nezkazil. Whiskey, dobrý rum, gin nebo sladký likér pro dámy – to vše a víc vždy potěší. Jenže láhev alkoholu, sebelépe zabalená, může působit neosobně. Příliš zavání dárkem, který jsme zvolili proto, že oslavence neznáme, nevíme, co si přeje, nebo ještě hůř, nechtělo se nám přemýšlet. Pokud přesto chcete darovat láhev alkoholu, zvolte cestu gravírování. Můžete nechat na láhev vygravírovat osobní vzkaz, jméno, blahopřání nebo cokoliv jiného, co vás napadne. Kvalitní whiskey tak potěší i při předávání i po otevření.

Orientační cena: 1 000 Kč

Surfujte v Čechách.

Také na českých jezerech a rybnících se dá surfovat. Wakesurfing nabídne milovníkům adrenalinu skvělý zážitek. Odvážlivec se nejprve veze na laně za člunem. Klidná hladina se postupně rozvlní a surfař se ji učí zvládat. Kde se vlny berou? Jednoduše je vytvoří člun, jak krájí vodní hladinu. Když si je surfař dostatečně jistý, může se pustit lana a prohánět se po vlnách sám. Zážitek se hodí pro začátečníky i pro ty, kteří surfařské prkno ovládají. Ani oni totiž určitě netušili, že svou lásku můžou provozovat taky na hladině českého jezera.

Orientační cena: 990 Kč

Houpačka do bytu.

Milujete houpání? Pokukujete na hřišti po dětských houpačkách, jen je vám tak trochu trapné si na ně sednout? Není divu. Houpání je i pro dospělé přirozeně příjemné. Kolíbání a pohupování nás uklidňuje a uspává. Pravděpodobně proto, že nám připomíná pobyt v děloze. Možná je to dávno, kdy jsme se v ní tulili, ale mozek si pamatuje. Závěsné křeslo představuje skvělou domácí alternativu houpačky. Příjemně se do něj u televize nebo s knihou v ruce usadíte. Jak jinak odměnit vašeho studenta za jeho několikaleté úsilí než skvělým náčiním pro domácí lenošení. Houpací křeslo není nutné nijak složitě instalovat, hodí se do každého bytu a vyberete si z mnoha druhů a designů.

Orientační cena: od 800 Kč

Ani auto, ani motorka a stejně je to macek.

Čtyřkolka vypadá jako motorka na čtyřech kolech. Pyšní se výkonem motorky a stabilitou automobilu. Je navržená pro jízdu i obtížně sjízdným terénem. Můžete tak svému zasloužilému studentovi věnovat jízdu s kamarády krajinou Vysočiny. Čtyřkolka může v případě nutnosti také na silnici, ale to není ten pravý zážitek. Pokud totiž pojede obdarovaný volnou krajinou, pozná místa, kam se doposavad nepodíval. A bude se zde prohánět obrovskou rychlostí s větrem doslova v zádech.

Orientační cena: od 2 030 Kč

Trocha zaslouženého hýčkání.

Thajská masáž patří po právu k nejpopulárnějším druhům masáží. Kombinuje totiž zdravotní a relaxační efekt. Používá akupresurní body, drsné i jemnější techniky. Masírovaná osoba cítí příjemnou bolest a něhu zároveň. Výsledkem je tělo protažené a uvolněné jako nikdy dřív. Víte, co stresu promoci předcházelo? Ty nervy před státnicemi, před obhajobou, probdělé noci za počítačem. Právě záda zničená sezením za monitorem při psaní závěrečné práce ocení thajskou masáž nejvíce. A dámy po dlouhém stání v podpatcích na promoci můžou na thajskou masáž naskočit hned, jak promoční akt skončí.

Orientační cena: od 1 660 Kč

Protože teď už musí chodit včas.

Krásné hodinky dělají elegantní dámu a kvalitní drahé hodinky zdobí zápěstí dospělého pána. Hodinky se pro studenta, který studium končí, hodí ale také z jiného důvodu. Vysokoškolští učitelé se mračili, když student přišel na přednášku pozdě, ale jeho omluvu přijali. Od brigádníků se dochvilnost taky tak úplně neočekává. Ale v zaměstnání to je jiná. Odteď se musí naučit chodit skutečně včas. A k tomu právě potřebuje hodinky.

Orientační cena: od 800 Kč

Cesta kolem vinného světa za jeden večer.

Dobré a kvalitní víno nebývá součástí studentského života. Na to mají studenti příliš hluboko do kapsy a příliš sucho v hrdle. Možná je ale na čase začít konzumovat alkohol jako dospělý člověk. S mírou, s potěchou a jako znalec. Víno by mělo být na řadě jako první. Degustace světových vín nabízí skvělý zážitek sama o sobě. Ale může být taky skvělým způsobem, jak přivítat bývalého studenta do světa dospělých.

Orientační cena: od 999 Kč

Na poradu i do domácnosti.

Studenti si také musí občas něco zapsat. Pracující dospělý člověk má ale přeci jen více starostí a větší zodpovědnost. Dnes si každý zapisuje úkoly do mobilu, ale psaní rukou má něco do sebe. Působí terapeuticky. Pocit, jaký přinese odškrtnutí splněné úlohy propiskou, žádné klikání nebo ťukání po displeji nenahradí. A ač i vrcholoví manažeři při hledání termínu na poradě vytahují mobil, papírový diář stále vypadá důstojněji a elegantněji.

Orientační cena: od 399 Kč

Protože teď bude štěstí potřeba.

Váš student si možná myslí, že doteď potřeboval opravdu hodně štěstí, aby splnil všechny zkoušky. Teď ho ale teprve čekají ty pravé životní testy. Protože vysoká škola je pořád tak trochu hrou na dospělost. Stále tu jsou rodiče i ochotný stát, který nás vede za ručičku. I když jsme formálně dospělí. To teď končí. Štěstí bude potřeba víc než kdy dřív. V tomto originálním balíčku najde obdarovaný různé talismany. Sadu na pěstování vlastního čtyřlístku, šumivé víno se zlatem, čaj pro štěstí, originální flashku s velkou kapacitou a čokoládu, která pohladí každou stresem ztrápenou duši.

Orientační cena: 634 Kč

Dárek pro cestovatele.

Ideální dárek pro cestovatele do nového bydlení. Pomozte svému studentovi vyzdobit stěny nového bydlení skvělým plakátem. Na této stírací mapě si může označit, co už navštívil. Každá návštěva bude vědět, co už ve světě viděl a on nebo ona na první pohled uvidí, co jim ještě v životě zbývá zhlédnout.

Orientační cena: od 200 Kč

Pro barmana na cestách.

Kdo chce být na výletě za hvězdu, potřebuje tento kanystr. Ten totiž obsahuje láhev oblíbeného alkoholu, sklenice a další propriety nezbytné pro pořádání úspěšné party. A protože se slaví většinou ve tmě, můžete si v tomto přenosném baru i rozsvítit. Kanystr se hodí nejen pro cestovatele, ale také jako vybavení malého bytu, do kterého se velký bar nevejde.

Orientační cena: 3 799 Kč

Ztvárněte jeho studijní cestu komiksem.

Skvělý způsob, jak si vyzdobit stěny nového bydlení originálním plakátem. Můžete nechat vyrobit komiks na zakázku. Stačí dodat kvalitní fotografie osob, které budou v komiksu vystupovat, a stručný nástin děje. O ostatní se postarají profesionální výtvarníci. Do dvou až tří týdnů dodají plakátový komiks ve formátu A3 se skvělým příběhem podle vašeho zadání.

Orientační cena: 3 170 Kč

Pogratulujte k promoci zlatem.

Lahví kvalitního vína určitě nic nezkazíte. Ale co takhle zlaté víno? Můžete darovat speciální víno s gratulací k promoci. Uvnitř se nachází šumivý nápoj na bázi vína, který navíc obsahuje plátky 23karátového zlata. Ale nebojte se, celý obsah je pitný a jedlý. Zlato ještě nikdy nikomu neublížilo.

Orientační cena: 420 Kč

OSM tipů, jak vybrat dárek k promoci

Stále ještě váháte? Nevybrali jste si z našich tipů? Přečtěte si další body manuálu, které vám s výběrem pomohou.

1) Nebojte se do dárku investovat.

Promoce patří k největším životním mezníkům. Navíc je to pravděpodobně poslední příležitost, kdy rodiče vystupují v roli rodičů a student v roli dítěte. Nepromarněte příležitost oslavit tento krok se svým dítětem. Oceňte jeho studijní snažení. Náležitá finanční investice do dárku se od vás v této chvíli očekává.


2) Domluvte se navzájem.

Určitě nejste sami, kdo chce bývalého studenta odměnit za jeho snahu. Babičky, dědečkové, partner, partnerka, sourozenci, rodiče i přátelé. Všichni jeho nebo ji budou chtít odměnit. Neriskujte, že se na levém zápěstí po promoci sejdou dvoje hodinky. Domluvte se, kdo co daruje. A koneckonců, na hodnotnějších dárcích se můžete spojit.


3) Zjistěte si, co už dostal.

Promoce patří k posledním velkým mezníkům v životě. Podobné dárky se ale dávají k maturitě nebo k osmnáctinám či k dvacetinám. Vzpomínejte a ptejte se, aby se dárky neopakovaly.


4) Zohledněte, jaká je to promoce.

Je velký rozdíl, pokud slavíte bakalářskou, magisterskou nebo doktorskou promoci. Nejen v tom, že po bakalářské promoci často následuje další učení a studentský život zdaleka nekončí. Ale především se liší význam těchto událostí. Po doktorské nebo magisterské promoci se očekává větší oslava než po promoci bakalářské. Hodně také záleží na tom, zda bude studující pokračovat dál, nebo nikoliv.


5) Důstojně to oslavte.

Oslava promoce to není jen předání daru. Víc než kdy jindy se v tento den očekává luxusní oběd nebo večeře, která by ideálně měla následovat hned po promočním aktu. Restaurace, které se nachází v okolí promočních sálů, často nabízejí speciální menu pro tyto příležitosti. Jelikož promoci má několik desítek studentů v jednu hodinu, myslete na včasnou rezervaci stolu.


6) Dejte dárek do budoucna.

Po promoci končí studentský život. Ale ten dospělý život začíná. Z koleje do samostatného bydlení, ze školy do práce. Darujte něco, co ve svém novém životě využije.


7) Zeptejte se.

Váš student už není dítě a vy nejste Ježíšek. Chystáte se na nemalou investici. Neriskujte, že se minete s vkusem obdarovaného.


8) Pro dámu nezapomeňte květiny.

Dámy z promoční místnosti odchází s diplomem v ruce a s květinami v náručí. Taková je tradice. Bez ohledu na váš vztah k bývalé studentce, pokud jste pozváni na promoci či na její oslavu, vždy se dostavte s květinou.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků k promoci.

Promoce je slavnostní akt, při kterém bývalý student dostane od zástupce školy diplom jako certifikát o úspěšném zakončení studia.

Promoce se koná tradičně v rozpětí měsíce až několika měsíců od poslední státní závěrečné zkoušky nebo úspěšné obhajoby závěrečné práce.

Promoce je slavnostní akt, požaduje se tedy důstojné společenské oblečení. Oblek pro muže a formální slavnostní šaty pro dámy. Nikoliv plesová róba, ale víc než koktejlky.

Protože promoce je dlouhá a nudná, většinou se přítomnost malých dětí důrazně nedoporučuje, aby nenarušily důstojnost aktu.

Promoce jsou bakalářské, magisterské a doktorské.

Dle vysokoškolského zákona ztrácí student status studenta dnem složení poslední závěrečné zkoušky. Bez ohledu na to, zda už má diplom, nebo ne.

Z výše řečeného vyplývá, že po poslední zkoušce na vysoké škole už žádné prázdniny jako takové bývalého studenta nečekají. Když přestane být studentem nebo studentkou, stát za něj přestává platit zdravotní a sociální pojištění a měl by nastoupit do zaměstnání. Mnoho studentů ale právě tehdy za našetřené peníze cestuje nebo se vydá na cesty za prací do zahraničí, než se definitivně usadí v zaměstnání a v novém bydlení.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)