EnergoSolar: recenze, hodnocení a zkušenosti 2024

Shrnutí: Třesou se vám kolena, když otevíráte účty za elektřinu? Nejste sami. Leckdo dnes hledá způsoby, jak za energie ušetřit. A řešení od společnosti EnergoSolar je jedním z nich. Podívala jsem se na něj blíže a přináším výsledky svého průzkumu:

 • EnergoSolar instaluje především fotovoltaické elektrárny, ale v portfoliu má i tepelná čerpadla.
 • Firma se pyšní opravdu skvělými recenzemi zákazníků, což na tomto trhu není úplně běžné.
 • Celou instalaci zařídí od A do Z, a to včetně dotací.

Více se dočtete v mém článku. V textu se zaměřím i na obnovitelné zdroje energie obecně, podrobně se podívám na možnosti dotací i na řešení, které nabízí EnergoSolar. 

Energosolar Recenze

Obnovitelné zdroje energie jsou poslední dobou tématem nejen politických diskuzí. Také běžný odběratel energie přemýšlí, jak za energie ušetřit a jak se chovat zodpovědněji k přírodě. Stát navíc nabízí dotace, které snižují pořizovací náklady zařízení pro obnovitelné energie, jakými je například fotovoltaika. Toto řešení se tak zpřístupnilo většímu množství uživatelů. Jste jedním z nich?

Proč zvolit obnovitelné zdroje energie?

Proč ne? Slunce svítí, vítr fouká. Tvoří energii, kterou můžeme využít. Tak proč to neudělat? Obnovitelné energie mají své limity. Není možné je využívat jako jediný zdroj energie, protože slunce nesvítí celý den a každý den stejně a vítr někdy fouká málo, jindy moc. Uskladnění energie je náročné a technologický pokrok v této oblasti pomalý. Ale pokud máte tu možnost, ať už finanční nebo s ohledem na zázemí rodinného domu, můžete s využitím obnovitelných zdrojů ušetřit za energii. A mají i další výhody.

 • Ekologické řešení

Obnovitelné zdroje energie představují řešení, které je ve srovnání například s fosilními palivy daleko šetrnější k přírodě. Díky němu tak můžete snížit svou uhlíkovou stopu. Při provozu většinou nevznikají žádné škodlivé látky a v mnoha případech ani nadměrný hluk. 

 • Obnovitelnost a nevyčerpatelnost

Na rozdíl od fosilních paliv nehrozí například u energie získané ze slunečního záření či větru její vyčerpání. Může se využívat opakovaně a navždy. 

 • Finanční výhody

Pořizovací náklady jsou sice u fotovoltaických systémů či tepelných čerpadel poměrně vysoké, nabízejí však poměrně rychlou návratnost a vzhledem k rostoucím cenám energií tak znamenají výraznou finanční úsporu. Na jejich pořízení lze navíc aktuálně získat dotace, díky nimž můžete ušetřit až polovinu celkových nákladů. Vzhledem k dlouhé životnosti i výkonnosti těchto systémů je to jeden z hlavních faktorů, proč se vyplatí je zvážit. 

 • Nezávislost na dodavatelích

Ze zkušeností víme, že trh s energiemi je do značné míry kolísavý a nepředvídatelný. Pokud se vám nelíbí myšlenka závislosti na dodavatelích energií, jsou obnovitelné zdroje cestou, kterou se můžete vydat. 

 • Životnost a snadná montáž

V neposlední řadě musím zmínit, že ačkoliv se vše v souvislosti s obnovitelnými zdroji energie může zdát komplikované, není tomu tak. Díky specializovaným firmám, jako je například společnost EnergoSolar, vám odborníci navrhnou vhodné řešení na míru vaší nemovitosti a o vše od projektu přes montáž až po vyřízení dotace se postarají za vás. Díky dlouhé životnosti systémů se navíc nemusíte bát, že byste celým procesem museli procházet za pár let znovu. 

O společnosti EnergoSolar

Společnost EnergoSolar se zaměřuje především na instalaci fotovoltaických elektráren. Nabízí ale také tepelná čerpadla. Společnost za vás vyřídí všechno na klíč. Od odborného posudku, vypracování projektové dokumentace a dotací až po instalaci a servis zařízení. Operuje po celé České republice a zakládá si na kvalitních komponentech. Zároveň nabízí také záruční i pozáruční servis.

Recenze firmy EnergoSolar

Protože firma EnergoSolar nabízí obdobné služby jako další dodavatelé kompletního řešení obnovitelných zdrojů energie, rozhodla jsem se na ni podívat blíže a zjistit, v čem je specifická. Největší výhodou je rychlost, se kterou odpovídají na zaslané poptávky.

 • Jaké modely EnergoSolar nabízí?

Společnost EnergoSolar nabízí tři hlavní cenové tarify.

1) Energie k okamžité spotřebě

Program Energie k okamžité spotřebě plně vyhoví potřebám menšího domu. V ceně máte elektrárnu s osmi panely, výrobou 4,3 kWp a baterií 7,1 kWp. Tato nabídka má pokrýt potřeby domu o ploše do 100 m2. Vyrobená elektřina je určena k okamžité spotřebě a není možné ji uchovat.

Cena (po odečtení dotace): 202 000 Kč

2) Spoustu energie navíc

Tento program inzeruje pokrytí spotřeby běžné rodiny, která bydlí v domku o celkové ploše do 150 m2. Produkuje energii pomocí 13 panelů (7 kWp) a disponuje bateriovým úložištěm o kapacitě 10,66 kWh. Nespornou výhodou je, že energii fotovoltaika v tomto případě produkuje průběžně, a vy ji můžete spotřebovat tehdy, když chcete.

Cena (po odečtení dotace): 259 000 Kč

3) Maximální energetická nezávislost + nabíjení elektromobilu

Program slibuje pokrýt spotřebu rodiny, která bydlí v domě s plochou nad 150 m2. S její pomocí nabijete i svůj elektromobil. Elektřinu, vyrobenou průběžně, můžete využít kdykoliv. Vyrábí ji pomocí 18 panelů (9,7 kWp) a součástí je také bateriové úložiště 10,66 kWh. Pro nabíjení auta máte k dispozici wallbox s 2 nabíjecími body.

Cena (po odečtení dotace): 294 000 Kč

 • Rychlé jednání je základ

Jak probíhá zřízení fotovoltaiky od společnosti EnergoSolar? Vytvoříte poptávku na webu. To uděláte online a nezávazně. Do 24 hodin se vám zástupce společnosti ozve se zdarma připravenou cenovou nabídkou přímo pro váš dům. Ta se odvíjí od jednoho z výše uvedených programů. Do 5 dnů k vám přijde domů technik, který posoudí stav vaší nemovitosti a osobně zjistí, co je možné a co nikoliv.

 • Kvalitní komponenty

Společnost EnergoSolar montuje zařízení pouze na základě kvalitních komponent a poskytuje velmi dlouhou záruku na práci i zařízení. V případě tepelných čerpadel instalují pouze značky Nibe a IVT, které se vyznačují dobrými recenzemi a jsou na trhu už dlouho.

 • Vyřízení dotace: o starost méně

Možná vás děsí, že s vyřízením dotací se pojí ohromné množství papírování s nejistým výsledkem. To proto, že špatně provedené papírování sníží vaší šanci na přidělení dotace, a hlavně vás okrade o čas. Proto se firmy, které realizují řešení pro obnovitelné zdroje energie, poslední dobou zaměřují také na vyřízení dotací za své zákazníky.

 • EnergoSolar: verdikt

Firma EnergoSolar se zaměřuje především na instalaci solárních elektráren. Ostatní řešení, jako tepelná čerpadla, musíte na stránkách trochu hledat. Obecně webové stránky nejsou tak přehledné, a hlavně neobsahují tolik informací jako stránky konkurenčních společností.

Fotovoltaika a solární elektrárny EnergoSolar

Výhody fotovoltaik a solárních elektráren

Fotovoltaická elektrárna se skládá ze solárních panelů a distribuční sítě, která rozvádí vytvořenou energii po domě. EnergoSolar kromě základního typu, který vyrábí energii k okamžité spotřebě, prodává také ty, které umí energii po určitou dobu skladovat. Vyrábíte si elektřinu sami a ušetříte tak za tu, kterou kupujete od svého dodavatele energií. Samotná fotovoltaika je nenáročná na údržbu a využívá plochu (střechu domu), která by jinak zůstala bez užitku. Jediným důvodem, proč si ji nepořizovat, tedy zůstává vysoká pořizovací cena.

Aby se vám vstupní investice vyplatila, je třeba splnit některé předpoklady. Musíte mít vhodný dům. Logicky, pokud bydlíte ve stínu stromů v chladné oblasti, návratnost solární elektrárny nemusí být zdaleka taková. Dále nedává smysl, pokud jediný prostor pro její umístění by tvořila třeba severní stěna domu. Každopádně neočekávejte absolutní energetickou soběstačnost. Solární energie může pomoci výrazně ušetřit. Jak výrazně, to záleží mimo jiné na počasí.

Úschova energie totiž má své limity. V parném létě nenačerpáte energii na sychravý podzim. Skladování elektřiny platí pouze na krátké období. A až přijde sychravý podzim, elektřinu budete nadále platit odběrateli. Fotovoltaiky tak přináší jednu z možností, jak výrazně ušetřit. Jak moc ušetříte, to můžete ovlivnit mimo jiné pečlivým výběrem dodavatele, protože právě vstupní investice vlastně určuje to, jak rychle se vám peníze vrátí.

Recenze jednotlivých typů fotovoltaik od firmy EnergoSolar

Firma EnergoSolar nabízí tři balíčky řešení. Ceny se ještě mění podle toho, jaké jsou vaše konkrétní možnosti. Platí ale obecná pravidla, která rozhodují o tom, zda se vám to nebo ono řešení vyplatí.

1) Program: Energie k okamžité spotřebě

Tento program nenabízí žádnou baterii k úschově energie. Baterie, kterou v technické specifikaci najdete, slouží k provozu samotného solárního panelu. Sami si v praktické kalkulačce od Evropské unie můžete ověřit, kolik procent vaší typické spotřeby panely pokryjí v kterém měsíci.

Toto řešení zajistí výrobu energie o kapacitě 4,3 kWp. Inzerované pokrytí spotřeby energie o ploše do 100 m2 platí v podstatě mimo zimní měsíce, ale záleží na vaší energetické spotřebě, a hlavně na samotné instalaci. Rozhoduje sklon střechy, orientace a samozřejmě aktuální počasí, které neovlivníme. Toto řešení ale v typických podmínkách i na naší 50. rovnoběžce mimo zimní měsíce může splnit to, co inzeruje. Použijte kalkulačku a uvidíte.

Samozřejmostí je naučit se se solárem takříkajíc žít. Pokud totiž nemáte žádnou baterii, skutečně musíte vytvořenou energii spotřebovat hned. Svícení nebo nabíjení mobilu přes noc (na které budete muset energii koupit ze sítě) se na rodinném rozpočtu příliš neprojeví. Něco jiného jsou spotřebiče: pračka, myčka, varná konvice nebo trouba. Nepočítejte tak s vánočním večerním pečením.

Jinými slovy, pokud chcete, aby solární energie pokryla celou vaši současnou spotřebu nebo alespoň její většinu, musí se tato většina energeticky náročných činností odehrávat přes den (když svítí slunce). Pokud chcete čerpat solární energii také ve chvíli, kdy slunce nesvítí, musíte brát řešení s baterií k úschově energie.

2) Program: Spoustu energie navíc

Opět použijte kalkulačku od Evropské unie. Do kalkulačky zadáte to, kolik energie elektrárna produkuje (7 kWp) a zjistíte, kolik bude v průběhu typického měsíce v našich zeměpisných šířkách vyrábět energie. Baterie o kapacitě 10,66 kWh vám umožní v první řadě využívat solární energii i v těch částech dne, kdy slunce nesvítí.

Ale opět zde platí, že musíte myslet na to, kdy co děláte. Pokud si většinu energeticky náročných činností (praní, pečení, ohřev vody) necháte do večerních hodin, nemusí vám kapacita baterie stačit. Především v podzimních a zimních měsících, kdy nemusí být nabitá na 100 %. Na zmíněném odkazu si i to, na kolik dní vám energie nebude stačit, můžete spočítat.

Zda se vám toto řešení vyplatí, nebo nikoliv (a za jak dlouho se počáteční investice vrátí), záleží na vaší skutečné spotřebě, technických parametrech projektu a opět na aktuálním počasí. A v neposlední řadě aktuální ceně elektřiny.

3) Program: Maximální energetická nezávislost + nabíjení elektromobilu

Tento program pokryje velké množství elektrické spotřeby a solární panely na střeše dokáží poměrně snadno naplnit baterii. Je dobré zmínit, že 9,7 kWp je téměř nejvíc, co můžete na trhu dostat. Zákonem stanovený strop pro domácí solární elektrárny je totiž 10 kWp. Opět si spočítejte svou aktuální spotřebu a jak ji v jakém měsíci toto řešení pokryje na tomto odkazu.

I pokud baterii se slušnou kapacitou máte, nadále platí, že tím víc ušetříte, čím víc se přizpůsobíte počasí a přirozenému střídání světla a tepla. Prostě praní si naplánujete na den, kdy slibují slunečno, a pak zase prádlo vrátíte do koše, když se předpověď nevyplní. V noci nebudete péct, prát a vyvářet. Jestli chcete co nejvíc využít energii, kterou nám slunce dává zdarma, musíte se podle něj řídit, to dá rozum. Pak můžete ušetřit poměrně výrazně. Jen s tím počítejte, když hodnoty do kalkulačky zadáváte.

Za poněkud problematické lze ale považovat nabíjení elektro-automobilu. Velmi záleží na typu automobilu. Vezměme si dva typické elektro-automobily. Škoda Eniaq (moderní elektrické SUV) má baterii o kapacitě minimálně 62 kWh. Menší auto pro pohyb po městě (např. VW e-Golf) pohání baterie o kapacitě 32 kWh.

Z toho už se krásně dopracujete k množství elektřiny, které musí vaše fotovoltaická elektrárna vyrobit, aby kromě spotřeby domácnosti zvládla alespoň jednou denně dobít vaše auto. Tato elektrárna vyrobí za hodinu 10 kWh v ideálních podmínkách. Takže počítejte (od procesu ohřívání panelu po nabíjení ve wallboxu musíme zahrnout určité energetické ztráty), že i to malé auto by solární panely nabíjely zhruba 3,5 hodiny do plného nabití. Ale v tu chvíli nemůže jít energie do ničeho jiného v domě a musí naplno svítit slunce.

Na druhou stranu, málokdy budete dobíjet baterii auta z nuly na sto. Tudíž v létě vám s nabíjením automobilu solární panely mohou výrazně pomoci. V zimě už se vám to tolik vyplatit nemusí. Pokud ale chcete nabít auto večer po příjezdu z práce, není toto řešení pro vás v podstatě k ničemu.

Když počítáte, co se vám vyplatí a co nikoliv, je třeba vzít v potaz vaše současné zvyklosti. To, jak jste ochotni se slunci a životu s energií, kterou vám dává, přizpůsobit. Můžete ušetřit opravdu hodně, nebo naopak málo. Ale obecně lze říct, že solární panely o kapacitě 9,7 kWp obsažené v tomto řešení velkou úsporu pravděpodobně přinesou. Jak velkou, to do velké míry ovlivníte svým chováním. Do ještě větší míry to však ovlivní počasí. Chcete-li ale čerpat energii z přírodních zdrojů, musíte být schopni se přírodě podřídit. To je vlastně celá hlavní myšlenka obnovitelných zdrojů.

Tepelná čerpadla EnergoSolar

Firma EnergoSolar instaluje tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Instalují pouze značky dlouhodobě prověřené na českém trhu. Realizace projektu na tepelné čerpadlo probíhá stejně jako v případě instalace fotovoltaiky.

Dotace Nová zelená úsporám

Dotace Nová zelená úsporám slibuje pokrýt náklady domácností, které se rozhodly žít ekologicky a zároveň za energii ušetřit. K jejímu získání potřebujete odborný posudek a projektovou dokumentaci. Celý proces žádosti o dotaci může firma EnergoSolar řešit za vás.

Dotaci z programu NZÚ můžete získat až do výše 225 tisíc Kč na fotovoltaiku a až 140 tisíc na Kč na tepelné čerpadlo. Musíte ale splňovat poměrně přísné podmínky. Především musíte novým řešením nahradit některý z nevyhovujících zdrojů energie.

Reference a zkušenosti s firmou EnergoSolar

Recenze na firmu EnergoSolar jsem dohledávala na Googlu, Facebooku společnosti, firmy.cz nebo refsite.info. A co jsem zjistila? Jsou v podstatě výhradně pozitivní. Zákazníci si pochvalují skutečně rychlé jednání firmy a dodržování slíbených termínů. Dále příjemné jednání obchodních zástupců, kteří nic netlačí a nechávají zákazníkům dost času na rozmyšlenou. Pokud tedy zatím pouze zvažujete pořízení nějakého zeleného zdroje energie, nemusíte se bát firmu oslovit. Dále si lidé pochvalují, že řešení odpovídá projektu a že technici i projektanti z firmy skutečně rozumí svému řemeslu. Nutno říct, že ve světě řemeslníků a speciálně firem, které se zaměřují na energetický business, toto rozhodně není málo.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesním několik nejčastějších otázek, které padají na téma EnergoSolar.

U fotovoltaiky je odpověď jednoduchá, stavební povolení není potřeba. Obejdete se bez něj i u tepelného čerpadla, pokud je jeho výkon do 20 kW. 

Návratnost je individuální záležitostí, která se odvíjí od mnoha faktorů. V obecné rovině můžeme říci, že se obvykle pohybuje okolo 5 let. 

Videa

4.9/5 - (104 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš

Podobné články

Napsat komentář