Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to svářečku Omicron Gama 166. Tato svářečka bude dobrou univerzální volbou pro většinu nadšenců a kutilů. Více o tomhle produktu se dočtete dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jakou svářečku vybrat, s Omicron Gama 166 nesáhnete vedle.
Videorecenze
Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších svářečkách.
- Jako pátá se umístila svářečka Omicron Gama 1550A 2377, která bude trefou do černého, pokud chcete svářet hliník.
- Na čtvrtém místě skončila Güde GE 145 W 20001, která vyniká mezi trafosvářečkami s dobrým poměrem výkonu a ceny.
- Jako třetí se umístil model Proteco 800W jako nejlepší polyfúzní svářečka.
- A druhá a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je profi svářečka Kühtreiber KIT 2200.
- Já bych vám nejvíce doporučil první místo: svářečku Omicron Gama 166, která by měla sednout většině nadšených svářečů, včetně začátečníků.

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší svářečky a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho svářečky vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte svářečku, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.
Jak vybrat svářečku
Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně svářečku vlastně vybrat.
- Nejprve je dobré zorientovat se v typech svářeček. Pokud bude mít své pevné místo ve vaší dílně, můžete si pořídit klasickou trafosvářečku.
- Lehčí, a tudíž i přenosnou variantou s mnoha funkcemi je invertorová svářečka.
- Na trhu jsou také polyfúzní svářečky, které lze použít pouze na plast.
- Dalším důležitým faktorem je technologie svařování. Technologie MMA se hodí pro ocelové prvky, MIG-MAG umí skutečně čistý svár, TIG je zase ze všech technologií nejpokročilejší.
- Podstatnou roli tedy hraje i typ a tloušťka svařovaného materiálu.
- Na tenčí materiál stačí nižší proud okolo 100 A, naopak na silnější potřebujete proud vyšší.
- Přihlédněte také k zatěžovateli. Uvádí se v procentech a udává, jak dlouho můžeme pracovat a jak dlouho musí zařízení chladit.
- Pokud je tedy zatěžovatel při určitém výkonu 20 %, znamená to, že můžeme dvě minuty svařovat a 8 minut chladit.
- Zvažte také, jaký výkon potřebujete a zda máte přístup k potřebnému napájení.
- A v neposlední řadě vybírejte i podle hmotnosti.
- Invertorové a polyfúzní svářečky se dají většinou přesouvat bez větších problémů, ale stacionární velké svářečky mohou mít i 100 kg.
- TOP 9: Nejlepší dlažba do garáže 2023 – inspirace, cena
- TOP 8: Nejtišší tepelná čerpadla 2023 – recenze a srovnání
- TOP 5: Nejvýkonnější fotovoltaické panely 2023 – recenze a srovnání
- TOP 10: Nejlepší ohýbačky plechu a trubek 2023 – recenze
- TEST 8+ nejlepších dlažeb na terasu 2023 – srovnání, cena, recenze
- TEST 10+ nejlepších vinylových podlah 2023 – recenze, cena
- TEST 10+ nejlepších svářeček na hliník 2023 – recenze
- Nejlepší podlahy do kuchyně 2023 – srovnání, cena
- Nejlepší podlahy 2023 & Jak ji vybrat? [zkušenosti]
- Nejlepší plovoucí podlahy 2023 – inspirace, cena
- Nejlepší elektrocentrála na plyn 2023 – recenze a jak vybrat
- Jakou svářečku na doma? Test 10 nejlepších a jak vybrat v roce 2023
- Jak vybrat dřevěnou podlahu? [výběr TOP podlah 2023]
- Cena tepelného čerpadla – vyplatí se v roce 2023?
- 14 nejlepších domácích kompostérů 2023 – tipy a recenze
- 10 nejlepších pil na kov 2023 – recenze, test a zkušenosti
- 10 nejlepších obkladů za kuchyňskou linku 2023 – recenze, zkušenosti
- 10 nejlepších dlažeb do kuchyně 2023 – inspirace, srovnání, cena
- TOP 10: Nejtišší elektrocentrály 2023, které vás nebudou rušit
Nejlepší svářečky
Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších svářeček.
5) Omicron Gama 1550A 2377
Nejlepší svářečka na hliník
Na pátém místě žebříčku se umístila invertorová svářečka Omicron, jakožto skvělá svářečka na hliník, která s cenou okolo 5000 Kč obstojí jak u nadšenců, tak profesionálů. Metody sváření jsou tu MMA a TIG. Navzdory svému výkonu patří s hmotností 5,7 kg mezi lehké.
Zatěžovatel je 150 A pro 60 % a 130 A pro 100 %, což je velmi slušné. Kromě funkce Hot Start nabízí i Soft Start – pomalejší a bezpečnější náběh. Je potřeba zmínit ještě další funkce jako Arc Force nebo Anti Stick.
Lidé v recenzích vyzdvihují její zpracování, hodnotí ji jako vhodnou i na větší svařování, oceňují váhu a menší velikost. Libují si, že se snadno ovládá, a mnozí využívají i řadu funkcí „navíc“, které nabízí. Pokud do této svářečky zainvestujete, neuděláte chybu.
4) Güde GE 145 W 20001
Nejlepší trafosvářečka
Čtvrté místo mého srovnání obsadila svářečka Güde, která bude zajímavou volbou, pokud vyhlížíte elektrodovou trafosvářečku. Pořídíte ji za příjemnou cenu okolo 1500 Kč a hodí se pro obloukové svařování obalovanými elektrodami. Váží 14 kg, korpus je z ocelového plechu, nechybí praktické madlo pro snadnější přenášení ani tepelná ochrana s indikací.
Příkon je 5000 W a maximální svářecí proud 100 A. Tolik k základním parametrům. Když se podíváme na praktické zkušenosti kupujících, najdeme s ohledem na cenu vesměs chválu. Podle mnohých splňuje očekávání, chválí si snadné ovládání a především kompaktnost.
3) Proteco 800W
Nejlepší polyfúzní svářečka
Bronzová medaile pomyslně putuje polyfúzní svářečce Proteco 800W, která vám může v dílně stát už za necelých tisíc korun. Je skladná, snadno se ovládá a pro hobby použití je bohatě dostačující. Má příkon 800 W a teplota se dá regulovat až do 300 °C. Má tři nástavce – 20, 25 a 32 mm a váží pouhých 2,1 kg.
Je ideální pro kutily, kteří hledají cenově dostupnou a jednoduchou svářečku. Pokud svá očekávání uzpůsobíte její ceně, nebudete zklamaní, stejně jako většina kupujících. Mouchy se sice najdou, ale nejde o nic dramatického. Podle mnohých pracuje, jak má, rychle se zahřívá, je malá, lehká a dobře se s ní pracuje i začátečníkům.
2) Kühtreiber KIT 2200
Nejlepší profi volba
Na druhém místě se umístila invertorová svářečka Kühtreiber KIT 2200, která bude ideální volbou pro ty, kteří to se svařováním myslí vážně a hledají skutečně profi model. Za cenu něco málo přes 23 000 Kč toho právem můžete očekávat hodně. Svářečka je vybavená výkonným transformátorem i motorem a hodí se do kovovýroby, zámečnictví nebo pro karosářské dílny.
Zatěžovatel je 135 A pro 100 %, 150 A pro 60 a 130 A pro 30 % a rozsah svařovacího proudu je 40–190 A. Když se podíváme na hodnocení kupujících, také vypadají více než slibně. Lidé si chválí robustní provedení, kvalitu svařování a ačkoliv je cena vyšší, mnozí uvádějí, že odpovídá výkonu.
1) Omicron Gama 166
Univerzální volba pro kutily
Zlatá medaile patří svářečce Omicron Gama 166, která sedne většině hobby svářečů a s cenou do 5 000 Kč jim bude skvělým pomocníkem. Svářecí invertor je od českého výrobce a je určen ke sváření metodami MMA a TIG. Má funkci ANTISTICK pro omezení svářecího proudu při zkratu a HOT START k usnadnění zapálení svářecího oblouku.
Napájecí napětí je 1×230 V. Váží pouhých 5,3 kg. Zatěžovatel je 60 % pro 120 A a 100 % pro 95 A. Jedná se také o produkt velmi oblíbený u zákazníků, kteří v recenzích oceňují český původ, vyzdvihují také nízkou hmotnost vzhledem k dobrému výkonu a řada svářečů potvrzuje, že je skvělá právě pro začátečníky. Sváry dělá podle většiny krásné a o to jde asi především.
Užitečné odkazy
- Diskuze na Redditu o výběru svářeček [ENG] – reddit.com
- Web o svářečkách [ENG] – weldinginfo.org
- Jak vybrat svářečku – svarecky-elektrody.cz