Můj výběr 5 nejlepších zrcadlovek a jak je vybrat? [TEST 2024]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to zrcadlovku Canon EOS 250D. Tato zrcadlovka nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jakou zrcadlovku vybrat, s Canon EOS 250D nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších zrcadlovkách.

 • Jako pátý se umístil Canon EOS 1D X Mark III, nedostižná zrcadlovka co do rychlosti pro opravdové profíky.
 • Na čtvrtém místě skončil Pentax K-70 jako nejlepší odolná zrcadlovka.
 • Jako třetí se umístil Canon EOS 2000D jako nejlepší volba do 10 000 Kč.
 • A druhý a naprosto nejlepší, pokud hledáte model pro náročnější, je Nikon D850.
 • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: Canon EOS 250D, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Zrcadlovky

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší zrcadlovky a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho zrcadlovku vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte zrcadlovku, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

Jak vybrat zrcadlovku

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně zrcadlovku vlastně vybrat.

 • Na trhu najdete spousty kvalitních zrcadlovek a pokud nejste hotový profík, nebude pro vás snadné se v jednotlivých parametrech zorientovat. Proto může být ze začátku nejjednodušší odrazit se právě od vaší pokročilosti ve focení.
 • Pokud patříte k začátečníkům, je zbytečné pořizovat si zrcadlovku s cenou 100 000 Kč. Její potenciál totiž naplno využije jen opravdu zkušený fotograf. Vysoce kvalitní fotky jde přitom pořídit i s daleko levnějšími přístroji za 10 000 až 15 000 Kč.
 • Ale pozor, raději se nesnažte ušetřit na objektivu nebo tím, že si pořídíte starší model za skvělou cenu. Vývoj jde v tomto ohledu rychle dopředu a nový se ve většině případů rovná zkrátka lepší.
 • Co se týče dalších parametrů, k těm nejdůležitějším patří snímač. Čím větší jeho plocha bude, tím kvalitnější budou i vaše fotky. Známkou top modelů je Full Frame snímač.
 • V závislosti na tom, kde nejčastěji fotíte, vás bude zajímat i tělo zrcadlovky. Ty levnější jsou z plastu, který je o něco lehčí, ty dražší pak mají tělo kovové, a tudíž sice těžší, ale odolnější.
 • Pozornost věnujte také rozlišení výsledných snímků. Za zlatý střed, který je optimální pro většinu fotografů, je považováno rozlišení 24 Mpx.
 • Zaměřte se také na podobu displeje. Praktickou volbou bude ten výklopný, který vám umožní fotit i v méně standardních pozicích.
 • A v neposlední řadě se dívejte i na výdrž baterie, která se u zrcadlovek vybíjí velmi rychle.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší zrcadlovky

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších zrcadlovek.

5) Canon EOS 1D X Mark III

Zrcadlovka s důrazem na rychlost

Fotíte sportovce nebo třeba zvířata v divoké přírodě? Pak potřebujete pro top výsledek skutečně rychlou zrcadlovku. A tou Canon EOS 1D X, páté místo srovnání, je. Jeho pořízení se vyplatí opravdovým profesionálům v tomto oboru, protože si za něj dost připlatíte. Cena sahá až ke 180 000 Kč. Ovšem ten výsledek vás uchvátí.

A nejen ten. Zrcadlovku zdobí velmi kvalitní provedení, které zvládne jakékoliv dobrodružství. Pracovat tak můžete bez problémů za tmy, a to i díky podsvícenému ovládání, tak i při nepřízni počasí.Ale pojďme k tomu hlavnímu. Přesnost, spolehlivost, vynikající automatické zaostřování objektů, to všechno vás nadchne.

V režimu Live View pořídíte až 20 snímků za sekundu, s optickým hledáčkem stále úžasných 16. S videi ve 4K rozlišení za tuto cenu nejspíš počítáte, stejně jako se zabudovanou GPS, Bluetooth a Wi-Fi. Většina fotografů tento model nejspíš nedocení, ale profesionálové, kteří chtějí mít své fotky na stránkách novin a časopisů, ano.

4) Pentax K-70

Nejlepší odolná zrcadlovka

Čtvrté místo mého srovnání patří zrcadlovce Pentax K-70, která se hodí pro ty, kdo rádi fotí v ne zrovna příznivých klimatických podmínkách. Pořídíte si ji za cenu okolo 20 000 Kč a je zkonstruována tak, aby zkrátka něco vydržela. Zvládne odolávat prachu, dešti i nízkým teplotám až do minus 10 °C a když k tomu připočítáme více než kvalitní mechanické zpracování, jde o výjimečnou zrcadlovku do nepohody.

K dalším důležitým parametrům patří 24 Mpx rozlišení snímače, snímání až 6 snímků za vteřinu, hybridní ostření nebo citlivost v rozmezí 100–102400 ISO. Hodit se bude také obrazová stabilizace, která brání vzniku rozmazaných snímků i vestavěný Wi-Fi modul.

Fotografové si na ní cení poměru výkonu a ceny, velkého množství nastavitelných funkcí, nenáročného ovládání nebo výklopného monitoru.

3) Canon EOS 2000D

Nejlepší zrcadlovka do 10 000 Kč

Pokud s focením zrcadlovkou začínáte, možná vám přijde vhod produkt na třetím místě srovnání, zrcadlovka Canon EOS 2000D s cenou necelých 9000 Kč.

I přesto tu ale najdeme parametry, které cenovou kategorii převyšují. K těm patří třeba 24.1 Mpx snímač. Nejen z pozice začátečníka nejspíš oceníte automatický režim se spoustou filtrů, automatické ostření nebo optický hledáček. Skrz Wi-fi, aplikaci nebo NFC můžete foťák také ovládat dálkově, sdílení do dalších chytrých zařízení je více než jednoduché. Ale samozřejmě se najdou i parametry, které až tak oslnivé nejsou, jako je například snímání 3 snímků za vteřinu.

Pokud však nechcete vynakládat další desetitisíce, mohl by vám tento model vyhovovat. Stejně jako mnoha a mnoha dalším. Vedle cenové dostupnosti se fotografům začátečníkům líbí snadná komunikace s telefonem, jednoduchá obsluha nebo ergonomické zpracování.

2) Nikon D850

Nejlepší zrcadlovka pro náročnější fotografy

Pokud naopak šetřit nemusíte a nechcete, zaměřte pozornost na číslo dva mého žebříčku, na kterém se umístila zrcadlovka Nikon D850. Ta už svými vlastnostmi nadchne i ostřílené fotografy, je také jejich oblíbenou volbou. A odpovídá tomu i cena sahající k 70 000 Kč, která se však v oblasti zrcadlovek stále drží na přijatelné hladině. Na oplátku se můžete těšit na spoustu a spoustu vynikajících vlastností.

Začít musím u tohoto full-frame fotoaparátu rozlišením 45.7 Mpx. Počítejte se snímací frekvencí až 9 snímků za sekundu, 4K videi nebo rozsahem citlivostí ISO 64–25 600. Kromě toho je foťák také uzpůsoben tak, aby zvládl práci i v náročném prostředí a bez problémů odolává nejrůznějším klimatickým vlivům.

V podstatě byste zde nedostatek hledali jen velmi velmi těžko, což potvrzují i spousty pochvalných recenzí od renomovaných magazínů i běžných fotografů. Vysoká citlivost čipu, naprosto perfektní kvalita snímků, rychlost snímání a žádné kompromisy, které byste s tímto přístrojem museli dělat, tak jej hodnotí fotografové.

1) Canon EOS 250D

Výběr redakce: poměr cena/výkon

První místo mého srovnání obsadila zrcadlovka Canon EOS 250D, která patří k nejoblíbenějším volbám zákazníků a vyniká v oblíbeném poměru výkonu a ceny. S cenou okolo 14 000 Kč je stále dostupná i začátečníkům, ale hranice amatérských fotoaparátů svými parametry překračuje, takže zaujme i ty zkušenější. A těšit se můžete na důraz na kvalitu snímků i praktičnost, o čemž svědčí například nízká váha nebo otočný a dotykový displej.

Rozlišení 24.1 Mpx je skvělé číslo, fotoaparát umí 4K videa, Wi-Fi a Bluetooth vám umožní snadné sdílení, chválu zaslouží i optický hledáček s rychlostí 5 snímků za sekundu. Skvělou vychytávkou je i ostření na oči, takže rozmazaných snímků se opravdu bát nemusíte. Všechno doplňuje dostatečná kapacita baterie a také režim Kreativní asistent, který umí různé efekty.

Pokud stále váháte, podívejte se na recenze zákazníků, které o fotoaparátu hovoří vesměs nadšeně, od kvality snímků přes ergonomii až po cenu.

Užitečné odkazy

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář