20 originálních tipů na dárek k maturitě v roce 2024

Máte v rodině maturanta a lámete si hlavu s tím, jak ho odměnit za jeho snažení? Chcete se na jeho nebo její památný den blýsknout? Přečtěte si naše tipy.


Výběr redakce

Lepším řidičem zábavně.

Orientační cena: od 4 350 Kč


Pro náročné

Nejlepší a nejpraktičtější dárek.

Orientační cena: 20 000 Kč


Originální zážitek

Ponořte se do mysli šílence.

Orientační cena: od 1 580 Kč


Sázka na jistotu

Nejpraktičtější kanystr na světě.

Orientační cena: 4 599 Kč

Darky K Maturite

Maturita se nazývá zkouškou dospělosti. Právě tehdy se z mladého člověka stává dospělý. Z pohledu práva se plnoprávným a sama za sebe zodpovědným občanem stane osoba dovršením osmnácti let. Ale ti, kteří studují střední školu, nepocítí v den svých osmnáctin žádnou podstatnou změnu. Bydlí nadále doma nebo v internátě. Stát za ně platí sociální a zdravotní pojištění, jejich hlavním povoláním je i nadále studium. Kdo nepokračuje na vysokou, tak s maturitní zkouškou vstupuje do zaměstnání. Vysokoškoláci většinou také musí začít pracovat, protože málokdo si může dovolit podporovat své děti na škole, aniž by se ty na financování studia a životních nákladů z větší části podílely. Každopádně, vysokoškolské studium je tak trochu jiný svět. Tam se se studenty zachází jako s dospělými lidmi. Středoškoláky vodí jejich učitelé tak trochu za ručičky. Když je slavnostně dovedou k maturitě, vstupují tak teenageři do světa dospělých. Takový přechod je vhodné náležitě oslavit. Přečtěte si naše tipy na skvělé dárky.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší tipy na dárky k maturitě

 1. Zábavná škola smyku
 2. Notebook
 3. Úniková hra ve virtuální realitě
 4. Kanystr bar s osvětlením
 5. Větrný tunel
 6. Hodinky
 7. Potápěčem na zkoušku
 8. Nafukovací lazy vak
 9. Flyboarding
 10. Dárková krabička s pralinkami
 11. Canyoning, rafting a ferraty v Rakousku
 12. Spacák
 13. Zážitkový herecký kurz
 14. Lahev s gravírováním
 15. Dárková bedna pro mlsouny
 16. Instax
 17. Originální pero
 18. Poukaz na dovolenou
 19. Elektroskútr
 20. Dárkový balíček pro štěstí

Lepším řidičem zábavně.

Jelikož většina dnešních maturantů dovrší osmnácté narozeniny ještě v průběhu středoškolského studia, řidičský průkaz pravděpodobně váš maturant již vlastní. Pomozte mu ale s naším dárkem posunout řidičské umění na novou úroveň. Kurz školy smyku mladému řidiči nebo řidičce umožní vyzkoušet si, jak se auto chová při smyku. Zažije si tento adrenalin v bezpečných podmínkách a s proškoleným instruktorem. To je podstatné. Takový zážitek není jen o zábavě. Až napadne sníh, bude jezdit mnohem jistěji a bezpečněji.

Orientační cena: od 4 350 Kč

Nejlepší a nejpraktičtější dárek.

Kdy jindy darovat notebook než k maturitě. Doteď mohl váš středoškolák používat domácí počítač nebo váš notebook. Třeba měl také laptop společně se sourozencem. Teď ale vyráží na vysokou školu nebo do práce. Bude potřebovat vlastní počítač víc než kdy dřív. A už mu nebude k dispozici váš. Na trhu se nachází notebooky v obrovské cenové škále. Zajímejte se tedy o to, k čemu bude vaše dítě laptop používat. Je-li pro něj podstatnější výkon nebo rozměry. Nebojte se v případě takto zásadní koupě zeptat nebo přímo nechat ho jít si počítač vybrat a osahat, než vydáte za přístroj nemalou sumu.

Orientační cena: 20 000 Kč

Ponořte se do mysli šílence.

Únikové hry jsou hitem dnešní doby. Nabízejí se logické, zážitkové, adrenalinové, tematické nebo strašidelné. My vám ale nabízíme únikovku zasazenou do virtuální reality. Pomocí speciálních brýlí se ponoříte do světa, jaký se ukrývá v mysli zločince. Tato mrazivá detektivní hra provětrá vaše mozkové závity. Zahrát si můžete ve dvou nebo ve větší skupině. Rozhodně se nebude nudit.

Orientační cena: od 1 580 Kč

Nejpraktičtější kanystr na světě.

Až váš maturant rozbalí dárek, najde v něm zelený plechový kanystr. Asi nebude v první chvíli vůbec chápat. Až ale originální nádobu otevře, rozzáří se mu oči. Tento kufřík v podobě kanystru totiž skrývá přenosný bar s osvětlením. Sem schová svou oblíbenou láhev, skleničky a další propriety. Proč se tento dárek hodí právě pro maturanta? Protože teď bude hvězdou všech prázdninových večírků a dovolených. A třeba si ho odveze s sebou na kolej.

Orientační cena: 4 599 Kč

Volný pád bezpečně.

V pražských Letňanech se nachází větrný tunel. V něm si může váš maturant vyzkoušet, jaké to je, když se řítí vzduchem rychlostí 270 metrů za sekundu. Přesně tak by se totiž cítil, kdyby vyskočil bez padáku z letadla. Jeho život po maturitě určitě nebude volný pád, nýbrž plánovaná a řízená cesta vzhůru. Proč mu tedy nedopřát tento adrenalinový zážitek právě teď?

Orientační cena: od 2 100 Kč

Tikající tradice.

Hodnotné hodinky na levém zápěstí jsou odznakem dospělého muže, gentlemana. Kdy jindy tedy hodinky věnovat než po zkoušce dospělosti. Klasicky se takový dárek hodí především pro muže. Ale hodinky ocení jako vkusný doplněk také mladé dámy. Doteď možná nebylo vlastně tak podstatné, zda přijdou včas. Učitelé na střední škole hudrovali, napsali tečku do třídnice a bylo po všem. Dneškem ale tato doba hájení končí. Vysokoškolští učitelé už tak shovívaví nebudou a zaměstnavatelé vůbec ne. Vyjádřete dárkem, že právě dnes vkročil nebo vkročila do světa dospělých a zodpovědných lidí.

Orientační cena: od 800 Kč

Potápění bez obav.

Pokud váš maturant sní o potápění v Karibiku, někde se to přeci jen musí naučit. Můžete mu koupit poukaz, se kterým si vyzkouší potápění v bezpečí s instruktorem. Ten mu vysvětlí veškerá pravidla zacházení s vybavením a správné techniky dýchání a pohybu. Samotný pobyt pod vodou je zážitkem pro někoho, kdo ho nikdy nezkusil.

Orientační cena: od 1 899 Kč

Pro letní lenošení.

Váš maturant má splněno. Čekají ho poslední skutečné prázdniny, než nastoupí na vysokou. Až složí přijímačky, přijde to pravé leháro. Na řadě je léto plné lenošení. Darujte nejlepší pohovku složenou do podoby praktického batohu. Dvouvrstvý nafukovací vak se naplní vzduchem i bez pumpičky a lze ho vzít kamkoliv s sebou. Je odolný a voděvzdorný. Ideální doplněk na prolenošené léto.

Orientační cena: 300 Kč

Proleťte se nad vodou.

Poukaz na flyboarding se hodí pro všechny dobrodruhy, kteří mají pocit, že už zažili všechno. Protože tohle určitě ještě váš milovník adrenalinu nezažil. Při flyboardingu létá nad vodou. Obuje si boty připevněné ke speciálnímu prknu. Proud vody prkno vyzdvihne až do výšky 4 metry. Směr letu ovládá sám pasažér přenášením váhy a nakláněním jako na skateboardu. Ale má pocit, že letí. Cítí se jako vznášedlo. A když spadne, dopadne do vody. Obsluha ho vytáhne a letí se dál.

Orientační cena: od 1 780 Kč

Ta nejluxusnější čokoláda.

Jistě víte, že čokoládou nikdy nic nezkazíte. Ale také víte, že k maturitě se hodí dávat hodnotné dary. Prémiový obchod s čokoládou Chocolissimo vám nabízí splnění obou těchto cílů. Dárková krabička z luxusního dřeva podtrhne důležitost okamžiku. Můžete také nechat na schránku vygravírovat vlastní text. Uvnitř se skrývá 30 ručně vyrobených pralinek podle osvědčených receptů z celé Evropy. Ty jsou samozřejmě vytvořeny z té nejlepší čokolády.

Orientační cena: 1 300 Kč

Ultimátní adrenalinový balíček.

Možná se váš adrenalinový závislák nemůže rozhodnout, co podnikne o těchto prázdninách. Raft? Lezení po skalách? Nebo něco ještě méně tradičního? Darujte balíček zážitků v Rakousku. Ten obsahuje kromě jízdy na divoké vodě, na raftu a lezení po ferratách také canyoning. Tato disciplína kombinuje lezení po skalách s vodními radovánkami a poskytuje neopakovatelný zážitek.

Orientační cena: od 6 990 Kč

Nutnost pro studentský život.

Kvalitní spacák není nutností jen pro zálesáky. Doposavad jezdila vaše ratolest povětšinou s vámi nebo si mohla od vás kvalitní spacák vypůjčit. Ta doba končí, je čas, aby měl vlastní vybavení. Pod stan s kamarády, při spaní pod širákem nebo na road trip. Spacák ale využije také v běžném studentském životě. Bude potřeba při přespání u kamaráda na večírku nebo v novém bytě, než našetří na postel. 

Orientační cena: od 800 Kč

Herectví pro život.

Talentové zkoušky na konzervatoř už asi prošvihl. Herecké řemeslo ale není jen o slávě a divadelních prknech. Herci musí především umět pracovat s dechem a s hlasem, ovládat gesta a dokonale znát reakce svého těla. A to všechno i ve stresových situacích. Vašeho maturanta teď čekají další zkoušky, přijímací pohovory a pracovní interview. Darujte mu skvělý start do dospělého života. Když bude mít pod kontrolou svůj hlas, vše bude o kus snazší.

Orientační cena: 3 900 Kč

Také láhev alkoholu může být osobní.

Lahví kvalitního alkoholu nic nezkazíte. Ale takový dárek bývá tak trochu neosobní. Dává se především tehdy, když nevíme, co dát. Když vlastně oslavence tak úplně neznáme a netušíme, co by si přál nebo přála. Osobní vzkaz a jméno, kterým vyjádříte důležitost této příležitosti, tento nedostatek zcela napraví.

Orientační cena: 1 000 Kč

Nezničitelná zásobárna dobrot.

Zkoušky, přijímačky, pracovní pohovory a spousta stresu. To všechno v následujících měsících vašeho maturanta čeká. Jak jinak proti stresu bojovat než s pomocí těch nejlepších sladkostí. Obrovská zásobárna dobrot se navíc prodává v téměř nezničitelné celokovové bedně, kterou oslavenec použije jako skvělou skrýš nebo jako vybavení do dílny či garáže.

Orientační cena: od 1 999 Kč

16) Instax

Fotky v ruce hned.

Na co foťák, když máme všichni foťák v mobilu? Taková otázka má jistě smysl. Ale fotky z mobilu většinou schováme v počítači a nikdo je nikdy neuvidí. Darujte pro studentskou zábavu a pomaturitní večírky fotoaparát, s jehož pomocí si radost z fotek užije celá parta hned. Fotoaparáty typu Instax umí vytisknout fotku hned po jejím vyfocení, žádné vyvolávání a žádné čekání. Jen zábava.

Orientační cena: 2 000 Kč

Pište stylově.

Tříhodinové přednášky nebo podpisy nájemní smlouvy na první samostatné bydlení. K obojímu se hodí stylové pero. Teď vstupuje váš maturant do světa dospělých a luxusní pero je výbavou gentlemana nebo elegantní dámy. Věnujte kvalitní, hodnotný a přitom praktický dárek. Exkluzivní psací potřeby Bewooden se navíc vyrábí v České republice. 

Orientační cena: 1 000 Kč

Poslední školní prázdniny stylově.

Darujte léto snů. Po složení zkoušky dospělosti si může váš maturant nebo maturantka užít poslední prázdniny s kamarády ze střední. Budou jistě společně jezdit na výlety i poté, ale to už nebude ono. Přidají se starosti, brigády, práce. Darujte poukaz na dovolenou u cestovní agentury Invia. Má jednu z nejširších nabídek na trhu. Najdete zde dovolené všeho druhu. Zde si určitě obdarovaný vybere. Přeci jen, už není ve věku, kdy by si měl nechat mluvit do výběru dovolené od rodičů.

Orientační cena: od 500 Kč

Do práce či do školy stylově, rychle a ekologicky.

Automobil nebo kolo jsou klasika. Ale kolo je pomalé, člověk se musí moc snažit, a auto zase drahé. Navíc ve větších městech trčí často v zácpě a hledat parkování není žádný med. Skútr to je jiná. Je levný na pořízení i na provoz. Na skútru se prosmýkne i tou nejprotivnější kolonou. Zaparkovat se dá kdekoliv a kamkoliv si ho bude moct vzít s sebou. Ideální dárek pro maturanta, který odchází do velkého města.

Orientační cena: 30 000 Kč

Vše pro štěstí.

Maturant opouští bezpečný svět mateřské náruče a vydává se do drsné dospělácké reality. Čekají ho zkoušky a pohovory. Štěstí bude opravdu potřebovat. V tomto báječném dárkovém balíčku najde čtyřlístek pro štěstí, který si sám vypěstuje. Dále šumivé víno se zlatem. Skvělé čokoládové bonbony Lindor a další pochutiny. Prostě vše pro štěstí.

Orientační cena: 634 Kč

DEVĚT tipů, jak vybrat dárek k maturitě

Stále ještě váháte, co k maturitě darovat? Přečtěte si naše tipy, které vám v rozhodování pomohou.

1) Nezdráhejte se do dárku něco investovat.

Maturita představuje jeden z nejdůležitějších mezníků v životě. Už nikdy víc nebude oslavenec dítětem. Odteď bude dospělý nebo dospělá. Je zcela na místě věnovat hodnotnější dárek než při jiných příležitostech.


2) Ať si užije poslední školní prázdniny.

Po maturitě následují delší prázdniny než obvykle. Jsou to poslední prázdniny, které si užije se současnou partou kamarádů. Poslední prázdniny, které prolenoší. Poslední prázdniny jako školák, jako dítě. Zohledněte při výběru dárku tuto skutečnost. Darujte něco, co využije už během tohoto léta. Pokud z něj od října bude vysokoškolák, vstoupí do zcela nového světa.


3) Je to zkouška dospělosti.

Maturita je zkouška dospělosti. Na slavnostní večeři neslavíme jen to, že má za sebou tuto jednu zkoušku. Uzavírá tím celé středoškolské studium. Celé dětské období. Váš dárek by měl toto odrážet. Darujte něco, čím zdůrazníte, že dnešním dnem končí vaše rodičovské vedení. Že teď už je to na něm nebo na ní.


4) Domluvte se s ostatními.

Maturanta chtějí odměnit rodiče, babičky, dědečkové, možná také strýčkové a sourozenci. Zvlášť u tradičních dárků se může snadno stát, že budete mít stejný nápad. Neriskujte. Domluvte se. Nakonec se také můžete na nejhodnotnější dárky složit.


5) Nezapomeňte na slavnostní večeři.

Složení maturitní zkoušky neslavte pouze dárkem a přípitkem. Víc než kdy jindy se teď hodí slavnostní večeře na počest vašeho maturanta. Luxusní restaurace a sekt. Také to se v tento slavný den očekává.


6) Odložte sentimentalitu.

Jistě cítíte nostalgii, když vaše dítě vyrostlo a odchází z domu. V této chvíli ale chce vidět ve vašich očích jen hrdost a uznání. Vyhněte se frázím jako “ještě před chvílí jsi byl malinké miminko” a nostalgickým dárkům. Nebojte, užijete si jich dost, až se jemu nebo jí narodí vlastní děti.


7) Nemoralizujte.

Maturitní večírky bývají trochu divočejší. Vaše ratolest je koneckonců plnoletá. Pokud se chcete skutečně blýsknout, ukažte také svým dárkem, že věříte v jeho nebo její zodpovědné chování. Nepoučujte. Darujte zážitek, který mohou absolvovat vaše ratolesti samy a u kterého si užijí zábavu i bez vás.


8) Ptejte se.

Vaše ratolest už není dítě a maturita nejsou Vánoce. Nemusíte si hrát na Ježíška a držet moment překvapení. Zeptejte se, jaké má plány na prázdniny. Nebo se můžete přímo optat, co chce k maturitě. Chystáte se na nemalou investici. Neriskujte.


9) Myslete na budoucnost.

Víte, co bude vaše ratolest dělat po prázdninách? Půjde na kolej nebo do samostatného bydlení? Do jiného města na studia nebo do práce? Darujte něco, co využije právě ve svém budoucím životě. Využijte této jedinečné příležitosti být s nimi právě při tomto vykročení do dospělosti.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků k maturitě.

Je jen na vás, jak se zachováte, pokud nejste se známkou spokojení. Ale pamatujte si, že na výslednou známku se už v životě nikdo ptát nebude. A to ani při přijímacích zkouškách.

Mnoho maturantů považuje maturitu za formalitu, zatímco přijímací zkoušky na vysněnou vysokou školu jsou tím pravým křtem ohněm. To ale neplatí o oslavě. Maturita nese ohromný symbolický význam. Bez ohledu na přijímačky a jejich výsledky by se právě maturita měla náležitě oslavit. Pokud se ale váš maturant učí na přijímačky, možná bude lepší počkat až po nich. Zeptejte se, domluvte se.

Maturitní vysvědčení se předává často slavnostně, někdy dokonce na místní radnici. Je jen na vás, zda s oslavou počkáte až do chvíle, kdy bude své maturitní vysvědčení držet v rukou.

Záleží vždy na prodejci zážitku. V případě námi nabízených zážitků dostane obdarovaný poukaz a poté si zarezervuje online nebo telefonicky termín, kdy chce zážitek absolvovat. Veškeré důležité informace o zážitku včetně podmínek a vhodného oblečení najde na stránkách společnosti.

Platnost je vždy na poukazu uvedena. Bývá různá, většinou 12 měsíců, ale vždy si platnost poukazu předem ověřte.

Pokud váš maturant nastupuje na vysokou školu, čeká ho volno až do konce září nebo začátku října. Akademický rok na univerzitě totiž nezačíná 1. září, nýbrž později.

Pokud nenastupuje na vysokou školu, přestává být studentem s koncem aktuálního školního roku, tedy na konci srpna – na konci posledních školních prázdnin. Pokud nastupuje na vysokou školu, potom plynule přechází do statusu studenta podle vysokoškolského zákona a bude studentem až do dne ukončení studia na vysoké škole.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)