VIDEO: Nejlepší Wi-Fi routery a jak je vybírat? [TEST 2024]

Úplně na začátek bych vám chtěl doporučit podle mě nejlepší volbu a to Wi-Fi router TP-LINK Archer AX23. Tento Wi-Fi router nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality. Více o tomhle produktu vám řeknu dále v článku, ovšem už teď vám můžu říct, že pokud nevíte, jaký Wi-Fi router vybrat, s TP-LINK Archer AX23 nesáhnete vedle.

Videorecenze

Vytvořil jsem pro vás video o nejlepších Wi-Fi routerech.

  • Jako pátý se umístil router Synology RT2600ac jako super rychlá varianta.
  • Na čtvrtém místě skončil router TP-Link Deco M4 jako nejlepší model s mesh systémem. 
  • Jako třetí se umístil TP-Link TL-WR841N jako nejlepší router v kategorii do 500 Kč. 
  • A druhý a naprosto nejlepší, pokud nekoukáte na peníze, je Ubiquiti UDR.
  • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: TP-LINK Archer AX23, protože nabízí perfektní poměr ceny a kvality.
Wi Fi Routery

Důkladně jsem prozkoumal ty nejlepší Wi-Fi routery a sestavil žebříček těch nejkvalitnějších. V tomhle článku vám je všechny ukážu a navíc vám řeknu, podle čeho Wi-Fi router vybírat a na co se u výběru zaměřit. Pokud tedy zrovna vybíráte Wi-Fi router, pak jste na správném místě – po přečtení článku budete mít jasno.

Jak vybrat Wi-Fi router

Než se ale dostaneme k samotným produktům, pojďme si rychle říct, jak přesně Wi-Fi router vlastně vybrat.

  • Před výběrem routeru je dobré si rozmyslet, kam jej umístíte a jak často a k jakým účelům internet využíváte.
  • Od toho se budou odvíjet zvolené parametry a funkce.
  • K těm hlavním patří frekvenční pásmo, které má vliv na rychlost i kvalitu.
  • Vybírat můžete mezi levnějším routerem s 2,4 GHz frekvencí, který se ale bude hodit spíše nenáročným uživatelům, a 5 GHz frekvencí vhodnou i pro složitější úkony.
  • Na rychlost má dále vliv také zvolená generace routerů, která se značí jednoduše čísly od 1 do 6 a platí, že čím vyšší, tím rychlejší.
  • Roli hraje i typ a počet antén. Nejběžnější jsou antény všesměrové, které lze libovolně natáčet.
  • Směrová anténa je zase schopná dosáhnout velké vzdálenosti v jednom směru, sektorová anténa se hodí pro umístění do rohů.
  • Pro vícepatrové nebo obecně větší prostory se může hodit Wi-Fi Mesh systém s několika satelity, ke kterým se budou zařízení automaticky připojovat.
  • Zajímat by vás mělo také zabezpečení.
  • Protokol WEP je spíše základní, WPA už účinnější a WPA2 už značí spolehlivou ochranu.
  • V neposlední řadě se dívejte i na konektivitu. Hodit se může vedle standardního WAN konektoru také několik LAN a GLAN konektorů, případně i možnost propojení přes USB. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejlepší Wi-Fi routery

Teď už ale pojďme zpět k našemu žebříčku nejlepších Wi-Fi routerů.

5) Synology RT2600ac

Router s důrazem na rychlost

Páté místo patří routeru Synology RT2600ac s Mesh systémem, který nadchne především po stránce rychlosti, a to stále za celkem přijatelnou cenu okolo 4000 Kč. Na frekvenci 5 GHz dosahuje rychlosti až 1733 Mb/s a najde tak uplatnění v náročnějších domácnostech i menších kancelářích.

O stabilitu připojení se starají 4 antény. Přístroj klade velký důraz také na zabezpečení, kdy za pomoci služby Safe Access můžete kontrolovat bezpečí dětí v online světě nebo zajistit dodržování firemních zásad.

Hodit se může také nejen několik LAN a WLAn portů, ale i dva USB porty nebo čtečka SD karet. Pyšnit se router může skvělým hodnocením uživatelů, kteří si pochvalují rychlost, pokrytí i pokročilé možnosti zabezpečení. 

4) TP-Link Deco M4

Nejlepší Wi-Fi Mesh systém

Pokud hledáte router s Mesh systémem za příznivou cenu, může vás oslovit čtvrté místo mého žebříčku, a to TP-Link Deco M4. Zvládne pokrýt plochu až 260 m2 a dosahuje rychlosti 867 Mb/s v pásmu 5 GHz. Připojit se může až 100 zařízení, takže ani v tomto ohledu vás nebude nijak omezovat.

Celé zařízení zapojíte během chvilky díky aplikaci Deco. V ní pak můžete spravovat další nastavení, třeba jako je nastavení účtů pro rodinné příslušníky a hlídat tak aktivity svých dětí. Když se podíváme na recenze, objevíme vesměs samou chválu. A to na skvělý dosah, rychlost, ale také třeba elegantní vzhled routeru, který zapadne do každé domácnosti.

3) TP-Link TL-WR841N

Nejlepší do 500 Kč

Nepotřebujete oslnivý výkon ani funkce navíc a vaší prioritou je spíše příznivá cena? Pak by vám mohl sednout router TP-Link TL-WR841N, kterému putuje pomyslná bronzová medaile. Zakoupíte jej do 500 Kč a slibuje rychlost až 300 Mb/s, která zvládne všechny běžné úkony.

Vystačit si budete muset s frekvenčním pásmem 2,4 GHz a dvěma anténami, ale ani to nebude pro spoustu domácností překážkou. Mezi plusy můžeme jednoznačně započítat i stovky spokojených recenzí uživatelů. Ti ve svých hodnoceních uvádějí, že je vzhledem ke své ceně router naprosto spolehlivý a pro menší domácnosti zcela dostačující. Chválí si i jednoduchost instalace. 

2) Ubiquiti UDR

Nejlepší bez ohledu na cenu

Pokud patříte k těm, kdo se spokojí jen s tím nejlepším, a nevadí vám si za to něco připlatit, může vás oslovit druhé místo mého žebříčku, tedy router Ubiquiti UDR s cenovkou okolo 5 500 Kč.

Pozornost přitáhne už po stránce designu, ale při praktickém používání samozřejmě více oceníte jeho výkony na poli rychlosti, stability nebo dosahu. Nabízí dvoupásmové pokrytí a dosahuje tak rychlosti až 3 GB/s a problém mu tak nedělají třeba ani 8K videa nebo náročné online hry.

A výjimečný je i po stránce zabezpečení, pro které využívá šifrování WPA3 a algoritmus určený původně pro vládní či vojenské účely. Jak uvádějí i spokojení kupující, jde o špičkový router vhodný i pro menší firmy. Pochvalují si jeho dosah, vzhled i velké množství nastavení.

1) TP-LINK Archer AX23

Nejlepší poměr cena/výkon

První místo mého srovnání patří routeru TP-LINK Archer AX23, který si příznivce získává díky oblíbenému poměru výkonu a ceny. Pyšní se standardem Wi-Fi 6, zvládá rychlost až 1,8 Gb/s a speciální technologie umožňuje zapojení různých zařízení, aniž by se nějak narušil výkon routeru.

O stabilitu se starají 4 antény a ještě lepší dosah slibuje technologie Beamforming, která hledá zařízení a vysílá k nim signál i do větší vzdálenosti. A nezklame ani z hlediska zabezpečení. Protokol WPA3 patří k velmi spolehlivým a díky aplikaci Tether budete mít o dění ve své síti maximální přehled. Nastavit můžete i různá pravidla pro své děti. Právě aplikaci si pochvaluje řada uživatelů, stejně jako pokrytí, rychlost i snadné nastavení routeru.  

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář