20 originálních tipů na dárek k 40. narozeninám v roce 2024 – pro muže i ženu

Slaví některý z vašich blízkých čtyřicetiny a hledáte perfektní dárek? Vybíráte nevšední zážitek, nebo originální věcný dar? Ať tak či tak, podívejte se na našich 20 tipů.


Výběr redakce

Ideální a originální dárek, ve kterém lze rovnou slavit!

Orientační cena: od 4 200 Kč


Oblíbená volba

Darujte dobroty originálně.

Orientační cena: 2 499 Kč


Originální zážitek

Pro milovníky hudby.

Orientační cena: od 5 000 Kč


Osobní dárek

Ideální jako vzpomínka na společné zážitky.

Orientační cena: od 89 Kč

Darky K 40 Narozeninam

Máte ve svém okolí někoho, komu se blíží 40. narozeniny, a marně si lámete hlavu s tím, jaký dárek by mu udělal největší radost? Přijít s něčím originálním často není úplně jednoduché, a proto jsme se rozhodli vám s těmito starostmi trochu pomoci. V dnešním článku se podíváme hned na 20 konkrétních, vkusných a zajímavých dárků, které mohou potěšit jak muže, tak ženy slavící tyto významné kulatiny. Navrch k tomu pak dostanete několik tipů, jak se rozhodnout a jak nakonec opravdu vybrat. Ve finále však nezapomínejte, že nejdůležitější je, že jste si na vaše blízké vzpomněli a dárek už je jen třešničkou na pomyslném narozeninovém dortu!

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší tipy na dárky k 40. narozeninám

 1. Mobilní party sud s vířivkou
 2. Bedna s delikatesami 
 3. Koncert u vás doma
 4. Fotokniha
 5. Umění sushi a japonské kuchyně
 6. Originální dřevěné hodiny
 7. Degustace gin&tonic
 8. Vtipné narozeninové tričko
 9. Luxusní bonboniéra
 10. Projížďka na jachtě s kapitánem
 11. Hodinky
 12. Dárkový set na víno
 13. Základní parašutistický výcvik
 14. Kuchyňský robot
 15. Hercem v divadle na zkoušku
 16. Servírovací sada pro šéfkuchaře
 17. Kurz přípravy kávy
 18. Vybavení do domácí posilovny
 19. Poukaz na dovolenou
 20. Zahradní gril

Ideální a originální dárek, ve kterém lze rovnou slavit!

Jestli chcete pořídit opravdu originální dárek, který se může vlastně i rovnou proměnit v oslavu narozenin, podívejte se na mobilní party sud s vířivkou. Stačí vám auto s koulí, kterým v Rožnově zmíněný sud vyzvednete, a pak už si můžete kdekoliv užít luxusní bublinkovou koupel s přáteli, oslavencem a alkoholem. Případně můžete darovat pouze poukaz a realizaci zážitku pak nechat na obdarovaném kdykoliv v budoucnu – platnost poukazu je 12 měsíců. Počítejte však s tím, že tento dárek bude trochu dražší.

Orientační cena: od 4 200 Kč 

Darujte dobroty originálně.

Jídlo je coby dárek k narozeninám sázkou na jistotu, ale taky může působit dost neoriginálně. Zapomeňte protentokrát na obligátní zrnkovou kávu a bonboniéru a sáhněte po dárkové bedně, která skrývá nejedno překvapení. To první čeká už při pokusu bednu otevřít. K tomu bude třeba využít přiložené páčidlo, takže oslavence čeká pořádná výzva a všechny přítomné zábava při sledování jeho snažení. No a pak je tu samotný obsah. Uvnitř objeví chuťovky, které patrně ještě nikdy neokusil. Kdo z nás totiž může říct, že si běžně pochutnává na pepřovém popcornu, sýrových vaflových sušenkách nebo třeba houskovém knedlíku ve sklenici?

Orientační cena: 2 499 Kč

Pro milovníky hudby.

Nemůže-li oslavenec milující hudbu na koncert, musí koncert k oslavenci! Pokud chcete potěšit někoho, kdo je hudebním fajnšmekrem a rád si poslechne například i vážnou hudbu nebo jazz, pak se určitě podívejte na zážitek v podobě koncertu přímo u něj doma. Vybrat můžete různé žánry a také provedení od sola až po kvintet. Hudebníci dojíždějí z Prahy, ale pokud jim zaplatíte cestovné, tak mohou dorazit kamkoliv. Výhodou tohoto zážitku je, že si jej nemusí oslavenec vychutnat o samotě – na koncert lze přizvat rodinu a blízké a užít si zážitek společně. Poukaz má platnost 12 měsíců.

Orientační cena: od 5 000 Kč

Ideální jako vzpomínka na společné zážitky.

Jednoduchý, vkusný a hlavně osobní dárek v podobě fotoknihy udělá radost a vyvolá spoustu krásných vzpomínek. Pokud máte dostatek materiálů a fotek na poskládání celého alba, tak se určitě vyplatí toto profesionální zpracování. Nemusíte mít žádné zvláštní grafické dovednosti – rozvržení fotek je v podstatě předpřipravené a o kompozici je tak postaráno. Můžete tak darovat vzpomínku na všechny společné zážitky, použít fotky rodiny obdarovaného, zvěčnit takto nezapomenutelnou dovolenou… 

Orientační cena: od 89 Kč

Pro gurmány a milovníky východní kuchyně. 

Pro milovníky asijské, a hlavně tedy té japonské kultury a kuchyně je tu originální zážitek v podobě čtyřhodinového kurzu vaření. Kromě povídání si o Japonsku a místních zvycích se naučíte také tradiční přípravu japonské rýže a hned sedmi konkrétních chodů (např. sushi, misoširu nebo inari). Zážitek se odehrává v Praze, poukaz má platnost 18 měsíců, a pokud jste ochotni trochu připlatit, tak jej můžete zakoupit pro dvě osoby a na kurz vyrazit společně s oslavencem. 

Orientační cena: od 3 399 Kč

Designový kousek do každé domácnosti. 

Pokud víte, že si oslavenec nebo oslavenkyně potrpí na design a svou domácnost čas od času obohacuje o vkusné interiérové kousky nábytku či doplňků, pak byste mohli zabodovat také těmito dřevěnými hodinami. Minimalistický a přitom efektní design dobře zapadne téměř do jakékoliv místnosti. Inspirace artdeco obdobím se přitom také nezapře. Hodiny jsou vyrobené z kvalitního přírodního materiálu českou firmou, jedná se o udržitelný kousek s dřevem z beskydských hor. Hodiny jsou zároveň praktickým kouskem – každý z nás jistě ví, že v průběhu dne potřebujeme čas kontrolovat neustále. 

Orientační cena: 1 299 Kč

Pro ty, kdo si rádi dají sklenku kvalitního alkoholu.

Čím obdarovat někoho, kdo si čas od času rád pochutná na sklence kvalitního alkoholu? Pokud je mezi těmi sklenkami občas také jedna s ginem, tak by mohl mít úspěch zážitek v podobě degustace ginů v kombinaci s tonikem. V Praze, v netradičních prostorách bankovního trezoru, touto degustací provedou zkušení sommeliéři, kteří nejen že dovedou naservírovat kvalitní pití, ale navíc povypráví o historii a způsobu výroby tohoto lahodného alkoholu. V rámci degustace vyzkouší celkem 6 vzorků ginu po 2 cl s různými typy toniků. Poukaz je platný 18 měsíců a pokud připlatíte, tak může být určen pro dvě osoby a na zážitek můžete vyrazit společně.

Orientační cena: 1 499 Kč

Ideální dárek oslavencům se smyslem pro humor.

Hledáte jednoduchý, ne moc drahý a vtipný dárek? Pokud chcete obdarovat někoho, s kým se rádi smějete a kdo má smysl pro humor, zkuste sáhnout po vtipném tričku – třeba rovnou i s narozeninovou tematikou. Trička jsou na výběr v mnoha barvách, designech a samozřejmě pro muže i ženy. Dárek je to navíc praktický – nestane se pouhým lapačem prachu. A i kdyby nešlo o tričko vyloženě do města nebo do kanceláře, tak na domácí nošení potěší určitě vždy. 

Orientační cena: od 399 Kč

Sladká sázka na jistotu.

Znáte někoho, kdo nemá rád čokoládu? My také ne! Tato luxusní bonboniéra jistě potěší každého. Obsahuje celkem 48 kvalitních francouzských pralinek, to je dohromady půl kilogramu čokolády. Radost tak bude dělat ještě dlouho. Pralinky jsou z kvalitních a poctivých surovin a k balení automaticky dostanete pevnou dárkovou tašku, takže nemusíte řešit ani to, jak dárek zabalit. Cenově tyto pralinky vychází o něco nákladněji, než je průměr, s jakým se setkáte v běžných supermarketech. To však odráží práci, která do nich byla vložena, a na výsledné chuti to jistě bude poznat. 

Orientační cena: 1 390 Kč

Originální zážitek, který lze zažít s přáteli.

Na Lipně existuje unikátní možnost oslavit své narozeniny projížďkou na jachtě – samozřejmě v doprovodu zkušeného kapitána. Vy se tak můžete kochat výhledem, užít si párty nebo se zapojit do ovládání lodi a pochytit pár jachtařských dovedností. V rámci zážitku strávíte na jachtě celkem tři hodiny (případně u druhé varianty šest hodin), v ceně je také uvítací drink a vybírat můžete mezi variantou pro dvě osoby a variantou pro čtyři osoby. Poukaz je platný až jeden a půl roku, takže si určitě můžete počkat na ten ideální čas a počasí.  

Orientační cena: od 4 350 Kč

Klasické a elegantní i sportovní a chytré.

Hodinky jsou ideálním dárkem pro milovníky elegance a módy. Nejsou však jen pouhým doplňkem, mají samozřejmě i svůj praktický účel. Hodinkami uděláte radost jak mužům, tak ženám, sportovcům i elegánům a dámám. Tento dárek se tak snadno přizpůsobí jakékoliv osobě, nehledě na její vkus nebo koníčky – stačí, když správně vyberete z široké nabídky. Mezi možnostmi jsou dnes už také chytré hodinky, které dokáží například měřit kroky, tep, nebo upozorňovat na zprávy a novinky ze sociálních sítích, pokud je propojíte s telefonem. V závislosti na vybraném modelu se cena tohoto dárku samozřejmě řádově liší.

Orientační cena: od 800 Kč

Praktický dárek pro milovníky vína. 

Pro všechny milovníky a milovnice vína je dobré zvolit dárek v podobě setu na víno. Sada je nejen designovým kouskem, ale hlavně praktickým pomocníkem při vychutnávání tohoto výborného a lahodného alkoholu. Konkrétně obsahuje elektrický otvírák na víno, nožík na ochrannou fólii, nálevku a zátku, to vše zabalené do elegantního černého pouzdra. Mezi dárky je to sázka na jistotu, nic příliš drahého a přitom vkusně a elegantně vypadající volba.

Orientační cena: 999 Kč

Poctivá dávka dobrodružství a adrenalinu.

Nic pro domácí povaleče! Pokud chcete udělat radost někomu, kdo miluje adrenalin, nebojí se výšek a miluje nové zážitky, pak se jistě trefíte do černého základním parašutistickým výcvikem. Výcvik je rozložen do dvou dnů, sestává z teorie i praxe a jeho závěrem je samostatný seskok s padákem – zcela samostatně a bez instruktora! K absolvování tohoto zážitku není třeba žádných dřívějších zkušeností, je však nutné projít lékařskou prohlídkou. Zážitek lze realizovat v Plzni nebo v Kolíně a platnost poukazu je 18 měsíců. Tento dárek bude opravdu nezapomenutelný. 

Orientační cena: od 3 680 Kč

Praktický pomocník do každé kuchyně.

Kuchyňský robot je skvělým dárkem pro ty, kdo se rádi a pravidelně pohybují v kuchyni. Díky tomuto pomocníkovi se totiž budou moci opravdu soustředit na samotné vaření, dochucování a ladění receptů a ne se mořit s mícháním či hnětením. Ceny robotů se hodně liší a úměrně pak souvisí s kvalitou, výkonem a množstvím funkcí. Vybírejte proto v rámci svého rozpočtu, ale nesahejte zbytečně po tom nejlevnějším – určitě je dobré prostudovat všechny parametry, aby pak robot dlouho sloužil a oslavenci či oslavenkyni dělal radost ještě roky po narozeninách. 

Orientační cena: od 2 000 Kč

Splnění dětského snu během tří dnů.

Mnoho z nás aspoň v jednu chvíli v životě snilo o tom stát se hercem. Pokud chcete obdarovat někoho, kdo je rád středem pozornosti, rád vypráví a tento sen třeba ještě tak úplně neopustil, pak mu ho můžete na krátkou chvilku splnit. Tento zážitek není jen o nějaké krátké recitaci. Obdarovaný si vyzkouší divadelní zkoušku, generálku i opravdové představení. Zážitek je tak rozdělený do tří dnů, součástí je profesionální kostým a make-up, 2 vstupenky na představení pro známé a památeční fotky z představení. Platnost poukazu je 12 měsíců a zážitek se odehrává v Praze. 

Orientační cena: od 3 500 Kč

Pro všechny, kteří chtějí nejen dobře vařit, ale i luxusně servírovat.

Luxusní gurmánský zážitek už není jen otázkou vybraných restaurací. Stále více lidí se gastronomii věnuje ve svém volném čase. Právě pro takové – vášnivé kuchaře amatéry i profesionály – by mohla být hezkým dárkem servírovací sada pro šéfkuchaře. Díky této sadě bude jídlo nejen výborně chutnat, ale hlavně dobře vypadat na talíři. Obsahuje celkem 9 unikátních nástrojů, které usnadňují food plating. 

Orientační cena:  1 249 Kč

Ideální dárek pro ty, kdo bez ranní dávky kofeinu nedají ani ránu.

Chtěli byste na oslavě 40. narozenin udělat radost kávovému nadšenci? Samozřejmě, vždy můžete sáhnout po balíčku kvalitní pražené kávy. Co ale dárek povznést ještě o úroveň výše a darovat kurz přípravy kávy, kde se naučí nejen o kávě jako takové, ale zároveň se naučí připravit luxusní espresso? Na výběr jsou dvě možnosti lokality – Praha nebo Liberec. A také dvě varianty, co se obsahu kurzu týče. Vybírat lze mezi základním baristickým kurzem a kurzem alternativní přípravy kávy. Ten druhý je ideální pro milovníky french pressu, aeropressu a dalších netradičních způsobů přípravy kávy. 

Orientační cena: od 2 500 Kč

Variabilní volba, kterou uděláte radost sportovci. 

Sportovním nadšencům a aktivním oslavencům můžete darovat jakékoliv vybavení do domácí posilovny – to totiž takovému člověku jistě přijde vhod. Je to dárek, který bude sloužit dlouho a opakovaně a výběr konkrétních kousků je dostatečně velký na to, abyste zvolili nějaký, jaký ještě nemá. Od systému TRX přes balanční podložky a joga podložky, až po shakery na pití. Tento dárek se díky velké variabilitě navíc perfektně přizpůsobí vašemu rozpočtu. 

Orientační cena: od 300 Kč

Pro náročnější – dárek, který si pak každý konkrétně vybere sám.

Každý má rád dovolené, odpočinout si čas od času musíme všichni. Ne vždy si na to však umíme najít prostor, čas a peníze. Tou správnou motivací může být právě poukaz na dovolenou. Díky tomuto poukazu neriskujete, že byste netrefili destinaci, typ ubytování a podobně – obdarovaný si pak vybere sám. Navíc můžete darovat v podstatě jakoukoliv částku, takže můžete dárek přizpůsobit svému rozpočtu. Poukaz platí dva roky, na naplánování konkrétní dovolené je tak určitě dostatek času. 

Orientační cena: od 500 Kč

Ideální dárek zvláště pro letní narozeninovou párty.

Pokud hledáte dárek pro někoho se zahradou nebo velkým balkonem, o kom víte, že miluje grilovačky, ale zatím je nemá jak organizovat, pak můžete zabodovat právě zahradním grilem. Nemusíte hned sahat po drahých luxusních řadách. Radost jistě uděláte i drobným instantním grilem, se kterým můžete rovnou uspořádat narozeninovou oslavu! 

Orientační cena: 5 000 Kč

SEDM tipů, jak vybrat dárek k 40. narozeninám

Stále si nejste jisti, čím byste se trefili do vkusu úplně nejlépe? Zkuste se řídit následujícími tipy a rozhodování tak bude určitě mnohem snazší! 

1) Rozmyslete si, jak velký máte rozpočet.

Je asi jasné, že hlavním rozhodovacím faktorem o podobě vašeho dárku bude váš rozpočet. Pokud si předem určíte částku, kterou můžete pro tento účel utratit, pak budete mít snazší výběr, protože se vám poměrně vyfiltrují možnosti.


2) Řiďte se koníčky toho, komu chcete něco darovat.

Většinou je sázkou na jistotu, pokud pořídíte dárek s tematikou toho, čemu už se oslavenec či oslavenkyně tak jako tak věnuje. Jen pozor na to, aby už konkrétní vybavení, doplňky, nástroje a podobně neměl nebo neměla doma. Základní potřeby pro svoje koníčky totiž již většina z nás samozřejmě vlastní.


3) Berte v úvahu to, kolik času na pořízení dárku máte.

Pokud máte na výběr dárku ještě spoustu času, máte mnohem větší výběr. Pokud vás tlačí čas, tak už je to horší – často například nemusíte mít jistotu, že vám bude dárek doručen včas. V takovém případě vás mohou zachránit poukázky a zážitky.


4) Nebojte se překvapit.

Občas je dobré postrčit své kamarády, známé či rodinu z jejich komfortní zóny. Samozřejmě není třeba jít hned do extrému. Zprostředkovat však oslavenci nový zážitek, zkušenosti nebo motivaci ke zkoušení nových koníčků, to je vždy dobrý nápad.


5) Na rovinu se zeptejte, co by oslavenec ocenil. 

Pokud opravdu tápete, vynechte překvapení a zkrátka a dobře se zeptejte, co by daná osoba nejvíce ocenila a potřebovala. Většinou pak takovým dárkem uděláte radost největší a určitě je to lepší než sáhnout ze zoufalství po budoucím lapači prachu.


 6) Vezměte v úvahu také povahu oslavence. 

Ve všech případech je dobré myslet na to, jaká je daná osoba v jádru povahou. Jiné dárky jsou vhodné pro sportovce a dobrodruhy, jiné pro povaleče a milovníky kaváren. Vtipálci ocení něco jiného než konzervativci. To vše vám může dát návod na to, v jaké kategorii zalovit.


7) Vsaďte na klasiku. 

Nechcete si s dárkem lámat hlavu? Ani nemusíte, nikdo neřekl, že každý dárek musí být nutně originální a nečekaný. Ve finále je nejdůležitější to, že jste si vzpomněli, a tak můžete klidně přinést jen láhev alkoholu, bonboniéru nebo květinu!

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma dárků k 40. narozeninám.

Pokud darujete poukaz (většinou s tím, že se pod poukazem skrývá zážitek), pak vlastně darujete jen kousek papíru, to nejlepší teprve přijde. Oslavenec bude mít za úkol kontaktovat poskytovatele konkrétního zážitku, domluvit si vhodný termín a v některých případech i lokalitu. Poté už se musí jen včas dostavit a užít si svůj den vše bude zaplaceno předem, vámi. Většina poukazů platí minimálně jeden rok, takže je dostatek času si vybrat vhodný termín.

Při nákupu online máte neomezený výběr – vše je na jednom místě, přehledně. Nákup zařídíte z pohodlí domova, nemusíte řešit cestování, fronty a podobně. Na druhou stranu některé dárky je samozřejmě lepší před koupí vidět naživo a také neriskujete, že se dárek někde zpozdí při doručení.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)