VIDEO: Nejlepší svářečky a jak je vybírat? [TEST 2023]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to svářečku Omicron Gama 166. Tato svářečka bude dobrou univerzální volbou pro většinu nadšenců a kutilů. Více o tomhle produktu se dočtete dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jakou svářečku vybrat, s Omicron Gama 166 nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších svářečkách.

 • Jako pátá se umístila svářečka Omicron Gama 1550A 2377, která bude trefou do černého, pokud chcete svářet hliník. 
 • Na čtvrtém místě skončila Güde GE 145 W 20001, která vyniká mezi trafosvářečkami s dobrým poměrem výkonu a ceny. 
 • Jako třetí se umístil model Proteco 800W jako nejlepší polyfúzní svářečka.
 • A druhá a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je profi svářečka Kühtreiber KIT 2200.
 • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: svářečku Omicron Gama 166, která by měla sednout většině nadšených svářečů, včetně začátečníků.
Svářečky

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší svářečky a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho svářečky vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte svářečku, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

Jak vybrat svářečku

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně svářečku vlastně vybrat.

 • Nejprve je dobré zorientovat se v typech svářeček. Pokud bude mít své pevné místo ve vaší dílně, můžete si pořídit klasickou trafosvářečku.
 • Lehčí, a tudíž i přenosnou variantou s mnoha funkcemi je invertorová svářečka.
 • Na trhu jsou také polyfúzní svářečky, které lze použít pouze na plast.
 • Dalším důležitým faktorem je technologie svařování. Technologie MMA se hodí pro ocelové prvky, MIG-MAG umí skutečně čistý svár, TIG je zase ze všech technologií nejpokročilejší.
 • Podstatnou roli tedy hraje i typ a tloušťka svařovaného materiálu.
 • Na tenčí materiál stačí nižší proud okolo 100 A, naopak na silnější potřebujete proud vyšší.
 • Přihlédněte také k zatěžovateli. Uvádí se v procentech a udává, jak dlouho můžeme pracovat a jak dlouho musí zařízení chladit.
 • Pokud je tedy zatěžovatel při určitém výkonu 20 %, znamená to, že můžeme dvě minuty svařovat a 8 minut chladit.
 • Zvažte také, jaký výkon potřebujete a zda máte přístup k potřebnému napájení.
 • A v neposlední řadě vybírejte i podle hmotnosti.
 • Invertorové a polyfúzní svářečky se dají většinou přesouvat bez větších problémů, ale stacionární velké svářečky mohou mít i 100 kg.

Nejlepší svářečky

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších svářeček.

5) Omicron Gama 1550A 2377

Nejlepší svářečka na hliník

Na pátém místě žebříčku se umístila invertorová svářečka Omicron, jakožto skvělá svářečka na hliník, která s cenou okolo 5000 Kč obstojí jak u nadšenců, tak profesionálů. Metody sváření jsou tu MMA a TIG. Navzdory svému výkonu patří s hmotností 5,7 kg mezi lehké.

Zatěžovatel je 150 A pro 60 % a 130 A pro 100 %, což je velmi slušné. Kromě funkce Hot Start nabízí i Soft Start – pomalejší a bezpečnější náběh. Je potřeba zmínit ještě další funkce jako Arc Force nebo Anti Stick.

Lidé v recenzích vyzdvihují její zpracování, hodnotí ji jako vhodnou i na větší svařování, oceňují váhu a menší velikost. Libují si, že se snadno ovládá, a mnozí využívají i řadu funkcí „navíc“, které nabízí. Pokud do této svářečky zainvestujete, neuděláte chybu.

4) Güde GE 145 W 20001

Nejlepší trafosvářečka

Čtvrté místo mého srovnání obsadila svářečka Güde, která bude zajímavou volbou, pokud vyhlížíte elektrodovou trafosvářečku. Pořídíte ji za příjemnou cenu okolo 1500 Kč a hodí se pro obloukové svařování obalovanými elektrodami. Váží 14 kg, korpus je z ocelového plechu, nechybí praktické madlo pro snadnější přenášení ani tepelná ochrana s indikací.

Příkon je 5000 W a maximální svářecí proud 100 A. Tolik k základním parametrům. Když se podíváme na praktické zkušenosti kupujících, najdeme s ohledem na cenu vesměs chválu. Podle mnohých splňuje očekávání, chválí si snadné ovládání a především kompaktnost.  

3) Proteco 800W

Nejlepší polyfúzní svářečka

Bronzová medaile pomyslně putuje polyfúzní svářečce Proteco 800W, která vám může v dílně stát už za necelých tisíc korun. Je skladná, snadno se ovládá a pro hobby použití je bohatě dostačující. Má příkon 800 W a teplota se dá regulovat až do 300 °C. Má tři nástavce – 20, 25 a 32 mm a váží pouhých 2,1 kg.

Je ideální pro kutily, kteří hledají cenově dostupnou a jednoduchou svářečku. Pokud svá očekávání uzpůsobíte její ceně, nebudete zklamaní, stejně jako většina kupujících. Mouchy se sice najdou, ale nejde o nic dramatického. Podle mnohých pracuje, jak má, rychle se zahřívá, je malá, lehká a dobře se s ní pracuje i začátečníkům.

2) Kühtreiber KIT 2200

Nejlepší profi volba

Na druhém místě se umístila invertorová svářečka Kühtreiber KIT 2200, která bude ideální volbou pro ty, kteří to se svařováním myslí vážně a hledají skutečně profi model. Za cenu něco málo přes 23 000 Kč toho právem můžete očekávat hodně. Svářečka je vybavená výkonným transformátorem i motorem a hodí se do kovovýroby, zámečnictví nebo pro karosářské dílny.

Zatěžovatel je 135 A pro 100 %, 150 A pro 60 a 130 A pro 30 % a rozsah svařovacího proudu je 40–190 A. Když se podíváme na hodnocení kupujících, také vypadají více než slibně. Lidé si chválí robustní provedení, kvalitu svařování a ačkoliv je cena vyšší, mnozí uvádějí, že odpovídá výkonu.

1) Omicron Gama 166

Univerzální volba pro kutily

Zlatá medaile patří svářečce Omicron Gama 166, která sedne většině hobby svářečů a s cenou do 5 000 Kč jim bude skvělým pomocníkem. Svářecí invertor je od českého výrobce a je určen ke sváření metodami MMA a TIG. Má funkci ANTISTICK pro omezení svářecího proudu při zkratu a HOT START k usnadnění zapálení svářecího oblouku.

Napájecí napětí je 1×230 V. Váží pouhých 5,3 kg. Zatěžovatel je 60 % pro 120 A a 100 % pro 95 A. Jedná se také o produkt velmi oblíbený u zákazníků, kteří v recenzích oceňují český původ, vyzdvihují také nízkou hmotnost vzhledem k dobrému výkonu a řada svářečů potvrzuje, že je skvělá právě pro začátečníky. Sváry dělá podle většiny krásné a o to jde asi především.

Užitečné odkazy

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář