Nejlepší eliptické trenažéry (orbitrek) 2023 - recenze, zkušenosti a jak vybrat

Výběr redakce

U Atlanty Black můžete počítat s masivní konstrukcí, magnetickými brzdami, zátěžovým kolem o váze 7 kg, nastavitelnými pedály, klikami se zapouzdřenými ložisky a systémem BeltDrive pro tichý provoz…

Orientační cena: 10 900Kč

Lidová cena

Jednoduchý a levný eliptický trenažér, který zvládne základní domácí tréninky. Jeho hlavní výhodou bude pro mnoho lidí velice příznivá cena a poměrně drobné rozměry, takže se vejde i do menší domácnosti.

Orientační cena: 3 500Kč

Zlatá střední cesta

Na tomto eliptickém trenažéru si většina uživatelů chválí hlavně jeho stabilitu a robustní konstrukci (celkem o váze 70 kg) a s ohledem na jeho poměrně nízkou cenu ve střední kategorii rozhodně stojí za pozornost. Trénink s ním zvládne jak amatér tak zkušený sportovec.

Orientační cena: 13 500Kč

Pro náročné

Performance C55 se nachází někde na hranici střední a vyšší třídy modelů eliptických trenažérů a plně postačí na jakýkoliv pravidelný domácí trénink. Mezi hlavní výhody a vlastnosti tohoto přístroje patří magnetický brzdný systém,…

Orientační cena: 27 900Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Eliptický trenažér je velice oblíbený přístroj mnoha sportovců. Často se s ním můžete setkat v prostorách posiloven, kde má již řadu let své pevné místo. A není divu – s jeho pomocí účinně procvičíte v podstatě celé tělo. Ať už je vaším cílem posílení kardiovaskulárního systému, zvýšení vytrvalosti nebo zhubnutí nadbytečného tuku, s tímto trenažérem toho dosáhnete v pohodlí domova. Nejde ale o úplně malou investici, takže je potřeba věnovat jeho výběru dostatek času a pozornosti.

Abychom vám rozhodování mezi jednotlivými modely usnadnili, připravili jsme pro vás článek, který vám stručně vysvětlí, jak eliptický trenažér funguje a poskytne vám tipy ke správnému výběru tohoto fitness přístroje. 

Obsah článku

Recenze eliptických trenažérů (orbitreků)

Přečtěte si krátké recenze nejlepších eliptických trenažérů – orbitreků z našeho výběru.

Výběr redakce

Model Atlanra Black se v naprosté většině parametrů neliší od inSPORTline Atlanta. První rozdíl je zřejmý a vychází z názvu – tento je černý. Podstatnější je ale ten, že varianta Black má zátěž ovládanou manuálně. Pokud se vám tedy zalíbila klasická Atlanta, ale je na vás příliš drahá, můžete sáhnout po tomto jejím “sourozenci”.

I u Atlanty Black tak můžete počítat s masivní konstrukcí, magnetickými brzdami, zátěžovým kolem o váze 7 kg, nastavitelnými pedály, klikami se zapouzdřenými ložisky a systémem BeltDrive pro tichý provoz. Nášlapy jsou od sebe 22 cm daleko, délka kroku je 40 cm. Nosnost stroje je díky pevné konstrukci krásných 150 kg. 

LCD displej spolehlivě ukáže čas, rychlost, vzdálenost i spálené kalorie a madla dokážou měřit vaši tepovou frekvenci. Vzhledem k manuálnímu ovládání zátěže zde však nenajdete žádné přednastavené programy.

Orientační cena: 10 900Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Lidová cena

Jednoduchý a levný eliptický trenažér, který zvládne základní domácí tréninky. Jeho hlavní výhodou bude pro mnoho lidí velice příznivá cena a poměrně drobné rozměry, takže se vejde i do menší domácnosti. Od ceny se odvíjí i zpracování, které je sice kvalitní, ale občas muselo připustit určité kompromisy. Střed najdete v zadní části, brzdy jsou páskové. Nosnost uvádí výrobce na 120 kg. 

Na jednoduchém displeji lze sledovat základní údaje o tréninku, přístroj zvládne měřit tep. Velká škoda je, že výrobce uvádí poměrně málo detailních informací o zpracování, na druhou stranu je stroj známý, a tak naleznete mnoho recenzí.

Orientační cena: 3 500Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zlatá střední cesta

Na tomto eliptickém trenažéru si většina uživatelů chválí hlavně jeho stabilitu a robustní konstrukci (celkem o váze 70 kg) a s ohledem na jeho poměrně nízkou cenu ve střední kategorii rozhodně stojí za pozornost. Trénink s ním zvládne jak amatér tak zkušený sportovec. Délka kroku je 40 cm, což je zlatá střední cesta, která by měla vyhovovat většině lidí. Stroj zvládne sportovce do výšky 200 cm a váhy 150 kg. 

Setrvačník má hmotnost 19 kg, stroj je vybaven magnetickými brzdami, 16 ložisky ve všech pohyblivých oblastech. Rozteč chodidel je 20 cm, obtížnost lze nastavit na 16 různých úrovní a stroj funguje překvapivě tiše. 

LCD displej udává informace o tréninku (rychlost, čas, kalorie, otáčky, zátěž, vzdálenost,…) a umožňuje vybrat si jeden z 12 programů, včetně HRC, které se řídí tepovou frekvencí. Případně si můžete vytvořit svůj vlastní program. Stroj umí (i s ohledem na HRC programy) měřit tepovou frekvenci, a to buď skrze madla, nebo po dokoupení s pomocí hrudního pásu. 

Pokud chcete podávat opravdu hodně vysoké výkony, asi se poohlédnete po něčem trochu dražším, avšak pro normální domácí cvičení je tento stroj skvělou a poměrně levnou volbou.

Orientační cena: 13 500Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro náročné

Tunturi není tak známá značka, přesto se výrobě sportovních přístrojů věnuje již mnoho let a lze jí důvěřovat i v tomto případě. Performance C55 se nachází někde na hranici střední a vyšší třídy modelů eliptických trenažérů a plně postačí na jakýkoliv pravidelný domácí trénink. Mezi hlavní výhody a vlastnosti tohoto přístroje patří magnetický brzdný systém, pohon v přední části s hmotností setrvačníku 32 kg (a tedy 32 úrovní zátěže), ložiska pro delší životnost a zátěž nastavitelná až na 350 W. Přístroj ocení hlavně vyšší osoby, protože je vhodný až do výšky 210 cm a s váhou do 135 kg.  Ostatně sám trenažér má poměrně mohutnou a masivní konstrukci a váží 73,6 kg. Délka kroku je 50 cm, konzolu i pedály si lze nastavit. Na stroji najdete také praktické držáky. Potěší jistě i prodloužená záruka.

Stejně tak software rozhodně stojí za zmínku. Všechno potřebné se zobrazuje na displeji, vybírat můžete z celkem 21 programů, včetně HRC programů, které upravují váš trénink individuálně na základě tepové frekvence. Trénink lze navíc propojit s mobilními aplikacei skrze Bluetooth a posunout jej tak na novou úroveň.

Orientační cena: 27 900Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Jeden z největších výrobců fitness přístrojů a příslušenství Nordictrack přinesl na trh model C5.5, kvalitní eliptický trenažér pro náročné sportovce všeho druhu. Hlavní výhodou je jeho velká přizpůsobivost – díky nastavitelnosti délky a tvaru kroku ideálně padne sportovcům všech rozměrů, pokud dodržíte nosnost 125 kg, kterou zaručuje pevná konstrukce. Setrvačník v přední části přístroje váží 21 kg, nabízí 20 různých stupňů zátěže a díky magnetickému brzdnému systému nabízí vysoký komfort při cvičení. I přes pevnou a kvalitní konstrukci je překvapivě kompaktní. Jelikož při výrobě se opravdu dbalo na kvalitu, tak je přístroj vybaven i ložisky. Jelikož je stroj poměrně těžký (93 kg), je vybaven kolečky a úchopovým madlem pro snazší manipulaci.

Displej klasicky zobrazí všechny základní statistiky o cvičení – vzdálenost, čas, zátěž, spálené kalorie… Na výběr máte 22 přednastavených programů. měření tepu (skrze madla, hrudní pás je nutné dokoupit) nebo možnost připojit mobilní aplikace skrze Bluetooth. Přístroj má také zabudované reproduktory a MP3 připojení, takže při tréninku lze snadno poslouchat hudbu. Jako příjemný bonus pak na stroji naleznete i držák na lahev a větrák.

Orientační cena: 25 800Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Seznamte se s trenažérem od známé a prověřené značky inSPORTline, která na trh dodává fitness přístroje a sportovní vybavení již řadu let. Konkrétně Atlanta má mezi uživateli samé kladné recenze a je ideální zlatou střední cestou ohledně kvality i ceny. Odolná konstrukce vydrží i velké výkony, přístroj je elektronický, což je velkou výhodou. Mezi nejpodstatnější parametry stroje patří 3-dílné kliky se strojovými ložisky v rukojetích a pedálech, systém BeltDrive zaručující tichý provoz, magnetický brzdný systém, 16 stupňů zátěže a přehledný LCD displej. Pedály jsou nastavitelné na 3 různé úrovně, stroj zvládne sportovce o váze až 150 kg a výšce až 200 cm. 

Na displeji najdete všechny důležité informace jako čas, vzdálenost, rychlost, kalorie apod. Navíc skrze něj ovládáte trénink a můžete si také vybrat jeden z 24 programů, které jsou vám plně k dispozici. Přístroj také zvládá měřit tep a na jeho základě upravovat tempo a zátěž (hrudní pás na měření dostanete jako součást balení). Drobným nedostatkem může být snad jen chybějící držák na pití nebo mobil.

Orientační cena: 14 500Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

ProForm Endurance 420E je eliptický trenažér střední třídy s pohodlnou a plně postačující konstrukcí pro domácí tréninky. Tělo přístroje se setrvačníkem o váze 18 kg je umístěno v přední části, což je vždy dobré znamení. V kombinaci s magnetickými brzdami a ložisky umístěnými v pohyblivých oblastech máte zaručen nejen poměrně tichý chod, ale také odolnost a dlouholetou službu. Nosnost stroje je 115 kg.

Zátěž lze nastavit na 20 různých stupňů, délka kroku je 51 cm. LCD displej pak nabízí nejen základní informace o tréninku, ale také případné využití jednoho z 20 přednastavených programů. Tep je měřen dotykem, ale je možné si dokoupit i hrudní pás, který je komfortnější. Pokud si chcete trénink ještě trochu zpestřit, můžete připojit buď MP3 nebo tréninkovou aplikaci iFIT. Oceníte jistě i držák na pití, transportní kolečka s madlem pro snadnější manipulaci nebo protiskluzové nášlapy.

Orientační cena: 19 700Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Eliptický trenažér střední kategorie se zajímavými funkcemi a zpracováním ideálním pro běžné domácí tréninky. Nejpodstatnější parametry, které by vás měly na tomto elektronickém fitness přístroji zajímat jsou magnetický brzdný systém, zátěžové kolo o hmotnosti 7 kg umístěné v zadní části, 16 různých úrovní zátěže, BeltDrive systém pro tichý provoz a pevná konstrukce. 

Nášlapy jsou od sebe 20 cm a délka kroku je 42 cm, skvělou zprávou je ale možnost si pedály v rozmezí 7,5 cm nastavit, což umožňuje určité individuální přizpůsobení přímo vám na tělo. Výrobce uvádí nosnost 120 kg a ideálně výšku sportovce do 200 cm. Navzdory pevné konstrukci je přístroj poměrně lehký, váží 46 kg. 

Klasikou je LCD displej s informacemi o tréninku a 24 přednastavenými programy, a to včetně HRC programu řídícího se vaším tepem (měřeného madly, hrudní pás není v balení), nebo WATT programu, který upravuje zátěž tak, abyste podávali stabilní výkon po celou dobu tréninku. 

Středně nároční sportovci, kteří hledají zlatou střední cestu, budou s tímto přístrojem jistě spokojeni.

Orientační cena: 12 400Kč 

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbená volba

Poslední z řady InSPORTline, který by rozhodně byla škoda opomenout. Elektronický eliptický trenažér se zátěžovým kolem těžkým 8 kg umístěným vzadu, magnetické brzdy, pevná a stabilní konstrukce s vyrovnáním nerovností podlahy, systém BeltDrive zaručující tichý chod, kliky se strojovými ložisky. 

Stroj je ideální pro sportovce do 200 cm a díky opravdu kvalitní konstrukci až do neuvěřitelných 200 kg. Délka kroku je 40 cm, rozteč nášlapů 20 m, takže se trefí do průměru a měla by víceméně sedět každému. 

Při tréninku na vás čeká 16 úrovní zátěže, vše monitorujete skrze LCD displej. Navolit si můžete 12 programů (včetně HRC nebo WATT programu), přístroj zvládá měřit tep a velkou výhodou je i k tomu určený hrudní pás jako součást balení. Zajímavá je i možnost propojení s mobilní aplikací iConsole+.

Tento eliptický trenažér udělá radost každému domácímu i profesionálnímu sportovci, který ocení vysokou stabilitu a mohutnou konstrukci.

Orientační cena: 21 700Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Co je to eliptický trenažér?

Tento moderní posilovací stroj možná znáte také pod jiným názvem – crossový trenažér, orbitrek nebo eliptical. Pod všemi těmito variantami se ukrývá jeden univerzální přístroj, který trochu připomíná kombinaci klasického běžeckého pásu, rotopedu a stepperu dohromady. Na přístroji při cvičení stojíte s nohama na rovných ploškách. Ty jsou napojené na madla, která držíte v rukách. Při rozpohybování přístroje tak zapojíte jak ruce, tak nohy. Pohyb může poměrně připomínat stejnou mechaniku jako při jízdě na běžkách. Nohy opisují při pohybu elipsu, odtud název stroje.

Trenažér je ideální formou kardio tréninku, který funguje hlavně na spalování tuků a formování celé postavy, příznivý vliv bude mít ale také na vaše srdce, cévy a plíce. Navíc je velice šetrný ke kloubům.

Orbitrek se hodí pro každého, kdo chce doma začít cvičit. Pořiďte si ho, pokud chcete:

 • Shodit nadbytečné zásoby tuku.
 • Posílit celou postavu a doplnit silový trénink také aerobním cvičením.
 • Zvýšit svůj výkon a vytrvalost.
 • Najít cvičení, které by nezatěžovalo klouby (například z důvodu úrazu, věku apod.)
 • Cvičit, ale hledáte variantu, kterou můžete provádět v pohodlí domova.
 • V dlouhodobém horizontu ušetřit za opakované návštěv posiloven.

ČTRNÁCT tipů, jak vybrat eliptický trenažér (orbitrek)

S ohledem na vaše potřeby, konstituci a několik dalších parametrů je však potřeba vybrat ten správný typ. Jak na to vám poradí následující body.

1) Zjistěte, kdo všechno bude přístroj používat.

Druh vhodného eliptického trenažéru se hodně liší dle toho, jaké konstituce a úrovně fyzičky je sportovec, který na něm chce cvičit. Podstatné jsou jak váha, tak výška tohoto jedince (nebo více osob). Váha je podstatná kvůli nosnosti celého přístroje. Tu by měl výrobce u každého produktu uvádět. Jelikož ale danou specifikaci nikdo nekontroluje a výrobce si může tvrdit v podstatě co chce, je dobré podívat se na celkovou kontrukci a pevnost stroje. Čím robustnější a těžší bude stroj sám, tím je větší šance, že udrží i silnějšího sportovce.

Výška je pak důležitá kvůli délce a tvaru kroku. Pokud jste drobnější postavy a přístroj chcete jen na občasné nenáročné cvičení, můžete volit levnější modely s krokem kolem 30 cm. Univerzální krok komfortní pro naprostou většinu lidí bývá kolem 40 cm. Některé vyšší řady pak mají krok individuálně nastavitelný.


2) Zaměřte se na šlapací střed eliptického trenažéru.

Šlapací střed trenažéru je v podstatě takové jeho tělo, jde o velkou část na zemi, z níž vychází šlapací plošiny pro nohy. Existují dva různé modely – jeden levnější, méně kvalitní a ten druhý logicky dražší, zato mnohem kvalitnější.

Levnější typ je miskový šlapací střed. Poznáte jej podle toho, že jsou pedály umístěné na ohnuté kovové tyčce připomínající kliku. Výhodou této varianty je výrazně nižší cena, zato je ale nutné jej pravidelně seřizovat a rychleji se opotřebovává.

Dražším typem je pak střed ložiskový. Připlatíte si, ale zase se o něj již nemusíte nijak starat, déle vám vydrží a v provozu bude tišší.


3) Spočítejte si, jak velký prostor pro přístroj máte.

Podle toho pak můžete volit nejen velikost stroje, ale také se zaměřit na modely, které jsou složitelné a sklopitelné, což ušetří spoustu místa. Některé trenažéry mají také kolečka, takže je můžete snadno přemisťovat dle potřeby. Nepřehánějte však snahu sehnat co nejmenší model – bylo by to kontraproduktivní vzhledem k tomu, co jsme již zmínili v prvním bodě. Čím drobnější a lehčí konstrukce, tím méně vydrží a tím méně se budete při cvičení cítit stabilně a bezpečně.


4) Rozmyslete si, jak často budete při tréninku měnit zátěž.

Stejně jako jsou dva typy šlapacího středu, tak existují i dva typy nastavování zátěže. Levnější varianta je manuální, většinou ve formě kolečka, kterým při otáčení zátěž zvyšujete nebo snižujete. Tato varianta není nijak méně efektivní, jen může být s postupem času nekomfortní a obtěžující.

Druhou možností je elektronické ovládání skrze tlačítka na displeji. To je samozřejmě mnohem příjemnější. Tyto modely jsou navíc většinou vybaveny také seznamem tréninkových programů. Pokud si jeden z nich zvolíte, přístroj vám bude v průběhu cvičení sám zátěž regulovat.


5) Vyberte si správný brzdný systém.

Naprostá většina přístrojů (hlavně ty ve střední cenové kategorii) využívá magnetickou brzdu, která je dostatečně tichá a dlouho vydrží. Pokud najdete eliptický trenažér právě s tímto systémem, neuděláte jeho pořízením chybu.

Ještě lepší je varianta brzdy indukční, která umožňuje nastavení velmi vysoké zátěže a jen tak se neponičí.
Některé velice levné modely však mají páskovou brzdu. Samozřejmě, že pokud je vaší prioritou rozpočet, tak můžete zvolit i tuto variantu, počítejte ale však s vyšší hlučností, cukavým chodem a mnohem nižší odolností této součástky.


6) Nebojte se zeptat přátel i prodejců.

Při pořizování jakéhokoliv podobného stroje je vždy dobrý nápad, když seženete zkušenosti přímo z praxe. Zkuste zjistit, zda někdo z vašich přátel nemá přístroj doma – můžete si ho tímto způsobem i vyzkoušet a zjistit, co od stroje očekáváte a jaký typ vám vyhovuje. Stejně tak si jej můžete vyzkoušet nejdřív v posilovně. Na škodu není ani rada zkušeného prodejce, který vám vysvětlí technické parametry a poradí s výběrem.


7) Záruka a servis vypovídají o kvalitě stroje.

Hledejte takový přístroj od takového výrobce, kde je vám poskytnuta záruka, servis v případě jakýchkoliv problémů a možnost sehnání náhradních dílů. Pokud je přístroj kvalitní a vydrží určitou zátěž, nebude se výrobce bát za svůj produkt ručit. Může to pro vás být proto určitým vodítkem, zda je daný trenažér kvalitní.


8) Čím lepší jste sportovec, tím kvalitnější stroj budete potřebovat.

Jestliže hledáte stroj jen na občasné krátké “proběhnutí”, tak do něj samozřejmě není nutno příliš investovat. Pokud ale plánujete náročné a časté tréninky, je nutné sáhnout po výkonnějším a kvalitnějším modelu. Většinu věcí jsme zde již uvedli (délka kroku, nosnost, brzdy, střed,…). Jak intenzivní a těžké tréninky si můžete nastavit ale ovlivňuje hlavně hmotnost setrvačníkové hmoty. Pro lehké a nenáročné sportovce postačí hmota s váhou kolem 6 kg. Zlatou střední cestou je cokoliv kolem 10 kg. A pro náročné sportovce s dobrou fyzičkou je ideální minimálně 15 kg.


9) Pro dobré výsledky potřebujete měření tepu.

V dnešní době řada sportovců disponuje chytrými hodinkami, které tepovku automaticky měří, v takovém případě vás nebude až tak moc trápit, jak přesně to dokáže váš eliptický trenažér. Pro ostatní by ale mělo být důležité, jakým způsobem ji tento přístroj snímá.
Některé modely (ty nejlevnější) tep většinou neměří vůbec. Střední variantou jsou snímače na madlech. Ty je ale těžké držet neustále, takže nejsou nejlepší pro neustálou kontrolu. Nejlepší a nejdražší varianta je s hrudním pásem propojeným s trenažérem. Ten snímá tep nonstop a informaci zobrazuje na displeji.


10) Stanovte si rozpočet

Až se začnete rozhlížet po nejvhodnějším typu eliptického trenažéru přímo pro vás, může se stát, že se necháte zlákat zcela nadstandardními funkcemi, ultramoderními technologiemi, snímači, statistikami a podobně. Není na nich vůbec nic špatného, ale po pořízení takového přístroje třeba zjistíte, že polovinu funkcí vůbec nevyužíváte! Pokud si předem stanovíte přibližný rozpočet, vyhnete se této variantě zbytečného utrácení za zbytečnosti, protože budete nuceni soustředit se hlavně na kvalitní základ.


11) Vyberte si přístroj, který vás zabaví!

Vyšší třída modelů eliptického trenažéru většinou nabízí víc než jen statistiky spálených kalorií a informaci o nastavené úrovni zátěže. Pokud vás delší cvičení rychle znudí, zkuste si koupit přístroj, který lze propojit s mobilem, tabletem nebo počítačem, pouštět hudbu, simulovat jízdu krajinou (například skrze Google Maps) a podobně. Nebo můžete improvizovat i s levnější variantou a umístit ji k televizi nebo k oknu.


12) Podívejte se na stroj naživo

Klidně ve finále kupte přístroj online. Ale pokud to jen trochu jde, zkuste si ho nejdříve prohlédnout v prodejně naživo. Nejlépe ho rovnou i vyzkoušet. Je to nejjednodušší a nejjistější způsob, jak se ujistit, že přístroj splňuje vše, co od něj vyžadujete a že vám opravdu sedí svou konstrukcí.


13) Pokud si stále nejste jistí, vyberte známou značku

Někteří výrobci jsou na trhu již řadu let, mají své know-how a mnoho spokojených zákazníků. Pokud jste si nejistí ohledně jednotlivých parametrů, nebo se vám do výběru nechce investovat tolik energie, zvolte produkt od značky, která je již dobře známá mezi prodejci i zákazníky. Oproti těm zcela neznámým nebo úplně novým kouskům je zde mnohem menší šance, že sáhnete vedle.


14) Zjistěte si, jak se na stroji cvičí a mějte plán

Tento bod platí trochu až po pořízení, přesto je důležitý. Pokud si stroj pořídíte a nebudete vědět, jak s ním cvičit, brzy se dostaví zklamání bez ohledu na to, zda jste vybrali správný stroj. Pročtěte si manuál, najděte si videa, udělejte si cvičební plán s rozvrhem kdy a jak dlouho budete cvičit. Udrží vám to morálku a eliptický trenažér tak neskončí v koutě jako věšák na prádlo.

Tipy pro cvičení na eliptickém trenažéru

Až si přístroj pořídíte, jistě se vám bude hodit několik rad, jak na eliptickém trenažéru vlastně cvičit. Shrneme si tedy do základní, co byste měli vědět.

 1. Na začátku každého tréninku na to jděte zlehka a během zhruba pěti minut se rozehřejte pomalým tempem.
 2. Během celého cvičení dbejte na správné držení těla – při delším tréninku se na to snadno zapomíná ať už z únavy nebo z nudy. Nepředklánějte se víc než je nutné a zatěžujte spíše nohy než vrchní část těla.
 3. Najděte si ideální vhodnou úroveň obtížnosti. Neměla by vás kompletně zničit přílišnou náročností, zároveň ale odolejte pokušení nastavit si ji na příliš snadnou. Pokud pro vás trénink nebude výzva, tak ani neuvidíte žádné výsledky.
 4. Soustřeďte se na trénink. Samozřejmě, že hudba nebo televize jsou povolené, ale stále v hlavě myslete na to že cvičíte a své pohyby vnímejte.
 5. Kombinujte různé časové i náročnostní intervaly. Zkuste se podívat na HIIT nebo Tabata styl tréninků, případně využijte některý z přednastavených programů přímo na vašem přístroji.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma eliptického trenažéru.

Ano, pod všemi těmito názvy naleznete posilovací přístroj, který funguje na jednom a tomtéž principu. Tento přístroj má tu výhodu, že pracuje s celým tělem, a drobnými úpravami tréninku můžete ideálně zacílit na jednotlivé partie. Je tedy jen na vás, který název vám přijde nejsympatičtější. V diskuzích i v obchodě vám budou rozumět ve všech variantách.

Plně záleží na vaší fyzičce a fitness cílech. Jelikož eliptický trenažér je přístroj pro aerobní cvičení, kardio, tak na něm můžete být klidně každý den. Nemusíte se bát, že byste nabrali zbytečně moc svalů (např. ženy by se mohly obávat příliš silných lýtek). Vzhledem k povaze tohoto typu cvičení dosáhnete opravdu jen shození tuku a formování postavy. Ani ti, kdo se snaží naopak svaly nabrat, se nemusí trenažéru vyhýbat. Jedná se o skvělé doplnění klasického silového tréninku.

Ano, zvláště pokud chcete, aby vám přístroj chvíli vydržel. Každý přístroj bude mít tyto informace v manuálu, samozřejmostí ve všech případech je ale udržování stroje v čistotě. Také nezapomeňte, že čím levnější a méně kvalitní přístroj jste si pořídili, tím častěji bude vyžadovat vaši pozornost, výměnu jednotlivých částí a celkově zabírat váš čas kvůli údržbě častěji.

Ty nejlevnější seženete už kolem 3 000 Kč. Jedná se o naprosto základní modely bez jakéhokoliv nadstandardního vybavení a nejsou vhodné, pokud chcete na trenažéru jezdit pravidelně a dosáhnout nějakých viditelných výsledků. Levná varianta, která už stojí za to, se pohybuje kolem 5 až 10 000 Kč. 

Střední cestou jsou stroje od 10 do 20 000 Kč, které už vydrží většinu domácích tréninků a poskytují dostatek komfortu.

Pokud to však s cvičením myslíte opravdu vážně, tak ty nejkomfortnější s plnou výbavou seženete od nějakých 30 000 Kč. Profesionální stroje pak mohou jít od desetitisíců až ke čtvrt milionu.

Shrnutí 

Díky eliptickému trenažéru můžete komplexně posílit celé tělo i zacílit jednotlivé partie. Cvičení budete mít vždy po ruce, v pohodlí domova. Abyste ale mohli dosáhnout dobrých výsledků, je nutné si správně vybrat z široké nabídky jednotlivých produktů. Pamatujte, že posilovací stroje tohoto typu jsou tak trochu investice a že cena odpovídá kvalitě. Hledejte proto rozumný kompromis mezi těmito dvěma parametry. Zaměřte se na:

 • celkovou konstrukci, nosnost, délku kroku
 • kvalitu jednotlivých součástek – brzdy, hmotnost setrvačníkové hmoty, šlapací střed
 • komfort – nastavování zátěže, hlučnost, snímání tepu, displej, statistiky, aplikace
 • záruku a servis

Výběru věnujte dostatek času a po pořízení mějte pevnou vůli a u cvičení vydržte. Výsledky se brzy dostaví.

Instruktážní video

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

5/5 - (11 votes)