Můj výběr 15 nejlepších rotopedů a jak je vybírat? [TEST 2024]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to rotoped Hop-Sport HS-015H Vox. Tento rotoped nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký rotoped vybrat, s Hop-Sport Vox nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších rotopedech.

Rotopedy

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší rotopedy a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho rotoped vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte rotoped, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

V dnešní době je na trhu celá řada posilovacích a fitness přístrojů. Amatér často stěží pozná, k čemu jsou a jak přesně fungují. Rotoped je oproti tomu starou známou klasikou prověřenou časem. I přes všechny inovace je systém poměrně jednoduchý. Zkrátka umístíte nohy do pedálů a můžete se tak projet na kole. Jen při tom zůstanete na jednom místě, v pohodlí domova. 

V řadě domácností má již rotoped své pevné místo. Proč byste jeho koupi měli zvážit i vy? O pořízení rotopedu do vaší domácnosti byste měli začít uvažovat, pokud chcete:

  • Zvyšovat svou fyzičku a výdrž formou kardio tréninku.
  • Jezdit na kole i ve chvílích, kdy je venku zima, špatné počasí nebo se vám zkrátka nikam nechce.
  • Spálit přebytečné tuky a zformovat postavu.
  • Posílit svaly hlavně v dolní polovině těla a zvýšit sílu v nohách. 
  • Získat spoustu dalších výhod, které přináší jakékoliv cvičení – snížit krevní tlak, posílit srdce a fungování mozku, zlepšit kvalitu svého spánku a zlepšit si náladu. 

Ať už vás rotoped láká z důvodů výše zmíněných nebo jiných, nejpodstatnější bude správný výběr konkrétního produktu. V tom vám pomohou tipy v našem článku.

Jak vybrat rotoped

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně rotoped vlastně vybrat.

  • Před samotným výběrem se zamyslete nad tím, kdo všechno bude rotoped využívat.
  • Velmi totiž záleží na velikosti a váze jednotlivých osob i na tom, za jakým účelem si rotoped pořizujete.
  • Pokud nepatříte k náruživým sportovcům, možná vám bude stačit manuálně ovládaný rotoped s nižší cenou a menším počtem funkcí.
  • Jestliže ale chcete trhat rekordy nebo se opravdu dostat do formy, zvažte elektronicky ovládaný rotoped, ergometr, řízený počítačem. Je sice dražší, ale zato nabízí spoustu možností nastavení.
  • Dále přihlédněte k samotné konstrukci. Čím robustnější a pevnější bude, tím lépe, především pro statnější postavy.
  • Pro ně je také důležitá velikost rámu, tedy vzdálenost mezi sedlem a řídítky.
  • Malý rám bude vyhovovat spíše drobnějším postavám.
  • Pozornost věnujte samozřejmě i nosnosti a možnostem individuálního nastavení řídítek a sedla.
  • A když už jsme u sedla, hledejte anatomicky tvarované varianty s gelovou výplní.
  • Dalším podstatným parametrem je podoba pedálů.
  • Pokud máte v plánu velké výkony, poohlédněte se po těch s bezpečnostními popruhy.
  • Záleží i na způsobu brždění. Nejběžnější je magnetický brzdný systém, o něco propracovanější, tišší a přesnější je systém indukční.
  • A v neposlední řadě sledujte množství funkcí, které rotoped ovládá.

Nejlepší rotopedy

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších rotopedů.

5) Capital Sports Azura Air

Nejlepší skládací rotoped

Jestliže doma bojujete s prostorem. nebo chcete rotoped častěji převážet, mohlo by vás zaujmout číslo 5 mého srovnání, tedy rotoped Capital Sports Azura Air. Jde o skládací rotoped, který si můžete pořídit za cenu okolo 3 300 Kč. I přes svou skladnost je díky své hmotnosti 16 kg dostatečně stabilní, takže se nemusíte bát poškození povrchu podlahy nebo přílišného hluku.

Pro svůj sportovní výkon si můžete vybírat z 8 různých úrovní a přístroj bude měřit vaši tepovou frekvenci, rychlost, spálené kalorie a samozřejmě i čas. Při dlouhých projížďkách vezmete zavděk opěrátku i protiskluzovými pedály s popruhy. Přístroj se pyšní skvělým hodnocením sportovců, kteří nešetří chválou směrem k jeho funkcím, tichému chodu i konstrukci. 

4) HouseFit TIRO 100

Nejlepší rotoped s vyšší nosností

Nosnost většiny rotopedů v cenové relaci do 10 000 Kč je 120 kg. Pokud potřebujete více, zaměřte se na čtvrté místo mého žebříčku, na kterém je rotoped HouseFit Tiro. Do zmíněné cenové kategorie se vejde, a přitom unese i 150 kg. Napomáhá k tomu hmotnost téměř 40 kg, rám z oceli i šlapací střed s průmyslovými kuličkovými ložisky. I přesto ale rotoped stále můžete přesouvat, a to díky kolečkům v přední části.

Nastavit si můžete sklon řídítek i polohu sedla, a tak se hodí pro sportovce i na rehabilitační cvičení. Své výkony budete sledovat na přehledném displeji, který hlídá váš tep, spálené kalorie, rychlost i čas. Stačí si vybrat jeden z 12 programů a nasednout. Lidé si v hodnoceních nejvíce pochvalují jeho robustní konstrukci a také tichý chod.  

3) Hop-Sport HS-010H Rio

Nejlepší rotoped do 2 000 Kč

Třetí místo mého srovnání patří rotopedu Hop-Sport Rio, který může být zajímavou volbou pro ty, kdo hledají jednoduchý přístroj do začátku. Pořídit si jej můžete za cenu okolo 1500 Kč a o jeho kvalitách v rámci dané cenové kategorie vypovídá ocenění Produkt roku. Je svou konstrukcí lehčí, takže se hodí spíše pro menší osoby, maximální nosnost je 120 kg.

Disponuje jednodušším páskovým brzdným systémem, zátěž nastavujete manuálně a výšku sedla si lze upravit na jeden z šesti stupňů. Ošizeni ale nebudete, pokud jde o měřené parametry. Čas, rychlost, kalorie i ujetou vzdálenost, to všechno zvládá počítat. Nenáročným sportovcům tak bude dostačovat, jak potvrzují i recenzující. Ti jsou nadšení z jeho kompaktní velikosti i snadného přenosu.

2) inSPORTline Omahan UB

Nejlepší rotoped pro náročné

Stříbrná medaile patří rotopedu inSPORTline Omahan, který zaujme i ty nejnáruživější sportovce. Jeho cena se pohybuje okolo 15 000 Kč a očekávat můžete promakané funkce i vysokou kvalitu konstrukce. Nosnost 150 kg, váha 40 kg, magnetický brzdný systém i 23 různých programů, které můžete vyzkoušet, to všechno má ve svých parametrech. A rotoped bude sledovat nejen váš výkon během jízdy, ale i po ní. Zkontrolovat si tak můžete míru zotavení díky funkci Recovery nebo svůj tělesný tuk.

O vaše pohodlí se stará ergonomické sedlo, které si nastavíte jak vertikálně, tak i horizontálně. Navíc je součástí i držák na tablet, který vám může průběh jízdy zpestřit. Pokud vám tedy nevadí si trochu připlatit, budete nadšení. Stejně jako ti, co už mají rotoped doma. Podle nich je přístroj velmi pohodlný, promyšlený a pochvalují si i velké možnosti nastavení.a

1) Hop-Sport HS-015H Vox

Nejlepší poměr cena/výkon

Vítězem srovnání se stává rotoped Hop-Sport Vox, který vyniká v oblíbeném poměru výkonu a ceny. Stojí zhruba 2500 Kč, což je velmi příjemná cenovka, přitom ale bude vyhovovat velké spoustě kupujících. Má kompaktní rozměry a hmotnost 16 kg, která znamená stabilitu i snadnou přenositelnost. Nechybí vyrovnávací patky, transportní kolečka, popruhy na pedálech nebo 8 stupňů zatížení.

Po dobu jízdy budete moci sledovat svou rychlost, vzdálenost, spálené kalorie i puls, a ještě u toho díky praktickému držáku sledovat třeba videa na tabletu. Rotoped je velmi populární volbou kupujících, kteří jej na domácí použití označují jako skvělou volbu. Chválí si tichý chod, snadné nastavení i praktické rozměry.

Značka InSPORTline se drží na špici popularity mezi domácími fitness přístroji, a tak není divu, že naše recenze začínáme právě jejich výrobkem, Konkrétně modelem Salenas, který je ideální kombinací kvality a slušné ceny pro domácí cvičení.

Mezi hlavní a nejpodstatnější parametry patří stabilní a pevný rám s nosností až 150 kg, zátěžové kolo o hmotnosti 6 kg, díky kterému lze nastavit až 32 úrovní zátěže, magnetický brzdný systém a nastavitelnost sedla vertikálně i horizontálně. Kolo tak může posloužit všem členům domácnosti nehledě na jejich velikost či vysportovanost.

Rotoped má přehledný LCD displej, celkem přednastavených programů včetně HRC nebo WATT a snadno se ovládá. Pokud hledáte spolehlivost a dobrý výkon, pak bude Salenas dobrou volbou.

Orientační cena: 9 300Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

HouseFit TIRO spadá do podobné kategorie jako předchozí model, a to jak kvalitou tak cenou. Přesto se zde najdou určité odlišnosti. Jak si tedy stojí TIRO v porovnání s konkurencí? Rotoped má setrvačník s ložisky, tiché magnetické brzdy, setrvačník těžký 9 kg a pevný rám s nosností 150 kg. Celkem nabízí 8 stupňů zátěže, má nastavitelné sedlo i řídítka.

Zátěž je však ovládána manuálně. Informace o tréninku se zobrazují na LCD displeji, měřena bude vzdálenost, rychlost, čas, otáčky, spálené kalorie i puls (s pomocí senzorů v rukojetích). Na výběr máte z 6 přednastavených programů. I tento model bude plnohodnotným pomocníkem při domácím cvičení a i dle recenzí je s ním převážná většina lidí spokojena.

Orientační cena: 8 200Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

InSPORTline Xbike může trochu překvapit svým netradičním designem, konstrukce totiž připomíná písmeno X – odtud nejspíše název modelu. Jak uvádí výrobce, jedná se o praktické řešení pro domácnosti, které bojují s nedostatkem prostoru. Právě tomu je tento model maximálně přizpůsoben a podřízen – je lehký a malý sám o sobě a i tak jej můžete snadno složit, když docvičíte.

Cenově spadá mezi levnější modely. Přesto není ošizen na kvalitě – magnetický brzdný systém, nastavitelnost sedla, 8 různých stupňů zátěže, stabilní konstrukce. Hodí se spíše pro méně trénované sportovce, protože zátěžové kolo váží jen 1,75 kg. Stroj také nemá žádné přednastavené programy.

Displej však zobrazí všechny důležité základní údaje a madla dokážou měřit tep. Maximální nosnost je 100 kg, stroj je napájen baterií. 

Orientační cena: 4 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Domácí rotoped vyšší kategorie, který by měl uspokojit všechny sportovce – jak začátečníky, tak ty, co již nějakou fyzičku mají. Že je stroj vhodný opravdu pro kohokoliv je vidět již na řešení konstrukce. Ta je opravdu stabilní a robustní, takže zvládne unést cvičence až do hmotnosti 150 kg a výšky 200 cm. Jak sedadlo, tak řídítka jsou plně nastavitelné. 

Magnetický brzdný systém zaručuje tichý chod, zátěžové kolo o váze 7 kg nabízí 32 různých úrovní zátěže a ložiskový střed je známkou kvalitního zpracování, které něco vydrží. 

Stejně tak software nabízí spoustu možností – LCD displej s údaji o tréninku, 15 tréninkových programů včetně HRC nebo WATT, které se přizpůsobují vašemu tepu a výkonu. Na měření tepu slouží hrudní pás (součástí balení). A zajímavá je určitě i možnost propojení přístroje s aplikací iC+ Training, která vám bude simulovat jízdu reálnými místy, či Kinomap a Fit Hi Way. Jediné, co by snad ještě chybělo, je praktický držák na lahev.

Orientační cena: 15 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak už název napovídá, tento model je pokračovatelem již výše zmíněného TIRO 50 a v mnohém jsou si tedy podobné. O něco lepší TIRO 70 má ale elektronické ovládání zátěže a větší výběr programů. Jinak je zpracování téměř totožné – 9 kg těžký setrvačník, kvalitní ložiska, magnetický brzdný systém, nastavitelné sedlo i řídítka, nosnost až 150 kg. 

Samozřejmostí je LCD displej s informacemi o uplynulém čase, vzdálenosti, rychlosti, spálených kaloriích a podobně. Výrobce uvádí celkem 21 tréninkových programů a pokud vám záleží na měření tepu, lze tak provádět buď skrze madla, nebo si dokoupit hrudní pás. 

Cena za tento model je hodně podobná jeho předchůdci a přestože je kvůli vylepšenému elektronickému ovládání zátěže o trochu vyšší, tak bychom přístroj stále zařadili do střední kategorie. 

Orientační cena: 9 500Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levnější model pro domácí cvičení, který je příjemně skladný a lehký – váží jen 22,5 kg. I přes nízkou cenu má rozhodně co nabídnout. Zátěžové kolo má 5 kg a nabízí celkem 8 různých úrovní zátěže, magnetický brzdný systém zajišťuje tichý a plynulý chod, sedlo je nastavitelné, nosnost stroje je 120 kg. Pro méně náročné sportovce rozhodně plnohodnotný přístroj za velmi příznivou cenu. Jelikož je na baterie, tak ho navíc můžete v domácnosti umístit v podstatě kamkoliv. 

Zátěž je nastavována manuálně a přístroj nemá žádné přednastavené programy. Na displeji se však dozvíte všechny základní údaje o tréninku a dokonce si můžete i změřit tepovou frekvenci. Tento model bude ideální volbou do menších domácností, pro začínající sportovce a nenáročné kondiční cvičení. Dle spokojených recenzí s Masterem R08 získáte spolehlivý a kvalitní přístroj.

Orientační cena: 5 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

HouseFit TIRO 100 iTrain

Třetí rotoped od značky HouseFit, tentokrát pro mnohem náročnější sportovce, kteří s přístrojem plánují pravidelné cvičení a velké výkony. HouseFit TIRO100 iTrain spadá do vyšší kategorie jak cenově tak i kvalitou. Základem je stabilní ocelový rám s nosností až 150 kg. Jak řídítka, tak sedadlo jsou individuálně nastavitelné a sednou tak komukoliv do výšky 195 cm. Setrvačník váží 9 kg, samozřejmostí je magnetický brzdný systém s tichým chodem a ložiska. 

Celkem můžete zvolit 16 různých úrovní zátěže i 16 přednastavených program. Stroj měří kalorie i tep (pás je však nutné dokoupit). Jak už napovídá písmenko “i” v názvu rotopedu, zaměřil se výrobce hlavně na propojení s tabletem či mobilem a zpestření tréninku skrze aplikace. Můžete využít buď aplikaci iConsole+, nebo zkusit klasické Google Maps a skrze ně si nastavit a simulovat reálnou trasu ulicemi. 

Orientační cena: 12 000Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Designově velmi vyvedený rotoped opět od známé a prověřené značky InSPORTline. Tento rotoped lze zařadit do střední třídy, měl by postačit na všechny typy domácího tréninku – jen nároční sportovci by možná měli sáhnout po jiném modelu. Konstrukce je stabilní, zvládá vyrovnat nerovnosti podlahy a unést sportovce do 130 kg. Rotoped má magnetický brzdný systém s tichým chodem, 6 kg těžký setrvačník, 8 stupňů zátěže a nastavitelnou polohu sedadla i řídítek. Takže co se týče konstrukce, rozhodně stojí za to. 

Trochu osekanější je pakt softwarová část, rotoped nemá žádné přednastavené programy, displej je jednoduchý jednořádkový se základními informacemi a ovládání zátěže je manuální. Pokud bychom to měli shrnout, Klegan poslouží většině domácím sportovcům, kteří se chtějí pořádně zapotit, ale nevadí jim skromnější příslušenství. 

Orientační cena: 7 600Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Tunturi FitCycle 50i

Jak uvádí samotný výrobce, v případě tohoto stroje se TUNTURI snažili o propojení kvalitní mechaniky a moderních technologií. Co si pod tím představit? Pevný a stabilní rám a nastavitelné sedlo by měly být příjemné sportovcům všech rozměrů – maximální váhy 150 kg a výšky 200 cm. S vysokými sportovními výkony vám bude pomáhat tichý magnetický brzdný systém, setrvačník s nadprůměrnou hmotností 14 kg, který umožňuje nastavit si přístroj na 12 různých úrovní zátěže, vyrovnávání nerovností podlahy a šlapací střed s ložisky. 

Velkou výhodou je elektronické ovládání zátěže. Kromě té se na displeji zobrazuje také vzdálenost, čas, kalorie, tep, atd. Hrudní pás je potřeba dokoupit, jinak lze tep měřit přes madla. Vybírat můžete z 20 různých tréninkových programů, a to včetně HRC a WATT. Případně si můžete na držák připojit tablet a propojit stroj s jednou ze sportovních aplikací (iConsole+, Kinomap, Google maps, Hit Hi Way,…). 

Tento model bude ideální pro celou rodinu a spokojeni by měli být i náročnější sportovci.

Orientační cena: 10 800Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

InSPORTline Ellare II je rotoped ideální do průměrné domácnosti, která hledá přístroj na kondiční cvičení, ale nechce za stroj utratit příliš mnoho peněz. Setrvačník má 5 kg a nabízí 8 stupňů zátěže, kterou lze nastavovat manuálně. Magnetický brzdný systém slouží k plynulému a poměrně tichému chodu. Stroj zvládá vyrovnat nerovnosti podlahy, unese sportovce do 120 kg a má nastavitelné sedlo.

Displej je jednoduchý, stroj nemá žádné přednastavené programy, ale můžete s jeho pomocí sledovat čas, vzdálenost, rychlost, kalorie a tepovou frekvenci. Stroj je poměrně lehký a není tak problém ho po docvičení přemístit.

Snadná manipulace je bezproblémová také díky kolečkám a skutečnosti, že je přístroj napájen skrze baterie, takže se nemusíte vázat na zásuvky.

Orientační cena: 5 400Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat rotoped – podrobně

Sestavili jsme ty nejzásadnější tipy, které vám pomohou s výběrem toho nejlepšího rotopedu.

1) Rotoped vyberte na míru tomu, kdo jej bude používat

A to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je nutné ohlídat nosnost stroje a přizpůsobit ji tomu nejtěžšímu a největšímu z budoucích jezdců. Snažte se vybrat stroj, jehož nosnost bude mít určitou rezervu (tzn. pokud vážíte 90 kg, zvolte stroj s nosností aspoň 110 kg)

Stejně tak je důležité, aby vám komfortně seděly všechny rozměry a vzdálenosti. Ideálně pokud má sedlo nastavitelné nahoru/dolů i dopředu/dozadu. To samé platí o řídítkách. Na individuální nastavitelnost dbejte o to pečlivěji, pokud bude na rotopedu cvičit více lidí – všem musí být jízda dostatečně komfortní.


2) Vybírejte podle šlapacího středu

Šlapací střed má poměrně přímočarý název, jedná se o “tělo” rotopedu, které je napojené na pedály a pohyb vašich nohou přesouvá do setrvačníku. Na trhu si můžete vybrat ze dvou základních typů šlapacích středů. První je miskový. Je levnější, s tím ovšem souvisí to, že je také hlučnější, méně kvalitní a nevydrží tak dlouho jako druhá varianta – střed ložiskový s klikami na čtyřhran. Ten je dražší, ale víc se podobá normálnímu kolu, je tišší, vydrží déle a nebude vyžadovat tolik pozornosti v rámci pravidelné údržby.


3) Vyberte pevnou a stabilní konstrukci

Kvalitní materiály a odolná konstrukce jsou naprostým základem. Mají vliv nejen na vaši bezpečnost při tréninku, ale také na výkony samotné, protože vám umožní mnohem více zabrat a nebát se silnějšího zatížení přístroje. Rotoped by se pod vámi rozhodně neměl nijak viklat, křupat a neměli byste mít pocit, že z něj každou chvíli můžete spadnout.


4) Rozmyslete si, jak moc budete na rotopedu cvičit

Na trhu je samozřejmě mnoho různých možností a kombinací z hlediska kvality a odolnosti stroje. Pokud chcete rotoped jen pro občasnou jízdu a nemáte ještě příliš vytrénovanou fyzičku, není problém sáhnout spíše do těch levnějších a jednodušších strojů. Plánujete-li ale pravidelné náročné tréninky s vysokou zátěží, rozhodně investujte do dražšího modelu, který chvíli vydrží.


5) Vyberte si rotoped podle typu

Pokud si chcete domů pořídit rotoped, asi máte v hlavě představu klasického vzpřímeného kola. Ostatně, je také nejčastěji pořizovanou variantou, která vyhovuje naprosté většině domácích “rotopedistů”. Výhodou tohoto modelu je také poměrně praktická skladnost.

Jen pro jistotu byste ale měli zvážit také položený rotoped, který je ideální, pokud potřebujete například rehabilitovat, protože oproti tomu klasickému poskytuje mnohem větší komfort.

Naopak velcí sportovci s dostatkem prostoru v domácnosti mohou sáhnout po profesionálnějším spinningovém kole, se kterým se můžete setkat nejčastěji na skupinových lekcích v posilovnách. Půjde však o trochu vyšší investici.


6) Servis a záruka jsou důležité

Stejně jako u ostatních fitness strojů, i u rotopedu je důležité, jakou poskytuje výrobce záruku a zda nabízí následný servis s opravou a výměnou jednotlivých dílů. Každá spolehlivá značka rotopedů by s tím neměla mít problém. Záruka 2 roky je minimum, 3 až 5 je příjemný bonus a ujištění, že sám výrobce produktu věří. Nadstandardní servis zase znamená, že vám přístroj opraví přímo u vás doma, aniž byste museli cokoliv obstarávat.


7) Stanovte si přiměřený rozpočet

Je jasné, že čím kvalitnější přístroj budete chtít, tím vyšší bude pořizovací cena. Pro domácí poměry ale není nutné hned sahat po tom nejnovějším modelu s úplně všemi funkcemi. Stanovte si na pořízení rotopedu rozumný rozpočet a v dané cenové kategorii se zaměřte hlavně na kvalitní základy stroje. Rotopedy můžeme rozdělit do tří takových kategorií. Ty nejlevnější zhruba do pěti tisíc jsou ideální jen pro občasnou a nenáročnou jízdu. Od pěti do patnácti se jedná o střední kategorii s poměrně širokou škálou možností. Nad patnáct už můžete počítat s profesionálním přístrojem nejvyšší kvality pro špičkové výkony.


8) Podívejte se na nadstandardní software – statistiky a programy

Během jízdy vám rotoped bude poskytovat informace o průběhu vašeho tréninku. základní parametry jsou například doba jízdy, rychlost, ujetá vzdálenost a odhad spálených kalorií. Můžete se porozhlédnout ale i po nadstandardních variantách, které vám zkontrolují také tepovou frekvenci důležitou pro účinné spalování, napojení na mapy a simulaci jízdy terénem, propojení s aplikací apod. To může být užitečné hlavně ve chvíli, kdy se potřebujete při delším tréninku zabavit.


9) Zjistěte si, jaký má rotoped setrvačník

Setrvačník je velice podstatná část rotopedu, která ovlivňuje kvalitu jízdy a možnou nastavitelnost zátěže. Výběr správného setrvačníku závisí na tom, jak velké výkony chcete podávat. Pokud vám stačí minimální zátěž, postačí setrvačník do 5 kg. Průměrné, ale i tak spíše nenáročné šlapání pro udržení fyzičky umožní setrvačník s váhou od 5 do 9 kg. Pro pravidelné sportovce, kteří potřebují vysokou zátěž, bude vhodný setrvačník těžší než 10 kg.

10) Zaměřte se na komfort při ovládání

Jsou to drobnosti, které ale ve výsledku výrazně ovlivní váš zážitek z celé jízdy. V první řadě jde o ovládání zátěže. Nejjednodušší modely jsou řešené ručním nastavením kolečkem nebo posuvným ovladačem. Není vyloženě špatné, ale modernější typy rotopedů nabízí příjemnější elektronicky ovládanou zátěž.

Dalším podstatným detailem jsou pak pedály – tady záleží na osobních preferencích, které je nejlepší vyzkoušet si naživo, ale měly by sedět dostatečně pevně na to, aby vám noha neklouzala. Zaměřte se hlavně na materiál, kov je lepší než plast. Plusovým bodem je i otevřený rám rotopedu, který usnadní nastoupení a sestoupení.


11) Vyberte si způsob napájení přístroje

I v rámci napájení máte možnost ze dvou variant. Jednou z nich je klasické zapojení do elektřiny, což je sice následně zcela bezúdržbové, na druhou stranu to ale omezuje možnost toho, kam si stroj umístíte. Musí být totiž poblíž zásuvky.

Druhou variantou je akumulátor, který vás zbaví kabelů a závislosti na zásuvce, na druhou stranu bude ale dřív nebo později požadovat výměnu.


12) Volte vhodné a pohodlné sedlo

Již bylo řečeno, že by sedlo mělo být plně nastavitelné. Pokud to s tréninkem myslíte vážně, strávíte právě v sedle hodně času, takže je důležité, aby bylo také co nejpříjemnější. To usnadní gelová výplň a ergonomický tvar.


13) Jestli máte možnost, rotoped si vyzkoušejte předem

Kromě toho, že vám na prodejně může poradit zkušený prodejce, má nákup (nebo alespoň prohlídka) rotopedu naživo několik výhod. Oproti online nákupu si totiž můžete jízdu vyzkoušet, zjistit, jak vám sedí, zkontrolovat kvalitu materiálu. Nikdo vás nenutí rotoped na prodejně koupit, po vyzkoušení jej můžete následně sehnat online.


14) Vyberte kvalitní brzdy

Brzdový systém je u rotopedů řešen třemi různými způsoby. Nejčastější je klasická kotoučová brzda (někdy nazývaná také čelisťová). Je trochu hlučnější a vyžaduje pravidelnou údržbu kvůli jejímu opotřebovávání. Střední variantou je magnetická brzda. Je tišší a mnohem odolnější. Naprostou špičkou je pak brzda elektromagnetická, zcela neslyšná a odolná i během toho nejvyššího výkonu.

Praktické tipy pro cvičení na rotopedu

Pořízení kvalitního rotopedu je základ, stejně důležité je však to, co s ním budete provádět doma. Abychom vám začátek cvičení usnadnili, shrnujeme několik základních pravidel pro cvičení na tomto stroji.

  • Jako u všech ostatních tréninků, i tady platí, že byste se měli na začátku prohřát mírným a nenáročným tempem.
  • Mějte dlouhodobý tréninkový plán odpovídající vašim cílům. Vždy, když sednete na rotoped, měli byste vědět, jak, proč a jak dlouho budete cvičit.
  • Nebojte se měnit zátěž, vzdálenosti i další parametry. Největším nepřítelem cvičení je stagnace a nuda. Pokud budete své tělo neustále překvapovat, dosáhnete nejlepších výsledků.
  • Ujistěte se, že máte rotoped správně nastavený na vaše rozměry. Pokud bude jediný výsledek cvičení bolavá záda, něco je špatně.
  • Pokud máte lepší model, využijte měření tepové frekvence. Jakou konkrétní výšku byste měli udržovat lze snadno zjistit s pomocí internetu – pro každého platí trochu jiná.

Často kladené otázky

Základní tipy k výběru rotopedu jsme shrnuli, tím však otázky týkající se tohoto stroje nekončí. Proto jsme pro vás odpověděli na ty nejčastější z nich. 

Pravidla platí stejná jako pro klasické kolo, v podstatě se řiďte pokrčením kolene. Když máte nohu s pedálem v nejnižší pozici, měla by být pokrčená jen lehce, téměř propnutá. Správný posed doladíte i praxí několika tréninky – pokud bude špatný, dají vám to najevo bolavá záda. 

Záleží na tom, jak kvalitní stroj a s jakými jednotlivými komponenty zvolíte. Dle toho bude přístroj občas potřeba promazat, či některé části vyměnit. Ve všech případech je však důležité rotoped udržovat v čistotě a manipulovat s ním bez zbytečných nárazů.

Několik tipů k samotnému cvičení dodáme v následující samostatné kapitole, podstatné je však stanovit si své vlastní cíle, cvičit pravidelně a systematicky a volit takovou zátěž, která vás bude posouvat (ani příliš náročné, ani lehké). 

Trénink na kole je snadno nastavitelný vaším vlastním potřebám. Je proto dobrou variantou i pro tradiční fitness nadšence, kteří se snaží nabrat svaly, tak pro sportovce snažící se zhubnout. Pokud budete brát trénink vážně, pak můžete počítat s odbouráním nadbytečného tuku, vyrýsováním, zpevněním. Určitě se nebojte mohutných praskajících lýtek.

Rotoped je naopak naprosto ideální volbou, pokud nesmíte zatěžovat svá kolena a klouby. Oproti běhu (nebo běžeckému pásu) se vyhnete prudkým nárazům. A pokud máte vážnější problémy, můžete zvolit již výše zmíněnou položenou variantu kola, která je pro rehabilitaci vyloženě určená. 

Shrnutí

Rotoped je klasikou mezi fitness přístroji a rozhodně byste mu měli dát šanci. Pokud to s tréninkem myslíte vážně, investujte do kvalitního stroje, který vydrží časté cvičení i několik let. Díky rotopedu můžete využívat benefitů jízdy na kole z pohodlí domova a intenzitu tréninku upravovat dle vašich potřeb. Pomůže při shazování tuku, je skvělým doplňkem k silovému tréninku, může sloužit k rehabilitaci a nebo zkrátka zabavit během dlouhého odpoledne.

Užitečné odkazy

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář