TOP 10 nejlepších přepravních společností 2024 – srovnání dopravců

Jaké jsou nejlepší přepravní společnosti? Jaké služby dopravci nabízejí? A jak vybrat ideální variantu na míru vašim potřebám?


Výběr
redakce

DPD

Přední evropský dopravce pro standardní zásilky a balíky.


Přeprava nadrozměrných
zásilek

Dobrá volba v případě nadrozměrné zásilky.


Spolehlivý
přepravce

UPS

Expresní doprava po celém světě.


Oblíbená
volba

Česká společnost oblíbená u e-shopů, ideální pro posílání balíků. 

Prepravni Spolecnosti

Mezi dopravci už existuje poměrně velká konkurence a při posílání zásilky tak máte pestrý výběr. Jistě by vás zajímalo, která varianta bude nejrychlejší, která nejlevnější a kde třeba budete mít možnost poslat zásilku nadměrné velikosti. Abychom vám ušetřili čas, připravili jsme seznam nejlepších přepravních společností –⁠ jejich pro a proti a několik tipů, jak vybrat tu pravou zrovna pro vaše potřeby.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Zásilky se doručují různými způsoby, existuje doprava letecká, vodní, silniční… To pro běžného zákazníka ale většinou nebývá až tak podstatné. Mnohem důležitější pro vás bude, zda chcete poslat zásilku vnitrostátně nebo mezinárodně, případně zda je standardní nebo nadrozměrná. Řešit můžete také rychlost dodání, zásilka může jít klasickou pomalejší cestou, nebo dorazit expresně.

Přepravní společnosti se neustále snaží zlepšovat a rozšiřovat nabídku svých služeb, aby si udržely zákazníky. Proto dnes máte možnost využít také spousty dalších možností než jen doručení standardní zásilky. 

V prvé řadě můžete svou zásilku sledovat. Pokud si zásilku vyhledáte na webových stránkách dopravce, snadno se dozvíte, kde se zrovna nachází a za jak dlouho ji tak můžete očekávat. Stejně tak příjemce díky tomu ví, že je zásilka opravdu na cestě. 

Velmi často využijete také doručení ve večerních hodinách, což se hodí, pokud chodíte běžně do práce. Kvůli práci nebo jiným, třeba nečekaným, povinnostem můžete také změnit termín doručení. A samostatnou kapitolou jsou také nadrozměrné zásilky – každý dopravce má limity rozměrů stanoveny jinak. 

Při vybírání dopravce zkuste také zjistit, kde jsou nejbližší výdejní místa. Díky nim můžete balík komfortně nejen vyzvednout, ale také poslat.

Přední evropský dopravce pro standardní zásilky a balíky.

Jeden z nejoblíbenějších dopravců je DPD – a to jak pro jednorázové zaslání balíku, tak pro pravidelné využívání jejich služeb. DPD má komplexní a přitom přehledné webové stránky, snadno si tak naleznete jakékoliv podrobnější informace. Pro standardní balíky platí, že je lze zaslat na výdejnu, do boxů i přímo domů – čas doručení snadno sledujete buď na webu, nebo v aplikaci. Zásilka je pojištěna do 50 000 Kč, maximální limity jsou 300 cm v obvodové délce a 31,5 kg. Vše lze vyřešit online.

DPD oceníte u pravidelného využívání – registrací dostanete přístup k nadstandardním službám a lepšímu ceníku. Vše je jednoduché, nemusíte ani tisknout štítky, ceník je transparentně na webu. Nevýhodou je nižší dobírkový limit než u konkurence – u hotovosti 50 000 Kč, u platby kartou 200 000 Kč. To se ale týká spíše podnikatelů než jednotlivců.

VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá volba v případě nadrozměrné zásilky.

TopTrans by mohl být zajímavý hlavně pro ty, kdo chtějí posílat balíky velkých rozměrů – třeba i takových, které standardní přepravní společnosti již odmítají. Hodně potenciálu má také pro firmy a podnikatele, protože může vyřešit kompletní zastřešení distribuce či skladování. TopTrans doručuje i do zahraničí, samozřejmostí je možnost sledování zásilky a zákaznický servis, který je k dispozici v případě jakýchkoliv dotazů.

TopTrans má transparentní ceník – na jejich webových stránkách si můžete snadno spočítat, na kolik vás přeprava vyjde. Hlavní výhoda tohoto přepravce je jasná – nebudete limitováni rozměry ani hmotností vaší zásilky. Dle recenzí zákazníků však řidiči nebývají příliš ochotní.

VÝHODY

NEVÝHODY

Expresní doprava po celém světě.

UPS je společnost původem z Ameriky a její nejsilnější stránkou je široká logistická síť po celém světě. Samozřejmě doručuje i vnitrostátně, pro zásilky do zahraničí bude ale ještě o něco relevantnější. Nabídka služeb je tu značně široká a záleží na tom, co nejvíce potřebujete. Jestli jde o jedinou zásilku, jestli budete posílat pravidelně a případně, zda jste jednotlivec, či firma. Existuje tu také několik variant co se rychlosti týče. Pokud vám nevadí si připlatit, pak můžete s pomocí UPS dostat zásilku velmi rychle třeba na druhý konec světa.

Na UPS oceníte jednoduché a rychlé odeslání s pomocí formuláře na internetu, šíři služeb, doručení do celého světa a možnosti pro jednotlivce i podnikatele. Balík lze také pojistit až na 5 000 000 Kč. Slabší stránkou bude zákaznická podpora, která není dle recenzí ideální.

VÝHODY

NEVÝHODY

Česká společnost oblíbená u e-shopů, ideální pro posílání balíků.

Zásilkovna se velice rychle rozrostla v jednoho z předních doručovatelů. Ač se rozšiřuje i do zahraničí, ideální bude hlavně pro přepravu zásilek po České republice. Se Zásilkovnou se velmi často setkáte při objednávání na e-shopech, samozřejmě je ale tato služba dostupná i jednotlivcům. 

Zásilkovna spojuje to, co je pro většinu lidí nejdůležitější – nízkou cenu, rychlé doručení a jednoduchou administrativu. Má opravdu bohaté pokrytí, co se výdejních míst týče, a samozřejmostí je sledování zásilky či možnost změny termínu doručení. Není to však nejideálnější společnost pro zasílání balíčků do zahraničí – alespoň prozatím.

VÝHODY

NEVÝHODY

Evropský dopravce pro expresní přepravu. 

Pokud potřebujete poslat balík buď vnitrostátně, nebo po Evropě, pak byste možná mohli zkusit GLS. Tento přepravce totiž nabízí služby jak pro pravidelné zákazníky, tak pro příležitostné balíčky. Ty je pak možné sledovat v aplikaci či na internetu a k dispozici je i zákaznická linka. Balíček můžete přinést na výdejní místo, nebo si objednat kurýra až přímo domů. Limity jedné zásilky jsou následující – celkový obvod: 300 cm, maximální hmotnost balíku je 15 kg při podání v GLS ParcelShopu a 40 kg na depu nebo při vyzvednutí kurýrem.

Na GLS oceníte rychlost doručení, přitom za rozumnou cenu. A jednoduché objednání služby – odeslat zásilku z pohodlí domova je velké plus. V recenzích je občas jen zmíněno zpoždění.

VÝHODY

NEVÝHODY

Široká nabídka služeb pro vnitrostátní i zahraniční zásilky.

Tato německá přepravní společnost funguje jako mezinárodní přepravce pro zásilky všeho druhu, má dostatečně širokou nabídku pro osobní potřeby i podnikatele a firmy. Je to velmi oblíbená volba v případě, že potřebujete dostat balíček do zahraničí, ale samozřejmě funguje i vnitrostátně. Po České republice naleznete hustou síť takzvaných ParcelShopů, výdejních míst. V rámci služeb je samozřejmě možné měnit termín doručení nebo sledovat aktuální stav zásilky.

Výhody této společnosti jsou mnohé – přehledný web s jednoduchým objednáním zásilky, široká nabídka služeb pro všechny účely a možnost zaslání i nadrozměrných balíků. Jediná slabší stránka zmiňovaná v recenzích častěji je občasné nedodržení termínu doručení.

VÝHODY

NEVÝHODY

Doručování balíků po České republice i celé Evropě. 

PPL je služba hodně využívána podnikateli a firmami, zanevřít by na tuto přepravní společnost ale neměli ani lidé, kteří potřebují čas od času něco poslat pro osobní účely. Posílat můžete opravdu jen jednorázově v rámci služby Balík pro tebe, nebo s PPL uzavřít smlouvu a zasílat pravidelně. Balík lze doručit domů nebo na výdejní místo, platí maximální váha zásilek až do 31,5 kg a limit hodnoty 20 tisíc Kč.

PPL je velmi silným hráčem pro e-shopy, i ostatní však ocení rychlé doručení za rozumnou cenu, možnost změny termínu a dostatek výdejních míst. Jediná drobná nevýhoda je nutnost tisku etikety. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Globální přepravce pro expresní zásilky.

FedEX má poměrně komplexní služby, využívá hustou logistickou síť po celém světě a je tak jednou z možných variant při zasílání zásilky do zahraničí. Dokáže doručit i nadrozměrné zásilky a podnikatelé mohou využít i pokročilejší služby. U objednávky je možno měnit termín doručení. 

FedEX je častou volbou u firem a podnikatelů, a to kvůli již zmíněnému celosvětovému pokrytí. Na druhou stranu se ale objevují recenze lidí, kteří nejsou úplně spokojení s termínem doručení a s jednáním se zákazníkem.

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční varianta s pobočkami všude.

Česká pošta je dobrou volbou pro ty, kdo chtějí jít cestou klasiky. Jedná se o státní podnik, pobočku najdete v každém městě i na vesnici. Je to stále ten nejrozšířenější dopravce, s širokou nabídkou služeb a možností dopravy vnitrostátní i mezinárodní. Zásilku je možné poslat na adresu, Balíkovnu či si ji nechat na poště. Lze ji pojistit, sledovat online její aktuální stav, změnit termín doručení. 

Česká pošta má a bude mít silné postavení na českém trhu. Je to tradiční volba, pobočky jsou opravdu všude. S Českou poštou se sice táhnou různé vtipy o zpožděném doručení, tato zpoždění se však dějí ve stejné intenzitě jako jinde. Poslední dobou se služby výrazně zlepšují hlavně díky rostoucí konkurenci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Přepravce oblíbený hlavně mezi firmami a podnikateli

Geis se soustředí primárně na firmy a e-commerce, je to společnost schopná zajistit paletovou přepravu, zasílat nadrozměrné balíky, řešit clo a celkově zastřešovat skladovou logistiku či obaly. Pokud jste soukromá osoba, pak to může být dobrá varianta pro zaslání větších balíků, které by většina přepravců nepřijala. 

Na Geis oceníte komplexnost služeb, možnost sledování zásilky a individuální přístup. Na druhou stranu ale asi nebude tak častou volbou pro běžné drobné balíčky.

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat dopravce pro odeslání zásilky

Pokud jste si stále nevybrali konkrétního dopravce a neumíte se rozhodnout, zkuste se zamyslet nad následujícími tipy. 

1) Porovnejte si ceny.

Naprosto stěžejní je při posílání balíku samozřejmě cena. Je proto dobré porovnat, kolik vás zásilka bude stát u jednotlivých společností. Porovnávejte však stejné služby – některý dopravce může být dražší, ale třeba máte v ceně pojištění nebo doručuje rychleji. 


2) Ověřte si slibovanou rychlost doručení.

U jednotlivých služeb je vždy možné zjistit, jak rychlé doručení se snaží dopravce garantovat. Komplikace se samozřejmě stávají a ne vždy je balíček doručen včas, ve většině případů však můžete s udávanými informacemi počítat.


3) Najděte si nejbližší výdejní místa nebo si ověřte možnost vyzvednutí kurýrem.

Pokud je zásilka při odeslání vyzvednuta kurýrem přímo u vás doma, pak je to ideální. V opačném případě si zjistěte, zda máte poblíž nějaké výdejní místo.


4) Projděte recenze.

Vždy stoprocentně narazíte na dobré i špatné zkušenosti. Pokud se však nějaký konkrétní problém opakuje v hodně recenzích, zbystřete – roste pravděpodobnost, že budete muset řešit to samé.


5) Prostuduje další nabízené služby.

Zvláště pokud plánujete posílat pravidelně, tak jistě oceníte i další služby jako sledování zásilky, usnadnění administrativy, úpravu termínu doručení a podobně.


6) Posíláte mezinárodně? Ověřte si podmínky. 

Mezinárodní přeprava a posílání balíků do zahraničí je trochu jinou disciplínou a ne všechny společnosti mají pokrytí i v zemi, kam chcete posílat. V takovém případě proto budete muset zkoumat webové stránky dopravce trochu pečlivěji.


7) Ptejte se na pojištění. 

Pokud hodláte posílat něco cennějšího, zjistěte si, jak je to s pojištěním zásilky – zda je v ceně a do jaké částky platí.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma přepravních společností.

Ano, ale je potřeba najít společnost, která takovou zásilku přijme. Některé se na to přímo specializují, ty klasické budou mít limity rozměrů a hmotnosti uvedené na svých webových stránkách.

Dobírka funguje tak, že adresát zaplatí přepravci dohodnutou částku při předání balíčku. Je to populární varianta při nákupech online, ale i jednotlivci mohou tuto službu bez problémů využít. 

Bodem číslo jedna je samozřejmě dobré zabalení. Pokud posíláte něco křehkého, využijte výplně – třeba i v podobě starých novin. Vše dobře zalepte, zapečeťte. U některých přepravců je pak potřeba na obal napsat adresu, vytisknout etiketu, u některých stačí balík odevzdat a společnost si vše sama zpracuje. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (103 votes)