20 tipů na originální dárek pro tchyni a tchána v roce 2024

Lámete si hlavu s tím, jak potěšit tchyni a tchána a neutrhnout si ostudu? Máme pro vás tipy na dárky a cenné rady, jak dárky vybírat.


Výběr redakce

Svět jako na dlani.

Orientační cena: od 5 800 Kč


Originální tip

Něco pro mlsouny, něco pro hračičky.

Orientační cena: 2 099 Kč


Nevšední zážitek

Hlavní město tak, jak ho chcete poznat.

Orientační cena: od 1 799 Kč


Oblíbená volba

Zajistěte pro domácnost to nejdůležitější.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Darky Pro Tchyni A Tchana

Potěšit tchyni a tchána není jen tak. Leckteří rodiče našich protějšků k nám umí být hodně kritičtí. Výběr dárku potom sužují obavy, zda pro ně bude dost dobrý. Ne vždy je známe tak dobře jako své vlastní rodiče. Ale někdy je to naopak. Nezřídka se stává, že s rodiči svých protějšků si lépe rozumíme, ale hlavně máme lepší představu o tom, co by si přáli. Přečtěte si naše tipy. A pokud si z nich nevyberete, na závěr vás čeká několik rad a zodpovězených otázek, které vám při výběru určitě pomohou.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší tipy na dárky pro tchyni a tchána

 1. Vyhlídkový let nad ČR
 2. Bedna s pohyblivým globusem a páčidlem
 3. Soukromá prohlídka Prahy
 4. Kávové předplatné
 5. Puzzle z fotografie
 6. Projížďka v legendárním Žigulíku
 7. Meteostanice
 8. Vitamíny a minerály
 9. Wellness pobyt na Šumavě
 10. Robotický vysavač
 11. Houpací křeslo
 12. Romantická večeře v zámecké krčmě
 13. Trekingové hole
 14. Kryoterapie
 15. Elektrický mlýnek na pepř a sůl
 16. Domácí degustace vín
 17. Houbařský set
 18. Lapač hmyzu
 19. Jazzový koncert s degustací špičkových lihovin
 20. Fondue set

Svět jako na dlani.

Říká se, že při pohledu z výšky se všechno zdá menší, všechny naše problémy a starosti. Vyhlídkový let přináší unikátní zážitek. Moderní letadlo americké výroby Cessna 172 nabízí nerušený výhled díky zvláštnímu umístění křídla. Let je určen pro jednu osobu a trvá 40 minut. Můžete si vybrat, zda si prohlédne vršky Pálavy, Beskydy nebo Karlštejn. Záleží na tom, kde žije nebo odkud pochází. 

Orientační cena: od 5 800 Kč

Něco pro mlsouny, něco pro hračičky.

Máte tchyni, která ráda zkouší slané i sladké speciality, a tchána kutila? Nebo je to u nich obráceně? Ať tak či tak, trefou do černého by mohla být dárková bedna, do níž se dostanou jen za pomoci přiloženého páčidla. Až zdolají tuto překážku, objeví v ní kupu nevšedních delikates, jako jsou vaflové sušenky s příchutí goudy, sušené maso nebo třeba popcorn s příchutí slaného karamelu. Ale to není všechno. Zatímco jeden z nich se nebude moct dočkat, až všechno ochutná, ten druhý sáhne po dřevěné 3D stavebnici. Ne, není jen pro děti. Bude bavit i velké a nabídne jim chvíle příjemného aktivního odpočinku. Výsledkem bude mechanický globus, který po složení poslouží jako atraktivní dekorace.

Orientační cena: 2 099 Kč

Hlavní město tak, jak ho chcete poznat.

Domnívá se vaše tchyně nebo tchán, že zná naše hlavní město perfektně? Možná je na čase ji nebo jeho příjemně vyvést z omylu. Nabídněte soukromou prohlídku Prahy s profesionální průvodkyní. Ale ne tu klasickou “na Hrad a na most”. Můžete si vybrat z několika tematických okruhů. Pozná třeba Prahu tak, jak ji známe z českých filmů. Nebo si projde důležité milníky sametové revoluce. Samozřejmě, že průvodkyně umí také Staré město, ale přihodí k těm profláklým památkám originální a neobvyklá zákoutí. Nabízí také prohlídku Prahy pro děti a pro fajnšmekry. A pokud ani to nestačí, může naplánovat prohlídku přesně na míru.

Orientační cena: od 1 799 Kč

Zajistěte pro domácnost to nejdůležitější.

Patří váš tchán nebo tchyně mezi ty, kdo si bez dobré kávy nedovedou představit ráno? Nebo krásné klidné odpoledne? Dobrá káva zpříjemní víkendová odpoledne i pracovní den. A určitě víte, kolik času trávíme v práci a o kolik lépe by nám při ní mohlo být s šálkem voňavé kávy v ruce. Lázeňská káva je česká pražírna, která nabízí kávu vyrobenou z těch nejlepších světových kávových bobů. Kávové předplatné znamená, že se nebudou muset starat o nic jiného než o převzetí balíčku čerstvé kávy od kurýra. Protože dobrá káva je jen ta, která se připravuje z čerstvě pražených bobů. Zvolíte si stupeň pražení podle preferencí obdarovaných a dobu, po jakou chcete jejich domácnost kávou zaopatřit. Zbytek už necháte na prodejci Lázeňské kávy.

Orientační cena: od 1 000 Kč

Dejte rodinu dohromady.

Stěžuje si vaše tchyně, že se jako rodina nesejdete na jednom místě? Najděte jednu fotku, kde na jednou místě jste, a nechte z fotografie vytvořit puzzle. Bude pak na ní, aby vás dala dohromady. A když bude chtít, může vás rovnou přilepit na podložku, abyste se už nemohli rozutéct na všechny strany, jak to vždycky děláte. Můžete ale použít jakoukoliv jinou fotku dětí nebo společných zážitků. Nebo třeba fotku domácího mazlíčka. Fantazii se meze nekladou.

Orientační cena: 1 990 Kč

Nostalgický auto-zážitek.

Je váš tchán nadšeným motoristou? Vzpomíná rád na ta stará auta, která se dala rozebrat na součástky a zase složit dohromady? To byly časy. Dnes aby člověk i na výměnu žárovičky jezdil do servisu. Ta nová auta si už nic nenechají líbit a člověk s nimi nemá žádnou pořádnou práci. To když byl tchán mladík, tak strávil moře času ležením pod autem s rukama od motorového oleje. Jo, a to si pamatujete, jak jsme na cestě do Jugošky museli tlačit, když se nám do kopce zavařil motor? No, to bylo něco. To už dneska mladí nechápou. Mají auta, co jim hlídají i jízdní pruhy a vzbudí je, když usnou. Pokud teď právě slyšíte svého tchána, tak neváhejte ani minutu. Kupte mu projížďku klasickým legendárním Žigulíkem. Ať si zavzpomíná, ať si to zkusí. Co vy víte, třeba po 90 minutách v této plechové krabičce vezme vaše moderní auto zase na milost.

Orientační cena: od 2 900 Kč

7) Meteostanice

Jak bude zítra?

Sleduje váš tchán každý den předpověď počasí? Určitě se potom rozčiluje, za co ty meteorology stát platí, když zase nevyšla. Můžete mu pořídit rosničku ve sklenici s malinkatým žebříčkem. Ale to by asi bylo týrání zvířat. Vypusťte rosničku do potoka a radši kupte meteostanici. Domácí meteostanice bere z nejbližší meteostanice údaje a předpoví vám počasí v reálném čase. Měří vnitřní i venkovní teplotu a vlhkost a odhaduje, jak se bude podnebí vyvíjet. Podává informace o tlaku vzduchu, ze kterých si sám může předpovědět, jak bude dnes i zítra. Některé uvádí i UV index, pocitovou teplotu, rychlost větru. Záleží na tom, jakou vyberete. Většinou mají dnes už propracovaný displej, wifi připojení a také tvoří vkusný doplněk do domácnosti.

Orientační cena: od 299 Kč

To nejlepší pro zdraví.

Ve středoevropské oblasti se bez doplňování některých vitamínů a minerálů neobejdeme. Máme málo vitamínu D a K, chybí nám zinek a selen a nikdy není na škodu doplňovat vitamín C. Ženy zase chronicky trpí nedostatkem železa a vápníku. S věkem se to nezlepšuje, spíš naopak. Mladí sportovně založení jedinci potřebují vitamíny pro tolik potřebnou regeneraci, hořčík pomáhá zvládat stres, a to vše můžeme přijímat v jedné kapsli. Záleží na tom, jaké má vaše tchyně nebo tchán specifické potřeby. To určitě víte sami nejlépe. A pokud ne, tak céčkem a déčkem určitě nic nezkazíte. Protože zdraví máme jen jedno a imunitu budeme ještě dlouho potřebovat.

Orientační cena: 800 Kč

Relax, relax a zase jen relax.

V krásách Národního parku Šumava se nachází wellness hotel, který sice zapadá vzhledově do horského prostředí, ale nabízí veškerý představitelný luxus. Wellness pobyty v sobě snoubí výhody lázní a luxusního hotelu. Přesně jako wellness hotel Srní, ve kterém najdete saunu s parní lázní, klasický wellness areál s velikým bazénem, posilovnu i bowling. V ceně zážitku najdou obdarovaní tři noci ve dvoulůžkovém pokoji, uvítací drink, bohatou snídani formou bufetu, a ještě si mohou vyzkoušet laserovou střelnici nebo další sportovní trenažéry.

Orientační cena: 7 280 Kč

Maminko, víte, že na úklid už dnes máme roboty?

Uklízí vaše tchyně moc až příliš? Možná by si ráda někdy sedla a dala nohy nahoru. Pořiďte jí robotický vysavač. Ten bude vysávat za ni, zatímco ona bude pít kávu a nohy bude mít nahoře, aby pod nimi mohl projet. Robotické vysavače jsou autonomní, umí se vyhýbat předmětům. Dobu, kdy uklízí, můžeme naplánovat na čas, kdy nejsme doma. Přijdeme a on se bude už dobíjet po náročném úklidu. Můžeme si také přikoupit elektronické zábrany, které mu zamezí přístup tam, kam nechceme, aby jezdil. Vysavače mají dnes různé režimy, některé umí dokonce i vytírat.

Orientační cena: od 8 000 Kč

11) Houpací křeslo

To největší pohodlí na čtení.

Houpací křeslo se hodí nejen pro nadšené čtenáře, ale pro každého, kdo alespoň někdy odpočívá. Takže vlastně úplně pro všechny. Houpání a pohupování patří k nejpříjemnějším pohybům. Uklidňuje a přidává na pocitu pohody. Houpací křeslo ale nemusí být jen proutěné a rozvrzané. Dnes se prodávají houpací křesla různých designů a z různých materiálů, takže se budou krásně hodit do každého interiéru. A co víc, můžete ho pořídit do bytu i na zahradu.

Orientační cena: od 2 000 Kč

Večeře pro krále s královnou.

Pokud chcete obdarovat oba v páru, tak volte tento zážitek. Tomu totiž nebude mít co vytknout ani ta nejkritičtější matinka. Po příjezdu na zámek Zbiroh u Rokycan budou uvítáni luxusním přípitkem. Usadí se do salonku v prostoru zámecké krčmy, obsluha zapálí svíčky a může se začít servírovat. Přijde na menu, dezert, kávu a láhev zbirožského vína. Je libo konfitovaná kachní prsa a malinovou marmeládou nebo vepřový váleček sous-vide s rukolovou bramborovou kaší, smetanovými hříbky a vinnou demi-glace? A co takhle radši oboje a sezónní ovoce s horkou čokoládou k tomu?

Orientační cena: 2 150 Kč

Pro sport v každém věku.

Turistika může být s přibývajícím věkem náročná. Lezení po horách nám taky může ztížit úraz. Poskytněte svému tchánovi nebo tchyni možnost zase si hrát na kamzíka bez obav, že přijdou k úhoně. Trekingové hole skvěle podpírají, pomáhají na náročných túrách a bez ostychu je do některých terénů používají i mladí turisté. Poslední dobou se ale staly skvělým doplňkem pro aktivní seniory, kteří se s nimi mohou vydat i na delší procházky kolem domu, aniž by si připadali jako staříci či stařenky o holi. Protože to nejsou hůlky, to jsou trekingové hole. A ty přeci používají i mladí.

Orientační cena: od 500 Kč

Léčba mrazem.

Už našim předkům byly známé léčebné účinky střídání teplot na lidský organismus. Proto také chodíme do sauny. Ale sauna je přeci jen taková obyčejná. Navíc ji nemohou využívat ti, kdo nemají rádi horko. Co takhle mrazivá komora? Při kryoterapii se váš tchán ocitne na chvíli v mrazivé komoře, kde teplota dosahuje -100 až -160 stupňů. Po výstupu z komory následuje pohyb a cvičení, aby se zkřehlý organizmus dostal zpět do provozní teploty. Z arktického zážitku se vrátí o několik let mladší.

Orientační cena: od 499 Kč

Ušetřete její zápěstí.

Gurmáni vědí, že pepř musí být čerstvě namletý, aby si zachoval svou specifickou chuť. A že sůl není jen mořská nebo kamenná. Ruční mlýnky tvoří výbavu leckteré domácnosti, ale přeci jen, pepření se může stát časem náročně a zdlouhavé. Natož potom solení. Darujte skvělý doplněk na každý stůl a do každé kuchyně. Tento mlýnek je elektrický. Zmáčknete tlačítko, mlýnek zavrčí a čerstvě namletý pepř nebo sůl se už sype.

Orientační cena: 779 Kč

Profesionální ochutnávka v domácím prostředí.

Mají rádi víno, ale opravdu, opravdu nechtějí nikam chodit. Možná si myslíte, že by vašemu tchánovi a tchyni prospělo sem tam se vydat mezi lidi, ale je to jejich život. Dejte jim to, co chtějí, ne to, co potřebují. Vybírat můžete u domácích vinných degustací z několika variant a vyzkoušet tak mohou moravská, ale také italská či chorvatská vína, nechybí ani verze pro fanoušky bublinek. Celý zážitek probíhá v pohodlí domova, potřebují pouze vývrtku a internetové připojení, nic víc.

Orientační cena: od 1 699 Kč

Nejdůležitější výbava pro český podzim v lese.

Miluje tchán houbaření? Pak nutně potřebuje tento praktický houbařský set. Obsahuje košík, houbařskou čepici a houbařský nůž. Košík je prodyšný, což je pro skladování hub velmi důležité. Také se dá ale snadno složit, takže ho může vozit s sebou v autě nebo pohodlně skladovat na chodbě. Když jdete na houby a nic nenajdete, složený košík se vám v kufru auta vysmívá méně než ten proutěný s jednou holubinkou na dně. Houbařská čepice chrání před sluncem, větrem, vodou padající ze stromů i pavučinami, kterými se občas nadšení houbaři prodírají v honbě za těmi nejlepšími hřiby. Nožík pak umožní to nejčistší odkrojení nalezeného pokladu.

Orientační cena: od 599 Kč

Zabzučí, zajiskří a je po něm.

Už jste se někdy v létě v restauraci na terásce podivovali nad tím zvláštním elektronickým bzučením, které se občas ozve? Ne? Ale určitě jste se podivovali, jak to, že vás neštípou komáři, když sedíte na terásce u vody. To možná proto, že restaurace vybavila svou zahrádku těmito skvělými a praktickými lapači hmyzu. Pokud si váš tchán nebo tchyně stěžují, že si pro tu záplavu komárů nemohou ani užít večer na terase, neváhejte ani chvilinku. Tento lapač nepříjemný hmyz naláká a vzápětí zneškodní, aniž by se kdokoliv musel shánět po plácačce nebo používat smradlavé repelenty, které stejně nefungují.

Orientační cena: od 299 Kč

Dobrá hudba a dobré pití, co víc si přát.

Jazz to není jen hudba pro fajnšmekry. Jazz osloví umělce, ale i milovníky luxusu. Saxofon skvěle podbarví každý romantický večer. K tomu si přidejte neřízenou degustaci luxusních rumů, whiskey a parádních koktejlů. Z popisu je jasné, že obdarovaného nebo obdarovanou čeká vytříbený zážitek. To vše v jazzovém klubu v centru Prahy.

Orientační cena: od 850 Kč

Společenská událost ve švýcarském stylu.

Fondue vymysleli ve Švýcarsku jako skvělý pokrm a zároveň společenskou událost. Fondue můžete dělat buď klasicky sýrové nebo sladké čokoládové. U sýrového fondue rozpustíte speciální sýr do úplně tekuté podoby, do něj namáčíte usmažené kousky masa nebo pečiva. Když si chcete dopřát dezert v podobě fondue, roztavíte čokoládu a namáčíte do ní kousky čerstvého nakrájeného ovoce. U toho může celá společnost příjemně konverzovat. Ve Švýcarsku očividně vědí, jak si užít večer.

Orientační cena: od 1 699 Kč

SEDM tipů, jak vybrat dárek pro tchyni a tchána

Nevybrali jste si z našich nápadů? Nevadí, přečtěte si naše tipy. Každý tchán a tchyně jsou jiní, ale najdou se i univerzální rady, kterými byste se měli řídit.

1) Poraďte se se svým protějškem.

Přeci jen váš protějšek je ten, kdo zná své rodiče nejlépe. Dobrá zpráva pro pány, vaše manželka vám pravděpodobně poradí. Špatná zpráva pro dámy, chlapi nejsou ve vybírání dárků pro své rodiče tak zdatní.


2) Ptejte se tchyně, co darovat tchánovi.

Nebojte se tchyně, zeptejte se. Pravděpodobně bude sama nejlépe vědět, co by si její manžel přál nebo co potřebuje.


3) Ptejte se svých rodičů.

Vaši vlastní rodiče budou možná právě ve stejném věku jako tchán s tchyní. Jsou třeba úplně jiní, ale možná vám právě oni díky věkové spřízněnosti nejlépe poradí.


4) Dejte pozor na narážky o věku.

Především tchyně bývají na narážky na věk háklivé. Možná by vás to ani nenapadlo, ale pozor na to, že některé dárky se dají vykládat různě. Pokud lze na dárek, jakkoliv napasovat připomínku o stáří, přemýšlejte ještě jednou, zda si to skutečně můžete dovolit.


5) Pozor na vtipné dárky.

Ke svým vlastním rodičům si často můžeme dovolit hodně. Také švagr a švagrová leccos snesou. Tchán a tchyně, to je jiná. Vůči nim si vždy zachováváme ostražitou úctu. Raději se zdržte vtipu a volte dárky, které třeba nejsou tak zábavné a zajímavé, ale zato s nimi nic nezkazíte.


6) Buďte opatrní.

Jelikož často máme se svými tchány a tchyněmi napjaté nebo alespoň ostražité vztahy, hodí se zachovat opatrnost i při výběru dárků. Když vás něco napadne, nejprve dvakrát až třikrát přemýšlejte, jak by si to mohli vyložit. Poraďte se také s nějakým nestranným pozorovatelem, co by si pomyslel, kdyby toto dostal. V neposlední řadě se poraďte se svým protějškem a zeptejte se, jestli váš nápad potěší.


7) Zeptejte se zbytku rodiny.

Neriskujte, že se jim sejdou dva stejné poukazy a dvě stejné degustační sady. Zeptejte se zbytku rodiny, co plánují věnovat oni. Koneckonců, můžete se také složit a dát dohromady jeden velmi hodnotný dar.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků pro tchyni a tchána.

Každý výrobce má jinou strategii, ale vždy uvádí informace na svých stránkách. Většinou to funguje tak, že vy věnujete poukaz bez přesně daného data a obdarovaný si sám zarezervuje termín pomocí telefonu nebo internetu. Na místě se prokáže poukazem buď v elektronické nebo papírové podobě.

To může být různé. U námi nabízených poukazů to bývá obvykle 12 měsíců, ale vždy si u konkrétního prodejce tuto skutečnost ověřte a výrazným písmem na dárkovou kartu připište.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)