10 tipů na nejlepší dárek pro zahradníky v roce 2024

Sháníte dárek pro někoho, kdo se rád hrabe v hlíně? Přečtěte si naše tipy, které rozzáří nejedny zahradnické oči.


Výběr redakce

První a poslední volba.

Orientační cena: 899 Kč


Na bolavá záda

Po práci masáž.

Orientační cena: 1 100 Kč

 


Pro zpracování úrody

Sušička potravin

3 Darky Pro Zahradniky

Praktický dárek pro ovocnáře.

Orientační cena: od 1 000 Kč


Praktický tip

Ať už nohy nebolí.

Orientační cena: 599 Kč

Darky Pro Zahradniky

Když známe zálibu toho, koho máme obdarovat, máme půlku práce hotovou. Můžeme se právě podle jeho koníčků řídit. Pokud ale sami jeho nebo její hobby nesdílíme, nemusíme si být úplně jistí. Navíc nadšený zahradník už určitě těch zahradnických dárků dostal spoustu, my chceme být originální. Potěšit a překvapit, to se dohromady dělá těžko i tehdy, když víme, co ve svém volném čase dělá nejraději. Přečtěte si našich 10 tipů, které třeba právě toho vašeho zahradnického oslavence potěší. A pokud si nevyberete, pokračujte ve čtení k radám pro výběr a odpovědím na nejčastější dotazy. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

První a poslední volba.

Nedá se nic dělat, každý zahradník potřebuje na zahradě především pracovat. Možná to není originální, ale rozhodně praktické. Zahradní nářadí se ztrácí, rozbíjí, zabavují ho ostatní lidé pracující na stejné zahradě. Zkrátka, nikdy ho není dost. Tato sada zahradního náčiní obsahuje vše potřebné. Najdete v ní devět kusů nářadí pro veškeré činnosti. Nářadí je vyrobeno z kvalitní rezuvzdorné uhlíkové oceli. Rukojeť nabídne protiskluznou úpravu a v ruce krásně drží. V neposlední řadě tu červenou barvu oceníte. Tady nejde o estetiku. Jde vám o to, aby zahradník povalující se nářadí v trávě snadno našel. Ušetříte mu tak čas, který ztratí při hledání odložené motyčky.

Orientační cena: 899 Kč

Po práci masáž.

Co nejvíce trápí nadšené zahradníky? No přece bolavá záda. Tráví několik hodin skrčení, shrbení. Ani ta nejlepší zahradnická stolička před bolestí zad neochrání. Často také nosí břemena, která neodpovídají jejich fyzické kondici. Záda prostě při práci na zahradě nemístně trpí. Právě proto pořádná masáž, kterou si váš oslavenec užije, přinese tu kýženou úlevu. A také si při příjemné relaxaci v salonu od té své milované zahrady trochu odpočine a bude se na ni zase o to víc těšit.

Orientační cena: 1 100 Kč

3) Sušička potravin

Praktický dárek pro ovocnáře.

Zahrada je radost, když plodí. Ale někdy může právě přijít starost, co s těmi plody. Pokud má zahrádku, ale nevlastní k ní obrovský ovocný sklep, tak bude řešit, co s tou spoustou třešní, jablek a meruněk udělá. Hlavně meruňky a švestky mají sklon plodit hodně v jednom krátkém časovém intervalu. Marmelády jsou fajn, ale opravdu jich sníte tolik? Ovoce se dá ale krásně nasušit a chroupat v zimě místo bonbonů a sladkého želé. Nasušené plody je možné darovat nebo rozdat dětem, aby si nekazily zuby sladkostmi. Sušit lze i rajčata a jinou zeleninu nebo bylinky a samozřejmě houby. Sušička se prostě neztratí v žádné domácnosti, která si užívá plodů matky přírody.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Ať už nohy nebolí.

Od zahradničení mohou pěkně bolet záda, nohy nebo kolena od stálého klečení. Některé činnosti lze ale provádět v sedě. K tomu ale potřebujete kvalitní stoličku. Takovou, která vám umožní různé pozice a výšku sezení, protože každá činnost si žádá něco jiného. Stoličku, která se lehce přenáší a skladuje. Darujte přesně takovou multifunkční stoličku, která v případě potřeby poslouží i jako stupátko. Váš zahradník bude neskonale vděčný.

Orientační cena: 599 Kč

Pro krásné ruce.

Rukavic za sezónu vystřídá praktický zahradník hned několik. Tedy, pokud nemá kvalitní. Darujte kvalitní rukavice a uděláte radost. Nebojte se, rukavice se často ztrácí a i ty nejkvalitnější se někdy zničí. Váš dárek tak nepřijde vniveč ani v případě, že nějaké ty rukavice už doma má. Rukavic můžete vybrat mnoho druhů: textilní či latexové, v různých barvách a povrchové úpravě. Vždy by ale měly zajistit pevný úchop nářadí a zachovat cit v prstech. Bez něj totiž ten plevel nevytrhnete, aniž byste poničili rostlinky kolem.

Orientační cena: 100 Kč

6) Chytrý květináč nebo truhlík

Dnes už je chytré úplně všechno – i květináče.

Doba nás naučila, že než pracovat více, je lepší pracovat chytře. A to platí i u zahradničení. Pravý zahradník využívá květináče a truhlíky hojně, i když má obrovskou zahradu. Pěstuje v nich totiž na jaře sazenice nebo rostlinky, které ještě nejsou dost silné k vysazení na zahradě. V truhlíku je třeba se o citlivé rostlinky dobře starat. Můžete je správně zalévat a hnojit. Ale také si může váš zahradník ušetřit práci a používat chytré květináče, které pomohou se správnou distribucí nejen vody, ale i samotných živin a minerálů, které rostlinky potřebují.

Orientační cena: od 1 000 Kč

7) Elektrické nůžky na živý plot a dřeviny

Ať už ruce nebolí.

Úprava živého plotu a keřů může pěkně potrápit. Není to na křovinořez, protože dbáme na estetiku a potřebujeme jemnější nástroj. Na druhé straně s obyčejnými nůžkami nepochodíme, protože dřevnaté stonky a kmínky jsou příliš pevné. S kvalitními nůžkami to jde, ale ruce bolí a zvlášť dámy bojují se silou svého stisku. Elektrické nůžky jsou pro takové případy neocenitelným pomocníkem. Udělají práci za vás, nejsou ani tak hlučné jako křovinořez, a především umožňují mnohem jemnější práci.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Čtení na zimu.

Když si zahradník v létě po práci dává kávu na zahradě, rozhodně si o ní nechce číst a radši si otevře román. Možná si vůbec nechce číst, spíš se jen rozhlíží po té nádheře, kterou svými vlastními silami vytvořil a vlastním potem zaléval. V zimě to je ale něco jiného. Zahrada spí pod nánosy sněhu. Na začátku zimy otře zahradník z čela pot a nechce o ní ani slyšet. Jen ať si zahrada spí, on bude konečně odpočívat. Jak ale zima ubíhá, čím dál víc to jeho myšlenky k zahradě táhne. Stýská se mu a přemýšlí, co všechno na jaře udělá. Právě v té chvíli otevře váš dárek. Knihu, která mu poradí, co přesně chce na zahradě vyladit a vylepšit. Knížku se zahrádkářskými tipy.

Orientační cena: od 570 Kč

Pro ten pravý zahradní odpočinek.

Jak odpočívá zahradník? Na zahradě přece. Houpací síť je skvělá věc. Pověsí si ji přesně na to místo, kde zrovna bude chtít. Na to místo, které nejvíc miluje. On jediný přesně ví, kde nejvíc, nebo naopak nejméně svítí sluníčko a kde nefouká ledový vítr. Houpání uspává a uklidňuje. Je to jeden z nejpříjemnějších pohybů na světě. A když zahradu zahalí sněhový příkrov, houpací síť se prostě sbalí a čeká na jaro. Co víc, houpací síť si sebou může vzít i na dovolenou do kempu nebo na sousedovu zahradu. Je to taková lenoška na cesty.

Orientační cena: od 599 Kč

Na letní večery na zahradě.

Není krásnější pohled než na naši vlastní upravenou zahradu, kterou osvětlují světélka. Světélka, o která se nemusíme starat nebo je nějak dobíjet. Přes den se nabíjí a večer svítí. Nemají pouze dekorativní funkci, i když opravdu dodají zahradě kouzlo. Pomůžou vám taky nalézt cestu, aniž byste museli používat baterku. Nenarušují ale večerní pohodu tak jako rozsvícená žárovka nad hlavou. A na zimu je snadno schováte. Zahradník je navíc může dle libosti přemisťovat podle toho, jaký záhon jimi chce zrovna teď ozdobit.

Orientační cena: 359 Kč

OSM tipů, jak vybrat dárek pro zahradníky

Nevybrali jste si z našich skvělých tipů? Nevadí, přečtěte si naše rady, abyste i u zahrádkářských dárků zabodovali.

1) Poznejte jeho zahradu.

Nemá cenu kupovat nůžky na živý plot, když žádný živý plot nemá. Každý nepěstuje kytičky, někdo má jen užitkovou zahradu. Někdy zase nejvíc času stráví na skalce, ale ovocem se nezabývá. Musíte vědět, co přesně na své zahradě dělá, jak je zahrada velká, protože ona není zahrada jako zahrada.


2) Mluvte s ním o jeho zahradě.

Není zahradník jako zahradník. Vy ho možná považujete za nadšeného zahradníka, ale on to dělá z donucení. Ověřte si, zda to není jeho případ a zda spíš neocení něco, co mu umožní si od té zahrady na chvíli odpočinout. Navíc právě když se budete o zahradu zajímat, zjistíte, co skutečně potřebuje a co ho nejvíc baví.


3) Zjistěte si, kdo co na zahradě dělá.

Pokud má zahradu dohromady s partnerkou nebo partnerem, zjistěte si, co je jeho a co její práce. Většinou má každý na starost něco jiného – jeden stromy a keře, druhý záhonky. Ženy často opečovávají květiny, muži dělají spíš těžší práci. Abyste darovali skutečně užitečný dárek, zajímejte se, co je práce právě vašeho oslavence.


4) Nebojte se dávat užitečné dárky.

Pokud je někdo nadšen do svého koníčku, tak i dárek, který je jen užitečný, ale není nijak luxusní nebo osobní, ho potěší. Protože mu pomůže dělat něco, co miluje, a ulehčí mu práci. To platí zejména o zahradním náčiní, nářadí nebo rukavicích.


5) Snažte se práci ulehčit, ne přidat.

Někdy jsme v pokušení darovat třeba nový keř nebo novou květinu. Ale nový doplněk zahrady znamená práci navíc. A také studium péče o novou rostlinu. Pokud skutečně chcete darovat novou rostlinku na zahradu, zeptejte se oslavence přímo. Ať nenaděláte víc starostí než radosti.


6) Nabídněte pomoc.

Pokud darujete doplněk na zahradu, ať už nový keř nebo nábytek, součástí dárku by měla být pomoc s umístěním. Ať už se nabídnete, že vykopete jámu, nebo pomůžete stěhovat a před zimou zazimovat nábytek. Pokud to neuděláte, dáváte jen polovinu dárku.


7) Využijte zahradu k samotné oslavě.

Když dáváte zahradnický dáreček, proč byste ho měl darovat uvnitř v teple a pohodlí u kafíčka? Schovejte ho na zahradě a oslavenci připravte cestičku z indicií.


8) Dbejte na praktičnost.

U pracovního náčiní, nářadí nebo rukavic dbejte na to, zda je dárek praktický. Estetika je až na druhém místě. A to i v případě, že svou zahradnici znáte a víte, že do práce chodí vždy jako vyfintěná kočka. To totiž není důvod darovat třpytivé růžové nářadí, pokud se špatně drží.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků pro zahradníky.

Rukavice se prodávají v dámských a pánských velikostech. Vždy si u prodejce najděte tabulku velikostí a podle té se řiďte. Nebo si udělejte výlet na zahradu a nenápadně se podívejte na číslo rukavic, jaké používá.

Rozdíl je spíš ve velikostech a barvách. Pánové sice mají ruce robustnější, ale není vždy pravidlo, že by dámy nebo pánové nemohli nosit unisex rukavice. Platí zde univerzální rada: pokud nevíte, ověřte si přímo u obdarovaného, jaké rukavice používá.

Ne, všude máte stejnou hlínu, takže na oba druhy záhonů se používá stejné nářadí.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)